Knihy mesiaca: apríl 2021

Troška sme sa síce zdržali, to ale nič neznamená. Prinášame vám pár tipov na čítanie a podľa nás tie najlepšie knihy za mesiac apríl ;)
cyberstorm
Filmová história scifi
0 TU. Prvé české vydanie (Argo, 2021).
0 TU. Prvé české vydanie (Argo, 2021). / Zdroj Disclaimer
Jakub Hussar – 0 TU (Argo, 2021)
Ak ste fanúšik science fiction, milujete space operu a zbožňujete prepracované vesmíry, mali by ste teraz zbystriť. 0 Tu je kniha Jakuba Hussara, ktorý kendysi v minulosti stál za online projektom Coraab - prepracovanou online kartovou hrou epických rozmerov. Stránka s hrou síce ukončila pred pár rokmi svoju činnosť, no nápady a svet prepracoval do knižnej podoby. Prvý zväzok 0 Tu, v podstate akási kronika cesty, popisuje ťažkú cestu v mnohogenerečných lodiach na bohatý skládkosvet. Nemýlte si však pojmy – tieto skládkosvety sú síce plné odpadu a zvyškov, no čo je pre jedného odpadom, pre druhého môže byť pokladom. Najmä ak ide o odpad po hyperpokročilých civilizáciách tisícky rokov starších, než je ľudstvo. V tom prípade aj obyčajnú transdimenzionálnu konzervu môžete použiť ako zbraň hromadného ničenia. Hussarova kniha a celý jeho vesmír, má vskutku detailne prepracovaný svet a podobne ako iné prepracované ságy, pracuje s úplne vlastným prostredím, letopočtami i rasami. V tomto naozaj pripomína svet Duny, Star Wars či napr. EVE, ktoré pracujú s cudzími výrazmi a na Zem akosi pozabudli (aj keď možno nie tak úplne).

Hardcore Mona Lisa. Obálka druhého českého vydania (Laser, 2021).
Hardcore Mona Lisa. Obálka druhého českého vydania (Laser, 2021). / Zdroj Disclaimer
William Gibson – Hardcore Mona Lisa (Sprawl 3) (Laser, 2021)
Konečne sme sa dočkali! Po rokoch sľubovania a ubezpečovania sme konečne boli odmenení novým vydaním a najmä novým prekladom knihy Mona Lisa Overdrive. Tretí diel trilógie Sprawl, ktorý voľne nadväzuje na román Hrabě nula (Count Zero) a legendárny Neuromancer, už raz v češtine vyšiel, no písali sa divoké 90-te roky a preklad stál za menej ako sľuby politika. Nového prekladu sa po rokoch prosenia napokon zhostil uznávaný Pavel Bakič, jeden z najlepších českých prekladateľov. V rámci edície Mistrovské díla science fiction vydavateľstva Laser máme teda možnosť si konečne prečítať ďalšie príbehy v postmodernom kybernetickom svete, ktorému William Gobson vdýchol iskru života už pred dlhými tridsiatimitroma rokmi.

Mise na planetě. Obálka prvého českého vydania (Laser, 2021).
Mise na planetě. Obálka prvého českého vydania (Laser, 2021). / Zdroj Disclaimer
Michael Mammay – Mise na planetě (Mise na planetě 1) (Laser, 2021)
Mise na planetě je prvotina amerického spisovateľa, pôvodne profesionáneho vojaka, ktorá mnohých chytila za srdce. Military science fiction však nestavia na akcii a vojenských operáciách, i keď aj to tam nájdeme. Ťažisko tkvie v niečom úplne inom. Na planéte Kappa, kde ľudia nadviazali kontakt s prvými inteligentnými bytosťami v známom vesmíre, sa pri jednej bojovej potyčke stratil prominentný synáčik. Hlavný hrdina, plukovní Carl Butler, má za úlohu zmiznutého vypátrať, zďaleka to však nebude prechádzka ružovým sadom. Na Kappe totiž nie je nič také, ako sa zdá a tajomstvá okolo zmiznutia mladého poručíka naberajú na obrátkach. Autor má navyše extrémne pútavý štýl písania a informácie dávkuje naozaj po omrvinkách, takže čitateľ ostáva až do konca v napätí. Kniha má uzavretý príbeh, no na svete sú už dve pokračovania s názvom Spaceside a Colonyside.

