Knihy mesiaca: november 2023

November sa nám riadne rozrástol. Napriek tomu, písmenkáče, bublinkáče a celkovo papieráče za minulý mesiac :)
cyberstorm
Filmová história scifi

KNIHY- DOMÁCA TVORBA


Lovec. Prvé vydanie (Artis Omnis, 2023).
Lovec. Prvé vydanie (Artis Omnis, 2023). Disclaimer
Martin Benkovič – Lovec (Artis Omnis, 2023)
Lov sa začína. Korisť nie je len jedna a nie len tak niekto. Z tieňa vystupuje Organizácia, ktorá už dlho zasahuje do Ajrišovho života. Objavuje sa nový nepriateľ. Spojenectvá sa premiešajú a vlastné záujmy musia ísť opäť bokom. Ajriš sa nechá naverbovať na záchrannú misiu na neznáme miesto a aj tentoraz sa k nemu pridá Ezechiáš s Jegorom. Zia s Luciou takisto nezostanú bokom. Čo všetko bude musieť Ajriš pretrpieť a čoho všetkého sa bude musieť vzdať, aby získal späť svoju rodinu?
Putovná fantasy šmrncnutá steampunkom uzatvára akčnú sériu AJRIŠ. Predchádzajúce diely Štvanec a Trestanec rozohrali divokú jazdu, v ktorej hlavný hrdina postupne odkrýval netušené tajomstvá svojho života.

Nocte Exeo. Prvé vydanie (Enribook, 2023)
Nocte Exeo. Prvé vydanie (Enribook, 2023) Disclaimer
Peter Jelínek - Nocte Exeo (Enribook, 2023)
Zbierka príbehov Nocte Exeo je venovaná vedľajším postavám "norrovského univerza." Prezradí nám, kto a prečo vychádza za noci a čo vlastne vonku robí.
Princezná Vaisali dostane svoj prvý samostatný prípad. Popri vyšetrovaní sa okúpe v šťankách a zatancuje si s pamiatkou po starej mame. Podarí sa jej však zistiť, kto prináša oheň na nábrežie Temže?
Halócentrála si, vďaka schopnosti cestovania v čase a priestore, stihne zajazdiť na kentaurovi a zoznámi sa s bratancom Rotha Forgersona i spodinou sveta homunkulov!
Epriham Rutherford sa pri lúštení kryptografickej záhady zamiluje do podstatne staršieho dievčaťa pochybných mravov.
Mechanik Bert Rumbledale nájde artefakt po legendárnej matematičke a okolie bude vyskakovať z kože. Doslova.
Catherine Havebridgeovú navštívi priateľka z detstva a posedia si nad šálkou čaju v príjemnej atmosfére augustového popoludnia!
Astrál Ábel si spomenie na dávne časy z počiatku Všehomíra, keď bol ešte nefajčiarom.
Vrátime sa do Norrovej temnej mladosti. V príbehu vystupujú madam Zenóbia, skazená kráľovská krv a fantazmy s odhalenými ňadrami!

Do mŕtva. Prvé slovenské vydanie (Artis Omnis, 2023)
Do mŕtva. Prvé slovenské vydanie (Artis Omnis, 2023) Disclaimer
František Kotleta - Do mŕtva (Artis Omnis, 2023)
Dávne legendy, ktoré o nich kolovali v rôznych civilizáciách, neklamali. Možno, že kedysi boli ľuďmi, ale zmenili sa. Zmenili sa natoľko, že ako ľudia už iba vyzerajú. Hovoria si Bratstvo krvi. Vyvolení, ktorí sa živia ľudskou krvou. Nikdy sa však k sebe nesprávali ako bratia. Desiatky klanov spolu po tisícročia bojovali o moc a vládu nad ľuďmi, ich územím a ríšami, ktoré vznikali a zanikali podľa toho, ako vo svojej skrytej vojne víťazili jednotlivé klany.
Dlho sa považovali za najmocnejšie bytosti na svete. Lenže svet, ktorý poznali, bol iba malou súčasťou vesmíru. Z jeho nekonečných diaľok sa vynorili Kartani, ktorým sa ich vlastný svet zdal malý, a ktorí sa rozhodli ovládnuť planétu Zem a jej obyvateľov zotročiť. Invázia sa cudzincom podarila. Mali vyspelú techniku a zbrane, ktoré tie ľudské stonásobne predčili. Lenže svet, ktorý ovládli, už svojich vládcov mal. A tí sa, na rozdiel od ľudí, tak ľahko podrobiť nenechali...

Všetko zlato pre Anežku. Prvé vydanie (Hydra, 2023)
Všetko zlato pre Anežku. Prvé vydanie (Hydra, 2023) / Zdroj Disclaimer
Jozef Miklovič - Všetko zlato pre Anežku (Hydra, 2023)
Gymnazista Kubo sa hrou osudu ocitol vo svete permoníkov, víl, slovanských bohov a množstva iných bytostí, o existencii ktorých nemal ani potuchy. Pod Kremnicou a Piargom si našiel priateľov aj lásku. Vďaka permoníkom získal nové vedomosti a bohyne Živa a Vesna vylepšili niektoré jeho schopnosti. Práve včas, aby ustál ťažkú životnú skúšku! Jeho milovanú Anežku totiž, spolu s tetuškou Radawou, dunajskou vílou, uniesla banda satanistov. Únoscovia trýznia svoje obete tými najkrutejšími spôsobmi. Ich pevnosť sa nachádza až v Afrike, v najnebezpečnejšom regióne, kde zúria vojny medzi kmeňmi, v Darfúre.
Podarí sa dievčatá zachrániť včas? Prežijú muži cestu za ich oslobodením? Je únos iba nešťastnou súhrou nepriaznivých okolností, alebo ide o krutú manipuláciu zo strany nesmrteľných bohov? A napokon najdôležitejšia otázka: Dokázal by Jakub vôbec pokračovať v normálnom živote bez Anežky? Odpovede nájdete v titule, ktorý držíte v rukách.

Ve větvích Yggdrasilu. Prvé vydanie (Golden Dog, 2023).
Ve větvích Yggdrasilu. Prvé vydanie (Golden Dog, 2023). / Zdroj Disclaimer
Tereza Kadečková - Ve větvích Yggdrasilu (Golden Dog, 2023)
Agátin život sa konečne zrovnal. Má kde bývať, stabilnú prácu, pár kamarátov. Po rokoch problémov sa všetko zdá skvelé. Než sa stratí v lese. Než sa ju kamarát pokúsi zastreliť. A kým taxíkom zrazí severského boha.

Černá smečka. Prvé vydanie (Fobos, 2023)
Černá smečka. Prvé vydanie (Fobos, 2023) / Zdroj Disclaimer
František Kotleta - Černá smečka (Fobos, 2023)
Keď je vaša matka démonická fľandra, kariéra lovca démonov, likvidátora všetkých temných síl a iného neprirodzeného hnusu nebýva prvou profesijnou voľbou. Svoje o tom vie Filip Aksamit, ktorý spoznal skutočnú vojnu s démonmi a nebojí sa povedať, že je vo svojom odbore profesionál. A teraz je povolaný späť do Prahy. Je čas pripraviť sa na lov, ktorý naposledy prebehol počas druhej svetovej vojny. Ale zdá sa, že pravidlá sa budú meniť v priebehu hry.
František Kotleta sa vracia k svojim koreňom. Vydajte sa na šialenú jazdu plnú démonov, drsných hlášok, sexu a nekončiacej akcie.

