Knihy mesiaca: apríl 2024

Trocha neskôr, ako sme plánovali, no napriek tomu je to tu. Najlepšie a najzaujímavejšie tituly za mesiac apríl 2024 :)
A čo zaujalo vás?
cyberstorm
Filmová história scifi
KNIHY: DOMÁCA TVORBA

Černokňažník III: Bohyne a prízraky. Obálka prvého súborného vydania (Artis Omnis, 2024).
Černokňažník III: Bohyne a prízraky. Obálka prvého súborného vydania (Artis Omnis, 2024). / Zdroj Disclaimer
Juraj Červenák - Bohyne a prízraky (Černokňažník Omnibus #3) (Artis Omnis, 2024)
Nad slovanskými územiami duje víchor nových čias – roztrúsené a často znesvárené kmene a rody sa zjednocujú a zakladajú prvé kniežatstvá. Na mnohé už padol tieň kríža, ale čas starých bohov sa ešte neskončil a temné prízraky a démoni stále dychtia po ľudských dušiach.
Aj zlovoľné mocnosti sa však môžu báť – a najväčší strach majú z magického Krvavého ohňa, ktorý planie v svätyni na Kančej hore. Jeho strážcom je černokňažník Rogan, milenec Moreny a potomok tajomného Černoboha. Spolu so svojím verným vlkom Goryvladom vedie nemilosrdnú vojnu s besmi a putuje všade tam, kde zúfalí ľudia volajú o pomoc.
Tretí diel súborného vydania slovanskej fantasy Černokňažník obsahuje pestrú zmes príbehov – od románu cez niekoľko rozsiahlych noviel až po poviedky. Rogan a Goryvlad sa stretávajú nielen s mýtickými bytosťami, ale aj s mladým Pribinom, kniežaťom Mojmírom či byzantskými vyslancami Konštantínom a Metodom.
Kniha má vyše 750 strán a obsahuje poviedkové zbierky Vojna s besmi a Ostrov bohýň, ako aj román Prízraky na Devíne. Poriadna kopa černokňažníckych príbehov. Obálky pôvodných kníh sú vnútri použité ako farebné ilustrácie.

Elpis. Prvé vydanie (Artis Omnis, 2024).
Elpis. Prvé vydanie (Artis Omnis, 2024). / Zdroj Disclaimer
Roland Oravský - Elpis (Artis Omnis, 2024)
Zverejnenie najväčšieho medicínskeho objavu histórie sa nečakane zvrtne na dramatickú záchranu života. Prvý prípad extraterestriálnej vyšetrovateľky Liu Mingovej postupne odkrýva politické intrigy a vyplaví špinu, ktorá mala byť navždy zahrabaná. Hrozí Elpisu zánik? A aká je cena za večný život?
Mrazivý sci-fi triler Elpis rozširuje svet znepokojivej blízkej budúcnosti z románu V tieni Zeme a ukazuje, že ľudská hra na bohov má svoje dôsledky.

Tristodesať kelvinov: Nie si nesmrteľný, nie si nezraniteľný. Prvé vydanie (Artis Omnis, 2024)
Tristodesať kelvinov: Nie si nesmrteľný, nie si nezraniteľný. Prvé vydanie (Artis Omnis, 2024) / Zdroj Disclaimer
Jana Plauchová - Tristodesať kelvinov (Nula kelvinov #2) (Artis Omnis, 2024)
Vo voľnom pokračovaní románu Nula kelvinov sa David Settle rozhodne, že sa svojej životnej lásky predsa len nevzdá a utečie s ňou. Pre takéto rozhodnutie však nemajú ich prenasledovatelia pochopenie.
Vybavení technológiami z budúcnosti veria, že naháňačka nepotrvá dlho. Lenže David je génius, ktorému doteraz len chýbala motivácia – a keďže ju vďaka Molly získal, prejaví takú vynaliezavosť a odvahu, ktorá prekvapí všetkých. Začne sa šialený súboj s časom ̶ a to doslova. Dokonca aj samotný vesmír sa ich pokúša odstrániť ako nežiaducich narušiteľov časopriestoru. Možnosti oboch strán sa postupne zužujú…Dokáže napokon láska poraziť fyzikálne zákony?

Strážci osudu. Prvé české vydanie (Epocha, 2024).
Strážci osudu. Prvé české vydanie (Epocha, 2024). / Zdroj Disclaimer
L. B. Arling - Strážci osudu (Epocha, 2024)
Existujú miliardy planét vhodných pre život, a napriek tomu vesmír zostáva pustý. Kam sa podeli všetky medzihviezdne civilizácie? V hlbinách nekonečného kozmu číha zlo, aké si ľudia ani nedokážu predstaviť.
Myslíte si, že história je len súhrou za sebou idúcich náhod? Predpokladáte, že geniálni ľudia ovplyvňujúci dejiny sú dielom prírody a štatistiky? Omyl! Za všetkými dôležitými udalosťami ľudskej histórie stoja šedé eminencie, ktoré trpezlivo pozorujú, hodnotia a zasahujú. Predurčujú životy čerstvo narodených detí, dohliadajú na nás, riadia naše kroky aj vývoj. Sú tu stále. Stáli za vznikom jadrovej bomby, zasadili sa o vytvorenie jahodového müsli a donútili Európsku úniu zakázať príliš výkonné vysávače. Ako vznikli? Prečo to robia? To zatiaľ nikto nevie. Stali sa z nich mýtické stvorenia, vystupujúce snáď len v prastarých slovanských bájach. Sú to temní strážcovia, často považovaní za príbuzných samotného diabla. Ich úhlavný nepriateľ? Firma Electrolux, prachové filtre vo ventilácii a rasa super inteligentných chobotníc útočiacich na planétu Zem. Vesmírne invázie sú snáď ešte horšie ako heligónka.

