To najlepšie za rok 2021: Domáca slovenská a česká scéna

Prinášame vám prvý článok snažiaci sa zhrnúť to najlepšie vo fantastike za rok 2021. Nech sa páči - to najlepšie z domácej slovenskej a českej scény.
cyberstorm
Podporte scifi.sk
Černokňažník 1: Vládca Krvavého ohňa. Prvé súborné slovenské vydanie (Artis Omnis, 2021)
Černokňažník 1: Vládca Krvavého ohňa. Prvé súborné slovenské vydanie (Artis Omnis, 2021) Disclaimer
Juraj Červenák - Vládca Krvavého ohňa (Artis Omnis, 2021)
Bez Ďura by asi žiaden zoznam slovenskej best of fantastiky nebol kompletný. O to viac, že sa v Artis Omnis pochlapili a minulý rok pustili do sveta omnibusové súborné vydanie prvých troch kníh o Černokňažníkovi doplnené o úžasné ilustrácie pôvodných obálok od Michala Ivana. To všetko na 720 stranách, čo robí z knihy obrovskú plnotučnú buchlu. Vďaka tomu znova môžeme stretnúť Rogana i jeho verného Goryvlada a vybojovať zápas s božstvami, démonmi i ľuďmi.

Hlad. Prvé slovenské vydanie (Ikar, 2021)
Hlad. Prvé slovenské vydanie (Ikar, 2021) Disclaimer
Smäd. Prvé slovenské vydanie (Ikar, 2021)
Smäd. Prvé slovenské vydanie (Ikar, 2021) Disclaimer
Jozef Karika - Hlad/Smäd (Ikar, 2021)
Jozef Karika patrí k jedným z mála slovenských autorov píšucich mysteriózne a hororové príbehy. Jeho najnovším počinom je dvojkniha Hlad a Smäd s dovedna ôsmimi textami plných desu, ktoré sa väčšinou odohrávajú v známych lokalitách ako Tatry, Vlkolínec alebo vrch Čebraď pri Ružomberku. Naoko by sa dalo povedať, že ide o klasické zbierky poviedok, no realita je trocha iná. Spočiatku sa možno tvária ako nezávislé poviedky, no časom čitateľ zisťuje, že ide o mozaiku navzájom si odkazujúcich a prepletajúcich sa príbehov v dvoch knihách. Tie napokon vytvárajú akýsi kaleidoskop do seba zapadajúcich udalostí, z ktorých behá mráz po chrbte. Môže za to nielen majstrovský rozprávačský talent, ale i bežné miesta, ktoré si so strachom bežne nespájame (vlak, múzeum, čln či lanovka) a tajomné postavy naháňajúce hrôzu (muž v žltej vetrovke, vysoký chlap s kufrom). Niet teda divu, že dvojkniha patrí k najlepším dielam tohto roku, ktoré by si mal fanúšik slovenskej fantastiky, a najmä tej hororovej rozhodne prečítať.

Studené světlo hvězd. Obálka prvého vydania (Epocha, 2021).
Studené světlo hvězd. Obálka prvého vydania (Epocha, 2021). / Zdroj Disclaimer
Pavel Fritz - Studené světlo hvězd (Epocha, 2021)
Asi najväčšie prekvapenie tohto roku na poli domácej, resp. českej scény. Fritzove poviedky už v minulosti vyšli v rôznych zborníkoch a časopisoch, no až tu si fanúšik sci-fi môže prečítať klasické čisto vedecko-fantastické poviedky v štýle starých majstrov v jednom zväzku. Je pritom jedno, či máte radi horor, vesmírne opery alebo hard sci-fi, v novej zbierke Pavla Fritza nájdete všetko – prvý kontakt s nepochopiteľnou mimozemskou inteligenciou, archeologické vykopávky po dávno zaniknutom druhu, test dospelosti civilizácií na palube obrovskej vesmírnej lode vo vnútri asteroidu, časové slučky, votrelcov, duše a mnoho a mnoho vecí navyše. Proste skvelé poviedky v štýle autorov zlatého veku science fiction. Pre mnohých v redakcii jedna z najlepších tohtoročných kníh vôbec!