Temná epocha. Prvé české vydanie (Carcosa, 2023).
Temná epocha. Prvé české vydanie (Carcosa, 2023). / Zdroj Disclaimer
Mark E. Pocha - Temná epocha: výběr z hororových povídek (Carcosa, 2023)
Od počiatkov v roku 2008, kedy o sebe dal Mark E. Pocha vedieť „Nedozernými dôsledkami administratívnych omylov“, cez plejádu rôzne drsných, bizarných, provokatívnych, nostalgických i sarkastických poviedok až po súčasnosť, reprezentovanú textami na rozlúčku, môžeme sledovať vývoj nadaného spisovateľa, ktorý vždy vedel strhnúť, vydesiť a pobaviť.
Kniha obsahuje úvodné slovo, objasňujúce okolnosti jej vzniku, štrnásť časom preverených diel, vybraných z českých a slovenských časopisov a antológií, a tiež štyri doteraz nepublikované poviedky, ktoré buď roky čakali na vhodnú príležitosť, alebo vznikli špeciálne pre tento zborník. Ten je špeciálny aj tým, že v ňom autor ohlasuje svoj koniec, rozhodnutie odísť do „umeleckého dôchodku“.

Krev pro divoženku. Prvé vydanie (Epocha, 2023)
Krev pro divoženku. Prvé vydanie (Epocha, 2023) Disclaimer
Kristýna Sněgoňová - Krev pro divoženku (Epocha, 2023)
Rusalky, víly, meluzíny, divožienky, magicky nadané bytosti žijúce na okraji modernej spoločnosti a stále si strážiace svoje tajomstvá pred ľuďmi. Lenže s ľuďmi sa to má tak, že tajomstvo neznášajú a chcú zistiť aj to, čo by pre nich možno bolo lepšie nevedieť. Eliška Blažková slúži prvým rokom na malom sliezskom oddelení Centrály špeciálnych činností a jej snahou je práve jedno tajomstvo odhaliť. Ako to, že dokázala sama zabiť divožienku? Kde sa v nej taká sila vzala? A ako to zmení krehké spolužitie ľudí a víl?
Vitajte v špinavom svete víl, krvi, starej mágie, svete, ktorý z Kristíny Sněgoňovej urobil takmer cez noc hviezdu českej fantastiky.
Pokračovanie úspešného románu Krv pro rusalku

Krev, monstra a cukroví. Prvé vydanie (Epocha, 2023).
Krev, monstra a cukroví. Prvé vydanie (Epocha, 2023). Disclaimer
Krev, monstra a cukroví. Prvé vydanie s limitovanou obálkou (Epocha, 2023).
Krev, monstra a cukroví. Prvé vydanie s limitovanou obálkou (Epocha, 2023). Disclaimer
Michaela Merglová a Petr Brožovský - Krev, monstra a cukroví: Sborník fantastických vánočních povídek (Epocha, 2023)
Vianoce sú to najčarovnejšie obdobie z celého roka. Doba zázrakov, radosti a darčekov. Lenže za hranicami krbového svetla sa nocou zakrádajú veci, z ktorých vstávajú hrôzou vlasy na hlave. Tiene. Monštrá. Ježiško. Majú chuť na pečivo, a často aj na krv...
Zbierka úplne nových poviedok, v ktorých hrajú hlavnú úlohu nadprirodzeno a vianočné sviatky, vám naservíruje výbornú štedrovečernú večeru z slovenskej fantastiky. Čaká vás akčný nárez, premýšľavé kúsky nositeľov ocenenia Magnesia Litera aj príbehy, ktoré pohladia dušu. To najvianočnejšie čítanie a najlepší darček pod stromčekom.
Tak šťastné a veselé!

KNIHY- ZAHRANIČNÉ PREKLADY


Šepot v podzemí. Prvé slovenské vydanie (Slovart (SK), 2023).
Šepot v podzemí. Prvé slovenské vydanie (Slovart (SK), 2023). / Zdroj Disclaimer
Ben Aaronovitch - Šepot v podzemí vydání (Slovart, 2023)
Na nástupišti v stanici metra Baker Street sa nájde mŕtvy muž a inšpektorka Stephanopoulosová pre istotu zobudí Petra Granta, príslušníka dvojčlenného oddelenia magických zločinov, nazývaného aj Pavilón. Vysvitne, že obeť je americký študent, ktorého niekto bodol kameninovým črepom. A aby to nebolo také jednoduché, je to syn amerického senátora a Peter z vražednej zbrane naozaj vycíti mágiu. Preto sa pustí do pátrania v londýnskom podzemí a spolu s odborníkom z dopravnej polície seržantom Kumarom v chodbách a kanáloch pod metropolou objavia tajný svet.

Kapitula: Duna. Prvé slovenské vydanie (Premedia, 2023).
Kapitula: Duna. Prvé slovenské vydanie (Premedia, 2023). / Zdroj Disclaimer
Frank Herbert – Kapitula: Duna (Premedia, 2023)
Zavedené usporiadanie galaxie odchádza do dejín. Ctené matre, bezohľadné spoločenstvo, ktoré zničilo planétu Duna, je na vzostupe. Proti nim sa stále bránia zvyšky Bene Gesseritu a koordinujú odpor z dosiaľ neobjaveného sveta, planéty zvanej Kapitula. Plánujú nový Rozptyl, no tentoraz so sebou povezú aj jeden starostlivo opatrovaný poklad: piesočné červy, potomkov jediného gigantického červa, ktorého sa podarilo zachrániť z Duny. Zelený svet na planéte Kapitula sa čoskoro stane vyprahnutou pustatinou – a novou Dunou.
V tejto poslednej knihe svojej série o Dune Herbert znovu vytvára vesmír plný neskutočne rozvinutých postáv a kontextov, v ktorých sa dajú najlepšie oceniť. Ako sa odvíja mnohovrstevný dej knihy, čitateľ objaví fascinujúcu bohatosť detailov a uhlov pohľadu. Vzrušujúci príbeh od prvej po poslednú stranu, legenda najslávnejšieho sci-fi eposu stále žije.

Severoamerické jezerní příšery. Prvé české vydanie (Host, 2023)
Severoamerické jezerní příšery. Prvé české vydanie (Host, 2023) / Zdroj Disclaimer
Nathan Ballingrud - Severoamerické jezerní příšery (Host, 2023)
Skrytý poklad amerického hororu.
Severoamerické jazerné príšery sú súborom deviatich poviedok, v ktorých sa Nathan Ballingrud vydáva na prieskum temných končín ľudskej duše, do podivného sveta, ktorý sa vzpiera snahám o pochopenie a nastolenie rádu. V hlavnej úlohe tu vystupujú príšery všetkého druhu – skutočné i vymyslené, príšery v nás aj mimo nás. Knihou prestupuje zúfalstvo súčasného žitia, bolesť, ale aj súcit a láska, to všetko v občas nadprirodzenom háve, ktorý však nepredstavuje hlavný zdroj desivosti.
Ballingrudova debutová zbierka hneď po vydaní v roku 2013 zaznamenala značný ohlas a získala Cenu Shirley Jackson a nomináciu na niekoľko ďalších prestížnych žánrových cien. Toto je literárny horor najvyššej akosti, mozaika drobných umeleckých diel temných tónov ako stvorená pre čitateľov, ktorí sa vo fantázii radi vydávajú na dobrodružné výpravy mimo svojej komfortnej zóny.