Nejasné hranice. Prvé vydanie (Host, 2024)
Nejasné hranice. Prvé vydanie (Host, 2024) / Zdroj Disclaimer
Marie Domská - Nejasné hranice (Kchrat #1) (Host, 2024)
Dokážu dve úplne odlišné civilizácie žiť v mieri?
V roku 2138 sú ľudia slabou, bezvýznamnou civilizáciou, slepo tápajúci na okraji šatchranskej ríše. Z ničoho nič sa ale ich núdzový signál ozve z miest, kde by rozhodne nemali byť. Vesmírny vojak Kchrat sa napriek rozkazu, že má ľudskú loď aj s posádkou zanechať svojmu osudu, vydá vrak preskúmať. Na mieste nájde nielen znepokojujúce stopy, ktoré prezrádzajú, že ľudia nemusia byť takí nevinní, ako sa tvária, ale aj jednu preživšiu.
Radová navigátorka Erin Marthenová sa tak zrazu ocitá vydaná napospas cudzincovi, ktorý pripomína monštrum ako vystrihnuté z hororu. Aby však zabránila vojne a raz sa dostala domov, musí sa uprostred cudzej civilizácie naučiť správať ako zodpovedná veľvyslankyňa. Ale sú ľudia vôbec schopní a ochotní komunikovať s mimozemskými desivými netvormi? Alebo má každá strana svoje hranice?

Chrám Azylu. Prvé vydanie (Epocha, 2024).
Chrám Azylu. Prvé vydanie (Epocha, 2024). / Zdroj Disclaimer
Lucie Lukačovičová - Chrám Azylu (Azyl #3) (Epocha, 2024)
Samostatný román zo sveta Azylu
„Použi čokoľvek, čo funguje, a preži!“ – to je heslo lovcov nadprirodzených monštier.
Benedikt je samotár, ktorý sa s loveckou organizáciou Azyl nerozišiel v dobrom. Ale keď je v stávke život jeho brata, je pripravený zaťať zuby a spolupracovať s kýmkoľvek, len aby našiel liek. Súrodenci sa vydávajú do tajomného Vietnamu, kde v tieni džungle číhajú neznáme netvory.

Krusta temné hvězdy. Prvé české vydanie (Brokilon, 2024).
Krusta temné hvězdy. Prvé české vydanie (Brokilon, 2024). / Zdroj Disclaimer
Richard Šusta - Krusta temné hvězdy (Válka memů #3) (Brokilon, 2024)
Avien Helm absolvoval náročný výcvik pri mozepi. Devätnásť pozemských mesiacov sa školil na medzihviezdneho pilota a teraz skladá záverečnú skúšku. Teší sa, že čoskoro opustí rozhádanú cudziu hviezdnu sústavu, v ktorej sa miešajú štyri rozkmotrené civilizácie. Tri z nich sa riadia prvotnými mémami megalov, avšak k tým existuje plejáda nezmieriteľne odlišných výkladov. Ich vyznávači sa zhodujú len v opovrhnutí štvrtou tunajšou kultúrou, ktorá je geneticky príbuzná s pozemšťanmi a neprijíma učenie megalov za jediný možný svetonázor.
Vzájomná nevraživosť sa vyhrotí, keď mozepská frakcia „Príliš dlho“ zosnuje atentát. Využije pri ňom zakázanú zbraň a oslepí časť adeptov pilotnej skúšky. Sčerneté oči zasiahnutých sa prízračne podobajú povrchu temnej hviezdy, blízko ktorej došlo k prepadnutiu zo zálohy.
Avien mal šťastie aj smolu. Jeho medzihviezdny let do Slnečnej sústavy sa odkladá na neurčito, a tak uviazne ďaleko od domova, a to ešte na prekliate zlej strane konfliktu – v armáde mozepi zmietané bojom o moc a revoltou proti zmluve uzavretej so Zemou.

Smečka. Prvé české vydanie (Golden Dog, 2024)
Smečka. Prvé české vydanie (Golden Dog, 2024) / Zdroj Disclaimer
Jiří Sivok (ed.) - Smečka (Golden Dog, 2024)
Horor si stále nesie stigmu jednotvárnosti a braku. V skutočnosti je ako maliarska paleta s mnohými farbami a odtieňmi. Antológia Smečka má ambíciu túto škálu vykresliť. Od romaneta cez bizarro, duchársku historku, temnú fantasy alebo napríklad body horor. Jiří Sivok nahnal autorov publikujúcich v nakladateľstve Golden Dog do jedného koterca a ako tému pre napísanie poviedok zvolil Psy. Na stránkach nájdete množstvo zvučných mien, ktoré už od založenia Golden Dogu presvedčili čitateľskú obec, či už knihou, poviedkou alebo básňou, že patria k tomu najlepšiemu, čo česká hororová literatúra ponúka. Antológiu navyše dopĺňa poviedka od špeciálneho hosťa a trojnásobného držiteľa Bram Stoker Award Morta Castlea.
Svorka už sa blíži
Už vám dýcha na krk

