Ukážka: Dan Simmons - Hyperion

Po prvom slovenskom vydaní slávneho Hyperionu sa nového dočkali aj bratia češi. V poradí už piate vydanie Simmonsovho legendárneho románu, s jedinečnou obálkou od poľského výtvarníka Dark Crayona, prinieslo vydavateľstvo Argo v spolupráci s Tritonom!
cyberstorm
Filmová história scifi
Hyperion. Piate (druhé rozšírené) vydanie (Argo, 2024).
Hyperion. Piate (druhé rozšírené) vydanie (Argo, 2024). / Zdroj Disclaimer
Ku kolonizovaným planétam pod správou Hegemónie Človeka sa blíži mohutná invázia Vyvržencov, kedysi obyčajných ľudí, teraz premenených pre život v hlbinách vesmíru. Nadchádzajúci vojnový konflikt hodlajú využiť na splnenie vlastných, ťažko zrozumiteľných cieľov manipulatívnej umelej inteligencie Technojadra, ktorá sa vymkla všetkej kontrole.
V predvečer skazy sa sedem pútnikov vydáva na odľahlú planétu Hyperion k otvárajúcim sa Hrobkám času, tajomným artefaktom neznámej funkcie, a na svojej púti Morom tráv si rozprávajú podivuhodné príbehy. V cieli ich dlhej cesty ich očakáva smrtonosný Štír, legendárny vraždiaci stroj, anjel smrti, ktorý by mohol jednému z nich splniť najvrúcnejšie prianie. Ostatným potom podľa všetkých predpokladov venuje iba krutú smrť.
Tam, kde sa rúca mocné vesmírne impérium, však býva len zriedkakedy všetko také, ako by sa spočiatku mohlo zdať.
V pozadí dramatických udalostí zúri oveľa dôležitejšia bitka.
Bitka o samotnú spásu ľudskej duše.

Dan Simmons
_
Dan Simmons (1948) v Peorii v štáte Illinois. Už ako malý začal písať s cieľom očariť svoje publikum svojím rozprávaním. Po ukončeníé strednej školy nastúpil na Wabash College, ktorú v roku 1970 ukončil úspešným získaním titulu B.A. z angličtiny. O rok neskôr dovŕšil magisterské štúdium na Washingtonskej univerzite v St. Louis.
Čoskoro začal písať poviedky, hoci jeho kariéra sa rozbehla až v roku 1982, keď bol vďaka Harlanovi Ellisonovi pozvaný na Milfordský workshop, ktorú Ellison považoval za „najlepší workshop písania SF na svete“. Simmons považoval Ellisona za mentora, priateľa a dôvod, prečo sa venoval písaniu na plný úväzok.
Jeho prvá poviedka The River Styx Runs Upstream bola publikovaná a ocenená prvou cenou v súťaži príbehov časopisu Twilight Zone Magazine. Medzi ´dalšími kratšími prácami nájdeme hororové príbehy i space opery. Mnohé z jeho tvorby, ako napr. Carrion Comfort z roku 1983 alebo The Death of the Centaur (1991) stáli pri zrode jeho najznámejších románov.
Hoci má Simmons na svojom konte vyše štyridsať poviedok a noviel, slávu si vydobyl najmä románmi. V tvorbe sa opiera najmä o hororové motívy, čo predviedol hneď vo svojom prvom románe Song of Kali z roku 1985. V románe Carrion Comfort (1989), ktorý vznikol rozpísaním rovnomennej poviedky z 1983, rozpracoval motívy upírov. V románe Summer of Night (1991) sa vydáva podobným smerom ako King vo svojom diele It a popisuje boj detí proti tajomnému zlu. Na román nadviazal sequelom A Winter Haunting z roku 2002. Do rovnakého sveta zaradil aj knihu Children of the Night (1992), pohrávajúcu si s vampirizmom a Fires of Eden (1994) o konflikte nového a starého sveta plného krvavých božstiev na Havaji.
Do hororovej tvorby môžeme zaradiť aj diela, v ktorých Simmons skvelo fabuluje a žongluje s historickými faktmi, ako napr. román Terror (2007) rozprávajúci o osudoch britskej polárnej výpravy, román Drood (2009) o stretnutí Charlesa Dickensa s tajuplnou desivou postavou viktoriánskeho Anglicka, či Black Hills z roku 2010 o pozoruhodnej životnej dráhe jedného z príslušníkov indiánskeho kmeňa Lakotov. V knihe The Hollow Man (1992) rozoberá motív telepatie a predstavuje ďalší posun v autorovej tvorbe.
Najväčšiu slávu si však vydobil epickou science fiction sériou Hyperion Kantos pozostávajúcej z románov Hyperion (1989) a The Fall of Hyperion (1990), na ktoré neskôr nadviazal pokračovaniami Endymion (1996) a The Rise of Endymion (1997). V nej popisuje osudy ľudstva v niekoľko tisíc rokov vzdialenej budúcnosti. Na planéte Hyperion sa stretáva skupina pustovníkov, ktorí podnikajú cestu k mocnému a hrozivému tvorovi menom Shrike, ktorý má moc splniť ich prianie. To všetko na pozadí udalostí, ktoré navždy zmení a celý vesmír. K cyklu patrí aj novela Orphans of the Helix (1999), ktorá predstavuje pomyselnú bodku za celou ságou.
K space opere sa Simmons vrátil o niekoľko rokov neskôr dualógiou Ilium/Olympos. V nej znova oživuje Trójsku vojnu i Shakespearovu búrku na pozadí konfliktu antických bohov - alebo možno posthumanistických potomkov ľudstva - na plátne udalostí ďalekej budúcnosti.
Okrem fantastiky písal Simmons aj detektívnu tvorbu, ako napr. noirovú trilógiu s Joem Kurtzom v hlavnej roli, či román The Fifth Heart, ktorej hrdinom je pre zmenu Sherlock Holmes. V románe The Crook Factory z 1999 rozpráva vymyslený príbeh bez fantastických motívov o kontrašpionážnej jednotky vytvorenej počas Druhej svetovej vojny na Kube pod vedením Ernesta Hemingwaya.
Dan Simmons vo svojej tvorbe využíva rozsiahle vedomosti z oblasti klasickej literatúry i široký historický prehľad. Patrí medzi majstrov v historickej fikcii, často dopĺňanej o hororové motívy. Za svoje diela získal celý rad ocenení: Huga za Hyperion, osem Locusov za romány a ďalšie štyri za kratšie útvary, štyri krát Bram Stoker Award a dva razy World Fantasdy Award. V roku 2013 bol menovaný za Veľmajstra žánru hororu.
Od roku 2015, kedy vyšiel spomínaný román The Fifth Heart, nie je literárne činný, i keď svojho času prenikali na verejnosť čriepky informácií o pripravovanej zbierke poviedok z vesmíru Hyperionu.
V roku 2018 sa pod taktovkou amerického kanálu AMC dočkal román Teror 10-dielnej minisérie, ktorá zožala obrovský úspech. O adaptáciu Hyperionu mali postupne záujem rôzne štúdiá, pričom od roku 2021 sa pod vedením herca a režiséra Bradleyho Coopera aktívne pracuje na scenári.
Dan Simmons žije od roku 2007 žije v Longmont, Colorado.


