• Info
Con (z ang. convention) je stretnutie ľudí, ktorí majú spoločné záujmy a záľuby - v našom prípade je to láska k fantastike a všetko, čo sa okolo nej obtrelo. Preto sme radi, že aj online si môžeme užiť výbornú atmosféru conov so všetkým, čo k tomu patrí (okrem fyzického príjemného posedenia pri fajnom nápoji) - prednášky, diskusie a debaty, prezentácie, krsty kníh, premietania filmov, ale aj kvízy, súťaže a tvorivé dielne!
Prednášky o rôznych témach priamo online a naživo

Prednášky o rôznych témach

Spolu s úžasnými prednášajúcimi si môžete vypočuť a pozrieť prednášky na zaujímavé témy z rôznych oblastí fantastiky: Ktoré fiktívne vesmírne lode sú naozaj realistické? Aký odkaz zanechal vo svojich dielach Karel Čapek? Počuli ste už o filmovom žánre giallo?
Neprídete ani o možnosť zúčastniť sa workshopov

Kreatívne vyžitie na workshopoch

Kresliace alebo poviedkové workshopy nie sú len pre cony naživo! Aj online sa môžete spolu s ostatnými účastníkmi kreatívne vyžiť na tvorivých dielňach rôzneho druhu - či už kresliť vesmírne lode alebo postavičky do vašich hier, alebo rozoberať poviedky v súťažiach.
Zaujímaví hostia a hosťky

