• Info
Con (z ang. convention) je stretnutie ľudí, ktorí majú spoločné záujmy a záľuby - v našom prípade je to láska k fantastike a všetko, čo sa okolo nej obtrelo. Preto sme radi, že aj online si môžeme užiť výbornú atmosféru conov so všetkým, čo k tomu patrí (okrem fyzického príjemného posedenia pri fajnom nápoji) - prednášky, diskusie a debaty, prezentácie, krsty kníh, premietania filmov, ale aj kvízy, súťaže a tvorivé dielne!
Prednášky o rôznych témach priamo online a naživo

Prednášky o rôznych témach

Spolu s úžasnými prednášajúcimi si môžete vypočuť a pozrieť prednášky na zaujímavé témy z rôznych oblastí fantastiky: Ktoré fiktívne vesmírne lode sú naozaj realistické? Aký odkaz zanechal vo svojich dielach Karel Čapek? Počuli ste už o filmovom žánre giallo?
Neprídete ani o možnosť zúčastniť sa workshopov

Kreatívne vyžitie na workshopoch

Kresliace alebo poviedkové workshopy nie sú len pre cony naživo! Aj online sa môžete spolu s ostatnými účastníkmi kreatívne vyžiť na tvorivých dielňach rôzneho druhu - či už kresliť vesmírne lode alebo postavičky do vašich hier, alebo rozoberať poviedky v súťažiach.
Zaujímaví hostia a hosťky