Dan Simmons - Hyperion
Pôvodný názov: Hyperion (1989)
Séria: Spevy Hyperionu #1 (Hyperion Cantos #1)
Vydavateľstvo: Argo / Triton
Rok vydania: 2024
Vydanie: druhé rozšírené (celkovo piate)
Jazyk: český
Počet strán: 475
Väzba: viazaná / pevná bez papierového obalu
Preklad: Jan Pavlík
Obálka: Dark Crayon
ISBN: 978-80-2574-263-1
Odkazy:
Vydavateľstvo Argo.
Vydavateľstvo Argo. Disclaimer
Vydavateľstvo Triton
Vydavateľstvo Triton Disclaimer

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

(1989)

Hyperion

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(1989)

Hyperion

Ďalšie články a poviedky v téme Knižné ukážky

Ukážka: Jiří Pavlovský – Slepý hon

Pre všetkých fanúšikov českej urban fantasy máme skvelú správu! Kladivo na čaroděje sa po dlhých šiestich rokoch vracia!

Ukážka: William Gibson – Působnost

Působnost, druhá časť trilógie Jackpot z pera cyberpunkového mága Williama Gibsona, pomaly mieri na pulty kníhkupectiev, takže je čas na ukážku z knihy.

Ukážka: Dan Simmons - Pád Hyperionu

Nové české vydanie Pádu Hyperionu, druhej časti legendárnej Simmonsovej série, je tu a spolu s ním naša ukážka!

Ukážka: Clive Barker - Šarlatová evangelia

Pinhead sa vracia v poslednom, dosiaľ nepreloženom románe Šarlatová evangelia od Clive Barkera, ktorý nedávno vyšiel v hororovom vydavateľstve Carcosa.

Ukážka: Rebecca F. Kuang - Spalující bůh

Český Host vydal záverečný diel Makovej vojny s názvom Spalující bůh americko-čínskej autorky Rebeccy F. Kuang a my vám z neho prinášame ukážku.

Ukážka: Dan Simmons - Hyperion

Po prvom slovenskom vydaní slávneho Hyperionu sa nového dočkali aj bratia češi. V poradí už piate vydanie Simmonsovho legendárneho románu, s jedinečnou obálkou od poľského výtvarníka Dark Crayona, prinieslo vydavateľstvo Argo v spolupráci s Tritonom!

Ukážka: Iain M. Banks - Vodíková sonáta

Planeta9 vydáva drahokam v podobe Vodíkovej sonáty, ďalšieho románu z Kultúry od významného škótskeho autora Iaina M. Banksa!

Ukážka: Ondřej Jireš (ed.) – Trosky Země

V Čechách vyšla nová scifi antológia zameraná na nepublikované poviedky zo známych svetov českých autorov. A my vám prinášame ukážku :)

Ukážka: Philip K. Dick - Muz z vysokého zámku

Muž z vysokého zámku v slovenčine! Spolu so slovenským prekladom Hyperionu zatiaľ najvýznamnejšia literárna udalosť roku!

Ukážka: Lucie Lukačovičová - Chrám Azylu

Pre všetkých fanúšikov českých krotiteľov duchov máme ukážku z najnovšej knihy Chrám Azylu od Lucie Lukačovičovej!

Ukážka: Dan Simmons - Hyperion

Hyperion v slovenčine!!! Niet čo dodať, snáď len ukážku!