0 TU. Prvé české vydanie (Argo, 2021).
0 TU. Prvé české vydanie (Argo, 2021). / Zdroj Disclaimer
0 Tu (2). Prvé české vydanie (Argo, 2021).
0 Tu (2). Prvé české vydanie (Argo, 2021). / Zdroj Disclaimer
Jakub Hussar - 0-TU (Argo, 2021)
Ak máte radi príbehy s prepracovaným svetom po vzore Duny alebo Hyperionu, tak nesmiete obísť dvojzväzkovú prvotinu Jakuba Hussara. Ten už v minulosti vytvoril webovú stránku s online kartovou hrou venovanú skládkosvetom, teda planétam, ktoré extrémne pokročilé civilizácie používajú ako smetisko, pre iné však znamenajú zázraky techniky. Práve tam do detailov prepracoval fungovanie vesmíru, ku ktorému sa vrátil v románoch 0-TU. V nich sledujeme retrospektívne rozprávanie hlavnej hrdinky Tal Kusa-Gammah, teraz už starej ženy na sklonku života, ktorá spolu s ostatnými tvorí posádku lodí smerujúcich k bájnemu Coraabu. Prepracovaný svet, mytológia a história robia z kníh niečo viac, než len klasické scifíčko, a tak niet divu, že sám autor považuje 0-TU za biograficko-historické science fiction.

Vrstva ticha - Obálka - Vrstva ticha. Obálka prvého českého vydania (Argo, 2021).
Vrstva ticha - Obálka - Vrstva ticha. Obálka prvého českého vydania (Argo, 2021). / Zdroj Disclaimer
Vilma Kadlečková - Vrstva ticha (Argo, 2021)
Po dlhých rokoch sme sa konečne dočkali ďalšieho Mycelia! Za to patrí vydavateľstvu Argo a najmä Vilme Kadlečkovej veľká vďaka! Znova sa stretávame s Lucasom Hildebrandtom, Aš~šádom i hubovými drogami, tajomnými össeanmi a ešte tajomnejšími fomalhiwanmi, fanatickými vyznávačmi hmyzieho boha Akkütlixa i s nadsveteľnými Loďami. Znova sa po rokoch môžeme ponoriť do fascinujúceho sveta Mycelia, ktoré sa rozrástlo už na osemdielnu ságu. Náboženstvo, psychotronika, intrigy, tajomstvá i špionáž. V poradí už šiesta časť rozvíja príbehy troch navzájom spojených svetov. Už teraz sa tešíme na posledné dve časti Zakázané směry a Program Apokalypsy. A ak vám náhodou predchádzajúce časti unikli, môžete naskočiť na vlak v podobe nového vydania v pevnej väzbe.

Slavná Nemesis. Obálka šiesteho českého vydania (Carcosa, 2021).
Slavná Nemesis. Obálka šiesteho českého vydania (Carcosa, 2021). / Zdroj Disclaimer
Ladislav Klíma - Slavná Nemesis (Carcosa, 2021)
V domácom českom a slovenskom prostredí je len veľmi málo autorov, ktorí by mohli byť prirovnávaní k tvorcom fantastických príbehov, ako sú Poe, Lovecraft, Howard, Smith či Chambers. Ladislav Klíma, žijúci na prelome storočí, svojimi temnými poviedkami stojacimi na pomedzi mysticizmu, fantasy a hororu vychádzajúcimi z autorovej vnútornej filozofie, k nim však rozhodne patrí. Jeho najslávnejšie dielo vyšlo tentoraz v hororovom vydavateľstve Carcosa. Do rúk tak čitateľ dostáva trinásť éterických, kratších či dlhších poviedok a noveliet, v ktorých stretáva podivné indivíduá či bežných ľudí ženúcich sa prízrakmi a neraz riskujúcich vlastné životy. Zbierka je písaná starým poetickým jazykom a gramatikou bez úprav, čo nemusí každému sadnúť. Knihu dopĺňa Klímov vlastný životopis a doslov Patrika Linharta, českého básnika a esejistu.

Píseň severu. Obálka prvého vydania (Epocha, 2021).
Píseň severu. Obálka prvého vydania (Epocha, 2021). / Zdroj Disclaimer
Michaela Merglová - Píseň severu (Epocha, 2021)
Česká fantastika toho roku zažiarila hneď niekoľkokrát. Už začiatkom roka sa na trhoch objavila Píseň severu, dobrodružná fantasy od Michaely Merglovej. Ide o voľné pokračovanie knihy Píseň oceli, ktorá vyšla v roku 2019. Obe pomerne hrubé knižky obsahujú dobrodružstvá oslobodeného otroka Cuchenana, jedného z najväčších hrdinov svojich čias, a jeho „sidekicka“ barda Minangara. Alebo je to naopak? Konflikty totiž riešia tak pol na pol, niekedy bard prefíkanosťou, niekedy „Cu“ silou a niekedy spoločne. Michaela Merglová pripravila čitateľom pútavé čítanie plné dobrodružstiev, mágie a mečov, proste sword and sorcery ako vyšité. Knižky sa čítajú veľmi ľahko a rýchlo a sú obývané mnohými sympatickými postavami. A hoci možno do fantastiky neprinášajú veľa nového, to staré, požičané sa v nich preplieta do veľmi príjemného oddychového čítania. Isto si s nimi užijete hodiny čistej knižnej zábavy.

