Redakcia scifi.sk prichádza s ďalším fajnovým programom online conu, na ktorý sa môžete tešiť! 😉 Po predchádzajúcich vydaniach nášho online festivalu sa vidíme opäť na prednáškach, workshopoch či diskusiách s autorkami a autormi fantastiky na našom Twitchi. Vstupovať do diskusií môžete vždy prostredníctvom četu, keďže ideme naživo! A možno bude aj nejaký kvíz a šanca získať hodnotné ceny.

  • Info
Con (z ang. convention) je stretnutie ľudí, ktorí majú spoločné záujmy a záľuby - v našom prípade je to láska k fantastike a všetko, čo sa okolo nej obtrelo. Preto sme radi, že aj online si môžeme užiť výbornú atmosféru conov so všetkým, čo k tomu patrí (okrem fyzického príjemného posedenia pri fajnom nápoji) - prednášky, diskusie a debaty, prezentácie, krsty kníh, premietania filmov, ale aj kvízy, súťaže a tvorivé dielne!
Prednášky o rôznych témach priamo online a naživo

Prednášky o rôznych témach

Spolu s úžasnými prednášajúcimi si môžete vypočuť a pozrieť prednášky na zaujímavé témy z rôznych oblastí fantastiky: Ktoré fiktívne vesmírne lode sú naozaj realistické? Aký odkaz zanechal vo svojich dielach Karel Čapek? Počuli ste už o filmovom žánre giallo?
Neprídete ani o možnosť zúčastniť sa workshopov

Kreatívne vyžitie na workshopoch

Kresliace alebo poviedkové workshopy nie sú len pre cony naživo! Aj online sa môžete spolu s ostatnými účastníkmi kreatívne vyžiť na tvorivých dielňach rôzneho druhu - či už kresliť vesmírne lode alebo postavičky do vašich hier, alebo rozoberať poviedky v súťažiach.
Zaujímaví hostia a hosťky

