To najlepšie za rok 2021: Serialy

Aj v tomto roku sa na televíznych a streamovacích kanáloch dalo čo pozerať. Prinášame najlepšie scifi, fantasy a hororové seriály roku 2021 :)
cyberstorm
Filmová história scifi
Aj v tomto roku sa na televíznych a streamovacích kanáloch dalo čo pozerať. Prinášame najlepšie scifi, fantasy a hororové seriály roku 2021. V zozname uvádzame iba premierové seriály, teda tie, ktorých prvá séria bola vysielaná v roku 2021.

Arcane - Trailer - Finálny trailer Disclaimer
Arcane (Netflix)
Nadupané steampunkové dobrodružstvo odohrávajúce sa v mestskom prostredí magického sveta League of Legends! Ako vážne, tento animovaný seriál má všetko, čo chcete: psychológiu, tajomstvá, intrigy a podrazy, konflikt o osud sveta a skvelú animáciu. Do toho dve navzájom vzďaľujúce sa sestry v klasickom mestskom prostredí rozdelenom medzi tých bohatých a chudobných. Ak milujete fantastické príbehy, tak Arcane isto budete zbožňovať bez ohľadu na to, či ste fanúšikom animovaných seriálov alebo nie. Verte nám!

Cowboy Bebop - Trailer - Cowboy Bebop | Official Trailer | Netflix Disclaimer
Cowboy Bebop (Netflix)
Áno, vieme, že sa hraný kovboj na pôvodné japonské anime nechytá a áno, mal svoje muchy, ale je to guilty pleasure. Príbeh o svojráznej dvojici lovcoch odmien, pričom temná minulosť jedného z nich im komplikuje život, patrí k zlatému fondu anime. Nečudo, že sa stal terčom live action adaptácie, ktorá možno nevypálila úplne najlepšie, no veľkej časti redakcie scifi.sk sa jednoducho páčila. Mať o niečo väčší rozpočet a lepších scenáristov, bola by to pecka, no aj tak sme radi aspoň za prvú sériu, ktorá, žiaľ, napriek prebiehajúcej kampani žiadne pokračovanie asi už mať nebude. Škoda.

Foundation - Trailer - Oficiálny 1. séria Disclaimer
Foundation (Apple TV)
Konečne sme dostali odpoveď na otázku, či je legendárne dielo Isaaca Asimova sfilmovateľné. Seriál, ktorý pre Apple TV vyvíjal David S. Goyer, však nemusí sadnúť každému. Po vizuálnej stránke mu absolútne niet čo vytknúť. Herecké výkony sú excelentné a to aj vďaka takým hviezdam ako Jared Harris či Lee Pace. Seriál sa snaží o inovatívnosť a uchopenie tak, aby sa divák vedel stotožniť s hlavnými postavami, čo práve v prípade Nadácie nie je vôbec jednoduché. Na druhú stranu sa však napriek mnohým zmenám, kvôli ktorým by sme mohli povedať, že je Nadácia iba ľahko inšpirovaná knihami, snaží zachovať ich ducha a posolstvo. V každom prípade druhá séria už bola ohlásená.

Invincible – Official Trailer Disclaimer
Invincible (Amazon)
Adaptácia dospeláckeho komiksu z dielne Amazonu. R-ková animovaná šou plná ničím necenzurovaného kresleného násilia, krvi, vnútorností a všetkého, čo k tomu patrí. Skvelá vec stavajúca, podobne ako Moorovi Watchmani alebo Ennisovi The Boys, superhrdinské komiksy na hlavu. Kladní hrdinovia, často zakomplexovaní sociopati, ktorí vôbec nie sú anjeli. Záporáci s realistickými motiváciami. Morálne dilema v realisticky zobrazenom svete. V čom seriál vyniká sú uveriteľne vykreslené postavy, na ktorých vám záleží. Nebyť Arcane, asi najlepšia animovaná udalosť tohto roku!

Loki - Trailer - Marvel Studios' Loki | Official Trailer | Disney+ Disclaimer
Loki (Disney+)
Koľkokrát už fingoval svoju smrť? A koľkokrát sa mu podarilo vyviaznuť? No tentoraz narazila kosa na kameň a tak musí opraviť celú časovú líniu, inak mu hrozí koniec. Loki, podvodník a klamár, antihrdina a zbabelec, ale aj mocný spojenec, ešte mocnejší nepriateľ a najmä ochranca... samého seba. Skvelý seriál o jednej z najpopulárnejších postáv MCU s úžasným Tomom Hiddlestonom v šialenom nadčasovom a nadrozmernom (doslova a do písmena) fantasy špionážnom príbehu sú zárukou erupcie zábavy na entú.

