Ukážka: William Gibson – Působnost

Působnost, druhá časť trilógie Jackpot z pera cyberpunkového mága Williama Gibsona, pomaly mieri na pulty kníhkupectiev, takže je čas na ukážku z knihy.
cyberstorm
Filmová história scifi
Působnost. Prvé české vydanie (Laser-books, 2024).
Působnost. Prvé české vydanie (Laser-books, 2024). / Zdroj Disclaimer
William Gibson upiera pohľad do budúcnosti už desiatky rokov od chvíle, keď vymyslel pojem „kyberpriestor“ a potom ho začiatkom 80. rokov spopularizoval vo svojom klasickom románe Neuromancer.
Cory Doctorow nadšene hlásal, že Médium je „veľkolepé dielo, ukážka trefnej špekulácie o vzdialenej budúcnosti okorenená vizuálnymi efektmi Neuromancera“.
Teraz sa Gibson vracia s Pôsobnosťou sci-fi thrillerom výrazne ovplyvneným súčasným dianím.
Verity Jane, nadaná appkoznalkyňa, sa nechá najať na betatesting nového výrobku, digitálnej asistentky, ku ktorej sa pripája cez zdanlivo obyčajné okuliare. Neodolateľne ľudská UI v okuliaroch – „Eunice“ – má svoju vlastnú tvár, útržkovitú minulosť a suverénny prehľad o bojovej stratégii. Akonáhle Verity pochopí, že jej tajnostkárski noví zamestnávatelia ešte nemajú poňatia o Eunicinej skutočnej moci a hodnote, automaticky dôjde k záveru, že je to tak lepšie.
Sto rokov nato v Londýne, na úplne inej časovej osi, Wilf Netherton pracuje medzi plutokratmi a plieniteľmi, ktorí prežili pozvoľnú, ale istú apokylapsu známu pod prezývkou jackpot. Jeho nadriadená, záhadná Ainsley Lowbeerová, vie nazerať do alternatívnych minulostí a nenápadne ovplyvňovať ich vývoj. Verity a Eunice sú jej terajší projekt. Wilf však vníma niečo, čo Verity a Eunice vnímať nemôžu – ich vlastnú verziu jackpotu číhajúcu hneď za rohom a úlohy, ktoré v nej obe môžu zohrať.

William Gibson
_
William Gibson začal vydávať poviedky v roku 1977, ale slávu mu priniesol až roku 1984 prvý román Neuromancer (č. ako Neuromancer), revolučné dielo modernej sci-fi. Kniha získala Huga, Nebula aj cenu Philipa K. Dicka, stala sa bibliou kyberpunku a ľahko vplávala do hlavného kultúrneho prúdu, v ktorom sa jej témy - kyberpriestor, virtuálna realita, internet, počítačová kriminalita, umelá inteligencia - pomaly stávala verejného poriadku skutočnosťou. Zmes detektívky z tvrdej školy a pretechnizovanej sci-fi v trilógii Neuromancer, Count Zero (č. ako Hrabě nula) a Mona Lisa Overdrive (č. ako Zběsilá jízda a Hardcore Mona Lisa) prerazila novej cesty do nepreskúmanej divočiny počítačovej techniky a mikročipových telekomunikácií. Spopularizovala myšlienku "napichnutia" ľudského mozgu priamo do počítačového systému. Interface medzi človekom a strojom, hoci založený na klasických postupoch sci-fi. Vyznačuje konceptuálne posun von orientovaného žánru do jeho vnútra.
Vplyv počítačovej techniky na zvyšok Gibsonovej tvorby bol rovnako nevyhnutný ako jej vplyv na modernú spoločnosť. Román The Difference Engine (č. ako Mašina zázraků), napísaný s ďalším otcom kyberpunku, Bruce Sterlingom, je slávnym steampunkovým dielom, v ktorom prvé počítače Charlesa Babbage dôjdu využitie vo viktoriánskom Anglicku. Romány Virtual Light (č. ako Virtuální světlo), Idoru [č. ako Idoru) a All Tomorrow 's Parties (č. ako Všechny párty zejtřka) tvoriace tzv. The Bridge trilogy, sa delia o rovnaké postavy, ale rozvíjajú rôzne témy spojené s počítačmi ako napr. nanotechnológiu, umelé osobnosti a "uzly" alebo skraty v dátovom toku, ktoré fungujú ako znamenie prelomových okamihov dejín. Spomedzi ďalších kníh spomeňme ešte sériu Blue Ant Trilogy tvorenú románmi Pattern Recognition (č. ako Rozpoznání vzorů), Spook Country (č. ako Země slídilů) a Zero History (č. zatiaľ nevyšlo), či The Peripheral (č. ako Médium), na ktorú nedávno nadviazal románom Agency. Tretí diel s pracovným názvom {,The Jackpot} je ohlásený na rok 2021.
Gibsonove kratšie práce vyšli v súbore Burning Chrome (č. ako Vypálit chrom), vrátane poviedky Johnny Mnemonic (č. Johnny Mnemonic), sfilmovanej Robertom Longom.

