Ukážka: Clive Barker - Šarlatová evangelia

Pinhead sa vracia v poslednom, dosiaľ nepreloženom románe Šarlatová evangelia od Clive Barkera, ktorý nedávno vyšiel v hororovom vydavateľstve Carcosa.
cyberstorm
Podporte scifi.sk
Šarlatová evangelia. Prvé české vydanie (Carcosa, 2024).
Šarlatová evangelia. Prvé české vydanie (Carcosa, 2024). / Zdroj Disclaimer
Poslední mágovia tohto sveta žijú v panickom strachu zo smrti; z takmer tristo členov Najvyššieho kruhu ich zostáva päť. Napriek svojim vedomostiam podliehajú sadistickému démonovi, ktorý ich zbavuje moci, aby sa mohol stať zvrchovaným vládcom nielen pekelných sfér...
Súkromný detektív Harry D’Amour plní posledné priania mŕtvych, ktorí komunikujú s jeho spoločníčkou Normou. Slepé médium Norma Paineová žije v newyorskom byte s viac ako stovkou televízorov, ktoré ju chránia pred náporom najhlučnejších prízrakov. Na Norminu žiadosť sa Harry jedného dňa vypraví do New Orleansu a v nenápadnom dome, ktorý však skrýva množstvo desivých tajomstiev, objaví niečo, čo ho uvedie do spoločnosti ambiciózneho démona. A ten ho osloví s prazvláštnou ponukou...
Clive Barker (* 1952) v Šarlátových evanjeliách veľmi voľne nadväzuje na slávnu novelu Hellraiser (1986). Hlavného cenobitu, Pinheada, tu zvaného aj Pekelný kňaz, vrhá do oveľa epickejšieho dobrodružstva, odohrávajúceho sa v rôznych desivých lokáciách vrátane samotného Pekla.
Šarlátové evanjelia sú posledným románom tohto titána temnej fantastiky, ktorý doteraz nebol preložený do češtiny.Clive Barker
_
Clive Barker (*1952), rodák z Liverpoolu, dramatik, režisér, výtvarník a spisovateľ, ktorý doslova vtrhol do literárneho sveta šiestimi zväzkami Kníh krvi, ktoré z neho najprv v Británii a vzápätí v Spojených štátoch urobili hororovú hviezdu. K tomu do značnej miery pomohlo dnes už klasické vyhlásenie Stephena Kinga: „Videl som budúcnosť hororu, volá sa Clive Barker.“
Než sa stal onou budúcnosťou hororu, bol Barker aktívny v divadelnom svete, a to ako autor aj režisér hier ako Frankenstein in Love a The History of the Devil, v ktorých prebleskovala jeho fascinácia všetkým temným a dekadentným.
Divadelné obdobie končí s vydaním poviedkových zbierok Books of Blood| (č. ako {i,Knihy krve) v rokoch 1984 až 1985. Tie najprv vyšli len ako paperbacky v nakladateľstve Sphere a ich prvé vydanie sú dnes vyhľadávanými zberateľskými kúskami. V českom preklade sa postupne vyšli prvé štyri (Laser, 1994 až 2005) v samostatných zväzkoch a neskôr všetkých šesť v dvoch omnibusoch (Beta, 2008/2009). Boli to práve tieto zbierky poviedok, ktorými na seba upozornil a ktoré výrazne ovplyvnili nielen horor ale i New Weird.
V roku 1985 mu vychádza prvý román The Damnation Game (č. ako Věčné zatracení), variácia na známu faustovskú tému. Rok na to publikuje v antológii Night Visions 3, zostavenou G. R. R. Martinom, slávnu novelu The Hellbound Heart (č. ako Hellraiser), ktorá zameraním a určitým splatterpunkovým nábojom, hoci už nie rozsahom, ako by patrila k textom z Kníh krvi. V oboch českých vydaniach (Mustang, 1996 a Carcosa, 2023) ju dopĺňa poviedka Věk touhy (orig. ako The Age of Desire). Po vyššie spomínaných rýdzich hororoch vydáva v roku 1987 rozsiahly román Weaveworld (č. ako Utkaný svět), ktorý sa čiastočne odohráva v autorovom rodnom Liverpoole a mieša horor s temnou fantasy z alternatívnych svetov. Nasledoval Cabal: The Nighbreed z roku 1988 (č. ako Cabal, resp. Noční rasa), román o Midiane, mieste netvorov, stratenom kdesi v pustatinách Kanady. O rok neskôr, stále v onom Barkerovom veľmi plodnom období, vychádza temná fantasy The Great and Secret Show (č. ako Veľké a tajné show, Mustang), prvý diel plánovanej trilógie Books of the Art (Knihy umění). Druhý diel série, román Everville (č. ako Everville), s detektívom Harrym D'Amourom (známy napr. aj z poviedky Poslední iluze v Šiestej Knihe krvi), vydáva v roku 1994. Do série spadá aj On Amen's Shore (1992), ide však o poviedku a tak tretí diel v podobe plnohodnotného románu je zatiaľ stále v nedohľadne.
