Působnost (2020)

William Gibson upiera pohľad do budúcnosti už desiatky rokov od chvíle, keď vymyslel pojem „kyberpriestor“ a potom ho začiatkom 80. rokov spopularizoval vo svojom klasickom románe Neuromancer. Cory Doctorow nadšene hlásal, že Médium je „veľkolepé dielo, ukážka trefnej špekulácie o vzdialenej budúc...

Info

Slov. názov Působnost
Orig. názov Agency
Hodnotenie Ešte nehodnotené
Anotácia William Gibson upiera pohľad do budúcnosti už desiatky rokov od chvíle, keď vymyslel pojem „kyberpriestor“ a potom ho začiatkom 80. rokov spopularizoval vo svojom klasickom románe Neuromancer. Cory Doctorow nadšene hlásal, že Médium je „veľkolepé dielo, ukážka trefnej špekulácie o vzdialenej budúcnosti okorenená vizuálnymi efektmi Neuromancera“. Teraz sa Gibson vracia s Pôsobnosťou sci-fi thrillerom výrazne ovplyvneným súčasným dianím. Verity Jane, nadaná appkoznalkyňa, sa nechá najať na betatesting nového výrobku, digitálnej asistentky, ku ktorej sa pripája cez zdanlivo obyčajné okuliare. Neodolateľne ľudská UI v okuliaroch – „Eunice“ – má svoju vlastnú tvár, útržkovitú minulosť a suverénny prehľad o bojovej stratégii. Akonáhle Verity pochopí, že jej tajnostkárski noví zamestnávatelia ešte nemajú poňatia o Eunicinej skutočnej moci a hodnote, automaticky dôjde k záveru, že je to tak lepšie. Sto rokov nato v Londýne, na úplne inej časovej osi, Wilf Netherton pracuje medzi plutokratmi a plieniteľmi, ktorí prežili pozvoľnú, ale istú apokylapsu známu pod prezývkou jackpot. Jeho nadriadená, záhadná Ainsley Lowbeerová, vie nazerať do alternatívnych minulostí a nenápadne ovplyvňovať ich vývoj. Verity a Eunice sú jej terajší projekt. Wilf však vníma niečo, čo Verity a Eunice vnímať nemôžu – ich vlastnú verziu jackpotu číhajúcu hneď za rohom a úlohy, ktoré v nej obe môžu zohrať.
Tvoje hodnotenie

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený
Osoby a obsadenie
Podporte scifi.sk

Články

Ukážka: William Gibson – Působnost

Působnost, druhá časť trilógie Jackpot z pera cyberpunkového mága Williama Gibsona, pomaly mieri na pulty kníhkupectiev, takže je čas na ukážku z knihy.

0 komentárov