William Gibson – Působnost
Pôvodný názov: Agency (2020)
Séria: Médium #2 (Jackpot #2)
Vydavateľstvo: Laser-books
Rok vydania: 2024
Vydanie: prvé
Jazyk: český
Počet strán: 496
Väzba: mäkká / brožovaná
Preklad: Daniela Orlando
Obálka: Žaneta Kortusová
ISBN: 978-80-242-9770-5
Odkazy:

Vydavateľstvo Laser-books.

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

(2020)

Působnost

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2020)

Působnost

Ďalšie články a poviedky v téme Knižné ukážky

Ukážka: Jiří Pavlovský – Slepý hon

Pre všetkých fanúšikov českej urban fantasy máme skvelú správu! Kladivo na čaroděje sa po dlhých šiestich rokoch vracia!

Ukážka: William Gibson – Působnost

Působnost, druhá časť trilógie Jackpot z pera cyberpunkového mága Williama Gibsona, pomaly mieri na pulty kníhkupectiev, takže je čas na ukážku z knihy.

Ukážka: Dan Simmons - Pád Hyperionu

Nové české vydanie Pádu Hyperionu, druhej časti legendárnej Simmonsovej série, je tu a spolu s ním naša ukážka!

Ukážka: Clive Barker - Šarlatová evangelia

Pinhead sa vracia v poslednom, dosiaľ nepreloženom románe Šarlatová evangelia od Clive Barkera, ktorý nedávno vyšiel v hororovom vydavateľstve Carcosa.

Ukážka: Rebecca F. Kuang - Spalující bůh

Český Host vydal záverečný diel Makovej vojny s názvom Spalující bůh americko-čínskej autorky Rebeccy F. Kuang a my vám z neho prinášame ukážku.

Ukážka: Dan Simmons - Hyperion

Po prvom slovenskom vydaní slávneho Hyperionu sa nového dočkali aj bratia češi. V poradí už piate vydanie Simmonsovho legendárneho románu, s jedinečnou obálkou od poľského výtvarníka Dark Crayona, prinieslo vydavateľstvo Argo v spolupráci s Tritonom!

Ukážka: Iain M. Banks - Vodíková sonáta

Planeta9 vydáva drahokam v podobe Vodíkovej sonáty, ďalšieho románu z Kultúry od významného škótskeho autora Iaina M. Banksa!

Ukážka: Ondřej Jireš (ed.) – Trosky Země

V Čechách vyšla nová scifi antológia zameraná na nepublikované poviedky zo známych svetov českých autorov. A my vám prinášame ukážku :)

Ukážka: Philip K. Dick - Muz z vysokého zámku

Muž z vysokého zámku v slovenčine! Spolu so slovenským prekladom Hyperionu zatiaľ najvýznamnejšia literárna udalosť roku!

Ukážka: Lucie Lukačovičová - Chrám Azylu

Pre všetkých fanúšikov českých krotiteľov duchov máme ukážku z najnovšej knihy Chrám Azylu od Lucie Lukačovičovej!

Ukážka: Dan Simmons - Hyperion

Hyperion v slovenčine!!! Niet čo dodať, snáď len ukážku!