Chaos na vzestupu. Prvé české vydanie (Egmont (ČR),2021).
Chaos na vzestupu. Prvé české vydanie (Egmont (ČR),2021). / Zdroj Disclaimer
Timothy Zahn – SW: Chaos na vzestupu (SW: Ascendence 1) (Egmont, 2021)
Povedzme si to na rovinu: písanie pre rôzne frančízy síce zarába, no po kvalitatívnej stránke sú knihy od rôznych autorov všelijaké. Nájdete medzi nimi odpad i klenoty. Ku klenotníkom však rozhodne treba zarátať Timothyho Zahna. Pre tých, ktorí nevedia, je tento autor v rámci knižných Star Wars čosi ako Frank Herbert v nekomerčnej fantastike. Nebol prvý, no zďaleka bol asi najlepší autor, ktorý dokázal vytvoriť v rámci tohto nalinkovaného sveta úplné zázraky. Koniec koncov, stvoril asi tretieho naj darebáka SW sveta – sympatického a chladného veľkoadmirála Thrawna – a priniesol nám ho nielen v jednej knihe, ale hneď v celej trilógii (a neskôr v ďalších pokračovania). Toto bola skutočná epizóda VII, VIII a IX! V roku 2012 Disney odkúpil štúdio Lucas Arts a zrazu všetky knihy z Expandovaného univerza boli postavené mimo kánon. Netrvalo ale dlho a aj temný myšiak si uvedomil, že je zbytočné zahadzovať niektoré skvelé postavy, ktoré tu už boli, a postupne sa tieto začali kanonizovať. Napokon sa dočkal aj Zahn a Disney mu dovolilo vzkriesiť (za istých podmienok) legendárneho veľkoadmirála. A tak sa aj stalo – v r. 2019 začal Zahn znova písať pod taktovkou Disney štúdia novú trilógiu o Trawnovi. Tá slávila úspech nielen u nových ale aj starých EU fanúšikov SW, a tak sa niet čo čudovať, že sme sa nakoniec dočkali aj prequelu k novej Thrawnovej trilógii, v ktorom budeme sledovať Thrawnov vzostup k moci na pozadí politických intríg i vojenských operácií.

Koruna z čarodřeva, kniha 1. Prvé české vydanie (Laser, 2021).
Koruna z čarodřeva, kniha 1. Prvé české vydanie (Laser, 2021). / Zdroj Disclaimer
Tad Williams – Koruna z čarodreva I (Poslední král Výchdního Ardu 1) (Laser, 2021)
Fantasy séria Jasný osten, Žal a Trna (známy aj ako Vzpomínka, Žal a Trn) patrí k vrcholom klasickej Tolkienovskej epickej fantasy, ktorou sa nechal pri svojej tvorbe inšpirovať aj George R. R. Martin. Pôvodná trilógia (v českom prvom vydaní v podobe siedmych kníh, v druhom v podobe štyroch kníh) si celosvetovo získala tisíce fanúšikov a tak niet divu, že sa autor do známehos sveta vrátil. Najskôr v podobe románu Srdce ztraceného, odohrávajúceho sa asi pol roka po udalostiach popísaných vo Veži zeleného anjela a neskôr v plánovanej samostatnej trilógii s názvom Poslední král Východního Ardu, ktorého prvá polovica úvodného dielu sa ocitla na našom zozname najlepších kníh za minulý mesiac. Kniha samotná, hoc i len úvodná, nás znova zavedie do Východného Ardu, no niekoľko desaťročí po udalostiach z pôvodnej série.

Píseň severu. Obálka prvého vydania (Epocha, 2021).
Píseň severu. Obálka prvého vydania (Epocha, 2021). / Zdroj Disclaimer
Michaela Merglová – Píseň severu (Epocha, 2021)
Vo vydavateľstve Epocha vyšla v apríli kniha Píseň severu od Michaely Merglovej. Druhé pokračovanie autorkinho románového debutu Píseň oceli z roku 2019 čitateľom prináša ďalšie dobrodružstvá rytiera Cuchenana a barda Minnangara. Príbehy v duchu zaklínačskej tradície sa nesú v znamení meča a mágie a miešajú sa v nich humorné dialógy s dramatickými momentami. Dozviete sa viac o osudoch hlavných i vedľajších postáv, stretnete nové príšery i zatiaľ najnebezpečnejšieho nepriateľa našej dvojice. Záver knihy necháva priestor pre tretí diel. Oddychové čítanie, ako má byť.

