To najlepšie za rok 2022: Science fiction

V roku 2022 vyšlo obrovské množstvo zahraničných žánrových kníh preložených do českého alebo slovenského jazyka. Z nich Vám ponúkame výber tých najlepších a najzaujímavejších scifíčok.
cyberstorm
Filmová história scifi
Nadácia na rozhraní. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2022).
Nadácia na rozhraní. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2022). / Zdroj Disclaimer
Nadácia a Zem. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2022).
Nadácia a Zem. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2022). / Zdroj Disclaimer
Isaac Asimov - Nadácia na rozhraní a Nadácia a Zem (Lindeni, 2022)
Veľké finále najlepšej série všetkých čias – Asimovovej Nadácie, v ktorom dostaneme odpovede na všetky otázky z predchádzajúcich kníh. Dočkáme sa zavŕšenia Seldonovho Plánu na obnovu Impéria, alebo niečoho iného, ďaleko prekvapujúcejšieho? Niečo - alebo snáď niekto? - v pozadí, mimo obe Nadácie pomaly spriada svoj plán a ťahá za nitky. Čo je to Gaiaxia a ako do toho všetkého zapadá nultý zákon robotiky? A čo s tým všetkým má spoločné malá modrá planéta, stratená v priebehu dejín? Pre fanúšikov scifi povinnosť, ktorá sa konečne dočkala vďaka vydavateľstvu Lindeni a prekladateľovi Patrickovi Frankovi slovenského vydania.

Stretnutie s Rámom. Prvé slovenské vydanie (Mamaš, 2022).
Stretnutie s Rámom. Prvé slovenské vydanie (Mamaš, 2022). / Zdroj Disclaimer
Setkání s Rámou. Štvrté české vydanie (Argo, 2022).
Setkání s Rámou. Štvrté české vydanie (Argo, 2022). / Zdroj Disclaimer
Setkání s Rámou. Piate české (limitované) vydanie (Argo, 2022).
Setkání s Rámou. Piate české (limitované) vydanie (Argo, 2022). / Zdroj Disclaimer
Arthur C. Clarke - Stretnutie s Rámom (Mamaš, 2022) / Setkání s Rámou (Argo, 2022)
A Randevouz with Rama je klasickou science fiction od jedného z jej najväčších autorov. Dnes už legendárny príbeh o pozemskej výprave k tajomnej valcovej vesmírnej lodi spoza Slnečnej sústavy, patrí k vrcholom žánru a Arthur C. Clarke zaň získal hromadu ocenení, vrátane tých troch najdôležitejších – Hugo, Nebula a Locus. V českom jazyku máme k dispozícii už päť vydaní, vrátane najnovších dvoch z vydavateľstva Argo, kde si dokonca môžeme rozhodnúť medzi klasickou knihou a limitkou. No v slovenčine vychádza táto legenda po prvý raz! Vďaka vydavateľstvu Mamaš a Patrickovi Frankovi máme teda ďalší rest voči fantastickej literatúre z krku! Len tak ďalej!

Klára a Slnko. Prvé slovenské vydanie (Ikar, 2022).
Klára a Slnko. Prvé slovenské vydanie (Ikar, 2022). / Zdroj Disclaimer
Klára a Slunce. Prvé české vydanie (Argo, 2022).
Klára a Slunce. Prvé české vydanie (Argo, 2022). / Zdroj Disclaimer
Kazuo Ishiguro - Klára a Slnko (Ikar, 2022) / Klára a Slunce (Argo, 2022)
Knihy nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Kazua Ishigura nepatria k space operám ani k akčným scifíčkam. Napriek tomu vždy po vydaní vyvolajú nielen medzi fanúšikmi obrovské nadšenie. Len si spomeňte skvelý, hoci depresívny román Never Let Me Go. Nová kniha to má podobne: nie je klasickou scifi o robotoch, ale skôr citlivo napísanou prognózou toho, čo môže byť. V blízkej budúcnosti nájdu roboti využitie v rôznych odvetviach - okrem iného v ošetrovateľstve. Kniha opisuje vzťah medzi robotickou opatrovateľkou Klárou a mladou, nevyliečiteľne chorou Josii. Melancholický príbeh rozprávaný práve Klárou, je plný citov a dosť osobitého, miestami detinského inokedy ostro kritického pohľadu na spoločnosť budúcnosti, v ktorej sa zrkadlí tá naša, súčasná. A je jedno, že sa k príbehu dostávame skrz spomienky robota, to srdce tam jednoducho cítite.

Posledná šanca. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2022).
Posledná šanca. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2022). Disclaimer
Andy Weir – Posledná šanca (Lindeni, 2022)
Toho roku sme dostali slovenský preklad najnovšieho románu Andyho Weira. A hoci sme ho už medzi best of mali minulý rok v podobe českého prekladu z vydavateľstva Laser-books, Posledná šanca stojí za to aby sa v našom zozname objavila znova. Hard scifi v štýle Marťana o záchrane Zeme pred katastrofou je len prvou vrstvou príbehu. Tou druhou je vzťah s nečakaným spojencom a poznanie, že priateľstvo naozaj nepozná hraníc. K tomu si pripočítajte osobitný Weirov humor a pre mnohých isto zaujímavé vedecké fakty a dostanete skvelú knihu, ktorá môže mnohým slúžiť ako odrazový bod do ríše (hard) science fiction.