Zaujímavé panelové diskusie

Odborní hostia a hosťky, profesionálni prekladatelia a prekladateľky, vydavateľstvá či píšuci autori a autorky - všetky tieto osoby, na ktorých bežne nenarazíte, máte možnosť stretnúť na našich panelových diskusiách... a opýtať sa ich, čo ste stále chceli, priamo v čete.
  • Countdown
Začíname
29.07.2023 10:00 hod.
online na
Ak nechceš prísť o notifikáciu o cone, pridaj si nás do kalendára a nastav si sledovanie nášho kanálu na Twitchi pomocou tlačidla Follow .
Hod
Program
Anotácia
Prednáša
10:00:00
Otvorenie conu
Čaká nás víkend plný fantastiky od scifi.sk a našich hostí a hostiek! Spoločne vás budeme celý deň zabávať a informovať o aktuálnom stave fantastiky na Slovensku, v Čechách a vo svete. Pridajte sa a naraňajkujte sa s nami, aby ste nabrali sily na toto vydanie scifi.skonu!
11:00:00
Záhada filmu Inception: Tak spadol ten totem, či nie?
Christopher Nolan je jedným z tých režisérov, ktorí zanechali vo filmovom svete veľké majstrovské diela. Tvorca chladných príbehov, ktoré vyžmýkajú zo svojich postáv všetko, čo vedia ponúknuť. Do poslednej emócie. Tentokrát dobýva kiná s filmom o otcovi atómovej bomby Oppenheimerovi. Ale vráťme sa o pár rokov späť. Pamätáte si ešte ten konkrétny moment na konci filmu Inception, po ktorom ľudia vychádzali zo sál úplne pomätení? Táto scénka rozpútala vášnivé debaty. A my si povieme, že ako by to mohlo naozaj byť. Máme na to pochopiť alebo zistiť, čo sa to tam vlastne naozaj stalo? A čo ak je to len o tom, či sme film sledovali pozorne?
Lucas "Elessander" Koscelnik
12:00:00
Poletí česká sonda k Měsíci? Ambiciózní projekt LVICE²
Česká mise k Měsíci a do meziplanetárního prostoru Lunar VIcinity Complex Environmental Explorer má za sebou přípravnou a analytickou fázi. Dozvíte se, kdo misi připravuje, jaké jsou její vědecké cíle, jak taková vesmírná mise pod záštitou ESA vlastně vzniká a jaká může být budoucnost českého kosmického průmyslu. Prednáša vedúci projektu.
Lukáš Krincvaj
13:00:00
Imunita - náš spojenec či nepriateľ?
Náš imunitný systém nás bráni pred rôznymi ochoreniami a dokonca do určitej miery aj riadi naše telo. Napriek tomu sa stretávame ale nielen s alergiami (hapčí!), ale aj autoimunitnými ochoreniami. Na koho strane teda naše bunky stoja a kde je hranica medzi dobrým a zlým? V prednáške si uvedieme aj príklady a inšpirácie, pre nadšencov scifi.
Marek "Páperíčko" Brenišin
14:00:00
Rozhovor s Ivanou Molnárovou Dubcovou
Ivana nám príde porozprávať o niečo o tom, ako sa rodila jej prvotina, čerstvo vydané humorné fantasy Cesty hrdinov z vydavateľstva Hydra.
Ivana Molnárová Dubcová
15:00:00
Queer reprezentácia v SF&F seriáloch
Žáner fantastiky patrí medzi prvé útočiská LGBT+ postáv. Ako sa pohla doba od Xeny a Buffy? Čo sa zmenilo s príchodom streamovacích služieb? V čom sú Stranger Things, reboot She-Ra a Wynonna Earp iné? Naskočte s nami na skoro hodinovú jazdu scifi a fantasy seriálmi, ktoré otvorili svoje príbehy queer fanúšikom.
Zuzana Namuras Jakúbková
16:00:00
Literárny scifi kvíz
Myslíte si, že poznáte diela od Heinlana a Clarka? Herbertove Duny recitujete aj o polnoci odpredu, odzadu? Dokážete pochopiť všetky Dickove úlety? Lema či bratov Strugackých ste zvládali, keď ostatní čítali leporelá a v teórii sa vyznáte lepšie než John Clute? Tak to isto máte legendárnu Asimovovu skromnosť! Príďte si aj vy zasúťažiť do knižného science fiction kvízu!
František Gago
17:00:00
Literárne súťaže: ako na ne?
Čo môže začínajúceho autora naučiť účasť v literárnych súťažiach? Ako nájsť najlepšiu súťaž pre svoju poviedku? Kedy začať súťažiť a kedy prestať? Na tieto a ďalšie otázky budeme hľadať odpoveď v panelovej diskusii.
Beáta "B.T. Niromwell" Takáčová, Janka "Yaya" Tabačková, Bea Tomash, Miňo Tichý
18:00:00
Predstavenie nových RPG hier od Casa de Locos
Máte radi Buffy či Supernatural alebo Akty X? Tak potom sa potešíte predstaveniu titulu od českého vydavateľstva RPG hier Casa de Locos. Akčná hororová hra Příšera týdne je stelesnením tímu lovcov nadprirodzených bytostí. Okrem toho predstavia aj nasledujúci titul zameraný na hranie za mladé superhrdinské postavy.
Daniel Vázquez
19:00:00
Slováci objavujú klasiku fantastiky
Akiste ste si všimli postupného trendu slovenských vydavateľstiev vydávať v slovenskom preklade zahraničné žánrové knihy, ktoré patria k zlatému fondu fantasy a science fiction. Prejdime si teda spolu tých zopár titulov, ktoré hoci dlhodobo na domácom trhu chýbali, sa v poslednej dobe začali objavovať. Od Asimova cez Gibsona a Mievilla až po Wyndhama.
František Gago
20:00:00
Najlepšie sólo stolovky
Karantény počas korony si vyžiadali iný prístup k tvorbe hier a mnohé dnes ponúkajú aj mód pre jedného hráča. Ktoré sú dnes považované za najlepšie hry pre jednu osobu? Na to pohľadá na internete a najmä z vlastnej skúsenosti odpovede Šaňo zo scifi.sk
Šaňo "Babcom" Schneider
21:00:00
Zhodnotenie prvého polroku 2023
Spolu s redakciou scifi.sk sa obzrieme za prvým polrokom 2023 - zhodnotíme, popolemizujeme, vyvodíme závery. A taktiež nahliadneme do plánov redakcie pre druhý polrok. Pridajte sa k nám v čete a povedzte nám váš názor!
Redakcia scifi.sk
Hod
Program
Anotácia
Prednáša
10:00:00
Ako si pripraviť úspešnú cosplay scénku
Plánujete ísť do cosplay súťaže, ale máte problém s chystaním cosplay scénky? V našom malom workshope, ktorý bude vedený skôr prednáškovou formou, vám zazdieľame tipy a triky, ako si pripraviť cosplay scénku, nájsť svoje vlastné sily, čomu sa radšej vyvarovať, na čo zas na druhej strane myslieť atď.
Kasame, Celeby
11:00:00
Vytvor si vlastnú textovku
Prednáškový workshop o tvorbe textových adventúrnych hier. Napíš si vlastný engine na textovú hru. Je to jednoduché a zvládne to každý - takže ti nič nestojí v ceste stať sa tvorcom alebo tvorkyňou interaktívnej textovej hry.
David Kubec
13:00:00
Kostlivci
Roky letia ako suché lístie. Všetko je v temnote. Všetko je v tichu. Stojíme pred sarkofágom bez jedinej myšlienky, bez nádychu. Nepamätáme si naše mená a napriek tomu stojíme stráž. Až do chvíle, keď sa objaví svetlo a do hrobky vpadnú nové deti rána s krvou v ich telách… vtedy žijeme, vtedy máme cieľ, plníme naše roly. A tiež sa rozpamätávame, kým sme boli… Redakcia scifi.sk hraje melancholicku introspektívnu RPG hru, ktorá stavia hrdinský žáner na hlavu.
Šaňo "Babcom" Schneider, Beáta "B.T. Niromwell" Takáčová, Janka "Yaya" Tabačková, Peter Xius Dunčák
17:00:00
Majstri svetov - Dobrodružstvo na počkanie
Už tradične sa pri conových Majstrov svetov stretneme pri pokuse o vytvorenie one-shotového dobrodružstva priamo naživo počas hodinky streamovania! Spoločne s četom - teda s vami - vytvoríme one-shot a spíšeme si jeho základnú štruktúru. Zahrať si ho potom môžete samozrejme s vašou RPG skupinou!
Šaňo "Babcom" Schneider, Eddie "Thanatophagous" Horský
18:00:00
Felvidek - Fantasy hra na území Sedmohradska
Ako tvoriť hru ako sólo developer a nezblázniť sa? Čo všetko stojí za vznikom pár hodinového titulu (JRPG - Horné Uhry - 15. storočie - hlavná postava je alkoholik), ktorý zdanlivo mohol vzniknúť za pár mesiacov? O svojom projekte a útrapách, pred ktorými ho nikto nevaroval, nám bude rozprávať Jozef Pavelka, autor pripravovanej slovenskej RPG hry.
Jozef Pavelka
19:30:00
Dungeons & Dragons: Krutovláda drakov - Únik z Phlanu
Phlan, mesto na severe Lunomoria, padlo do pazúrov Dračieho rádu. Mestu vládne zelený drak Vorganšarax. Odboj ochabol, jednotlivé osobnosti prežívajú v zajatí. Je na našej hrdinskej družine, aby ich vyslobodila a unikla z nimi za hranice tohto väzenia, ktoré bolo kedysi ich domovom…
Šaňo "Babcom" Schneider, Peter Xius Dunčák, Martin "HB" Šugár, Peter "Black" Bagoňa
22:00:00
Záverečná s redakciou scifi.sk
Spoločne “skonáme” po našom online cone spolu s členmi a členkami redakcie scifi.sk. Príďte nám povedať, ako sa vám páčil con a čo a koho by ste na ňom privítali v budúcnosti.
Redakcia scifi.sk
  • Ďakujeme za podporu
  • Minulé cony
Prvý scifi.skon

