Ukážka: Ondřej Jireš (ed.) – Trosky Země

V Čechách vyšla nová scifi antológia zameraná na nepublikované poviedky zo známych svetov českých autorov. A my vám prinášame ukážku :)
cyberstorm
Podporte scifi.sk
Trosky Země. Prvé české vydanie (Argo, 2024).
Trosky Země. Prvé české vydanie (Argo, 2024). / Zdroj Disclaimer
Krajina je v troskách. Ľudstvo sa ale nikdy nevzdá a ďalej bojuje o svoj osud. Niekto obýva ruiny starej civilizácie, ďalší stihli včas kolonizovať iné miesta vo vesmíre. Nahliadnime do piatich vízií našej budúcnosti. Zmení sa svet ľudí? Zmenia sa ľudia?
Antológia Trosky Zeme prináša päť nových príbehov od hviezd slovenskej fantastiky. Každý sa viaže k ich čitateľsky obľúbeným sériám. Ondřej Neff pripomenie svoj najznámejší svet Arkádie. Vilma Kadlečková cenami ovenčenou sérii Mycélium. Jan Kotouč nás zavedie do Centrálneho Impéria. Petr Heteša nechá spomenúť na svoj Baltimore a autorská dvojica Jan Hlávka a Jana Vybíralová sa vracajú do sveta Algoru.
Antológia Trosky Zeme je vhodná nielen pre fanúšikov jednotlivých autorov, ale aj pre každého, kto sa chce s hviezdami českej sci-fi ešte len zoznámiť.

Ondřej Jireš
_
Ondřej Jireš (1983) je český novinár a editor, bývalý šéfredaktor portálu Fantasy Planet a spolupracovník vydavateľstiev Argo a Triton.
Jireš patrí medzi popredné osobnosti českého fandomu. V roku 2000 založil a do roku 2007 viedol populárny server fantasyplanet.cz. Pod jeho taktovkou vzniklo niekoľko úspešných antológií českých poviedok, pričom tú prvú s názvom Čas psanců publikoval už ako 21 ročný (Triton, 2004 a 2008). Jeho najobľúbenejším žánrom je historická fantasy, ku ktorej sa rád vracia a ktorej venoval väčšinu svojich antológií Písně temných věků (Triton, 2005 a 2013), Memento mori (Triton, 2009) a Krvavá čest (Triton, 2012), hoci mu nie je proti srsti ani mestská fantasy, čo dokázal v zborníku Pod kočičími hlavami (Triton, 2007) . V dvojici antológií Legendy české fantasy I (Triton, 2006 a 2008) a Legendy české fantasy II (Triton, 2015) sa po vzore Silverbergových Legiend vrátil poviedkami do známych českých fantasy cyklov. Rovnaký koncept, ale z oblasti českej science fiction uplatnil pri zostavovaní antológie Hvězdy české sci-fi (Argo, 2010 a 2012). V Klenotech české fantasy (Argo, 2014) predstavil výber najlepších publikovaných fantasy poviedok známych českých autorov.
Jeho zatiaľ posledným projektom sú Trosky Země (Argo, 2024), v ktorom, podobne ako pri Hvězdách české sci-fi, predstavuje dosiaľ nepublikované science fiction poviedky zo známych sérií aktuálne najvýznamnejších českých autorov.
V roku 2006 získal Cenu Akademie sci-fi, fantasy a hororu za antológiu Legendy české fantasy a v roku 2009 znova, tentoraz za Memento mori, oboje v kategórii Kniha roku.
Jireš aktuálne žije v Žamberku neďaleko Pardubíc, kde od r. 2022 pôsobí ako zástupca starostu. Je ženatý a má dve deti.

Ondřej Jireš (ed.) – Trosky Země
Vydavateľstvo: Argo
Rok vydania: 2024
Vydanie: prvé
Jazyk: český
Počet strán: 544
Väzba: pevná / viazaná s papierovým obalom
Obálka: Žaneta Kortusová
ISBN: 978-80-257-4406-2

Odkazy:
Vydavateľstvo Argo.
Vydavateľstvo Argo. Disclaimer

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

Ďalšie články a poviedky v téme Knižné ukážky

Ukážka: Jiří Pavlovský – Slepý hon

Pre všetkých fanúšikov českej urban fantasy máme skvelú správu! Kladivo na čaroděje sa po dlhých šiestich rokoch vracia!

Ukážka: William Gibson – Působnost

Působnost, druhá časť trilógie Jackpot z pera cyberpunkového mága Williama Gibsona, pomaly mieri na pulty kníhkupectiev, takže je čas na ukážku z knihy.

Ukážka: Dan Simmons - Pád Hyperionu

Nové české vydanie Pádu Hyperionu, druhej časti legendárnej Simmonsovej série, je tu a spolu s ním naša ukážka!

Ukážka: Clive Barker - Šarlatová evangelia

Pinhead sa vracia v poslednom, dosiaľ nepreloženom románe Šarlatová evangelia od Clive Barkera, ktorý nedávno vyšiel v hororovom vydavateľstve Carcosa.

Ukážka: Rebecca F. Kuang - Spalující bůh

Český Host vydal záverečný diel Makovej vojny s názvom Spalující bůh americko-čínskej autorky Rebeccy F. Kuang a my vám z neho prinášame ukážku.

Ukážka: Dan Simmons - Hyperion

Po prvom slovenskom vydaní slávneho Hyperionu sa nového dočkali aj bratia češi. V poradí už piate vydanie Simmonsovho legendárneho románu, s jedinečnou obálkou od poľského výtvarníka Dark Crayona, prinieslo vydavateľstvo Argo v spolupráci s Tritonom!

Ukážka: Iain M. Banks - Vodíková sonáta

Planeta9 vydáva drahokam v podobe Vodíkovej sonáty, ďalšieho románu z Kultúry od významného škótskeho autora Iaina M. Banksa!

Ukážka: Ondřej Jireš (ed.) – Trosky Země

V Čechách vyšla nová scifi antológia zameraná na nepublikované poviedky zo známych svetov českých autorov. A my vám prinášame ukážku :)

Ukážka: Philip K. Dick - Muz z vysokého zámku

Muž z vysokého zámku v slovenčine! Spolu so slovenským prekladom Hyperionu zatiaľ najvýznamnejšia literárna udalosť roku!

Ukážka: Lucie Lukačovičová - Chrám Azylu

Pre všetkých fanúšikov českých krotiteľov duchov máme ukážku z najnovšej knihy Chrám Azylu od Lucie Lukačovičovej!

Ukážka: Dan Simmons - Hyperion

Hyperion v slovenčine!!! Niet čo dodať, snáď len ukážku!