Stanovište: Záchrana. Prvé české vydanie (Laser-books, 2023).
Stanovište: Záchrana. Prvé české vydanie (Laser-books, 2023). / Zdroj Disclaimer
Dmitry Glukhovsky - Stanovište 2: Záchrana (Laser-books, 2023)
Tisícročná Moskva je zo všetkých strán spoľahlivo chránená stanovišťami a kozáckymi vojskami. Za tromi obrannými kruhmi a za múrmi Kremľa stojí palác, v ktorom Gosudar Imperátor vyznamenáva tých najlepších z najlepších, najodvážnejších z odvážnych, výkvet dôstojníckeho zboru, oporu a nádej monarchie. Vyvolené kozácke jednotky čoskoro budú musieť opustiť čisté ulice hlavného mesta, vyzdobené na oslavu dňa archanjela Michala, a vydať sa na výpravu do temných miest, ktoré boli kedysi súčasťou veľkého Ruska. No skôr než sa dostanú za mútne vody Volgy a nepreniknuteľný opar nad ňou, musia zistiť, kam zmizli predchádzajúci prieskumníci a prečo sa odmlčali stanovištia na hranici. Pozná niekto odpoveď? A ak áno, stihne varovať ostatných?
Autor série o moskovskom metre sa v druhom diele Stanovišťa vracia do jedinečného postapokalyptického sveta a ďalej rozvíja príbeh o hriechu a jeho odčinení, o zodpovednosti a ľudskej bezohľadnosti.

Klíčotepci. Prvé české vydanie (Host, 2023).
Klíčotepci. Prvé české vydanie (Host, 2023). / Zdroj Disclaimer
Robert Jackson Bennett – Klíčotepci (Host, 2023)
Strhujúce finále trilógie Záhutia uzatvára príbeh oceňovaných románov Čaropisci a Svetatvorcovia. Sancie, Klef a Berenika už čelili mnohým zákerným nebezpečenstvám. Tentoraz však nestojí proti barónom lúpežných korporácií ani proti nesmrteľnému hierofantovi, ale proti entite, ktorej vedomie zaberá polovicu sveta — entite používajúcej skribovaciu mágiu nielen na upravovanie neživých predmetov, ale tiež na ovládanie ľudských myslí.
Aby s ňou vôbec dokázali bojovať, pomocou skribovacej technológie premenili seba i svojich spojencov na armádu, akú ľudstvo ešte nevidelo. Spoločnými silami oslobodili aspoň niektorých vazalov nepriateľa, a dokonca porazili niekoľko jeho strašných strojov schopných meniť realitu.
Napriek ich úsiliu však nepriateľ pokračuje v neľútostnom ťažení za svojím hlavným cieľom: prastarými, dávno stratenými dverami do jadra všetkého stvorenia. Sancie a jej priatelia majú poslednú možnosť tohto neporaziteľného protivníka zastaviť.
Nepriateľ však môže mať v ich radoch špióna – a v rukáve posledný trik. Ak chcú Sancie, Klef a Berenika získať aspoň malú šancu na víťazstvo, musia priniesť väčšiu obeť ako kedykoľvek predtým.

Hnízdo. prvé české vydanie (Golden Dog, 2023).
Hnízdo. prvé české vydanie (Golden Dog, 2023). / Zdroj Disclaimer
Gregory A. Douglas – Hnízdo (Golden Dog, 2023)
Bola to obyčajná skládka na pokojnom ostrove neďaleko Cape Cod. Nikomu ani vo sne nenapadlo, že sú tu ideálne podmienky na bujnenie, že je to teplé, páchnuce a vlhké lono s takým množstvom potravy, aby sa všetko, čo sa plazí, plíži a skrýva, dosýta nažralo. Stačila zmena chemikálie na ničenie škodcov a obrovskí zmutovaní šváby začali opúšťať svoje hniezdo... a hľadať ľudské mäso.

Hlad bohů. Prvé české vydanie (Host, 2023).
Hlad bohů. Prvé české vydanie (Host, 2023). / Zdroj Disclaimer
John Gwynne - Hlad bohů (Host, 2023)
Bájna dračia bohyňa Lik-Rifa bola oslobodená zo svojho večného väzenia. Teraz osnuje nový vek krvi a dobyvačných ťažení. Orka pokračuje v pátraní po svojom zmiznutom synovi, Krvoprísažný sa v zúfalom závode o záchranu jednej svojej členky ženou na juh - a Varg podniká prvé kroky za pomstou. Elva sľúbila, že splní krvnú prísahu a zachráni zajatcov z pazúrov Lik-Rify a jej drakorodených nasledovníkov, najprv ale musí presvedčiť Liatej bijca, aby ju nasledovali.
Ani Krvoprísažní a Liatí bijci však nemôžu dračej bohyni čeliť sami. Ich nádej spočíva v šialených spisoch spútaného boha. V knihe zakázaných kúziel, s ktorou dokážu vzkriesiť vlčieho boha Úlfriho... a vyvolať boj, ktorá otrasie základy zeme.

Sukuby. Prvé české vydanie (Carcosa, 2023)
Sukuby. Prvé české vydanie (Carcosa, 2023) / Zdroj Disclaimer
Edward Lee – Sukuby (Carcosa, 2023)
Právničke Ann Slavikovej sa zdajú desivé sny s temným sexuálnym nábojom. Vracia sa v nich do minulosti: na svet privádza svoju dcéru Melaniu a zároveň je stredobodom pozornosti záhadných postáv v plášťoch, ktoré sa chlípne pohrávajú s jej telom… V súčasnej realite oslavuje Ann úspechy v práci, s dnes už sedemnásťročnou Melaniou a svojim partnerom básnikom Martinom plánuje výlet do Paríža. Lenže radostné očakávania jej kalí ona opakujúca sa nočná mora, ktorá ju nakoniec doženie k návšteve psychiatra… a minulosť o sebe dá vedieť aj tým, že zmätenú Ann nečakane privolá do jej rodného mestečka Lockwoodu, strateného kdesi v lesoch, v revíri vidriakov a podivu spoločenstvo.
Súbežne s týmto všetkým sa v končinách neďaleko Lockwoodu chce dostať na slobodu dvojice nebezpečných chovancov liečebne pre choromyseľných. Akú má ich urputná snaha súvislosť s Ann? A ako so všetkým súvisí blížiaca sa rovnodennosť a fakt, že v noci na všetko pozerá ružovkastý mesiac?