KNIHY: PREKLADOVÁ TVORBA

Červený boh. Prvé slovenské vydanie ( Zabudnuté knihy, 2024)
Červený boh. Prvé slovenské vydanie ( Zabudnuté knihy, 2024) / Zdroj Disclaimer
Jack London - Červený boh (Zabudnuté knihy, 2024)
Tajomný kmeň, ktorý uctieva mimozemský artefakt; nepochopený a ukrivdený génius, ktorý obráti vynálezy voči celému ľudstvu; realistický osud posledného mamuta aj neuveriteľná súťaživosť dvoch vedcov. Toto všetko sú témy fantastických poviedok Jacka Londona, ktoré prvýkrát vychádzajú v slovenskom preklade. Autor podobne ako v prípade románov Šarlátový mor, Železná päta, alebo Pred Adamom posunul hranice literatúry a dodnes je považovaný za zakladateľa niektorých inovatívnych tém v oblasti sci-fi.

Slepý vrah. Prvé slovenské vydanie (Slovart, 2024)
Slepý vrah. Prvé slovenské vydanie (Slovart, 2024) Disclaimer
Margaret Atwood - Slepý vrah (Slovart, 2024)
Vyše osemdesiatročná Iris Chaseová, protagonistka tohto rozsiahleho a pozoruhodného románu, spomína na svoj pohnutý život, najmä na tragickú smrť svojej mladšej sestry Laury. Jej rozprávanie obsiahne takmer celé 20. storočie s mnohými turbulentnými udalosťami, ktoré ovplyvnia osudy všetkých románových postáv, a preplieta sa so strhujúcim sci-fi príbehom o slepom vrahovi, ktorý si počas tajných stretnutí rozprávajú dvaja nemenovaní milenci – manželka bohatého priemyselníka a mladý socialista z opačnej strany spoločenského spektra.

Kytonici. Prvé slovenské vydanie (Slovart (SK), 2024)
Kytonici. Prvé slovenské vydanie (Slovart (SK), 2024) / Zdroj Disclaimer
Brandon Sanderson - Kytonici (Medzi hviezdami #3) (Slovart (SK), 2024)
Spensa dokázala, že je jednou z najlepších pilotiek ľudskej enklávy Detritus, a zachránila svoj národ pred krellmi - záhadným mimozemským druhom. A nielen to. Putovala na miesto vzdialené od domova svetelné roky, aby ako špiónka infiltrovala Zvrchovanosť a spoznala galaxiu za hranicami svojej malej a vyprahnutej domovskej planéty. Teraz Zvrchovanosť, vládnuca galaktická aliancia odhodlaná udržať všetkých ľudí pod kontrolou, rozpútala galaktickú vojnu. A Spensa videla zbrane, ktorými ju plánuje ukončiť: priepastníkov. Starobylú záhadnú neznámu silu, čo dokáže v momente zničiť celé planetárne systémy.
Ibaže Spensa je kytonička. Postavila sa priepastníkovi a spoznala v ňom niečo strašidelne známe. Je možné, že by mohla byť v blížiacej sa vojne niečím viac ako len obyčajnou pilotkou? Jej v jej silách zachrániť galaxiu?
Nájsť odpovede na tieto otázky znamená opustiť všetko, čo Spensa pozná, a vydať sa na miesto, odkiaľ sa len málokto vrátil.
Mať odvahu znamená postaviť sa strachu. A táto misia je desivá.

Hyperion. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2024).
Hyperion. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2024). / Zdroj Disclaimer
Dan Simons - Hyperion (Kantos Hyperionu #1) (Lindeni, 2024)
Kultová vesmírna opera, jedna z najdôležitejších sci-fi ság histórie. Na planéte Hyperion, za hranicami vplyvu zákonov Hegemónie človeka, číha hrozivý tvor menom Rapír. Niektorí ho uctievajú, iní sa ho desia a ďalší ho chcú zničiť. Rapír vyčkáva v Údolí Hrobiek času, kde sa zlovestné monumenty hýbu proti prúdu času. V predvečer armagedonu sa sedem pútnikov vydáva na poslednú cestu na Hyperion hľadať odpovede na nevyriešené hádanky vlastných životov. Každý z nich si nesie zúfalú nádej a strašné tajomstvo. A jeden z nich môže mať v rukách osud celého ľudstva.

