Knihy mesiaca: február 2023

Rok 2023 sa postupne rozbieha a spolu s ním i vydavateľstvá. Výber z tých najzaujímavejších žánrových kníh a komiksov prinášame v nasledujúcom zozname :)
cyberstorm
Podporte scifi.sk

Knihy:

Mickey7. Prvé české vydanie (Triton, 2023).
Mickey7. Prvé české vydanie (Triton, 2023). / Zdroj Disclaimer
Edward Ashton — Mickey7 (Triton, 2023)
Mickey7 je postrádateľný člen ľudskej výpravy vyslanej kolonizovať ľadový svet Niflheim. Kedykoľvek je nejaká misia príliš nebezpečná, pošlú Mickeyho. Keď zomrie, jednoducho sa vyrobí nové telo, do ktorého pamäte sa nahrá väčšina Mickeyho starých spomienok. Po šiestich zmŕtvychvstaniach už Mickey7 dobre vie, ako to chodí... A tiež chápe, prečo bolo v čase, keď sa rozhodol pripojiť k expedícii, voľné práve toto jediné miesto. Keď sa počas rutinnej prieskumnej misie stratí, je považovaný za mŕtveho. A kým sa stihne vrátiť na základňu, už je v službe Mickey8. Súbežná existencia duplicitných ľudských bytostí je zakázaná a ak na to ostatní prídu, oboch ich nechajú zrecyklovať. A tak musí Mickey7 existenciu svojho dvojníka pred zvyškom kolónie tajiť. Život na Niflheime však nie je žiadny med. Atmosféra je pre ľudí nedýchateľná, jedla je málo, teraformácia postupuje pomaly a veliteľ Marshall je z toho značne nervózny. Prežitie nakoniec záleží práve na Mickeym. Pokiaľ neumrie nadobro.

Krámek s fantazií. Prvé české vydanie (Argo, 2023).
Krámek s fantazií. Prvé české vydanie (Argo, 2023). / Zdroj Disclaimer
Tabitha Bird — Krámek s fantazií (Argo, 2023)
Vitajte v obchodíku s fantáziou, ktorý putuje po celom svete a ponúka starožitné čačky, čo dokážu naplniť stratené sny, a zvláštne telefóny, vďaka ktorým sa môžete spojiť so svojimi milovanými na onom svete. Po príchode do malého mestečka Boonah však starý obchodník Earlatidge Hubert Umbrey zisťuje, že umiera a že čo najrýchlejšie musí nájsť svojho nástupcu, pretože aj v malom Boonahu potrebuje mnoho ľudí pomoc jeho kúzel. Napríklad Enoch — desaťročný chlapec, ktorý oplakáva svojho otca a previnilo skrýva akési tajomstvo. Alebo Ann, tá do mesta pricestovala za umierajúcou babičkou a napriek tomu s ľútosťou myslí predovšetkým na jedného muža. Avšak aj samotnému pánovi Earlatidgeovi pripraví obchodík počas jeho posledných dní na zemi obchod v podobe, v akej ho nikdy predtým nepoznal – a dokáže tak čeliť svojmu osudu.

Padlá hvězda. Prvé české vydanie (Egmont, 2023).
Padlá hvězda. Prvé české vydanie (Egmont, 2023). / Zdroj Disclaimer
Claudia Gray — Padlá hvězda (Star Wars: Vrcholná Republika #8) (Egmont, 2023)
Nájazdníci známi ako Nihilovia sa snažia priviesť zlatý vek Republiky k ohnivému koncu. Republika vychádza z boja otlčená a vyčerpaná, ale vďaka Jediom víťazná — a nie je väčšieho symbolu ich spoločnej veci než Maják Hviezdosvit. Tu sa vďační rytieri a padawani Jedi môžu zotaviť zo svojich zranení a zármutku nad stratami. Ale búrka, o ktorej si mysleli, že pominula, stále zúri a oni sa iba ocitli v jej oku. Marchion Ro, skutočný strojca Nihilov sa chystá uhasiť svetlo Jediov.

Operace Petragun. Prvé vydanie (Epocha, 2023).
Operace Petragun. Prvé vydanie (Epocha, 2023). / Zdroj Disclaimer
František Kotleta — Operace Petragun (Legie #8) (Epocha, 2023)
Prišiel čas spojiť sily. Na konci vesmíru sa nachádza mocná civilizácia, ktorá vedie so Spoločenstvom dlhú a tvrdú vojnu a formujúce sa ľudské légie potrebujú získať svoje miesto na slnku a ukázať, že môžu byť platné v boji. Plukovník Batista a kapitán Moravec sa preto rozhodnú pre riskantnú akciu v mieste, kde to enlili čakajú najmenej. Stávky sú totiž sakramentsky vysoké. Vie to aj Červený vrabčiak, ktorého tajomstvo bude na čase rozlúsknuť. A tiež vymiešať pár naozaj dobrých drinkov. Posádku Kraksny čaká tvrdá práca a opätovné stretnutie s petragunom, tancom, ktorý je vraj starý ako vesmír sám.