Vzestup draka. Prvé české vydanie (Argo, 2023)
Vzestup draka. Prvé české vydanie (Argo, 2023) / Zdroj Disclaimer
George R. R. Martin, Linda Antonsson & Elio M. García, jr. - Vzestup draka (Argo, 2023)
Vzostup draka je bohato ilustrovanou kronikou počiatku a rozmachu vlády Targaryencov v Západozemí, detailne prepracovanom svete George R. R. Martina. Táto výpravná kronika – s viac ako sto päťdesiatimi farebnými ilustráciami – je úžasným úvodom do histórie Targaryencov, legendárneho rodu, ktorý hrá ústrednú úlohu v novom seriáli HBO, Hra o tróny: Rod draka. Po celé stáročia usedali Targaryenci na Železný trón, zatiaľ čo ich draci neochvejne vládli oblohe. Toto obdobie trvalo od dobytia Západozemia Aegonom Targaryenom až po neslávne preslávený Tanec drakov – krvavú občiansku vojnu, ktorá takmer nadobro zničila celý targaryenský rod. História jediného rodu dračích pánov, ktorý prežil skazu Valýrie, je príbehom plným krvavých zvratov, zrád a činov vznešených i zbabelých…
Pre milovníkov seriálu Rod draka

Iluminace. Prvé české vydanie (Argo, 2023)
Iluminace. Prvé české vydanie (Argo, 2023) / Zdroj Disclaimer
Alan Moore – Iluminace (Argo, 2023)
Vo svojej vôbec prvej zbierke poviedok zahŕňajúcej štyridsať rokov tvorby predstavuje Alan Moore, legendárny autor celého radu kultových diel ako Strážcovia, Z pekla, Liga výnimočných, V ako vendeta, deväť príbehov plných zázrakov a podivností, z ktorých každý nás zavedie hlbšie do fantastických zákutí reality . Čaká vás deväť brilantných textov.

Hora v mori. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2023)
Hora v mori. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2023) / Zdroj Disclaimer
Ray Nayler - Hora v mori (Lindeni, 2023)
Morská biologička Ha Nguyenová dostane ponuku vycestovať na odľahlé súostrovie, kde objavili vysoko inteligentný druh chobotnice. Nadnárodná technologická spoločnosť, ktorá je známa prelomovou prácou v oblasti umelej inteligencie, zo súostrovia evakuuje obyvateľstvo a uzavrie ho pred svetom. Chobotnice sú totiž kľúčom k bezprecedentným objavom a ten, kto dokáže využiť ich pokroky, môže získať obrovské bohatstvo a moc.
No nikto sa zatiaľ neopýtal chobotníc, čo si o tom myslia. A čo plánujú urobiť.

Zlaté enklávy. Prvé české vydanie (Host, 2023).
Zlaté enklávy. Prvé české vydanie (Host, 2023). / Zdroj Disclaimer
Naomi Novik - Zlaté enklávy (Host, 2023)
Jediná vec, o ktorej študenti Scholomancie nikdy nehovoria, je to, čo budú robiť, keď sa z nej dostanú von. Takto pokúšať osud a spriadať plány na akúkoľvek budúcnosť by mohol len hlupák. Napriek tomu o tom všetci tajne snívajú - o tej nepravdepodobnej, malej šanci, že prežijú a dostanú sa von za brány školy. Nakoniec sa to podarí len málokomu.
Galadriel Higginsovej sa však tento nemožný sen splnil a po štyroch rokoch štúdia sa vrátila do skutočného sveta. Ešte nedávno by bola šťastná, pretože vo svoj úspech príliš nedúfala. Teraz sa však nemôže cítiť horšie. Všetko sa zvrtlo a tie, ktoré zachránila, pravdepodobne čaká smrť v prepukajúcej vojne. Takto si El svoj návrat nepredstavovala. Ale vždy môže byť ešte horšie. Sotva sa z pazúrov Scholomancie vyslobodila, musí sa otočiť na päte a vrátiť sa späť do jej smrtiacich pazúrov.

Mordie. Prvé české vydanie (Planeta9, 2023)
Mordie. Prvé české vydanie (Planeta9, 2023) / Zdroj Disclaimer
Alex Pheby – Mordie (Planeta9, 2023)
Tajnosti a mŕtvoly sú skryté v katakombách pod Mordiou. V chudobnej štvrti tohto nebohého mesta zničeného morom žije s rodičmi mladý chlapec Natan Treeves. Zarába si na skromnú obživu zbieraním a predajom pokladov zo Živúceho bahna. Ako iní chlapci hľadá kúzelné položivé tvory, ktorí sa v ňom rodia. Nie je to práve šťastný život, ale môže byť aj horšie – jedného dňa matka Natana predá tajomnému Pánovi.
Pán je majstrom mágie a nespochybniteľným vládcom Mordie. Udržuje mesto v chode pomocou komplikovaných mechanických strojov, napriek tomu však Mordiu sužuje neustále vlhko, slaná morská triešť preniká múrmi prístavných domov, žiadny kus oblečenia nebýva suchý a ulice zmáča vytrvalý dážď.
Moc Pána za Mordie je veľká, nie však nekonečná. To pozná, keď sa stretne s Natanom. Napriek strachu a chudobe vládne chlapec väčšou silou, než akú kedy Pán poznal. Dokázal by zničiť všetko, čo Pán doteraz vybudoval, len keby vedel, ako ju používať. Tak začne Pán spriadať zákerné plány. Nathan musí čeliť zradám, tajomstvám i pomstychtivému mestu, kde bol zavraždený Boh a kde vládne temnota… VITAJTE V MORDII! A zabudnite na všetko, čo ste si doteraz mysleli o temnej fantasy. Alex Pheby otvára v Mordii bránu do novej dimenzie žánru.

Beren a Lúthien. Prvé české vydanie (Argo, 2023).
Beren a Lúthien. Prvé české vydanie (Argo, 2023). / Zdroj Disclaimer
J. R. R. Tolkien - Beren a Lúthien (Argo, 2023)
Výpravný príbeh Berena a Lúthien privádza čitateľov späť medzi ľudských, elfských i trpasličích obyvateľov Tolkienovej Stredozeme. Autor tento príbeh osudovej lásky napísal už v roku 1917, po návrate z bojísk prvej svetovej vojny. Počas ďalších rokov príbeh dopĺňal a prepracovával, ale jeho jadro zostalo nezmenené: láska medzi smrteľným mužom Berenom a nesmrteľnou elfkou Lúthien, vzťah, ktorému Lúthienin otec neprial, a preto Berenovi uložil nesplniteľnú úlohu - aby pripravil temného pána Melkora (Morgotha) o drahocenný silmaril. Vydaný text z existujúcich verzií, tlačených aj netlačených, prozaických i veršovaných, starostlivo zrekonštruoval Tolkienov syn Christopher, a legenda o Berenovi a Lúthien môže prvýkrát vyjsť v úplnej podobe aj s komentárom, ktorý ukazuje jej premeny.

KNIHY- REPRINTY


Hlasy a hvězdy. Obálka druhého českého vydania (Argo, 2023)
Hlasy a hvězdy. Obálka druhého českého vydania (Argo, 2023) / Zdroj Disclaimer
Vilma Kadlečková - Hlasy a hvězdy (Argo, 2023)
Bájna Fomalhiwa. Svet zázrakov a blahobytu. Ale tiež Zakázaný smer.
To, čo sa vynorilo z vesmíru, už čoskoro odreže cestu všetkým Lodiam; a od tej chvíle zostane pravlasť argenitu nepoznaná a nepoznateľná. Hŕstka Pozemšťanov má poslednú šancu, ak ju chce navštíviť.
Lucas si začína uvedomovať, že práve Fomalhiwa je miestom, ku ktorému sa zbiehajú nitky storočných plánov Gerdáncov aj Össeanov. Ale nie je práve to dobrým dôvodom, prečo sa Fomalhiwe vyhnúť? Vždy bol skeptický voči všetkému, čo sľubuje Nirvánu, blahobyt alebo ľubovoľný druh utópie. Načúva tomu, o čom Aš ~ šád z Fomalhiwy hovorí - aj tomu, o čom mlčí. A jeho podozrenie dostáva zreteľný tvar. Ak je Fomalhiwa vesmírnym rajom ... prečo odtiaľ Aš ~ šád vôbec odišiel?
Lenže nie sú to len ľudská slová, čo sa k nemu prihovárajú. Ešte je tu räwë - Hlasy a Hviezdy, droga Osvietenia, posledná z Pätice össenských húb. A on sa ešte raz musí rozhodnúť, naposledy a navždy - koľko percent zo svojej dávno už nie stopercentne ľudskej duše môže obetovať šialenstvu.