Zaujímavé panelové diskusie

Odborní hostia a hosťky, profesionálni prekladatelia a prekladateľky, vydavateľstvá či píšuci autori a autorky - všetky tieto osoby, na ktorých bežne nenarazíte, máte možnosť stretnúť na našich panelových diskusiách... a opýtať sa ich, čo ste stále chceli, priamo v čete.
  • Countdown
Začíname
11.12.2021 10:00 hod.
online na
Ak nechceš prísť o notifikáciu o cone, pridaj si nás do kalendára a nastav si sledovanie nášho kanálu na Twitchi pomocou tlačidla Follow .
Hod
Program
Anotácia
Prednáša
10:15
Otvorenie conu
Ceremónia Komunita
Čaká nás deň plný fantastiky od scifi.sk a našich hostí a hostiek! Spoločne vás budeme celý deň zabávať a informovať o aktuálnom stave fantastiky na Slovensku, v Čechách a vo svete. Pridajte sa a naraňajkujte sa s nami, aby ste nabrali sily na toto vydanie scifi.skonu!
Redakcia scifi.sk
11:00
Prapočiatky žánru fantasy (fantazijná literatúra pred Tolkienom a Howardom)
Prednáška
Všetko má svoj pôvod; to, čo dnes považujeme za samozrejmosť sa muselo niekedy a niekde zrodiť. Nič nevzniká iba zo vzduchoprázdna a my všetci stojíme na pleciach svojich predchodcov. Nie inak je tomu aj v prípade fantasy literatúry a my sa spolu pozrieme do prvopočiatkov žánru.
Goran Lenčo
12:00
Namiešajte si smrtiaci vírus
Prednáška
Čo má mať skutočne nebezpečná nákaza? Prečo Covid nemôže byť efektívnou biologickou zbraňou? Spoločne sa pozrieme na úskalia vírusových nákaz, porovnáme si ich s dielami scifi a povieme si, prečo je najväčším nepriateľom vírusu jeho samotná podstata.
Marek “Páperíčko” Brenišin
13:00
Vyvolení, mesiáši, spasitelia a tí ďalší
Prednáška
Poznáte to: dávne proroctvo, veľké zlo a jediný vyvolený, ktorý ho dokáže poraziť. Poďme spolu prebádať toto klasické klišé fantastiky a prejdime si niekoľko príkladov, kde ho môžeme nájsť: od Narnie cez Dunu a klasické fantasy až po Matrix a ďalej.
František “cyberstorm” Gago
14:00
Na vlastnú päsť: Autorská diskusia o self-publishingu
Diskusia
Prvoautori Tomáš Slanička, Veronika Forgáčová a Lukáš Polák vám porozprávajú o svojich prvotinách ako aj o slastiach a strastiach vydania románu vo vlastnej réžii.
Tomáš Slanička
Veronika Forgáčová
Lukáš Polák
B.T. Niromwell
15:00
Holodeck doma
Prednáška
Virtuálna realita (VR) nám umožňuje vstúpiť do iného sveta a precítiť ho audiovizuálne. Jej prvé využitie sa objavilo už koncom 60. rokov, ale nás zaujíma, ako je na tom VR dnes. Prednáška predstaví dnešné možnosti využitia virtuálnej reality v teple domova.
Xius
16:00
V obraze: Ilustrátorská debata
Diskusia
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako sa rodí ilustrácia? Ako vzniká nápad? Alebo ako sa môže uplatniť ilustrátor na slovenskom trhu? Zapojte sa do živej diskusie a dozviete sa odpovede na všetky tieto, ale aj mnohé iné otázky.
moderuje: B.T. Niromwell
17:00
Quo vadis, online fanziny a časopisy?
Diskusia
Fanziny sú neoddeliteľnou súčasťou fandomu - ako obežníky sci-fi klubov v minulosti zásobovali čitateľov novinkami a vydaniami nedostupných diel. O ich tvorbe a aktuálnej situácii na Slovensku a v Čechách diskutujeme so zástupcami ešte stále živých fanzinov a online časopisov Jupiter, Drakkar, Howard Horror a Abdon.
Honza Vojtíšek (Howard), Martin Králik (Jupiter), Jakub „boubaque“ Maruš (Drakkar)
18:00
Jeskyně a Draci - hrdinové mnoha tváří
Prednáška
Jeskyně a Draci sú modernou stolovou hrou na hrdinov (RPG). Vychádza zo svetovo najobľúbenejšej hry DnD 5e a nadväzuje na tradíciu pôvodnej hry Dračí doupě. Sirien, jeden z tvorcov hry, predstaví nielen hru, ale aj žánre, ktoré pokrýva a spôsoby, akými podporuje ich hranie - a samozrejme zodpovie aj na zvedavé otázky z četu!
Sirien
19:00
Ako dobre poznáte slovenskú fantastiku?
Kvíz
Hrdíte sa svojimi poznatkami o domácich autoroch fantasy a sci-fi? Viete kto na Slovensku píše steampunk či ktorá známa literárna postava letela na Mesiac v balóne? Príďte sa zabaviť a možno aj poučiť na náš kvíz cez Slido: https://app.sli.do/event/1me6ds7r.
Yaya
20:00
Kto je Junji Ito?
Prednáška
Junji Ito je kráľom hororovej mangy. Tento mimoriadne plodný autor nám priniesol množstvo príbehov. Viacero z nich sa už dnes považuje za kultové klasiky. Príďte si vypočuť krátky prierez jeho doterajšou tvorbou, vďaka ktorému snáď oceníte kreatívneho génia tohto nenápadného chlapíka.
8HB
21:00
Záver prvého dňa
Ceremónia Komunita
Spoločne skonáme po sobotnom conovom dni spolu s členmi a členkami redakcie scifi.sk. Budeme hovoriť nielen o tom, čo sme dnes zažili, ale aj o tom, čo nás čaká zajtra počas herného nedeľného dňa nášho online conu na scifi.sk!
Redakcia scifi.sk
  • Minulé cony
Prvý scifi.skon z novembra 2020

Prvý scifi.skon

Prvý scifi.sk.on vznikol ako abstinenčná reakcia redakcie scifi.sk na skoro rok bez conového diania. Po tvrdom lockdowne na jar 2020 a obmedzeniach pre akcie sme v novembri zorganizovali prvý online con na Slovensku! Jednodňová akcia bola intenzívnou skúsenosťou, pri ktorej sme sa veľa naučili.
Druhý scifi.skon v koooperácii s PegasConom

PegaScifi.sk Con

Vzhľadom na pretrvávajúce obmedzenia pre spoločenské akcie sme spolu s PegasConom, ktorý štandardne vo februári organizuje fajnová partia ľudí v Prešove, postavili na nohy jeho digitálnu verziu. Skalní návštevníci a návštevníčky tak ani tento rok neprišli o zaujímavé prednášky či dokonca kultové pegascoňácke divadlo!
Tretí scifi.skon v lete 2021

Letný scifi.skon

Treťou edíciou sa scifi.skon už pomaly a isto stal súčasťou nášho redakčného života. Letný scifi.skon sme vysielali ako dvojdňovú akciu. Sobota bola plná prednášok a diskusií, zatiaľ čo nedeľu sme naplnili herným programom. Privítali sme jednu z popredných prekladateliek mangy, no priestor dostali aj stálice slovenských conov.