Zaujímavé panelové diskusie

Odborní hostia a hosťky, profesionálni prekladatelia a prekladateľky, vydavateľstvá či píšuci autori a autorky - všetky tieto osoby, na ktorých bežne nenarazíte, máte možnosť stretnúť na našich panelových diskusiách... a opýtať sa ich, čo ste stále chceli, priamo v čete.
  • Countdown
Začíname
26.11.2022 10:00 hod.
online na
Ak nechceš prísť o notifikáciu o cone, pridaj si nás do kalendára a nastav si sledovanie nášho kanálu na Twitchi pomocou tlačidla Follow .
Hod
Program
Anotácia
Prednáša
10:15:00
Otvorenie conu
ceremoniál
Čaká nás deň plný fantastiky od scifi.sk a našich hostí a hostiek! Spoločne vás budeme celý deň zabávať a informovať o aktuálnom stave fantastiky na Slovensku, v Čechách a vo svete. Pridajte sa a naraňajkujte sa s nami, aby ste nabrali sily na toto vydanie scifi.skonu!
Šaňo "Babcom" Schneider
11:00:00
Fyziológia zombie
prednáška
Fenomén živých mŕtvych je vo fantastike odjakživa. Sú ale zombie reálni? Ako by mohol fungovať ich organizmus? Odpovede nielen na tieto otázky sa dozviete v tejto prednáške.
Marek "Páperíčko" Brenišin
12:00:00
Janko Gálik - O jeho tvorbe a fantastike
diskusia
Janka Gálika poznajú nielen čitatelia zborníkov z poviedkových súťaží fantastiky. Minulého roku debutoval románom Odvhrnutí u vydavateľstva Artis Omnis. Aktuálne mu vyšla jeho druhá - Kriedou alebo mečom - a plánuje ďalšie. S učiteľom a autorom fantastiky (že by druhý Jozef Žarnay?) bude viesť rozhovor Bea "B.T. Niromwell" Takáčová.
Janko Gálik, Beáta "B.T. Niromwell" Takáčová
13:00:00
Martin Plško: Príprava, tvorba a publikovanie komiksov
prednáška
Chceš spoznať pozadie tvorby komiksov? Od prvotnej idey až po hotový vytlačený komiks - o príprave komiksu či komiksovej série hovorí vo svojej prezentácii Martin Plško, ilustrátor, animátor a komiksový tvorca.
Martin Plško
14:00:00
Nightcall
prednáška
Nightcall je synthwave party/label/gamedev štúdio a komiksový hub z Bratislavy, ktorý ponúka umenie z iných galaxií a alternatívnych dimenzií. Na scifi.skone predstavia svoju komiskovú a hernú tvorbu plus ľudí, ktorí za ňou stoja.
Daniel Jackson, Tomáš "Eniac" Cíger
15:00:00
Zo zákulisia stoloviek
prednáška
Chceli ste vedieť, ako vzniká hra... ale viac, nielen to, čo sa objavuje na blogoch alebo v updateoch na crowd-fundingových kampaniach alebo ozaj informácie zo zákulisia? Peter Scholtz, autor hry Sorcerer, vo svojom pokeci bude sypať pikošky z jeho sedemročnej kariéry a zároveň príde aj s najnovšími informáciami a horúcimi novinkami z Essenu 2022.
Peter Scholtz
16:00:00
Diery v preklade kánonu fantastiky
prednáška
V posledných rokoch slovenské vydavateľstvá doháňajú resty v podobe klasických diel scifi a fantasy, zatiaľ čo v Česku prichádzajú na rad nové vydania a preklady. Čo z kánonu fantasticky dosiaľ chýba v českých a slovenských prekladoch? Aké rady by vydavateľstvám prekladovej sci-fi dal Juraj Malíček?
Juraj Malíček
17:00:00
Mikropoviedkový rýchlokurz
diskusiaworkshop
Ak píšete poviedky, tak je tento rýchlokurz práve pre vás! Spoločne sa pozrieme na tvorbu v rámci našich Poviedok na počkanie a odhalíme tajomstvá úspešného písania. Janka Tabačková a Beáta Takáčová, niekoľkonásobné výherkyne cien v súťaží Martinus Cena Fantázie, vám prezradia, na čo by sa pri mikropoviedkach zamerali ony.
Janka "Yaya" Tabačková, Beáta "B.T. Niromwell" Takáčová
18:00:00
Život vo vesmíre a Fermiho paradox v zrkadle scifi
prednáška
Existuje mimozemský inteligentný život? Podľa vedcov pravdepodobne áno - ale kde sú potom všetci? Poďme sa spolu detailnejšie pozrieť to, kde a za akých podmienok by mimozemský život mohol vzniknúť a ako by mohol vyzerať, vysvetlíme si Drakeovu rovnicu i možné riešenia Fermiho paradoxu a porovnáme ich so známymi dielami science fiction literatúry a filmu.
František Gago
19:00:00
Sci-fi, fantasy a Severná Kórea
prednáška
Severná Kórea je krajinou, v ktorej sa žije dystopickým životom. V tejto prednáške sa spolu pozrieme na to, čo nám hovoria dostupné pramene o vedecko-fantastickej literatúre, ktorá odtiaľto pochádza. Taktiež si povieme niečo o filme Pulgasari, ktorý sa dotýka aj československých dejín. Zmyslom prednášky však rozhodne nebude popularizácia severokórejského režimu, skôr naopak, otvorene budeme hovoriť o tom, aké hranice nastavuje týmto univerzálnym žánrom a aké to má dopady.
Elen
20:00:00
Nové manga série, o ktorých ste (možno) nepočuli
prednáška
Máte radi japonskú mangu, ale vaše znalosti končia pri Narutovi, Bleachi a One Piece? Aj v súčasnosti vychádza množstvo zábavných a kvalitných manga sérií! O množstve z nich ste ale pravdepodobne nikdy ani len nepočuli. Máme pre vás zopár menších odporúčaní.
Martin "HB" Šugár
21:00:00
Aký bol 2. polrok 2022 vo fantastike?
diskusia
Ku koncu prvého dňa conu sa spoločne stretneme na redakčnom pokeci o tom, čo všetko sa udialo za posledných pár mesiacov na poli fantastiky a nielen na nej. Zhodnotíme druhú polovicu roka a zároveň prezradíme, na čom všetkom pracujeme v zákulisí scifi.sk.
Redakcia scifi.sk
Hod
Program
Anotácia
Prednáša
10:30:00
Digitálna Maľba - Práca vs. záľuba & Spoločné kreslenie s Ferim
prednáškaworkshop
Povieme si v krátkosti o tom, ako sa dokresliť k práci. Spomenieme rozdiely v práci pre seba a pre ostatných. A na záver si spolu takú spoluprácu vyskúšame v praxi a niečo si spolu nakreslíme. Prednáškou a zároveň tvorivým workshopom bude sprevádzať ilustrátor Feri Guderna.
František Guderna
13:00:00
Fiasco a la Shadowrun
hrarpg
V druhej polovici 21. storočia sú elfskí, trpasličí alebo gobliní metaľudia súčasťou našej civilizácie. Spolu s nimi vtrhla do nášho pretechnizovaného sveta mágia. Megakorporácie a štáty bojujú proti narastajúcej kriminalite, zatiaľ čo deckeri brázdia oceán kyberpriestoru s cieľom ukradnúť čo najcennejšie dáta. V tomto svete sa stretávame s príbehom… ktorý nepoznáme, pretože ho vytvoríme naživo počas hrania. Jediné, čo vieme, je, že končí fiaskom!
Peter Xius Dunčák, Eddie "Thanatophagous" Horský, Šaňo "Babcom" Schneider
17:00:00
Majstri svetov - Dobrodružstvo na počkanie
workshoprpg
Už tradične sa pri conových Majstrov svetov stretneme pri pokuse o vytvorenie one-shotového dobrodružstva priamo naživo počas hodinky streamovania! Spoločne s četom - teda s vami - vytvoríme one-shot a spíšeme si jeho základnú štruktúru. Zahrať si ho potom môžete samozrejme s vašou RPG skupinou!
Eddie "Thanatophagous" Horský, Šaňo "Babcom" Schneider
18:00:00
Anime Online Kvíz
kvíz
Rok 2022 sa nám chýli ku koncu aj na poli anime. Ako sa vám páčil? Sledovali ste všetko pozorne? Ak ste na poslednú otázku odpovedali "áno", nebude vám robiť náš vedomostný kvíz o anime z uplynulého roku robiť ani ten najmenší problém!
Martin "HB" Šugár
19:30:00
Dungeons & Dragons: Na polici v hrnci…
hrarpg
Čo sa deje v Čajníku madam Freony, keď naša hrdinská skupina práve nie je doma? Zatiaľ čo tá zachraňuje Phlan pred dračou nadvládou, je osadenstvo útulného hostinca odkázané na seba. Netreba sa však báť - všetci stoja pevne na svojich nohách, kopytách a ehm… koreňoch. Pridajte sa k nám v špeciálnom one-shote stolovej RPG Dungeons & Dragons, ktorej hlavnými postavami tentokrát nebudú naši hrdinovia a hrdinky kampane Krutovláda drakov, ale ich oddaní spoločníci a spriatelené bytosti.
Šaňo "Babcom" Schneider, Redakcia scifi.sk
22:00:00
Záverečná s redakciou scifi.sk
ceremoniál
Spoločne skonáme po našom online cone spolu s členmi a členkami redakcie scifi.sk. Budeme hovoriť nielen o tom, čo sme zažili, ale aj o tom, čo nás čaká online na scifi.sk v budúcnosti!
Redakcia scifi.sk
  • Ďakujeme za podporu
Fond na podporu umenia