Midnight Mass - Trailer - Midnight Mass | Official Trailer Disclaimer
Midnight Mass (Netflix)
Ak máte radi mysteriózne seriály, tak si Polnočnú omšu rozhodne nenechajte ujsť. Skvelý, pomaly sa odvíjajúci a gradujúci príbeh plný napätia rozpráva o malom mestečku osamotenom na ostrove, do ktorého prichádza nový kňaz. S jeho príchodom sa v meste začnú diať nevysvetliteľné úkazy. Jeden by povedal, že priam zázraky. No nie všetci na zázraky veria. Skvelá seriálová jednohubka, ktorá stavia na hlavu kresťanské motívy a dogmy a pracuje s nimi tak, že sa divák nestíha diviť.

Station Eleven - Official Trailer Disclaimer
Station Eleven (HBO Max)
Postapa nikdy nie je dosť a ak je to ešte dobre spracované postapo, ktorých je naozaj poskromne, tak o to lepšie! Príbeh postavený na rovnomennej knihe od Emily St. John Mandel popisuje osudy ľudí vo viacerých dejových líniách, ktoré sa navzájom prepletajú, až sa napokon spoja. Navyše je dej rozvrstvený do dvoch časových období – na začiatku pandémie, ktorá vyhubí väčšinu ľudstva, a po niekoľkých rokoch. Prepracovaný dej, komplexné detaily i epickosť príbehu sa mnohým zapáčili natoľko, že bol seriál vybraný do nášho zoznamu.

THE BOOK OF BOBA FETT Official Trailer (2021) Disclaimer
The Book of Boba Fett (Disney+)
Seriál Mandalorian nám v druhej sérii ukázal, že najlepší lovec odmien v galaxii prežil. Nech žije Bobba Fett, dedič Jabbovho kriminálneho trónu! Príbeh o mandalorianskom lovcovi odmien, ktorý začal ako jedna z vedľajších postáv v piatom diely ságy, tak konečne dostáva rozuzlenie. Dozvedáme sa, ako ušiel zo sarlaccovho žalúdka, ako prežil v púšti Tatooinu, ako sa dostal od Tuskenských nájazdníkov i o záchrane Fennec Shand. Postupne sledujeme jeho vzostup k moci, motiváciu a počínanie čo by šéfa podsvetia v Mes Espa. Skvelý príbeh z prostredia Star Wars univerza so skvelým Temuerom Morrisonom.

The Nevers - trailer Disclaimer
The Nevers (HBO)
Joss Whedon je mág, ktorý nám už v minulosti priniesol mnohé skvelé seriály – od Buffy až po Firefly. V jeho najnovšom výtvore (slovenský názov Viktoriánky), sa dostaneme do viktoriánskeho Anglicka, kde sa začnú rodiť ľudia nadaní najrôznejšími schopnosťami. Seriál s klasickým steampunkovým klišé mnoho neprezrádza a prakticky do konca necháva divákov tápať v tajomstve. Až v záverečných dvoch častiach sa nám poodhalí skvelo vykalkulovaný príbeh, ktorý zmení smerovanie od fantasy k parádnemu scifi. V každom prípade, skvelý seriál s riadne zamotanou dejovou líniou, ktorého druhú sériu, dúfam, čoskoro uvidíme.

Shadow and Bone - Trailer - Shadow and bone - official trailer Disclaimer
Shadow and Bone (Netflix)
Prekvapujúco svieža young adult fantasy, ktorá do seba zapracovala hneď dve série od Leigh Bardugo. Príbeh tak trocha navzájom prepletá knihy Vrania šestka a Tieň kostí, pričom odkrýva slušne prepracovaný svet s fungujúcou mágiou. Sympatické hlavné postavy, sľubný záporák i zápletka majú šancu zaujať nielen mladých divákov, ale i tých starších. Slušná jednohubka, ktorej produkcia druhej série už začala, si získala dosť fanúšikov.

Squid Game - Official Trailer Disclaimer
Squid Game (Netflix)
Tohtoročná ázijská pecka od Netflixu. Squid Game je krvavá, bláznivá a celý čas mimoriadne zábavná jazda plná hrdinov, ktorí sú otrasnými ľuďmi a veru vás budú neskutočne štvať, ale aj tak im budete drukovať. S výbornou kamerou, efektmi, hereckými výkonmi a najmä skvelým scenárom, ktorého nejeden twist vás nechá v nemom úžase, Squid Game môže síce na prvý pohľad pôsobiť ako predvídateľná záležitosť, ale verte mi, na všetky tie zvraty a emócie, ktoré deväť dielov seriálu prináša, rozhodne nie ste pripravení. A tak je to dobre! Ostáva nám len dúfať, že Squid Game prispeje k neustále sa zvyšujúcom povedomí o kórejskej kinematografii, ktorá preniká čím ďalej, tým viac aj na západný trh.

