Ukážka: Dan Simmons - Hyperion

Hyperion v slovenčine!!! Niet čo dodať, snáď len ukážku!
cyberstorm
Podporte scifi.sk
Hyperion. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2024).
Hyperion. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2024). / Zdroj Disclaimer
Kultová vesmírna opera, jedna z najdôležitejších sci-fi ság histórie.
Na planéte Hyperion, za hranicami vplyvu zákonov Hegemónie človeka, číha hrozivý tvor menom Rapír. Niektorí ho uctievajú, iní sa ho desia a ďalší ho chcú zničiť. Rapír vyčkáva v Údolí Hrobiek času, kde sa zlovestné monumenty hýbu proti prúdu času.
V predvečer armagedonu sa sedem pútnikov vydáva na poslednú cestu na Hyperion hľadať odpovede na nevyriešené hádanky vlastných životov. Každý z nich si nesie zúfalú nádej a strašné tajomstvo. A jeden z nich môže mať v rukách osud celého ľudstva.

Dan Simmons
_
Dan Simmons (1948) v Peorii v štáte Illinois. Už ako malý začal písať s cieľom očariť svoje publikum svojím rozprávaním. Po ukončeníé strednej školy nastúpil na Wabash College, ktorú v roku 1970 ukončil úspešným získaním titulu B.A. z angličtiny. O rok neskôr dovŕšil magisterské štúdium na Washingtonskej univerzite v St. Louis.
Čoskoro začal písať poviedky, hoci jeho kariéra sa rozbehla až v roku 1982, keď bol vďaka Harlanovi Ellisonovi pozvaný na Milfordský workshop, ktorú Ellison považoval za „najlepší workshop písania SF na svete“. Simmons považoval Ellisona za mentora, priateľa a dôvod, prečo sa venoval písaniu na plný úväzok.
Jeho prvá poviedka The River Styx Runs Upstream bola publikovaná a ocenená prvou cenou v súťaži príbehov časopisu Twilight Zone Magazine. Medzi ´dalšími kratšími prácami nájdeme hororové príbehy i space opery. Mnohé z jeho tvorby, ako napr. Carrion Comfort z roku 1983 alebo The Death of the Centaur (1991) stáli pri zrode jeho najznámejších románov.
Hoci má Simmons na svojom konte vyše štyridsať poviedok a noviel, slávu si vydobyl najmä románmi. V tvorbe sa opiera najmä o hororové motívy, čo predviedol hneď vo svojom prvom románe Song of Kali z roku 1985. V románe Carrion Comfort (1989), ktorý vznikol rozpísaním rovnomennej poviedky z 1983, rozpracoval motívy upírov. V románe Summer of Night (1991) sa vydáva podobným smerom ako King vo svojom diele It a popisuje boj detí proti tajomnému zlu. Na román nadviazal sequelom A Winter Haunting z roku 2002. Do rovnakého sveta zaradil aj knihu Children of the Night (1992), pohrávajúcu si s vampirizmom a Fires of Eden (1994) o konflikte nového a starého sveta plného krvavých božstiev na Havaji.
Do hororovej tvorby môžeme zaradiť aj diela, v ktorých Simmons skvelo fabuluje a žongluje s historickými faktmi, ako napr. román Terror (2007) rozprávajúci o osudoch britskej polárnej výpravy, román Drood (2009) o stretnutí Charlesa Dickensa s tajuplnou desivou postavou viktoriánskeho Anglicka, či Black Hills z roku 2010 o pozoruhodnej životnej dráhe jedného z príslušníkov indiánskeho kmeňa Lakotov. V knihe The Hollow Man (1992) rozoberá motív telepatie a predstavuje ďalší posun v autorovej tvorbe.
Najväčšiu slávu si však vydobil epickou science fiction sériou Hyperion Kantos pozostávajúcej z románov Hyperion (1989) a The Fall of Hyperion (1990), na ktoré neskôr nadviazal pokračovaniami Endymion (1996) a The Rise of Endymion (1997). V nej popisuje osudy ľudstva v niekoľko tisíc rokov vzdialenej budúcnosti. Na planéte Hyperion sa stretáva skupina pustovníkov, ktorí podnikajú cestu k mocnému a hrozivému tvorovi menom Shrike, ktorý má moc splniť ich prianie. To všetko na pozadí udalostí, ktoré navždy zmení a celý vesmír. K cyklu patrí aj novela Orphans of the Helix (1999), ktorá predstavuje pomyselnú bodku za celou ságou.
K space opere sa Simmons vrátil o niekoľko rokov neskôr dualógiou Ilium/Olympos. V nej znova oživuje Trójsku vojnu i Shakespearovu búrku na pozadí konfliktu antických bohov - alebo možno posthumanistických potomkov ľudstva - na plátne udalostí ďalekej budúcnosti.
Okrem fantastiky písal Simmons aj detektívnu tvorbu, ako napr. noirovú trilógiu s Joem Kurtzom v hlavnej roli, či román The Fifth Heart, ktorej hrdinom je pre zmenu Sherlock Holmes. V románe The Crook Factory z 1999 rozpráva vymyslený príbeh bez fantastických motívov o kontrašpionážnej jednotky vytvorenej počas Druhej svetovej vojny na Kube pod vedením Ernesta Hemingwaya.
Dan Simmons vo svojej tvorbe využíva rozsiahle vedomosti z oblasti klasickej literatúry i široký historický prehľad. Patrí medzi majstrov v historickej fikcii, často dopĺňanej o hororové motívy. Za svoje diela získal celý rad ocenení: Huga za Hyperion, osem Locusov za romány a ďalšie štyri za kratšie útvary, štyri krát Bram Stoker Award a dva razy World Fantasdy Award. V roku 2013 bol menovaný za Veľmajstra žánru hororu.
Od roku 2015, kedy vyšiel spomínaný román The Fifth Heart, nie je literárne činný, i keď svojho času prenikali na verejnosť čriepky informácií o pripravovanej zbierke poviedok z vesmíru Hyperionu.
V roku 2018 sa pod taktovkou amerického kanálu AMC dočkal román Teror 10-dielnej minisérie, ktorá zožala obrovský úspech. O adaptáciu Hyperionu mali postupne záujem rôzne štúdiá, pričom od roku 2021 sa pod vedením herca a režiséra Bradleyho Coopera aktívne pracuje na scenári.
Dan Simmons žije od roku 2007 žije v Longmont, Colorado.