Prvý scifi.skon

Prvý scifi.sk.on vznikol ako abstinenčná reakcia redakcie scifi.sk na skoro rok bez conového diania. Po tvrdom lockdowne na jar 2020 a obmedzeniach pre akcie sme v novembri zorganizovali prvý online con na Slovensku! Jednodňová akcia bola intenzívnou skúsenosťou, pri ktorej sme sa veľa naučili.
PegaScifi.sk Con

PegaScifi.sk Con

Vzhľadom na pretrvávajúce obmedzenia pre spoločenské akcie sme spolu s PegasConom, ktorý štandardne vo februári organizuje fajnová partia ľudí v Prešove, postavili na nohy jeho digitálnu verziu. Skalní návštevníci a návštevníčky tak ani tento rok neprišli o zaujímavé prednášky či dokonca kultové pegascoňácke divadlo
Letný scifi.sk-on 2021

Letný scifi.sk-on 2021

Po zimnom a jarnom vydaní nášho online festivalu sa vidíme opäť na prednáškach, workshopoch či diskusiách s redakciou, autorkami, prekladateľkami a zároveň celou našou komunitou! Čaká nás príjemný letný con a my sa na neho už tešíme...
scifi.skon 4.0

scifi.skon 4.0

Redakcia scifi.sk prichádza s ďalším fajnovým programom online conu, na ktorý sa môžete tešiť! 😉 Po predchádzajúcich vydaniach nášho online festivalu sa vidíme opäť na prednáškach, workshopoch či diskusiách s autorkami a autormi fantastiky na našom Twitchi. Vstupovať do diskusií môžete vždy prostredníctvom četu, keďže ideme naživo! A možno bude aj nejaký kvíz a šanca získať hodnotné ceny.
Letný scifi.skon 2022

Letný scifi.skon 2022

Redakcia scifi.sk prichádza s ďalším fajnovým programom online conu, na ktorý sa môžete tešiť! 😉 Po predchádzajúcich vydaniach nášho online festivalu sa vidíme opäť na prednáškach, workshopoch či diskusiách s autorkami a autormi fantastiky na našom Twitchi. Vstupovať do diskusií môžete vždy prostredníctvom četu, keďže ideme naživo! A možno bude aj nejaký kvíz a šanca získať hodnotné ceny.
Zimný scifi.skon 2022

Zimný scifi.skon 2022

Redakcia scifi.sk prichádza s ďalším fajnovým programom online conu, na ktorý sa môžete tešiť! 😉 Po predchádzajúcich vydaniach nášho online festivalu sa vidíme opäť na prednáškach, workshopoch či diskusiách s autorkami a autormi fantastiky na našom Twitchi. Vstupovať do diskusií môžete vždy prostredníctvom četu, keďže ideme naživo! A možno bude aj nejaký kvíz a šanca získať hodnotné ceny.