Posledný človek. Prvé slovenské vydanie (Európa, 2024)
Posledný človek. Prvé slovenské vydanie (Európa, 2024) / Zdroj Disclaimer
Poslední člověk. Prvé české vydanie (Academia, 2024)
Poslední člověk. Prvé české vydanie (Academia, 2024) / Zdroj Disclaimer
Mary Shelleyová - Posledný človek/Poslední člověk (Európa, 2024/Academia, 2024)
Posledný človek je vedľa Frankensteina zrejme najlepším dielom Mary Shelleyovej. Apokalyptický román sa odohráva koncom dvadsiateho prvého storočia, kedy je krajina zasiahnutá neznámou pandémiou, ktorá sa rýchlo rozšíri po celom svete a takmer vyhubí ľudstvo. Popri téme apokalypsy sa román venuje politickým otázkam, najmä rozpusteniu monarchie a nastoleniu republiky v Anglicku.
Román je príbehom priateľstva, je to filozofická úvaha o ľudskej náture, o zmysle života v spoločnosti, o duchovnom i intelektuálnom vyzrievaní v čase prevratných spoločenských zmien na pozadí katastrofy globálnych rozmerov. Dielo pôsobí v pandemickej ére priam prorocky. Zároveň je text poctou dvom básnikom, ktorí boli Shelleyovci veľmi blízki: P. B. Shelleymu a lordovi Byronovi.
Po prvom vydaní v roku 1826 kniha zapadla prachom, vo svete ju vylovili z archívu až v roku 2008 a konečne si ju môžeme prečítať aj v prvom preklade.

Lovecká sezona 2. Prvé české vydanie (Fantom Print, 2024).
Lovecká sezona 2. Prvé české vydanie (Fantom Print, 2024). / Zdroj Disclaimer
Larry Correia - Lovecká sezona 2 (Lovecká sezóna #2) (Fantom Print, 2024)
Larry Correia sa vracia s ďalšími trinástimi poviedkami zo svojich obľúbených svetov.
Obrovský sovietsky démon útočí na Japonsko a v ceste mu stojí syn grimnoirského rytiera Jakea Sullivana a jeho nemenej obrí bojový robot. Nenávidený rebel, heretik a vrah Ratul vám prezradia svoju verziu udalostí zo Ságy zabudnutého bojovníka. Agent Franks sa v Iraku stretne s démonmi a navyše zistíte, čo robia niektorí zamestnanci Lovcov monštier, keď majú deň voľna.
Ďalej vás čaká globálna vojna s upírmi, súboj samurajov s medzihviezdnym lovcom lebiek, a vráti sa aj interdimenzionálny poisťovací agent Tom Stranger, aby vyriešil únos finančného riaditeľa najmocnejšej a najobávanejšej spoločnosti vo všetkých známych vesmíroch – lamantína Wendella. A ako by povedal Wendell, bude to Hoooon!

Z temnoty. Prvé české vydanie (Laser-books, 2024)
Z temnoty. Prvé české vydanie (Laser-books, 2024) / Zdroj Disclaimer
Evan Currie - Z temnoty (Odyssey One #4) ({i,Laser-books, 2024)
Hlboko v temnotách medzi hviezdami Dresinovia sledovali vývoj ľudstva a dospeli k jednoznačnému záveru – tak barbarská rasa nemá vo vesmíre čo robiť! Odysey dlho strážila ľudstvo pred jeho nepriateľmi, ale teraz ležia jej trosky naprieč New Yorkom, opustené všetkými, len nie jej kapitánom. Avšak blíži sa chvíľa, kedy bude stará loď musieť opäť vzlietnuť, inak nebude pre Zem žiadna budúcnosť!

Král popela. Prvé české vydanie (Laser-books, 2024).
Král popela. Prvé české vydanie (Laser-books, 2024). / Zdroj Disclaimer
Raymond E. Feist - Král popela (Sága ohňotvůrců #1) (Laser-books, 2024)
Garn tvorilo pôvodne päť kráľovstiev. Potom však prišla zrada. Kráľovskú rodinu Rudovlasov nezachránila ani ich spriaznenosť s ohňom: kráľ Sandury ich popravil do posledného. Zostávajú teda štyri kráľovstvá, ktoré sa ale potácajú na pokraji vojny. Povráva sa ale, že svojmu osudu mohol uniknúť novonarodený dedič. Štyria králi preto vypísali za hlavu nevinného dieťaťa odmenu, aby zabránili tomu, že niekde vyrastie kráľovský potomok s pomstou v srdci.

Nabodnutý. Prvé české vydanie (Laser-books, 2024).
Nabodnutý. Prvé české vydanie (Laser-books, 2024). / Zdroj Disclaimer
Kevin Hearne - Nabodnutý (Kroniky železného druida #8) (Laser, 2024)
Už ôsmy diel populárnej série o dvetisíc rokov starom druidovi (ktorý už nie je posledný) a jeho priateľoch aj nepriateľoch. Ak hľadáte niekoho, kto vybehne s bohmi severskými aj keltskými, nerobí si starosti s čarodejnicami a na upírov má insiderské páky, je Atticus váš človek!

Nona Devátá. Prvé české vydanie (Host, 2024).
Nona Devátá. Prvé české vydanie (Host, 2024). / Zdroj Disclaimer
Tamsyn Muir - Nona Devátá (Zapečetěná hrobka #3) (Host, 2024)
Tretia časť nekonvenčnej a nespútanej sci-fi série Zapečatená hrobka.
Jej mesto sa ocitlo v obliehaní. Zombíci sa vracajú.
Ale Nona myslí na jediné - na svoju narodeninovú oslavu a vytúžené gumičky do vlasov.
V mnohých ohľadoch je Nona ako ostatní ľudia. Žije s rodinou, pracuje v miestnej škole a miluje prechádzky po pláži, plávanie s medúzami a psami. Lenže v skutočnosti Nona nie je ako ostatní - pred šiestimi mesiacmi sa prebudila v tele, ktoré jej dosť možno ani nepatrí, a teraz má strach, že ho bude musieť čo nevidieť vrátiť.
Mesto prepadá panike. Na obzore visí žiarivo modrá guľa a chystá sa celú planétu zjesť. Jednotky krvi Edenu obkľúčili posledné útočisko Kohorty a čakajú, až Nehynúci cisár dorazí svojim ľuďom na pomoc. Velitelia chcú mať z Nony zbraň, ktorá by ich pred Deviatimi klanmi ochránila. Nona by však radšej viedla normálny život so svojimi blízkymi, Pyrrhou, Camillou a Palamedom. Zároveň však vie, že nič netrvá večne. A do toho sa jej každú noc zdá o dievčati, ktoré má na tvári nakreslenú lebku…