Dan Simmons - Hyperion
Pôvodný názov: Hyperion (1989)
Séria: Spevy Hyperionu #1 (Hyperion Cantos #1)
Vydavateľstvo: Lindeni
Rok vydania: 2024
Vydanie: prvé
Jazyk: slovenský
Počet strán: 456
Väzba: viazaná / pevná s papierovým obalom
Preklad: Michal Jedinák, Jana Báliková & Marián Andričík
Obálka: Matěj Pospíšil
ISBN: 978-80-5663-912-2
Odkazy:
Vydavateľstvo Lindeni.
Vydavateľstvo Lindeni. / Zdroj Disclaimer

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

(1989)

Hyperion

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(1989)

Hyperion

Ďalšie články a poviedky v téme Knižné ukážky

Ukážka: Jiří Pavlovský – Slepý hon

Pre všetkých fanúšikov českej urban fantasy máme skvelú správu! Kladivo na čaroděje sa po dlhých šiestich rokoch vracia!

Ukážka: William Gibson – Působnost

Působnost, druhá časť trilógie Jackpot z pera cyberpunkového mága Williama Gibsona, pomaly mieri na pulty kníhkupectiev, takže je čas na ukážku z knihy.

Ukážka: Dan Simmons - Pád Hyperionu

Nové české vydanie Pádu Hyperionu, druhej časti legendárnej Simmonsovej série, je tu a spolu s ním naša ukážka!

Ukážka: Clive Barker - Šarlatová evangelia

Pinhead sa vracia v poslednom, dosiaľ nepreloženom románe Šarlatová evangelia od Clive Barkera, ktorý nedávno vyšiel v hororovom vydavateľstve Carcosa.

Ukážka: Rebecca F. Kuang - Spalující bůh

Český Host vydal záverečný diel Makovej vojny s názvom Spalující bůh americko-čínskej autorky Rebeccy F. Kuang a my vám z neho prinášame ukážku.

Ukážka: Dan Simmons - Hyperion

Po prvom slovenskom vydaní slávneho Hyperionu sa nového dočkali aj bratia češi. V poradí už piate vydanie Simmonsovho legendárneho románu, s jedinečnou obálkou od poľského výtvarníka Dark Crayona, prinieslo vydavateľstvo Argo v spolupráci s Tritonom!

Ukážka: Iain M. Banks - Vodíková sonáta

Planeta9 vydáva drahokam v podobe Vodíkovej sonáty, ďalšieho románu z Kultúry od významného škótskeho autora Iaina M. Banksa!

Ukážka: Ondřej Jireš (ed.) – Trosky Země

V Čechách vyšla nová scifi antológia zameraná na nepublikované poviedky zo známych svetov českých autorov. A my vám prinášame ukážku :)

Ukážka: Philip K. Dick - Muz z vysokého zámku

Muž z vysokého zámku v slovenčine! Spolu so slovenským prekladom Hyperionu zatiaľ najvýznamnejšia literárna udalosť roku!

Ukážka: Lucie Lukačovičová - Chrám Azylu

Pre všetkých fanúšikov českých krotiteľov duchov máme ukážku z najnovšej knihy Chrám Azylu od Lucie Lukačovičovej!

Ukážka: Dan Simmons - Hyperion

Hyperion v slovenčine!!! Niet čo dodať, snáď len ukážku!