Jiný kraj. Prvé vydanie (Golden Dog, 2023)
Jiný kraj. Prvé vydanie (Golden Dog, 2023) / Zdroj Disclaimer
Tereza Matoušková & Tereza Kadečková (eds.) — Jiný kraj (Golden Dog, 2023)
Iný kraj môže znamenať exotickú prírodu, ale aj odlišné mravy, neobvyklé zvyky a zákonitosti, iných ľudí, myšlienky, osudy. Antológia Jiný kraj je výberom poviedok žánru fantasy, sci-fi a hororu, a zároveň sa venuje témam, ktoré hýbu súčasným svetom. Problémy osobnej identity, ochrana životného prostredia, problémy v rodine alebo intenzívny chov hydiny. Morské panny plávajú medzi igelitovými vrecúškami, mágovia experimentujú na deťoch s mentálnym postihnutím, kmeň žijúci na obrovskej ľadovej kryhe uteká zo svojej domoviny, pretože prichádza doba topenia… Obsah poviedok je často kritický a varovný, ale neraz sa na konci mihne iskrička nádeje. Alebo aspoň rozkošné mačiatko.
V knihe nájdete celkom 11 poviedok známych i menej známych českých autorov a autoriek.

Kniha nehod. Prvé české vydanie (Laser-books, 2023).
Kniha nehod. Prvé české vydanie (Laser-books, 2023). / Zdroj Disclaimer
Chuck Wendig — Kniha nehod (Laser-books, 2023)
Kedysi dávno žil Nathan v dome na vidieku so svojím násilníckym otcom – a nikdy svojej rodine nepovedal, čo sa mu tam stalo. Kedysi dávno bolo Maddie malé dievčatko, ktoré si v spálni vyrábalo bábiky, keď uvidelo niečo, čo nemalo — a dodnes sa snaží vysporiadať so svojou traumou vytváraním strašidelných sôch. Kedysi dávno sa niečo zlovestné a hladné prechádzalo tunelmi pod horami a uhoľnými baňami ich rodného mesta na vidieku v Pensylvánii. Teraz sú Nate a Maddie Gravesovi manželia a so svojím synom Oliverom sa do svojho rodného mesta vrátili. Lenže to, čo sa dialo kedysi, sa teraz opakuje. Oliver si nachádza najlepšieho priateľa, ktorý má plno tajomstiev a záľubu v temnej mágii. Táto temná mágia ich postaví do stredu bitky dobra so zlom a boja o dušu rodiny — a možno aj o celý svet. Ale rodina Gravesovcov má v tejto bitke tajnú zbraň: vzájomnú lásku.

Miloslav (Miles) J. Breuer: Česko-americký spisovatel u zrodu moderní science fiction. Prvé vydanie (Nová vlna, 2023)
Miloslav (Miles) J. Breuer: Česko-americký spisovatel u zrodu moderní science fiction. Prvé vydanie (Nová vlna, 2023) / Zdroj Disclaimer
Jaroslav Olša jr. — Miloslav (Miles) J. Breuer: Česko-americký spisovatel u zrodu moderní science fiction (Nová vlna 2023)
Keď americký editor Hugo Gernsback začal v apríli roku 1926 v New Yorku vydávať mesačník (Amazing Stories, vôbec prvý časopis venovaný novovznikajúcemu žánru science fiction, v prvých deviatich číslach mu nezostalo nič iné než reprintovať skôr vydané práce klasikov Julesa Vernea, H. G. Wellsa a Edgara Allana Poea. Až v nasledujúcich rokoch sa na stránkach magazínu objavili čitateľom neznáme mená. Tým vôbec prvým bol Miles J. Breuer, ktorého poviedku „The Man with the Strange Head“ (Muž so zvláštnou hlavou) Gernsback zaradil hneď za dokončením Wellsovho románu Prví ľudia na Mesiaci do januárového čísla roku 1927. Životný príbeh aj literárne dielo dnes zabudnutého lekára z Nebrasky, ktorého americkí čitatelia science fiction na prelome 20. a 30. rokov považovali za skutočnú hviezdu žánru, je ale oveľa pestrejší a zaujímavejší. Nezačal totiž písať až pre Amazing Stories, svoju prvú poviedku, čo by sa dala zaradiť k science fiction, vydal o takmer dve desaťročia skôr bez toho, aby si ju ale čitatelia všimli. A nielen to, množstvo zo svojich literárnych diel, vrátane raných poviedok (až neskôr vydaných v science fiction magazínoch), pôvodne napísal a vydal už po česky pod menom Miloslav J. Breuer.