Země v troskách. Obálka prvého vydania (Epocha, 2021).
Země v troskách. Obálka prvého vydania (Epocha, 2021). Disclaimer
Kristýna Sněgoňová - Země v troskách (Epocha, 2021)
Postapo je v kurze. Najmä v podaní českej akčnej školy sa už od čias Kulhánka stáva častou kulisou, na pozadí ktorej rozohrávajú mnohí autori svoje príbehy. Medzi nimi aj Kristína Sněgoňová, ktorá tento rok nadviazala na úspešné Město v oblacích. V pokračovaní tentoraz zavítame do Višegradu, česko-poľsko-slovenského mesta. V porovnaní s jednotkou už neodhaľujeme tajomstvá prostredia, ale keďže už vieme, o čo ide, sa dej v podstate presúva na zem zničenú vojnou s príšerami. Dostávame klasické prvky post-katastrofického románu, v ktorom hrdinovia bojujú o prežitie, kontinuitu série zasa zabezpečia postavy z prvej knihy. Kristína patrí medzi tých autorov, ktorí vedia budovať skvelú atmosféru, a tak aj tu čitateľ narazí na množstvo záhad, na odhalenie niektorých z nich si však budeme musieť počkať do ďalšej knihy. Už teraz sa veľmi tešíme!

Šprti a frajeři. Obálka prvého českého vydania (Legie, 2021).
Šprti a frajeři. Obálka prvého českého vydania (Legie, 2021). / Zdroj Disclaimer
Rudý vrabčák. Obálka prvého českého vydania (Epocha, 2021).
Rudý vrabčák. Obálka prvého českého vydania (Epocha, 2021). / Zdroj Disclaimer
Kristýna Sněgoňová – Legie 3: Šprti a frajeři (Epocha, 2021)
František Kotleta – Legie 4: Rudý vrabčák (Epocha, 2021)
Duo Kyša – Sněgoňová patrí k ťahúňom vydavateľstva Epocha. Minulý rok spojili svoje sily a naservírovali nám prvé dve časti plánovaného desťdielneho cyklu Legie. Tento rok pridali nášup v podobe tretej a štvrtej knihy s názvami Šprti a frajeři a Rudý vrabčák. Znova sledujeme ťažký, takmer prehraný boj nesúrodého zlepenca hrdinov, ktorí ako jedni z mála prežili dobytie Zeme mimozemským Spoločenstvom. Podobne ako predchádzajúce zväzky, aj tu sa stretávame s kapitánom Bouchačem a lordem Mrdákem (kpt. Moravec a ruský výrastok Gerasim), ako i so zvyškom posádky lode Kraksna, ktorá v divokých a smrteľných eskapádach strápňuje Spoločenstvu život – alebo sa o to snaží. Celá séria sa nesie v akčnom dobrodružnom štýle a inak to nie je ani s jej najnovšími časťami. A hoci čitateľ spolu s hrdinami zažije smutné, ťažké i krušné časy, nikdy nie je tak zle, aby nedošlo na humor a suché hlášky, ktorými sú knihy doslova prešpikované.

Hraničář - Obálka - Brokilon, 2021
Hraničář - Obálka - Brokilon, 2021 / Zdroj Disclaimer
Vladimír Šlechta – Hraničář (Brokilon, 2021)
Na Hraničáře sme čakali dlho. Ale oplatilo sa. Šlechta opäť pridal solídny text, ktorý sa nestratí ani medzi podarenejšími dielami z tejto série. A najmä, keď sa zdalo, že autorovi dochádza fantasy dych, keďže jeho Oggerdovky boli podstatne lepšej kvality ako súdobé diela z Krvavého pohraničí. Hraničář to ale zdarne napravil. Osobne ma potešila možnosť prečítať si aj dávnejšie vydané kúsky ako Detská dýka či Zvykové právo. Mnohé hluché miesta sa vďaka tomu veľmi dobre vysvetlili.