Hlavný partner projektu

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
  • Minulé cony
Prvý scifi.skon

Prvý scifi.skon

Prvý scifi.sk.on vznikol ako abstinenčná reakcia redakcie scifi.sk na skoro rok bez conového diania. Po tvrdom lockdowne na jar 2020 a obmedzeniach pre akcie sme v novembri zorganizovali prvý online con na Slovensku! Jednodňová akcia bola intenzívnou skúsenosťou, pri ktorej sme sa veľa naučili.
PegaScifi.sk Con

PegaScifi.sk Con

Vzhľadom na pretrvávajúce obmedzenia pre spoločenské akcie sme spolu s PegasConom, ktorý štandardne vo februári organizuje fajnová partia ľudí v Prešove, postavili na nohy jeho digitálnu verziu. Skalní návštevníci a návštevníčky tak ani tento rok neprišli o zaujímavé prednášky či dokonca kultové pegascoňácke divadlo
Letný scifi.sk-on 2021

Letný scifi.sk-on 2021

Po zimnom a jarnom vydaní nášho online festivalu sa vidíme opäť na prednáškach, workshopoch či diskusiách s redakciou, autorkami, prekladateľkami a zároveň celou našou komunitou! Čaká nás príjemný letný con a my sa na neho už tešíme...
scifi.skon 4.0

scifi.skon 4.0

Redakcia scifi.sk prichádza s ďalším fajnovým programom online conu, na ktorý sa môžete tešiť! 😉 Po predchádzajúcich vydaniach nášho online festivalu sa vidíme opäť na prednáškach, workshopoch či diskusiách s autorkami a autormi fantastiky na našom Twitchi. Vstupovať do diskusií môžete vždy prostredníctvom četu, keďže ideme naživo! A možno bude aj nejaký kvíz a šanca získať hodnotné ceny.
Letný scifi.skon 2022

Letný scifi.skon 2022

Redakcia scifi.sk prichádza s ďalším fajnovým programom online conu, na ktorý sa môžete tešiť! 😉 Po predchádzajúcich vydaniach nášho online festivalu sa vidíme opäť na prednáškach, workshopoch či diskusiách s autorkami a autormi fantastiky na našom Twitchi. Vstupovať do diskusií môžete vždy prostredníctvom četu, keďže ideme naživo! A možno bude aj nejaký kvíz a šanca získať hodnotné ceny.