Barkerovým najrozsiahlejším samostatným románom je Imajica z roku 1991 (č. ako Imagika, resp. Imajica), temné fantasy z prostredia rôznych paralelných svetov, pripomínajúci tak trochu legendárny Zelazneho Amber. Deťom je určený autorom samotným bohato ilustrovaný román The Thief of Always (1992, č. ako Zlodej duší). V podobnom duchu sa nesie i bohato ilustrovaná trilógia Abarat, pozostávajúca z románov Abarat (2002), Days of Magic, Nights of War (2004) a Absolute Midnight (2011) (č. ako Abarat (2004), Abarat: Magické dny, krvavé noci (2005) a Abarat: Absolutní půlnoc (2012)), ale určená skôr dospievajúcim čitateľom. Vo svojej ďalšej tvorbe sa čím ďalej, tým viac odkláňa od hororového žánru smerom k fantasy, čo potvrdzujú romány Sacrament (1995) (č. ako Mysterium) alebo Galilee (1998) (č. ako Galilea). Temnú stranu Hollywoodu skúma Coldheart Canyon (2001) (č. ako Coldheart Canyon). K tematike boja Dobra so Zlom sa vracia v krátkom románe Mister B. Gone (2007) (č. Pane B., zmizte). Spomeňme ešte fantasy juvenilia Mr. Maximillian Bacchus and His Travelling Circus z roku 2009, ktorá vyšla v limitovanom vydaní.
Zatiaľ posledným Barkerovym románom je The Scarlet Gospels (č. ako Šarlatová evagelia) z r. 2015, ktorý prepája mytológiu cenobitov, Pinheada/Pekelného kňaza z Hellraisera s postavou detektíva Harryho D’Amoura. Spojnicou medzi Hellraiserom a The Scarlet Gospels je novela Hellraiser: The Toll, ktorú podľa námetu Clivea Barkera (a s jeho ilustráciami) napísal Mark Alan Miller. Aj toto dielo vyšlo iba v limitovanom vydaní.
Väčšina Barkerových poviedok vyšla v Knihách krve. Z tých neskorších, ktoré Knihách krve nenájdete sa v preklade objavili štyri: Coming to Grief (1988, č. ako Smutek, IN: The best horror: povídky 4), The Departed/Hermione and the Moon (1992, č. ako Hermiona a měsíc, IN: To nejlepší z hororu a fantasy VI), Life After Death (1985, č. ako ako Posmrtný život, IN: Valčík s temnotou) a Pidgin and Theresa (1993, č. ako Pidžin a Theresa, IN: Osvícení v temnote). Jeho zatiaľ poslednou, avšak mamuťou zbierkou s vyše tridsiatkou poviedok, je Tonight, Again z roku 2015.
Na základe Barkerovej tvorby vzniklo niekoľko filmov; známy je predovšetkým Rawhead Rex a Nightbreed, oba podľa rovnomenných poviedok. Kultového statusu sa dočkala séria Candyman s Tonym Toddom v hlavnej roli, ktorá vznikla podľa poviedky The Forbidden (č. ako Zapovězené), a množstvo ďalších. Na motívy prvej a poslednej poviedky z Kníh krve vznikol pre streamovaciu platformu Hulu aj film Books of Blood (2020). Jeho najslávnejšou adaptáciou sa však stal pôvodný Hellraiser (1987), ktorý Clive Barker aj sám režíroval. Barkerova tvorba tiež prenikla do sveta počítačových hier, spomeňme len Undying alebo Jericho, Barker navrhol sériu akčných figúrok Tortured Souls a Infernal Parade (k obom v rokoch 2015 a 2017 vydal dlhšiu poviedku), napísal scenáre k niekoľkým komiksovým dielam i sériám komiksové zošity rozvíjajúce svet Hellraisera (Zdroj: vydavateľstvo Caracosa, upravené)