Komiksy:

BRSRKR, kniha druhá. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023).
BRSRKR, kniha druhá. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023). / Zdroj Disclaimer
BRSRKR, kniha druhá (Comics Centrum, 2023)
Čo by ste boli ochotní obetovať za skutočnú slobodu?
Spolovice človeku a spolovice bohu, odsúdenému na večné konanie násilia, známemu ako B., sa po absolvovaní mnohých experimentov a misií konečne vracajú spomienky. Ovplyvní to jeho budúcnosť? Nájde B. konečne slobodu? Možno. Ale vzdá sa americká vláda svojho najväčšieho pokladu?

Conan - Příběhy psané mečem #02: Úklady vrtkavé štěstěny. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023).
Conan - Příběhy psané mečem #02: Úklady vrtkavé štěstěny. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023). / Zdroj Disclaimer
Conan: Příběhy psané mečem #02: Úklady vrtkavé štěstěny (Comics Centrum, 2023)
Legendárny Conan opäť ožíva, tentoraz v troch poviedkach odohrávajúcich sa v exotických kútov bájnej Hyboreje. Najprv sa musí v Akifu vysporiadať so zložitou liečkou, ktorú naňho nastraží pomstychtivý podvodník. Potom sa ocitá v samom srdci hriešneho Šadizaru, kde sa pokúsi priučiť novému remeslu — hazardným hrám, a to priamo v najznámejšom hráčskom brlohu. A nakoniec sa vydá na nebezpečnú výpravu po úbočiach himelájskych veľhôr, aby tam pátral po zmiznutom šľachticovi a prevzácnom drahokame.

Kingdom Come: Deliverance. Prvé české vydanie (Crew, 2023).
Kingdom Come: Deliverance. Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Kingdom Come: Deliverance ()
Žigmundove vojská drancujú české kráľovstvo. Lenže na dosiahnutie svojich cieľov a zničenie všetkých stúpencov Václava IV. potrebuje samozvaný kráľ jednu zásadnú vec. Peniaze. Je potrebné dobyť Skalicu, kde sa nachádzajú strieborné bane. Pomocou vojakov, vrážd, zrady... A, samozrejme, jedného z najlepších banditov v Žigmundovej žold, na všetko odhodlaného parchanta menom Prcek.
Potečie krv. Veľa krvi.

Lady Mechanika 5: Sangre. Prvé české vydanie (Argo, 2023).
Lady Mechanika 5: Sangre. Prvé české vydanie (Argo, 2023). / Zdroj Disclaimer
Lady Mechanika 5: Sangre (Argo, 2023)
Najznámejšia steampunková hrdinka sa vydáva do Španielska, aby vyriešila prípad ešte podivnejší ako všetky predchádzajúce. Mladého dediča panstva totiž posadol démon a pri jeho vyháňaní upadol mladík do kómy. Všetko je ale ešte podozrivejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Lady Mechanika musí z jednotlivých dielikov zostaviť celú skladačku, v ktorej má svoju rolu prastará mágia južnej Ameriky, nadprirodzení krvisajovia, predsudky a hlavne láska. Lady Mechanika ale musí zachovať chladnú hlavu a rozhodnúť sa, na koho stranu sa postaví. A keď bude mať šťastie, získa ďalšiu indíciu k tajomstvu vlastného pôvodu.

Stranger Things: Kamčatka. Prvé české vydanie (Crew, 2023).
Stranger Things: Kamčatka. Prvé české vydanie (Crew, 2023). / Zdroj Disclaimer
Stranger Things: Kamčatka (Comics Centrum, 2023)
Keď je popredný sovietsky vedec unesený a prinútený pracovať na supertajnom projekte, ocitne sa tvárou v tvár novej ultimátnej zbrani Kremľa: demogorgonovi! Jeho supertajní väznitelia však nepočítali s odhodlanosťou doktorových detí. Pretože bol ich otec odvlečený, aby netvora privezeného zo Spojených štátov premenil na zbraň, musia sa dvaja tínedžeri vydať na trýznivú a nebezpečnú cestu za jeho nájdením. Pomáha im pritom nečakaný spojenec: starý, ale veľmi smrtiaci vyslúžilý agent KGB.
V Rusku prituhuje a naši štyria hrdinovia budú musieť bojovať o prežitie proti nepredstaviteľnému. A ktovie, či sa im to vôbec podarí.