Hora v moři. Prvé české vydanie (Host, 2024)
Hora v moři. Prvé české vydanie (Host, 2024) / Zdroj Disclaimer
Ray Nayler - Hora v moři (Host, 2024)
Ľudstvo objavuje inteligentný život v podobe nového druhu chobotníc s vlastným jazykom a kultúrou. Nadnárodná technologická korporácia Dianima uzatvára odľahlé súostrovie Con Dao, kde sa objavil doposiaľ neznámy a zrejme vysoko inteligentný druh chobotníc. Biologička Ha Nguyenová, ktorá sa správaním hlavonožcov zaoberá celý život, nadšene siahne po príležitosti ich študovať. Vydáva sa na súostrovie a pripojí sa k tímu Dianimy, tvorenému ostrieľanou náčelníčkou bezpečnosti a prvým (a dosť možno aj posledným) androidom na svete.
Chobotnice môžu byť kľúčom k bezprecedentnému prelomu v rozvoji neľudskej inteligencie. Zatiaľ čo sa doktorka Nguyenová pokúša s čerstvo objaveným druhom nadviazať kontakt, sily väčšie ako Dianima sa pokúšajú ukoristiť hlavonožcov pre seba.
Nikto sa však ešte neopýtal na názor samotných chobotníc. Ani na to, čo majú v pláne.
Úchvatný románový debut Raya Naylera Hora v mori je nielen thrillerom z blízkej budúcnosti a meditáciou o podstate vedomia, ale tiež ekologickým volaním do zbrane a ohromujúcim ponorom do pokladov i trosiek dedičstva ľudstva.

První brána. Prvé české vydanie (Host, 2024)
První brána. Prvé české vydanie (Host, 2024) / Zdroj Disclaimer
Megan E. O'Keefe - První brána (Protektorát #3) (Host, 2024)
Tretí diel space opery plnej vesmírnych bitiek, galaktickej politiky a nevyspytateľnej AI.
Doteraz studená vojna medzi ľudstvom a záhadnou mimozemskou bytosťou sa rozhorela naplno. Biran vedie výpravu do neznámej sústavy a to, čo tam objaví, prekoná aj jeho najdivokejšie predstavy. Sanda, teraz už oficiálna veliteľka najvyspelejšej lode v známom vesmíre, sa medzitým snaží uloviť tajomnú Rainier Lavaux a vymámiť z nej liek, ktorý by aspoň zmiernil dôsledky najtragickejšej epidémie v primských dejinách. Spolu s generálnou riaditeľkou Primy sa vydáva za prvú ľudskú bránu v Slnečnej sústave, kde sa dozvie, že v stávke je nielen osud tisícov obyvateľov Atruxu, ale aj celého ľudstva.
Prvá brána prináša veľkolepé zavŕšenie výpravnej space opery, ktorá si vyslúžila nomináciu na cenu Philipa K. Dicka.

Vězení spánku. Prvé české vydanie (Triton, 2024).
Vězení spánku. Prvé české vydanie (Triton, 2024). / Zdroj Disclaimer
Tim Pratt - Vězení spánku (Zaxony Delatree #2) (Triton, 2024)
Vždy, keď Zaxony Delatree zaspí, prebúdza sa v novom svete. Niekedy sa objaví na mieste, ktoré pripomína rajskú záhradu, inde len o vlások unikne smrti. Jeho život sa stáva nekonečným radom letmých stretnutí. Potom, čo ujde šialenému Lektorovi, sa objavujú ďalší nepriatelia, s ktorými musia bojovať: Parazit, žijúci čiastočne v jeho krvi a čiastočne medzi dimenziami. Umožňuje Zaxovi putovať medzi svetmi, ale pri každej ceste silnie a narúša pradivo vesmírov.
Kult fanatikov snažiaci sa rozbiť mreža svetov a oslobodiť svojho boha.
Väzeň, entita uväznená v priestore medzi vesmírmi.
Ale Zax našťastie nezostane sám. Objavia sa noví aj starší spojenci a priatelia. Boj o multiverzum začína.