Tma (2.0). Štvrté vydanie (Laser-books, 2023).
Tma (2.0). Štvrté vydanie (Laser-books, 2023). / Zdroj Disclaimer
Ondřej Neff – Tma (Laser-books, 2023)
Čo sa to stalo s naším svetom, v ktorom elektrina prestala fungovať ako technická sila? Ondrej Neff si neprestal klásť túto otázku ani po roku 1998, keď román Tma vyšiel prvýkrát. Tak vznikla úplne prepracovaná verzia pôvodnej Tmy. Zostalo z nej to pôvodné, fascinujúce líčenie rozvratu. Ale čo bolo potom, aký svet vznikal na troskách starého, akí ľudia ho ovládli, táto vízia je úplne iná. Nutné dodať, zo podstatne temnejšie, než tá pôvodná. Dôvod je prostý. Za posledných päť rokov sa autor naučil neveriť mocným tohto sveta ani nos medzi očami. Podľa toho tiež Tma 2.0 vyzerá. Je to príbeh čiernejší, ako sama tma.

Nekonečný príbeh. Druhé slovenské vydanie (prvé ilustrované) (Ikar, 2023).
Nekonečný príbeh. Druhé slovenské vydanie (prvé ilustrované) (Ikar, 2023). Disclaimer
Michael Ende - Nekonečný príbeh (ilustrované vydanie) (Ikar (SK), 2023)
Nesmrteľné dielo o sile predstavivosti, teraz ako bibliofilské vydanie s nezabudnuteľnými ilustráciami
Dvanásťročný Bastián Baltazár Bux nie je v škole veľmi obľúbený, preto je často sám a najlepšie sa cíti medzi policami plnými kníh. Jedného dňa neodolá a z antikvariátu ukradne tajuplnú hrubú knihu so znakom dvojhlavého hada na obálke a s dvojfarebným písmom. Keď sa do nej začíta, kniha ho nečakane vtiahne do deja a chlapec sa tak stane súčasťou napínavého príbehu. Dozvie sa, že krajine Fantázia a jej vládkyni, detskej kráľovnej, hrozí zánik. Kráľovná si na pomoc zavolá Atreja a poverí ho, aby sa s drakom šťastia Falkom pokúsil zachrániť krajinu. Všetko však nasvedčuje tomu, že práve nešikovnému Bastiánovi, ktorý je v triede terčom posmechu, sa podarí odvrátiť zánik Fantázie a zachrániť jej podivuhodných obyvateľov.

Helikonie: Jaro. Tretie české vydanie (Laser-books, 2023)
Helikonie: Jaro. Tretie české vydanie (Laser-books, 2023) / Zdroj Disclaimer
Brian W. Aldiss - Helikonie I – Jaro (Laser-books, 2023)
Na Helikónii, planéte obiehajúcej okolo binárnych sĺnk, trvá Veľký rok tritisíc rokov pozemského času: ľudská civilizácia sa vzmáha zjari, prekvitá počas obdobia leta a takmer zaniká s nástupom zimy, ktorá pretrváva po mnoho ľudských generácií. Práve prichádza jar a Helikónia sa pomaly prebúdza z predlhého zovretia mrazu. Kmene rovníkového kontinentu vychádzajú z úkrytov, v ktorých zdecimované na minimum prečkali nepriaznivú klímu a opätovne začínajú súperiť o nadvládu nad planétou s divokými tvormi chladu – fagormi. A v jednej z jeho dedín, Oldorandu, znovu objavujú remeslá, obchod, poľnohospodárstvo, mince aj nové rozmery medziľudských vzťahov. Román Helikónia: Jar je úvodným zväzkom skvelej helikónskej trilógie, monumentálnej ságy, ktorá presahuje všetko, čo doteraz napísal jeden z najväčších majstrov imaginácie žánru science fiction.

Exorcista. Tretie české vydanie (Fobos, 2023)
Exorcista. Tretie české vydanie (Fobos, 2023) / Zdroj Disclaimer
William P. Blatty – Exorcista (Fobos, 2023)
Potom, čo sa počas svojich štúdií na univerzite v Georgetowne dopočul o podivných udalostiach, ku ktorým došlo v Marylande v roku 1949, sa William Peter Blatty pustil do písania diela, ktoré sa neskôr stalo jedným z literárnych fenoménov druhej polovice dvadsiateho storočia. Románu Exorcista, ktorý možno bezpochyby označiť za Blattyho opus magnum, sa od prvého vydania v roku 1971 len v Spojených štátoch predalo viac ako trinásť miliónov výtlačkov a dočkal sa prekladu do nespočetných svetových jazykov. Jeho úspech navyše podčiarkla aj vrelo prijatá hollywoodska adaptácia Williama Friedkina, ktorá vstúpila do kín o dva roky neskôr a stala sa jedným z najslávnejších filmových hororov všetkých čias.
O čo teda v príbehu ide? Sme svedkami zvláštneho správania dvanásťročného dievčaťa Regan, dcéry slávnej herečky. V noci sa v dome ozývajú tajomné zvuky, nábytok sa sám od seba hýbe a objavujú sa ďalšie a ďalšie desivé javy, ktoré si nikto nedokáže vysvetliť. Situácia sa postupne zhoršuje (pod oknami dievčina izby je nájdená mŕtvola najlepšia priateľka jej matky), až nakoniec zostáva jediná možnosť - uchýliť sa k exorcizmu.

Nekroskop. Štvrté české vydanie (Fobos, 2023)
Nekroskop. Štvrté české vydanie (Fobos, 2023) / Zdroj Disclaimer
Brian Lumley – Nekroskop (Fobos, 2023)
Harry Keogh vie už od detstva hovoriť s mŕtvymi ľuďmi. Sú to jeho priatelia, jeho radcovia, jeho inšpirácia. Mŕtvi umelci cez neho ďalej tvoria a matematik August Mobius ho viac ako sto rokov po svojej smrti učí ohýbať čas a priestor. Keď je Harryho milovaná matka zavraždená ruským špiónom s podobnými schopnosťami, najíma ho britská tajná organizácia E-Branch, zameraná na prácu s nadprirodzenom.
Ruskú špionážnu spoločnosť vedie Boris Dragostani. Aj on dokáže komunikovať so zosnulými, ale iba ak pri tom mrzačia ich telá. Dragostani, túžiaci po moci, sa dohodol s nemŕtvou Vecou, dávno pochovanou v rumunských horách: plánuje ovládnuť Západ za pomoci armády démonických bojovníkov.
V ceste im však stojí Harry Keogh s celou armádou mŕtvych.