Krásky a vetřelci. Obálka prvého českého vydania (Epocha, 2021).
Krásky a vetřelci. Obálka prvého českého vydania (Epocha, 2021). Disclaimer
Krásky a vetřelci (eds. František Kotleta a Michaela Merglová) (Epocha, 2021)
Ďalšie ohnivko v zozname best of pre vydavateľstvo Epocha. Krásky a vetřelci od editorského dua Kyša – Merglová (ktorá si pozíciu editorky strihla po prvý raz) je antológia plná zvučných českých mien s jedným slovenským autorom ako bonusom. Hrubá kniha vyšla s oficiálnou retro obálkou i s troma limitovanými verziami a zmeneným názvom. Antológia pokračuje v odkaze série „Ve stínu...“ a je tentoraz zameraná na zameraná na sex, erotiku, romantiku a pulpové príbehy plné emzákov, robotov ale i bombardérov, náckov, zvodných žien a akcie. Pozostáva z dovedna šestnástich poviedok a jedného komiksu, pričom svojimi príbehmi prispeli do knihy aj obaja editori. Zmes fantastiky a erotiky sa tak často nevidí a isto pošteklí predstavivosť čitateľa.

Zákon azylu - Obálka prvého českého vydania
Zákon azylu - Obálka prvého českého vydania / Zdroj Disclaimer
Lucie Lukačovičová - Zákon Azylu (Epocha, 2021)
Ak máte radi mestské fantasy, rozhodne si nemôžete nechať ujsť Zákon azylu od Lucie Lukačovičovej. V príbehu sa dvaja bratia, pražskí krotitelia duchov, musia zmieriť s minulosťou a popritom vyriešiť záhadu. Pomáhať im bude duch a golemka. Atmosféra knihy nemá chybu: známe pražské strašidlá sa prechádzajú pomedzi nič netušiacich turistov, v zastrčených krámikoch na Malej strane sa okrem magnetiek dajú kúpiť prastaré magické artefakty a na Náplavke vltavský vodník popíja fľaškové Svijany. Autorka do príbehu šikovne vplieta svoje cestovateľské skúsenosti a rozsiahle vedomosti o cudzích kultúrach. Na prvý pohľad ošúchané námety sú spracované nápadito a sviežo. Kniha sa číta tak ľahko, akoby sa stránky otáčali samé.

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Ďalšie články a poviedky v téme Best of 2021

To najlepšie za rok 2021: Videohry (by Janko Guniš)

Aj minulý rok vyšlo niekoľko zaujímavých videohier, z ktorých prehľad tých najlepších vám prinášame :)

To najlepšie za rok 2021: Filmy

Zoznam tých najlepších a najzaujímavejších filmov za minulý rok :)

To najlepšie za rok 2021: Serialy

Aj v tomto roku sa na televíznych a streamovacích kanáloch dalo čo pozerať. Prinášame najlepšie scifi, fantasy a hororové seriály roku 2021 :)

To najlepšie za rok 2021: Anime

Máme za sebou znova rok plný anime. Dobré anime, nepozerateľné anime, epické príbehy, ktoré v nás rozprúdili sny dosiahnuť niečo veľké, ako aj série, ktoré chytili za srdce a do očí priniesli slané vodopády.

To najlepšie za rok 2021: Manga

Tuzemský trh s mangou má už dlhodobo pod palcom české vydavateľstvo CREW. Snáď nijakého nadšenca ázijskej popkultúry neprekvapuje fakt, že aj uplynulý rok si CREW pre nás pripravila množstvo skvelých kúskov. Ohliadnime sa spolu za rokom 2021 a pripomeňme si mangy, na ktoré budeme v dobrom spomínať.

To najlepšie za rok 2021: Komiksy

Top 20 najlepších komiksov a grafických románov za rok 2021! Nech sa páči!

To najlepšie za rok 2021: Young Adult knihy

Ďalší zo série článkov mapujúcich to najlepšie z fantastiky za rok 2021, tentoraz z kategórie Young Adult SFFH literatúry.

To najlepšie za rok 2021: Hororové knihy

Radi sa bojíte? Pripravili sme si pre vás výber tých najlepších zahraničných prekladových hororov, ktoré na slovenskom a českom trhu môžete nájsť. Bu!

To najlepšie za rok 2021: Fantasy knihy

Pokračujeme v best of 2021. Nech sa páči, to naj zo zahraničnej fantasy!

To najlepšie za rok 2021: Science fiction knihy

Pokračujeme v sérii článkov snažiacich sa zhrnúť to najlepšie vo fantastike za rok 2021. Nech sa páči - to najlepšie z knižnej science fiction.

To najlepšie za rok 2021: Domáca slovenská a česká scéna

Prinášame vám prvý článok snažiaci sa zhrnúť to najlepšie vo fantastike za rok 2021. Nech sa páči - to najlepšie z domácej slovenskej a českej scény.