Ministerstvo pro budoucnost. Prvé české vydanie (Jota, 2024)
Ministerstvo pro budoucnost. Prvé české vydanie (Jota, 2024) / Zdroj Disclaimer
Kim Stanley Robinson - Ministerstvo pro budoucnost (Jota, 2024)
Čo všetko sa musí stať, aby sme sa zmenili? Kniha, ktorú Barack Obama zaradil na zoznam svojich najobľúbenejších kníh roku 2020.
V roku 2025, keď už je jasné, že svetové veľmoci nedokážu plniť svoje ekologické záväzky, vzniká organizácia Ministerstvo pre budúcnosť. Tá má pomerne jednoduchú úlohu: hájiť záujmy nasledujúcich generácií a chrániť všetky živé tvory prítomnosti i budúcnosti. Jej úloha dostáva nový rozmer vo chvíli, keď na Indii dopadne smrtiaca vlna horúčav, ktorej nedozerné následky prinútia ľudstvo spojiť sa a konať…
Kniha Ministerstvo pre budúcnosť, rozprávaná výhradne prostredníctvom fiktívnych očitých svedectiev, je majstrovským dielom predstavivosti, príbehom o tom, ako nás všetky klimatické zmeny ovplyvnia v nasledujúcich desaťročiach. Jej dejiskom nie je pustý postapokalyptický svet, ale budúcnosť, ktorá je takmer pred nami – a v ktorej možno práve prekonáme mimoriadne výzvy, ktorým čelíme. Je to román bezprostredný aj pôsobivý, rovnako zúfalý ako plný nádeje, a je to jedna z najsilnejších a najoriginálnejších kníh o klimatických zmenách, ktoré kedy boli napísané.

Balady vrahů a další povídky. Prvé české vydanie (Golden Dog, 2024)
Balady vrahů a další povídky. Prvé české vydanie (Golden Dog, 2024) / Zdroj Disclaimer
Mariusz Wojteczek - Balady vrahů a další povídky (Golden Dog, 2024)
Prvá časť zbierky Balady vrahov a ďalšie poviedky je inšpirovaná doskou Nicka Cavea Murder Ballads. Mariusz Wojteczek dokázal príbehy napchať pestrosťou, odlišnosťou a neraz až originálnym poňatím. Plne v nich rozvinul svoj autorský um. Ten ešte prehlbuje v príbehoch druhej časti knihy, ktoré sú už čisto hororové. Dokáže v nich čitateľov úplne odtiahnuť od vedomia, že číta strašidelný, znepokojujúci príbeh. Natoľko ho postavy, ich osudy či odvíjanie deje a mnohokrát hlboká premýšľavosť príbehu pohltí. A potom sa žánrové ukotvenie naraz vráti a je o to pôsobivejšie a desivejšie.

KNIHY: REPRINTY:

John Gwynne - Stín bohů (Host, 2024)
František Kotleta - Perunova krev 1 (Epocha, 2024)
František Kotleta - Perunova krev 2 (Epocha, 2024)
Isaac Asimov - Nadácia (Linedni, 2024)
Isaac Asimov - Druhá nadácia (Linedni, 2024)
Jan Hlávka a Jana Vybíralová - Pomníky zimy (Brokilon, 2024)
H. P. Lovecraft - Zjevení Cthulhu (Carcosa, 2024)
Stephen King - Řbitov zviřátek (Beta, 2024)

KOMIKSY

Cesta. Prvé české vydanie (Argo, 2024)
Cesta. Prvé české vydanie (Argo, 2024) / Zdroj Disclaimer
Cesta (Argo, 2024)
Svet pohltila apokalypsa. Trosky, popol a mŕtvi ľudia. A otec so synom tlačí pustatinou nákupný vozík so všetkým ich majetkom. Dažďom, snehom a mrazom kamsi na juh, na pobreží, snaží sa prekĺznuť medzi kanibalmi a divokými skupinami. Manu Larcenet (Brodeckova správa) sa bravúrne zhostil adaptácie románu Cormaca McCarthyho Cesta ovenčeného v roku 2007 Pulitzerovou cenou. Zážitok z neobyčajného príbehu je v jeho podaní možno ešte silnejší ako samotná kniha.

Conan z Cimmerie, svazek V: Plíživý stín a další příběhy (varianta A). Prvé české vydanie (Argo, 2024)
Conan z Cimmerie, svazek V: Plíživý stín a další příběhy (varianta A). Prvé české vydanie (Argo, 2024) / Zdroj Disclaimer
Conan z Cimmerie, svazek V: Plíživý stín a další příběhy (varianta B). Prvé české vydanie (Argo, 2024)
Conan z Cimmerie, svazek V: Plíživý stín a další příběhy (varianta B). Prvé české vydanie (Argo, 2024) / Zdroj Disclaimer
Conan z Cimmerie, svazek V: Plíživý stín a další příběhy (varianta C). Prvé české vydanie (Argo, 2024)
Conan z Cimmerie, svazek V: Plíživý stín a další příběhy (varianta C). Prvé české vydanie (Argo, 2024) / Zdroj Disclaimer
Conan z Cimmerie, svazek V: Plíživý stín a další příběhy (Argo, 2024)
Nové podanie legendárnych poviedok R. E. Howarda z dielne najlepších francúzskych scenáristov a výtvarníkov. V knihe nájdete tri samostatné poviedky. Príbeh Bůh v míse adaptoval Doug Headline a kreslil Emmanuel Civiello, Plíživý stín výtvarne zachytil Stevan Subic a scenára sa ujal Christophe Bec, poviedky Černý cizinec sa ako scenárista aj kresliar zhostil Jean-Luc Masbou.