Ú. P. V. O. Peklo na zemi #01: Nový svět. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023).
Ú. P. V. O. Peklo na zemi #01: Nový svět. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023). / Zdroj Disclaimer
Ú. P. V. O. Peklo na zemi: Nový svět (Comics Centrum, 2023)
Po zničujúcej žabej vojne je celý svet v troskách a Ú. P. V. O môže operovať iba pod prísnym dohľadom Spojených národov. Kate sa snaží zaceliť pošramotené vzťahy v tíme, zatiaľ čo Abe vyráža na vlastnú päsť do kanadských lesov v snahe zneškodniť netvora, ktorý napáda obyvateľov neďalekého mestečka a plní ich mŕtvolami lesné závrtové jazero.

Ú. P. V. O. Peklo na zemi #02: Bohové a netvoři. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023).
Ú. P. V. O. Peklo na zemi #02: Bohové a netvoři. Prvé české vydanie (Comics Centrum, 2023). / Zdroj Disclaimer
Ú. P. V. O. Peklo na zemi #02: Bohové a netvoři (Comics Centrum, 2023)
Zatiaľ čo časť tímu Ú. P. V. O pátra po záhadnej dievčine s jasnozrivými schopnosťami, zvyšok sa musí vysporiadať so samozvaným kňazom, ktorý sfanatizoval prostoduché obyvateľstvo obytného kempu. Dokáže roztrúsená hŕstka agentov zvrátiť priebeh neúprosnej vojny alebo skutočne nastal koniec sveta?

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Ďalšie články a poviedky v téme Knihy mesiaca

Knihy mesiaca: marec 2024

Aké zujímavé knihy vyšli v marci? Romány, poviedkové zbierky, komiksy či manga, všetkého máme dosť a určite si z nášho zoznamu vyberiete :)

Knihy mesiaca: február 2024

Vo februári sme sa dočkali hneď niekoľkých skvelých šťavnatých noviniek, ale pár reprintov. Výber tých najlepších knižných a komiksových kúskov za fenruár 2024 je tu! :)

Knihy mesiaca: január 2024

Začiatok roku je na novinky takmer vždy skúpi. Podobne je tomu aj teraz. Vydavateľstvá sa sústredia skôr na prípravu edičných plánoch a ich postupné zverejňovanie, než na nápor na naše peňaženky. Poďme si spolu teda prejsť tých pár najzaujímavejších titulov, ktoré už stihli vyjsť.

Knihy mesiaca: december 2023

Posledný deň roku! December patrí k chudobnejším mesiacom, čo sa týka titulov. Vydavatelia doťahujú svoje resty a časť kníhm ktoré nestihli vydať, presúvajú na január. Napriek tomu, je z čoho vyberať!

Knihy mesiaca: november 2023

November sa nám riadne rozrástol. Napriek tomu, písmenkáče, bublinkáče a celkovo papieráče za minulý mesiac :)

Knihy mesiaca: august 2023

Ako už pravidelne, najlepšie písmenkové a bublinkové tituly za minulý mesiac...

Knihy mesiaca: jún 2023

Uhorková sezóna v plnom prúde a tak mierne meškanie :O Napriek tomu sme na vás nezabudli.

Knihy mesiaca: máj 2023

Najzaujímavejšie tituly mesiaca máj :)

Knihy mesiaca: apríl 2023

Prehľad tých najzaujímavejších noviniek z mesiaca apríl :)

Knihy mesiaca: marec 2023

Aj v mesiaci knihy nás zaplavilo množstvo fantastických titulov, spomedzi ktorých sme sa rozhodli vybrať pár tých najzaujímavejších. Či už ide o space operu zo vzdialenej budúcnosti, epické fantasy, partu zlodejov skrývajúcich sa v temnote mesta či životopis Terryho Pratchetta, veríme, že si z nášho prehľadu nájde každý niečo.

Knihy mesiaca: február 2023

Rok 2023 sa postupne rozbieha a spolu s ním i vydavateľstvá. Výber z tých najzaujímavejších žánrových kníh a komiksov prinášame v nasledujúcom zozname :)

Knihy mesiaca: január 2023

Január 2023 je úspešne za nami a hoci sa mnohé vydavateľstvá ešte len rozbiehajú, už teraz dorazilo na trh pár noviniek, ktoré sa oplatí čítať. Výber z tých pre nás najzaujímavejších Vám prinášame v nasledujúcom zozname :)

Knihy mesiaca: apríl 2021

Troška sme sa síce zdržali, to ale nič neznamená. Prinášame vám pár tipov na čítanie a podľa nás tie najlepšie knihy za mesiac apríl ;)

Knihy mesiaca: marec 2021

V novej pravidelnej rubrike si vždy predstavíme najzaujímavejšie žánrové knižné tituly za minulý mesiac. Začíname marcom 2021!