Clive Barker – Šarlatová evangelia
Pôvodný názov: The Scarlet Gospels (2015)
Vydavateľstvo: Carcosa
Rok vydania: 2024
Vydanie: prvé
Jazyk: český
Počet strán: 416
Väzba: viazaná / pevná bez papierového obalu
Preklad: Milan Žáček
Obálka: Les Edwards
ISBN: 978-80-88662-00-6

Odkazy:
vydavateľstvo Carcosa
vydavateľstvo Carcosa / Zdroj Disclaimer

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

Ďalšie články a poviedky v téme Knižné ukážky

Ukážka: Jiří Pavlovský – Slepý hon

Pre všetkých fanúšikov českej urban fantasy máme skvelú správu! Kladivo na čaroděje sa po dlhých šiestich rokoch vracia!

Ukážka: William Gibson – Působnost

Působnost, druhá časť trilógie Jackpot z pera cyberpunkového mága Williama Gibsona, pomaly mieri na pulty kníhkupectiev, takže je čas na ukážku z knihy.

Ukážka: Dan Simmons - Pád Hyperionu

Nové české vydanie Pádu Hyperionu, druhej časti legendárnej Simmonsovej série, je tu a spolu s ním naša ukážka!

Ukážka: Clive Barker - Šarlatová evangelia

Pinhead sa vracia v poslednom, dosiaľ nepreloženom románe Šarlatová evangelia od Clive Barkera, ktorý nedávno vyšiel v hororovom vydavateľstve Carcosa.

Ukážka: Rebecca F. Kuang - Spalující bůh

Český Host vydal záverečný diel Makovej vojny s názvom Spalující bůh americko-čínskej autorky Rebeccy F. Kuang a my vám z neho prinášame ukážku.

Ukážka: Dan Simmons - Hyperion

Po prvom slovenskom vydaní slávneho Hyperionu sa nového dočkali aj bratia češi. V poradí už piate vydanie Simmonsovho legendárneho románu, s jedinečnou obálkou od poľského výtvarníka Dark Crayona, prinieslo vydavateľstvo Argo v spolupráci s Tritonom!

Ukážka: Iain M. Banks - Vodíková sonáta

Planeta9 vydáva drahokam v podobe Vodíkovej sonáty, ďalšieho románu z Kultúry od významného škótskeho autora Iaina M. Banksa!

Ukážka: Ondřej Jireš (ed.) – Trosky Země

V Čechách vyšla nová scifi antológia zameraná na nepublikované poviedky zo známych svetov českých autorov. A my vám prinášame ukážku :)

Ukážka: Philip K. Dick - Muz z vysokého zámku

Muž z vysokého zámku v slovenčine! Spolu so slovenským prekladom Hyperionu zatiaľ najvýznamnejšia literárna udalosť roku!

Ukážka: Lucie Lukačovičová - Chrám Azylu

Pre všetkých fanúšikov českých krotiteľov duchov máme ukážku z najnovšej knihy Chrám Azylu od Lucie Lukačovičovej!

Ukážka: Dan Simmons - Hyperion

Hyperion v slovenčine!!! Niet čo dodať, snáď len ukážku!