Star Wars: Visions - Trailer - Star Wars: Visions - Official Teaser Trailer (2021) Disclaimer
Star Wars Visions (Disney+)
Hviezdne vojny pozná každý. Je jedno, či máte radi tri-, hexa- alebo celú nonalógiu, alebo či ich vôbec uznávate, zapísali sa do análov popkultúry zlatými kapitálkami. Avšak, čo takto poviedkové príbehy zo sveta Star Wars, bez ohľadu na ich kánon? Vytvorené japonskými štúdiami, známymi hlavne produkciou anime? Rôzne obdobia, miesta, rozprávačské štýly i animácie od vybraných tvorcov nám ukazujú antológiu nesúvisiacich príbehov v najpodivnejších štýloch. Je pritom jedno, či sa dívate na samuraja so svetelnou katanou alebo mladého padawana na vzdialenej planéte, toto budete milovať. Skvelá animácia, akcia, atmosféra i príbeh zanechávajú v divákovi presne ten pocit, ktorý robí Hviezdne vojny tým, čím sú. Skvelá vec!

Sweet Tooth - Official Trailer Disclaimer
Sweet Tooth (Netflix)
Apokalypsa. Znova vírus a znova sme to ako ľudstvo nezvládli. Ľudí prežilo len pár a aj tí sú na tom dosť zle. Uprostred toho všetkého, celého toho nešťastia, sa začnú rodiť tajomní mutanti – deti so zvieracími rysmi, označovaní za vinníkov nákazy, zabíjaní a lovení. Toto je príbeh jedného takého dieťaťa – chlapca s jeleními rysmi menom Gus. Už od malička je vychovávaný v ústraní svojim “otcom”, no napokon ich vypátrajú lovci. Malého Gusa však pred istou smrťou zachráni obrovský chlap, násilník Jepper, spolu s ktorým sa napokon vydá do ďalekého azylu, kde sa nebude musieť báť lovcov. Netflix znova trafil do čierneho a adaptácia Lemirovho komiksu sa fakt podarila!

WandaVision - Trailer Disclaimer
WandaVision (Disney+)
Marvelovské štúdiá minulý rok rozšírili svoj filmový vesmír seriálmi a štvrtú fázu začali naozaj nevšedne. Sledujeme Wandu Maximoff a Vision ako žijú idylický život na predmestí, no čoskoro zistíme, že nie je všetko ako sa zdá a tón seriálu sa rýchlo zmení z nadnesenej komédie pridávaním znepokojujúcich prvkov. Veľmi zaujímavý je spôsob, akým sa tvorcovia seriálu vyhrali s trópmi sitcomov minulých desaťročí, vizuálne skvelo pôsobí, ako sa týmito obdobiami presúvame k súčastnosti a ich prostredníctvom sa dozvedáme viac o Wandinej minulosti. Okrem vyrovnávania sa s hlbokým smútkom Wanda bojuje aj s čarodejnicou Agathou Harkness a aj keď je záver ich súboja trochu slabší, rozhodne si scenáristi vybrali pútavé postavy. Seriálu sa podarilo najmä skvelo pracovať s emóciami po udalostiach v Avengers: Endgame čím jasne naznačili, že štvrtá fáza nebude len o superhrdinských činoch, ale hlavne o ľudskosti hrdinov.

The Wheel Of Time – Official Trailer Disclaimer
Wheel of Time (Amazon)
Koleso času bolo fantasy prekvapením tohto roku. Prvá séria televíznej adaptácie epického cyklu o štrnástich knihách mala síce trocha rozpačitý úvod, no to čoskoro prešlo. Obavy z kopírovania Tolkiena zmizli s tým, ako si seriál razil svoju vlastnú, unikátnu cestu. Navyše, herecké výkony, v ktorých jednoznačne dominuje Rosamunda Pike, ani zďaleka nie sú najhoršie. K tomu pripočítajte celkom v pohode scenár a na seriál slušný rozpočet a dostanete veľmi dobre stráviteľné epické fantasy. Už teraz sa teším na pokračovanie.