Nočný cirkus. Obálka druhého slovenského vydania (Lindeni, 2021).
Nočný cirkus. Obálka druhého slovenského vydania (Lindeni, 2021). Disclaimer
Erin morgenstern – Nočný cirkus (Lindeni (SK), 2021)
Nové, v poradí už druhé slovenské vydanie kultového magicko-fantastickej románovej prvotiny Erin Morgenstern nadväzuje na minuloročnú novinku Bezhviezdne nebo z rovnakého vydavateľstva, hoci je omnoho staršie. Príbeh o magickom potulnom Cirque des Reves, čierno-bielom Cirkuse snov vznikol už v roku 2011 a hneď na druhý rok získal niekoľko ocenení a dokonca bol vybraný medzi desať najzaujímavejších YA kníh toho roku. Príbeh rozpráva o dvoch súperiacich mágoch, ktorí sa na súboj v tajomnom cirkuse plnom kúziel pripravujú tak dlho, až kým ich nevraživosť neprerastie do niečoho úplne iného. Kniha dýcha magickou atmosférou v štýle Raya Bradburyho, Neila Gaimana či Suzanny Clarke a výrazne vsádza na pocity a opisy než na akciu. Román vychádza v pevnej väzbe vo vydavateľstve Lindeni v pôvodnom preklade Tamary Chovancovej a s nádhernou obálkou od Juraja Vačka.

Studené světlo hvězd. Obálka prvého vydania (Epocha, 2021).
Studené světlo hvězd. Obálka prvého vydania (Epocha, 2021). / Zdroj Disclaimer
Pavel Fritz – Studené světlo hvězd (Epocha, 2021)
Pavel Fritz patrí k menej známym českým autorom science fiction. Jeho tvorba síce nejde do desiatok titulov (celkovo mu vyšli tri knihy, z toho dva romány a jedna zbierka poviedok Archa hrůz, ešte ako príloha časopisu Pevnost), no po kvalitatívnej stránke patrí k tým lepším spisovateľom. Teraz sa však znova môžeme stretnúť s jeho tvorbou – a to konkrétne v zbierke Studené světlo hvězd z vydavateľstva Epocha. Kniha dovedna obsahuje desať poviedok, pričom časť z nich, konkrétne Bestie, To, co milovalo Arthura Brookse, Archa zrůd a Zahrada slepců, už vyšla v Arche hrůz. Zvyšných šesť poviedok sú nové nepublikované novinky, ktoré si tak čitateľ môže vychutnať po prvý raz. Po žánrovej stránke ide o čisté science fiction poviedky s dôrazom na dobrodružnú a vesmírnu tematiku, pri čítaní ktorých často behá mráz po chrbte. Na stránkach tejto knihy stretnete beštiu z labyrintu, preskúmate záhadný umelý mesiac a odkryjete tajomstvá jedného veľmi vzdialeného masového hrobu. Po boku palubného kňaza navštívite Saturnov mesiac Titan a s plukovníkom Kruzelem sa vylodíte na mýtami opradenej planéte 808. Pre fanúšikova scifi poviedok jednoznačne lahôdka.