Cyberpunk 2077: Výpadek. Prvé české vydanie (Crew, 2024).
Cyberpunk 2077: Výpadek. Prvé české vydanie (Crew, 2024). / Zdroj Disclaimer
Cyberpunk 2077: Výpadek (Crew, 2024)
Bolí to. Night City bolí. Utrpenie má hlboké korene a čím hlbšie človek padne, tým dlhšie sa prehrávajú sny, ktoré si sami predpíšeme. Bohatstvo, nádej, láska – to všetko umožňuje technológia DMS. Lenže nie každý túži po šťastnom konci. Jeden opravár psychovizí – plný pochybností, sebanenávisti a viny – čoskoro zistí, že odpoveď na tú bolesť... prichádza počas výpadku.

Chřtán #01: Volání osudu. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2024)
Chřtán #01: Volání osudu. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2024) / Zdroj Disclaimer
Chřtán #01: Volání osudu (Comics Centrum, 2024)
Podľa pradávnej legendy zíva ďaleko na severe svetadielu plného nebezpečných drakov, statočných bojovníkov a úkladných mágov bezodná priepasť zvaná Chřtán. Po smrti svojej milovanej ženy a dcéry sa znetvorený kráľ Nebeziel Ašeri rozhodne, že ovládne chraňové kúzla a privedie ich späť k životu. Proti kráľovi sa však začnú zjednocovať nepriatelia a navyše mu sám osud zošle do cesty dvoch pútnikov, ktorí by mohli zničiť celú Nebezielovu armádu aj jeho samého.

Chřtán #02: Společníci. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2024)
Chřtán #02: Společníci. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2024) / Zdroj Disclaimer
Chřtán #02: Společníci (Comics Centrum, 2024)
Nebeziel Ašeri býval slávnym hrdinom. Potom sa však zaviazal temnou prísahou, ktorá ho odsúdila na šialenstvo a takmer ho stála život. Po dlhých rokoch sa však vrátil a chystá sa ohroziť celý svet. Jediný, kto ho môže zastaviť, je pútnik Sten Fais s dračou jazdkyňou Lyn de Luctes. Obaja boli obdarení nesmiernou mocou, s ktorou sa však spája neľahký osudový údel. Dokážu zlotřilého Nebeziela zastaviť včas?

Incal: Psychoverzum. Prvé české vydanie (Crew, 2024).
Incal: Psychoverzum. Prvé české vydanie (Crew, 2024). / Zdroj Disclaimer
Incal: Psychoverzum (Crew,2024)
Šokujúci a explozívny prequel legendárne ságy Incal. Pripravte sa, práve sa otvára brána do… Psychoverza!
Svet incalu, Materioverzum, je plný zvláštnych technológií, ohromujúcich planét a pozoruhodných výtvorov. Tie ale pochádzajú... odkiaľ? Samozrejme z Psychoverza. Z inej reality, plnej nekonečných možností, kde môže existovať čokoľvek... totiž kým si to niekto v Materioverze nevysní. Potom dotyčná vec prejde z jednej reality do druhej. Agenti Psychoverza to už dlhšie nehodlajú trpieť, prelomia bariéru medzi oboma realitami a metodicky ničia jeden svet za druhým. Žiadne miesto v Materioverze nebude ušetrené! John Difool a metabaron s Killom Psou hlavou sa musia aspoň pokúsiť skaze zabrániť. Najpradávnejšou a najmocnejšou silou v oboch vesmíroch je pritom niečo, čo možno majú na dosah... incal svetlá!

Želvy Ninja: Poslední rónin - Ztracená léta. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2024)
Želvy Ninja: Poslední rónin - Ztracená léta. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2024) / Zdroj Disclaimer
Želvy Ninja: Poslední rónin - Ztracená léta (limitovaná obálka). Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2024)
Želvy Ninja: Poslední rónin - Ztracená léta (limitovaná obálka). Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2024) / Zdroj Disclaimer
Želvy Ninja: Poslední rónin - Ztracená léta (Comics Centrum, 2024)
Michelangelova púť za pomstou bola veľmi dlhá a plná nástrah, pretože ho viedla do Japonska a cez celú Áziu a Európu späť do Štátov, kde mohol konečne spravodlivo potrestať vrahov svojich najbližších. Avšak čo sa s ním dialo počas rokov, keď všetko, čo mal, bola túžba po pomste a Třískov denník? Aké bitky musel vybojovať? Z akých tvrdých lekcií sa musel poučiť?
Odhalíme ďalšie tajomstvo z korytnačej minulosti, týkajúce sa udalostí, ktoré viedli k osudovej poslednej bitke a jej dôsledkom. Medzitým v prítomnosti vychováva Casey Marie Jonesová novú generáciu korytnačích nindžov.

Žoldnéř #11: Útěk. Prvé české vydanie (Crew, 2024).
Žoldnéř #11: Útěk. Prvé české vydanie (Crew, 2024). / Zdroj Disclaimer
Žoldnéř #11: Útěk (Crew, 2024)
V kláštore v Krátere bijú na poplach. Lama, múdry muž, na ktorom je rád závislý, pomaly umiera, a ak sa tak stane, všetko sa zrúti. Ky však vie, že na Geose môže nájsť liek, ktorý Lamovi zachráni život. Aj napriek starcovmu počiatočnému odporu sa mladej žene a Žoldnierovi nakoniec podarí odcestovať na planétu-dvojča a dať sa do pátrania po nevyhnutnom lieku. Čaká ich napínavé dobrodružstvo, pri ktorom sa budú stretávať s mytologickými bytosťami, príšerami, lietajúcimi strojmi a upadajúcou podmorskou kultúrou. Čas sa však neúprosne kráti a dvojica bude musieť napnúť všetky svoje sily, aby sa z planéty dostala živá. „Útek“ je prvým dielom tejto série, ktorý je už kompletne namaľovaný pomocou počítača.