Y THE LAST MAN Trailer (2021) Disclaimer
Y: The Last Man (Hulu)
Seriálové adaptácie komiksov v tomto roku dosť výrazne dominovali. Najmä tie z Marvelu alebo DC verza. Napriek tomu sa sem-tam objavilo aj dobré spracovanie nesuperhrdinského komiksu. Y: The Last Man je adaptáciou rovnomennej desaťdielnej série komiksov z postapokalyptickej budúcnosti, v ktorej mužská časť populácie, až na hlavnú postavu, vymrela. Ostali teda len ženy – ale nastal na Zemi bez toxickej maskulinity raj alebo skôr peklo? Na túto otázku sa snaží nájsť odpoveď práve seriál, ktorý má síce svoje muchy, no napriek tomu ho bola radosť pozerať. Škoda len, že sa nedočkáme pokračovania, nakoľko bol po prvej sérii zrušený. Nič to, aspoň že máme pôvodnú predlohu.


Vybrané pokračovania niektorých seriálov:
Castlevania (3. séria)
For All Mankind (2. séria)
Girl from Nowhere (2. séria)
Love, Death + Robots (2. séria)
The Expanse (6. séria)
What We do in the Shadows (3. séria)
Witcher (2. séria)

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Roland Axenberg
Tento rok čo sa týka sci-fi seriálov pre mňa osobne veľmi slabý. Nadácia u mňa patrí do rebríčka sklamanie roku. The Book of Boba Fett v tesnom závese za ňou - o triedu horšia a nízkorozpočtovejšia kópia Mandaloriana. Totálna zbytočnosť, namiesto ktorej mali investovať čas, energiu a peniaze do sľubovanej Ashoky alebo Rangers of the New Republic. Môj jednoznačný seriál roka je Squid Game a za ním asi Sweet Tooth - to je také feel good postapo. SW Visions má tri dobré epizódy (The Duel, The Ninth Jedi, The Elder), zbytok nuda, to isté Love, Death + Robots II. For All Mankind (2. séria) začína telenovelovo, ale končí asi najlepším seriálovým finále aké som kedy videl.
24.01.2022

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

Ďalšie články a poviedky v téme Best of 2021

To najlepšie za rok 2021: Videohry (by Janko Guniš)

Aj minulý rok vyšlo niekoľko zaujímavých videohier, z ktorých prehľad tých najlepších vám prinášame :)

To najlepšie za rok 2021: Filmy

Zoznam tých najlepších a najzaujímavejších filmov za minulý rok :)

To najlepšie za rok 2021: Serialy

Aj v tomto roku sa na televíznych a streamovacích kanáloch dalo čo pozerať. Prinášame najlepšie scifi, fantasy a hororové seriály roku 2021 :)

To najlepšie za rok 2021: Anime

Máme za sebou znova rok plný anime. Dobré anime, nepozerateľné anime, epické príbehy, ktoré v nás rozprúdili sny dosiahnuť niečo veľké, ako aj série, ktoré chytili za srdce a do očí priniesli slané vodopády.

To najlepšie za rok 2021: Manga

Tuzemský trh s mangou má už dlhodobo pod palcom české vydavateľstvo CREW. Snáď nijakého nadšenca ázijskej popkultúry neprekvapuje fakt, že aj uplynulý rok si CREW pre nás pripravila množstvo skvelých kúskov. Ohliadnime sa spolu za rokom 2021 a pripomeňme si mangy, na ktoré budeme v dobrom spomínať.

To najlepšie za rok 2021: Komiksy

Top 20 najlepších komiksov a grafických románov za rok 2021! Nech sa páči!

To najlepšie za rok 2021: Young Adult knihy

Ďalší zo série článkov mapujúcich to najlepšie z fantastiky za rok 2021, tentoraz z kategórie Young Adult SFFH literatúry.

To najlepšie za rok 2021: Hororové knihy

Radi sa bojíte? Pripravili sme si pre vás výber tých najlepších zahraničných prekladových hororov, ktoré na slovenskom a českom trhu môžete nájsť. Bu!

To najlepšie za rok 2021: Fantasy knihy

Pokračujeme v best of 2021. Nech sa páči, to naj zo zahraničnej fantasy!

To najlepšie za rok 2021: Science fiction knihy

Pokračujeme v sérii článkov snažiacich sa zhrnúť to najlepšie vo fantastike za rok 2021. Nech sa páči - to najlepšie z knižnej science fiction.

To najlepšie za rok 2021: Domáca slovenská a česká scéna

Prinášame vám prvý článok snažiaci sa zhrnúť to najlepšie vo fantastike za rok 2021. Nech sa páči - to najlepšie z domácej slovenskej a českej scény.