Sen Ockerwee. Druhé české vydanie (Argo, 2023)
Sen Ockerwee. Druhé české vydanie (Argo, 2023) / Zdroj Disclaimer
Sen Ockerwee. Druhé české vydanie (limitovaná edícia) (Argo, 2023)
Sen Ockerwee. Druhé české vydanie (limitovaná edícia) (Argo, 2023) / Zdroj Disclaimer
George R. R. Martin - Sen Ockerwee (Argo, 2023)
Abner Marsh, mohutný riečny lodník s prešedivenými vlasmi, sa ocitne v dosť bezútešnej situácii: v roku 1857 mu totiž zima zničila schátranú flotilu. Aristokrat Joshua York mu navrhne, že od neho kúpi polovičný podiel v jeho spoločnosti a poskytne mu zlato potrebné na stavbu najrýchlejšieho parníka na Mississippi. Pre Abnera to znamená splnený sen. Až keď sa nový majestátny parník Fevre Dream vydá na prvú plavbu, Abner zisťuje, že jeho spoločník je v skutočnosti upír a že jeho plán dostať sa do dejín ako kapitán najrýchlejšieho riečneho parníka musí ustúpiť Yorkovej podivuhodnej misii. Yorkovým úmyslom je pribrať na palubu príslušníkov svojej prastarej a hanobenej rasy a zbaviť ich dedičstva krvilačného násilia. Najskôr však musí premôcť skazeného, no mocného pána krvi, ktorý naňho čaká na polorozpadnutej plantáži. Abner Marsh sa rozhodne pri svojom spoločníkovi vytrvať. Zrejme nie celkom si uvedomuje, čomu všetkému bude musieť počas tejto neobyčajnej plavby čeliť...

Deepsix. Druhé české vydanie (Planeta9, 2023)
Deepsix. Druhé české vydanie (Planeta9, 2023) Disclaimer
Jack McDevitt - Deepsix (Planeta9, 2023)
Maleiva III. bola považovaná za galaktickú raritu, exoplanétu, ktorá môže hostiť život. Jej čas sa však rýchlo kráti, pretože do planetárneho systému vtrhol zablúdený plynný obor a jeho dráha má smrtiaci kolízny kurz so svetom, ktorému teraz hovoria Deepsix. Planéta onedlho navždy zmizne.
Priscilla "Hutch" Hutchinsová, pilotka nadsvetelníka patriaceho Akadémii vedy a techniky, je jediným kvalifikovaným odborníkom v okruhu niekoľkých svetelných rokov od Deepsix. Do katastrofy zostávajú necelé tri týždne, a v tejto krátkej lehote zostúpia s malým vedeckým tímom na povrch, aby získali akékoľvek poznatky o životných formách a stratených civilizáciách tejto na smrť odsúdenej planéty.
Čím hlbšie pod povrch tohto podivného a zložitého sveta Hutch a jej tím prenikajú, tým viac odhaľujú hádanky vo vnútri hádaniek, a prekvapivé objavy vedú len k ďalším a zapeklitejším otázkam.
Potom nečakane zasiahne zemetrasenie a zničí jedinú možnosť úniku z povrchu planéty. Vedci aj turisti, ktorí sa dostavili zhliadnuť veľkolepý zánik Deepsix, bezmocne prizerajú, zatiaľ čo Hutch a jej ľudia skúšajú prežiť na nepriateľskej planéte a neprepadnúť šialenstvu.
Čas zostávajúci do nevyhnutnej apokalypsy neúprosne odtikáva a oni musia nájsť spôsob, ako sa dostať preč, než sa Deepsix ako okruhliak prepadne do bezbrehých hlbín besniaceho plynného obra.

Odhalený vesmír. Druhé české vydanie (Triton, 2023)
Odhalený vesmír. Druhé české vydanie (Triton, 2023) / Zdroj Disclaimer
Alastair Reynolds – Odhalený vesmír (Triton, 2023)
Pred miliónom rokov vymazala erupcia hviezdy Delty Pavonis civilizáciu vtákoješterov z mapy Galaxie. Ich planétu kolonizujú v 26. storočí ľudia, ktorí vďaka relativistickým motorom Spojených úspešne prenikajú do vesmíru. Odhalený vesmír ponúka príbeh plný vražedných intríg a tajných úloh, hrá sa o existencii planét, ale aj celého ľudstva. Miliardu rokov stará veštba zvedie na palubu medzihviezdneho korábu Nostalgie po nekonečnu trojicu hrdinov rozhodnutých dosiahnuť svoje ciele za každú cenu Spriadajú plány v plánoch, čelia tavomoru, šialenstvu, elektronickým bytostiam i prastarým zbraniam, ktoré likvidujú najmenší prejav inteligentného života.
Strhujúca vesmírna opera plná neuveriteľných archeologických nálezov, politických prevratov, nebezpečných výprav a nečakaných zvratov stojí na moderných astrofyzikálnych základoch a ponúka jednu z možných odpovedí na otázku, prečo je vesmír – okrem nás – taký prázdny.

Kaldera. Druhé české vydanie (Triton, 2023).
Kaldera. Druhé české vydanie (Triton, 2023). / Zdroj Disclaimer
Alastair Reynolds – Kaldera (Triton, 2023)
Ľudské enklávy v sústave Epsilon Eridani sužuje tavomor, vírus adaptovaný na kybernetiku a nanotechniku. Kedysi bohaté žltozemské mesto Kaldera bolo napadnuté tiež. Surrealistické a nepredvídateľné prostredie pokriveného mesta tvoria kulisy pre príbeh odkrývajúce staré i nové zločiny rozkladajúce sa civilizácie. Práve do Kaldery zavedie agenta Tannera Mirabela pátranie po vrahovi ženy, ktorú miloval. Nájsť vrahove stopy v bludisku Kaldery nie je vôbec ľahké. Podarí sa Tannerovi dokonať pomstu? Alebo podľahne víziám dávno popraveného muža z flotily kolonizačných lodí, ktoré sa mu zjavujú v snoch?

Dopisy Otce Vánoc. Druhé české vydanie (Argo, 2023).
Dopisy Otce Vánoc. Druhé české vydanie (Argo, 2023). / Zdroj Disclaimer
J. R. R. Tolkien - Dopisy Otce Vánoc (Argo, 2023)
Vianočné listy svojim deťom písal J. R. R. Tolkien od roku 1920, kedy boli jeho prvorodenému synovi Johnovi práve tri roky, do roku 1943, kedy bolo jeho najmladšiemu dieťaťu, dcére Priscille, štrnásť rokov. V úlohe Otca Vianoc im každoročne oznamoval, že dostal ich listy so zoznamom vianočných prianí, a rozprával o udalostiach na severnom póle; o vianočných prípravách, o svojich pomocníkoch, o víťazných bojoch so škriatkami. Svoje líčenie obvykle sprevádzal kresbami, do jeho listov čas od času zasahoval jeho hlavný pomocník Ľadový medveď či tajomník elf Ilbereth. Vďaka pôvabným kresbám, vtipu, aj motívom, ktoré pripomenú Tolkienove romány, sú Listy Otca Vianoc viac než len súkromným dokumentom rodinného života. Prvýkrát vyšli v obmedzenom výbere nedlho po Tolkienovej smrti; z tejto edície vychádza aj prvé české vydanie z roku 1994 (Dopisy Deda Mráza). Na vydanie v Argu už bola k dispozícii nová edícia, prinášajúca faksimile a prepisy viac-menej všetkých listov a ilustrácií. Toto pôvabné dielko sa tak prvýkrát dostáva k českým čitateľom v úplnosti.

Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě. Štvrté české vydanie (prvé ilustrované) (Argo, 2023)
Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě. Štvrté české vydanie (prvé ilustrované) (Argo, 2023) / Zdroj Disclaimer
J. R. R. Tolkien - Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě (Argo, 2023)
Nedokončené príbehy Númenoru a Stredozeme sú súborom rozprávania, ktoré pokrývajú celé časové pásmo od prehistorických Starých časov Stredozeme, detailne popisovaných v Silmarillione, až po Vojnu o Prsteň, ktorá vrcholí v trilógii Pán prsteňov. Netvoria ucelený dejový prúd, ale ponúkajú čitatelia ojedinelú možnosť zoznámiť sa s neskoršími či podrobnejšími verziami príbehov, s ktorými sa už stretol v predchádzajúcich dieloch, nahliadnuť do procesu Tolkienovej tvorby a znalosť už známych dejov obohatiť o doposiaľ nepublikované pojednania a zlom.
Obsiahly zväzok, zahŕňajúci tiež podrobnú verziu legendy o Túrinovi Turambarovi, príbeh Aldariona a Erendis, ktorý sa ako jediný zachoval z čias pred Pádom Númenoru, či pozoruhodné pojednanie o Rádu čarodejníkov a palantíroch, z autorovej pozostalosti usporiadal a poznámkami vybavil Tolkienov syn Christopher, ktorý je tiež autorom rozsiahleho informatívneho registra a zdokonalenej veľkej mapy Stredozeme.

KOMIKSY, GRAFICKÉ ROMÁNY A MANGA


Betelgeuse. prvé české vydanie (Crew, 2023).
Betelgeuse. prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Luiz Eduardo De Oliveira (Leo) - Betelgeuse (Crew, 2023)
Prvá ľudská vesmírna kolónia na planéte Aldebaran-4 obnovila kontakt so Zemou a jej spoločnosť začala lepšie fungovať. V tom čase už ale loď Konštantín Ciolkovský mieri k inej obývateľnej planéte, Betelgeuse-6. A história sa opakuje: kolonizačná loď sa prestala ozývať. Krajina vysiela narýchlo ďalšiu výpravu, ktorej členkou je aj Kim, hrdinka prvej série, aby preskúmala situáciu a rozriešila zásadnú morálnu dilemu.
Na Betelgeuse-6 totiž žijú záhadní „jumovia“, tvorovia takí odlišní, že je ťažké určiť, či sú zvieratá, alebo ľudia ich civilizáciu len dosť nechápu. A v pozemských zákonoch stojí, že ak by bol na novej planéte nájdený inteligentný druh, kolonizačný projekt bude bezpodmienečne zrušený. A navyše sa zdá, že Aldebaran-4 nie je jediná planéta, kde sa ľudia stretávajú s kozmickou záhadou menom mantrisa…

Brodeckova zpráva. Prvé české vydanie (Argo, 2023)
Brodeckova zpráva. Prvé české vydanie (Argo, 2023) / Zdroj Disclaimer
Manu Larcenet - Brodeckova zpráva (Argo, 2023)
Do horskej dediny krátko po vojne príde záhadný cudzinec - a miestnym sa nepáči, že odhaľuje ich čierne svedomie. Keď je nato zavraždený, poveria úrady jedného z miestnych, Brodecka, navrátilcov z koncentračného tábora, aby celú vec vyšetril. Taký je v najvyššej stručnosti a najväčšom zjednodušení námet svetovo presláveného románu Philippa Claudela. Jeden z najlepších a najsvojráznejších francúzskych komiksových tvorcov Manu Larcenet opatril túto predlohu rovnako strhujúcou výtvarnou podobou.

Octobriana. Prvé vydanie (Labyrint, 2023).
Octobriana. Prvé vydanie (Labyrint, 2023). / Zdroj Disclaimer
Marek Berger & Ondřej Kavalír – Octobriana (Labyrint, 2023)
Studená vojna vrcholí. Octobriana ako elitná agentka Kremľa oddane slúži totalitnému režimu vo svete nachádzajúcom sa na pokraji jadrovej apokalypsy. Ideologický náter sa ale začína mrviť a archaické sily ožívajú. Octobriana sa vydáva na cestu vzbury proti utláčajúcemu mocenskému systému, proti svetu svojich „otcov“. Čaká ju najväčšie rozhodnutie jej života – zostať verná tomu, kým je, alebo nájsť odvahu a zistiť, čím sa má ešte len stať…

Pohovka a mrtvola. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023)
Pohovka a mrtvola. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023) / Zdroj Disclaimer
Tony Sandoval - Pohovka a mrtvola (Comics Centrum, 2023)
Podivuhodný príbeh s podivnými ľuďmi a možno aj vlkolakmi.
Kristián zmizne a omladina z dediny prestane tráviť voľný čas vonku. Len Polo sa potuluje okolitými rozľahlými lúkami, kde sa zoznámi so Sofiou. Uprostred nich objaví bezvládneho Kristiána. Celé leto potom chodí rozkladajúce sa telo pozorovať zo starej pohovky, ktorá, ako sa nakoniec ukáže, súvisí s jeho smrťou.

Prašina: Křídový panáček (súborné vydanie). Prvé vydanie (Paseka, 2023)
Prašina: Křídový panáček (súborné vydanie). Prvé vydanie (Paseka, 2023) / Zdroj Disclaimer
Vojtěch Matocha & Karel Osoha - Prašina: Křídový panáček (súborné vydanie) (Paseka, 2023)
Od udalostí knižnej trilógie uplynuli dva roky. Prašina sa premenila, nad starými strechami sa týčia siluety žeriavov, kamenné domy vypratá priestor sklu a ocele a dávna tma nevyhnutne prehráva svoj boj so svetlom. Lenže čo keď na seba tma dokáže vziať ľudskú podobu? Nový domov prichádza na Prašinu hľadať mladík Vašek a čoskoro na vlastnej koži pocíti, že tunajší pokoj je len zdanlivý – pod škrupinou všedného života stále driemu staré tajomstvá. Na Prašine začne vyčíňať tajomný podpaľač a na obhorených stenách sa objaví podivný symbol.

UCC Dolores #3, 4 (Modrá Crew #31). Prvé české vydanie (Crew, 2023).
UCC Dolores #3, 4 (Modrá Crew #31). Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Didier Tarquin & Lyse Tarquin - UCC Dolores #3, 4 (Modrá Crew #31) (Crew, 2023)
Po zbrklom úniku z Fort Messaoudu nesie loď UCC Dolores bývalú mníšku Mony a Kasha cez vesmírnu pustinu Karmanga v ústrety záhadnému cieľu. Akou silou vládne tajomný červený kryštál? Aké tajomstvá čakajú v bludisku vo vnútri mŕtveho mesiaca a možno zvíťaziť nad robotickou armádou? Čo skrýva Kyklopovo oko, ležiace mimo známeho vesmíru?
Svojrázna dobrodružná SF Didiera a Lysa Tarquinovcov vo svojej druhej polovici vrcholí, zamotáva sa, prekvapuje - a ohromuje.