KOMIKSY: MIMO FANTASTIKU

Lucasovy války. Prvé české nvydanie (Argo, 2024)
Lucasovy války. Prvé české nvydanie (Argo, 2024) / Zdroj Disclaimer
Lucasovy války ( Argo, 2024)
Lucasove vojny, príbeh nezdolného vizionára, zázračného dieťaťa tzv. nového Hollywoodu, sú starostlivo zdokumentované a verné historickým reáliám. Mimoriadny pohľad do zákulisia natáčania Star Wars, od pekla kastingov až po nočné mory pri natáčaní, kde sú na dennom poriadku hádky medzi hercami, tajné milostné aférky a najrôznejšie katastrofy. Zo všetkého zmätku však vzišlo zásadné dielo, ktoré navždy zmenilo filmový svet. Lucasove vojny sú intenzívnym, dojemným, ale aj nesmierne zábavným rozprávaním o úskalí tvorby. Vzrušujúci príbeh o úspechu a lekcie z filmárčiny, óda na kúzlo detstva a na vytrvalosť.

KOMIKSY: REPRINTY

John Constantine, Hellblazer: Syn člověka (Crew, 2024)

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Ďalšie články a poviedky v téme Knihy mesiaca

Knihy mesiaca: máj 2024

Vonku tridsiatky a prázdniny už klopú na dvere. Ak váhate, čo si počas začínajúceho leta prečítať, máme pre vás pár tipov z májovej nádielky :)

Knihy mesiaca: apríl 2024

Trocha neskôr, ako sme plánovali, no napriek tomu je to tu. Najlepšie a najzaujímavejšie tituly za mesiac apríl 2024 :)
A čo zaujalo vás?

Knihy mesiaca: marec 2024

Aké zujímavé knihy vyšli v marci? Romány, poviedkové zbierky, komiksy či manga, všetkého máme dosť a určite si z nášho zoznamu vyberiete :)

Knihy mesiaca: február 2024

Vo februári sme sa dočkali hneď niekoľkých skvelých šťavnatých noviniek, ale pár reprintov. Výber tých najlepších knižných a komiksových kúskov za fenruár 2024 je tu! :)

Knihy mesiaca: január 2024

Začiatok roku je na novinky takmer vždy skúpi. Podobne je tomu aj teraz. Vydavateľstvá sa sústredia skôr na prípravu edičných plánoch a ich postupné zverejňovanie, než na nápor na naše peňaženky. Poďme si spolu teda prejsť tých pár najzaujímavejších titulov, ktoré už stihli vyjsť.

Knihy mesiaca: december 2023

Posledný deň roku! December patrí k chudobnejším mesiacom, čo sa týka titulov. Vydavatelia doťahujú svoje resty a časť kníhm ktoré nestihli vydať, presúvajú na január. Napriek tomu, je z čoho vyberať!

Knihy mesiaca: november 2023

November sa nám riadne rozrástol. Napriek tomu, písmenkáče, bublinkáče a celkovo papieráče za minulý mesiac :)

Knihy mesiaca: august 2023

Ako už pravidelne, najlepšie písmenkové a bublinkové tituly za minulý mesiac...

Knihy mesiaca: jún 2023

Uhorková sezóna v plnom prúde a tak mierne meškanie :O Napriek tomu sme na vás nezabudli.

Knihy mesiaca: máj 2023

Najzaujímavejšie tituly mesiaca máj :)

Knihy mesiaca: apríl 2023

Prehľad tých najzaujímavejších noviniek z mesiaca apríl :)

Knihy mesiaca: marec 2023

Aj v mesiaci knihy nás zaplavilo množstvo fantastických titulov, spomedzi ktorých sme sa rozhodli vybrať pár tých najzaujímavejších. Či už ide o space operu zo vzdialenej budúcnosti, epické fantasy, partu zlodejov skrývajúcich sa v temnote mesta či životopis Terryho Pratchetta, veríme, že si z nášho prehľadu nájde každý niečo.

Knihy mesiaca: február 2023

Rok 2023 sa postupne rozbieha a spolu s ním i vydavateľstvá. Výber z tých najzaujímavejších žánrových kníh a komiksov prinášame v nasledujúcom zozname :)

Knihy mesiaca: január 2023

Január 2023 je úspešne za nami a hoci sa mnohé vydavateľstvá ešte len rozbiehajú, už teraz dorazilo na trh pár noviniek, ktoré sa oplatí čítať. Výber z tých pre nás najzaujímavejších Vám prinášame v nasledujúcom zozname :)

Knihy mesiaca: apríl 2021

Troška sme sa síce zdržali, to ale nič neznamená. Prinášame vám pár tipov na čítanie a podľa nás tie najlepšie knihy za mesiac apríl ;)

Knihy mesiaca: marec 2021

V novej pravidelnej rubrike si vždy predstavíme najzaujímavejšie žánrové knižné tituly za minulý mesiac. Začíname marcom 2021!