Vládce snů. Prvé české vydanie (Kniha Zlín, 2021) (e-book)
Vládce snů. Prvé české vydanie (Kniha Zlín, 2021) (e-book) / Zdroj Disclaimer
Clark Ashton Smith – Vládce snů (Vybrané spisy C. A. Smitha 2) (Kniha Zlín, 2021)
Milovníci starých temných príbehov, gothic fiction a weird tales sa konečne dočkali druhej časti vybraných spisov Clarka Ashton Smitha, Lovecraftovho a Howardovho súčasníka. Jeho poviedky, ktoré v porovnaní s tými Lovecraftovými v mnohom nezaostávajú a niektoré z nich dokonca predčia, sa môžeme vydať do tajomných a hrozivých miest Zeme, ale i iných dimenzií, čeliť fantasmogorným tvorom a nepopísateľným hrôzam. Nie nadarmo sa stal Smith so svojimi poviedkami jedným z najväčších Lovecraftových epigónov a rozširovateľom jeho mýtu, čím ho obohatil o nové motívy ale aj monštrá. Aj preto sme všetci s veľkou nedočkavosťou roky čakali na pokračovanie prvej časti Smithovho výberu, ktorý nám nadelilo vydavateľstvo Plus v podobe knihy Mimo prostor a čas. Žiaľ, Plus medzitým zaniklo (resp. sa zlúčilo s vydavateľstvom Kniha Zlín), ktorého produkcia fantastiky je však veľmi mizivá. Napriek tomu sa čakanie naplnilo... avšak len z polovice. Kniha Zlín pokračovanie série v podobe poviedkovej zbierky Vládce snů vydala, no ide len o ebook. V každom prípade máme k dispozícii osemnásť temných, fantazijných a hororových poviedok. Avšak, ako som už napísal, len v elektronickej podobe.


cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Ďalšie články a poviedky v téme Knihy mesiaca

Knihy mesiaca: marec 2024

Aké zujímavé knihy vyšli v marci? Romány, poviedkové zbierky, komiksy či manga, všetkého máme dosť a určite si z nášho zoznamu vyberiete :)

Knihy mesiaca: február 2024

Vo februári sme sa dočkali hneď niekoľkých skvelých šťavnatých noviniek, ale pár reprintov. Výber tých najlepších knižných a komiksových kúskov za fenruár 2024 je tu! :)

Knihy mesiaca: január 2024

Začiatok roku je na novinky takmer vždy skúpi. Podobne je tomu aj teraz. Vydavateľstvá sa sústredia skôr na prípravu edičných plánoch a ich postupné zverejňovanie, než na nápor na naše peňaženky. Poďme si spolu teda prejsť tých pár najzaujímavejších titulov, ktoré už stihli vyjsť.

Knihy mesiaca: december 2023

Posledný deň roku! December patrí k chudobnejším mesiacom, čo sa týka titulov. Vydavatelia doťahujú svoje resty a časť kníhm ktoré nestihli vydať, presúvajú na január. Napriek tomu, je z čoho vyberať!

Knihy mesiaca: november 2023

November sa nám riadne rozrástol. Napriek tomu, písmenkáče, bublinkáče a celkovo papieráče za minulý mesiac :)

Knihy mesiaca: august 2023

Ako už pravidelne, najlepšie písmenkové a bublinkové tituly za minulý mesiac...

Knihy mesiaca: jún 2023

Uhorková sezóna v plnom prúde a tak mierne meškanie :O Napriek tomu sme na vás nezabudli.

Knihy mesiaca: máj 2023

Najzaujímavejšie tituly mesiaca máj :)

Knihy mesiaca: apríl 2023

Prehľad tých najzaujímavejších noviniek z mesiaca apríl :)

Knihy mesiaca: marec 2023

Aj v mesiaci knihy nás zaplavilo množstvo fantastických titulov, spomedzi ktorých sme sa rozhodli vybrať pár tých najzaujímavejších. Či už ide o space operu zo vzdialenej budúcnosti, epické fantasy, partu zlodejov skrývajúcich sa v temnote mesta či životopis Terryho Pratchetta, veríme, že si z nášho prehľadu nájde každý niečo.

Knihy mesiaca: február 2023

Rok 2023 sa postupne rozbieha a spolu s ním i vydavateľstvá. Výber z tých najzaujímavejších žánrových kníh a komiksov prinášame v nasledujúcom zozname :)

Knihy mesiaca: január 2023

Január 2023 je úspešne za nami a hoci sa mnohé vydavateľstvá ešte len rozbiehajú, už teraz dorazilo na trh pár noviniek, ktoré sa oplatí čítať. Výber z tých pre nás najzaujímavejších Vám prinášame v nasledujúcom zozname :)

Knihy mesiaca: apríl 2021

Troška sme sa síce zdržali, to ale nič neznamená. Prinášame vám pár tipov na čítanie a podľa nás tie najlepšie knihy za mesiac apríl ;)

Knihy mesiaca: marec 2021

V novej pravidelnej rubrike si vždy predstavíme najzaujímavejšie žánrové knižné tituly za minulý mesiac. Začíname marcom 2021!