V hlavě Sherlocka Holmese - Případ podezřelé vstupenky. Prvé české vydanie (Paseka, 2023).
V hlavě Sherlocka Holmese - Případ podezřelé vstupenky. Prvé české vydanie (Paseka, 2023). / Zdroj Disclaimer
Benoit Dahan & Cyril Liéron - V hlavě Sherlocka Holmese: Případ podezřelé vstupenky (Paseka, 2023)
Skôr než bol stvorený marvelovský vesmír, skôr ako nad Gothamom preletel netopierí muž, zrodil sa vo viktoriánskom Anglicku najväčšia superhrdina všetkých čias - Sherlock Holmes. Prvýkrát sa objavil v románe Štúdia v šarlátovej pred 140 rokmi, jeho hviezda však neprestáva žiariť. Geniálny mozog, výstredná povaha i náchylnosť k drogám fascinujú generácie čitateľov i tvorcov. Až však v tejto komiksovej knihe máme možnosť vstúpiť priamo do detektívovej hlavy, do Sherlockovho legendárneho „paláca myšlienok“.
Londýn sužujú záhadné zmiznutia a stopou sa zdá byť vstupenka na kúzelnícke predstavenie. Každá strana komiksu sľubuje nielen potešenie z prekvapivých a detailných ilustrácií, ale hlavne ďalší krok k vyriešeniu zločinu. Pátranie sa totiž odvíja priamo pred našimi očami ako červená niť, ktorú môžeme pri listovaní opakovane hľadať a sledovať.

Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV. Prvé české vydanie (Josef Vybíral, 2023).
Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV. Prvé české vydanie (Josef Vybíral, 2023). / Zdroj Disclaimer
Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV (limitovaná edícia). Prvé české vydanie (Josef Vybíral, 2023).
Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV (limitovaná edícia). Prvé české vydanie (Josef Vybíral, 2023). / Zdroj Disclaimer
Jean-Blaise Djian, Régis Loisel, Vincent Mallié & François Lapierre (farby) - Velký mrtvý (Integrál), knihy I až IV (Josef Vybíral, 2023)
Paulina, študentka ekonómie, sa rozhodne stráviť leto u kamarátky na francúzskom vidieku, aby sa pripravila na skúšky. Po stretnutí s miestnym mladíkom Erwanom, sa zapletie do nebezpečnej hry v prostredí dvoch odlišných svetov. Erwan nesie bremeno zaistenia rovnováhy medzi Zemou a Malým svetom. Existujú však sily, ktoré chcú zničiť dávno zavedené poriadky, a prvé príznaky blížiace sa skazy možno pozorovať v stále chaotickejšom zemskom svete.;

Žoldnéř #10: Obři. Prvé české vydanie (Crew, 2023).
Žoldnéř #10: Obři. Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Vicente Segrelles - Žoldnéř #10: Obři (Crew, 2023)
Pri odpočinku pri ohni počas jednej zo svojich ciest Žoldnier rozpráva Nan-taj celkom štyri príbehy, o ktorých tvrdí, že sú úplne pravdivé. Všetky príhody zažil na vlastnej koži a vo všetkých sa vyskytujú obri. Od príbehu s nádychom sci-fi a hororu sa cez Tisíc a jednu noc dostávame do pekla a potom do krutého sveta, v ktorom sú dobrí tými zlými. Tento diel je plný fantázie, príšer aj štipky humoru; stretneme sa v ňom však aj s niečím, čo ho robí jedinečným – Segrelles tu od strany 35 prvýkrát odkladá štetce a olejové farby a začína svoje príbehy tvoriť na počítači.

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Ďalšie články a poviedky v téme Knihy mesiaca

Knihy mesiaca: máj 2024

Vonku tridsiatky a prázdniny už klopú na dvere. Ak váhate, čo si počas začínajúceho leta prečítať, máme pre vás pár tipov z májovej nádielky :)

Knihy mesiaca: apríl 2024

Trocha neskôr, ako sme plánovali, no napriek tomu je to tu. Najlepšie a najzaujímavejšie tituly za mesiac apríl 2024 :)
A čo zaujalo vás?

Knihy mesiaca: marec 2024

Aké zujímavé knihy vyšli v marci? Romány, poviedkové zbierky, komiksy či manga, všetkého máme dosť a určite si z nášho zoznamu vyberiete :)

Knihy mesiaca: február 2024

Vo februári sme sa dočkali hneď niekoľkých skvelých šťavnatých noviniek, ale pár reprintov. Výber tých najlepších knižných a komiksových kúskov za fenruár 2024 je tu! :)

Knihy mesiaca: január 2024

Začiatok roku je na novinky takmer vždy skúpi. Podobne je tomu aj teraz. Vydavateľstvá sa sústredia skôr na prípravu edičných plánoch a ich postupné zverejňovanie, než na nápor na naše peňaženky. Poďme si spolu teda prejsť tých pár najzaujímavejších titulov, ktoré už stihli vyjsť.

Knihy mesiaca: december 2023

Posledný deň roku! December patrí k chudobnejším mesiacom, čo sa týka titulov. Vydavatelia doťahujú svoje resty a časť kníhm ktoré nestihli vydať, presúvajú na január. Napriek tomu, je z čoho vyberať!

Knihy mesiaca: november 2023

November sa nám riadne rozrástol. Napriek tomu, písmenkáče, bublinkáče a celkovo papieráče za minulý mesiac :)

Knihy mesiaca: august 2023

Ako už pravidelne, najlepšie písmenkové a bublinkové tituly za minulý mesiac...

Knihy mesiaca: jún 2023

Uhorková sezóna v plnom prúde a tak mierne meškanie :O Napriek tomu sme na vás nezabudli.

Knihy mesiaca: máj 2023

Najzaujímavejšie tituly mesiaca máj :)

Knihy mesiaca: apríl 2023

Prehľad tých najzaujímavejších noviniek z mesiaca apríl :)

Knihy mesiaca: marec 2023

Aj v mesiaci knihy nás zaplavilo množstvo fantastických titulov, spomedzi ktorých sme sa rozhodli vybrať pár tých najzaujímavejších. Či už ide o space operu zo vzdialenej budúcnosti, epické fantasy, partu zlodejov skrývajúcich sa v temnote mesta či životopis Terryho Pratchetta, veríme, že si z nášho prehľadu nájde každý niečo.

Knihy mesiaca: február 2023

Rok 2023 sa postupne rozbieha a spolu s ním i vydavateľstvá. Výber z tých najzaujímavejších žánrových kníh a komiksov prinášame v nasledujúcom zozname :)

Knihy mesiaca: január 2023

Január 2023 je úspešne za nami a hoci sa mnohé vydavateľstvá ešte len rozbiehajú, už teraz dorazilo na trh pár noviniek, ktoré sa oplatí čítať. Výber z tých pre nás najzaujímavejších Vám prinášame v nasledujúcom zozname :)

Knihy mesiaca: apríl 2021

Troška sme sa síce zdržali, to ale nič neznamená. Prinášame vám pár tipov na čítanie a podľa nás tie najlepšie knihy za mesiac apríl ;)

Knihy mesiaca: marec 2021

V novej pravidelnej rubrike si vždy predstavíme najzaujímavejšie žánrové knižné tituly za minulý mesiac. Začíname marcom 2021!