K čemu jsou zbraně. Prvé české vydanie (Planeta9, 2022).
K čemu jsou zbraně. Prvé české vydanie (Planeta9, 2022). / Zdroj Disclaimer
Iain M. Banks - K čemu jsou zbraně (Planeta 9, 2022)
Na ďalší diel o Kultúre sme síce čakali relatívne dlho, ale rozhodne to za to stálo. Znova trocha iný príbeh, tentoraz o agentovi a zbrani, ktorý pracuje pre (takmer) dokonalú Kultúru a jej utopistickú spoločnosť. Banks ukazuje odvrátenú stranu dokonalého režimu, jeho pokrytectvo a bezohľadnosť, ak ide o „iných“. Celkovo možno povedať, že ide o akýsi civilný špionážny triler na pozadí space opery, avšak, tak ako sme u Banksa zvyknutí, zďaleka presahujúci oba rámce. Rozhodne jeden z najlepších Banksových románov, aké zatiaľ boli do češtiny preložené.

Leviatanova zhouba. Prvé české vydanie (Triton, 2022).
Leviatanova zhouba. Prvé české vydanie (Triton, 2022). / Zdroj Disclaimer
James S. A. Corey - Leviatanova zhouba (Triton, 2022)
Dočkali sme sa! Posledná kniha Expanse od Jamesa S. A. Coreyho sa minulý rok dostala na pulty kníhkupectiev a spolu s ňou aj zavŕšenie epickej série Expanse. Laconská ríša je konečne na lopatkách, ale ľudstvo ešte zďaleka nevyhralo. Stojí nad temnou priepasťou v ktorej číha dávny a tajomný nepriateľ. Ten, ktorý kedysi zničil staviteľov brán. Podarí sa posádke Rosinante zabezpečiť pre ľudstvo budúcnosť?

Žalm pro divostrojné. Prvé české vydanie (Host, 2022).
Žalm pro divostrojné. Prvé české vydanie (Host, 2022). / Zdroj Disclaimer
Becky Chambers - Žalm pro divostrojné (Host, 2022)
Čo dostanete, keď zmiešate Coelhovho Alchymistu, Bachovu Čajku a Exupéryho Malého princa so science fiction? Robotov z najnovšej novelky od Becky Chambers. Autorka, ktorá sa tvorbou hrdo hlási k solarpunku, teda akejsi optimistickej antitéze pochmúrnych scifi vízií, v novej knihe spája mnohé science fiction klišé s až filozoficko-meditatívnym prístupom. Rozjímanie nad šálkou čaju medzi čajovým mníchom Echom a robotom Hniezdom o priateľstve a ľudskosti, pričom obaja sú zástupcovia bytostí, ktoré sú pre tých druhých už len mýtmi a legendami. Feel good kniha, ktorá má medzi mnohými dnešnými akčnými a depresívnymi scifíčkami znova vniesť trocha toho optimizmu do života 😊

Zmenšující se muž. Prvé české vydanie (Argo, 2022).
Zmenšující se muž. Prvé české vydanie (Argo, 2022). / Zdroj Disclaimer
Richard Matheson - Zmenšující sa muž (Argo, 2022)
Richarda Mathesona si v našich končinách spájame zväčša so skvelou hororovou knihou Ja, legenda. Bola by však škoda nespomenúť aj jeho ďalšiu tvorbu – koniec koncov, má na svedomí niekoľko desiatok románov a vyše sto dvadsať poviedok! K jeho najslávnejším dielam jednoznačne patrí Zmenšujúci sa muž. Príbeh o človeku, ktorý sa postupne, pekne kúsok po kúsku, začne zmenšovať. Najskôr na veľkosť dieťaťa, neskôr na pár centimetrov a napokon na veľkosť hmyzu. Tým to však nekončí! Kam až to zájde? Keď bude veľký ako zrnko prachu? Ako atóm? Menší? V knihe sa okrem románu nachádza aj deväť kratších prác mapujúcich tak bohatú poviedkovú činnosť tohto autora.

Střepy Země. Prvé české vydanie (Planeta9/Triton, 2022).
Střepy Země. Prvé české vydanie (Planeta9/Triton, 2022). / Zdroj Disclaimer
Adrian Tchaikovsky - Střepy Země (Triton/Planeta 9, 2002)
Adrain Tchaikovsky sa postupne prebojoval z vychádzajúcej hviezdy fantasy na pozíciu stálice science fiction. Jeho knihy, či už o kyberneticky vylepšených psoch, dystopickom zriadení v ďalekej budúcnosti alebo kolonizácii cudzích planét neľudskými deťmi Zeme, patria k najzaujímavejším dielam scifi 21. storočia. Nová séria, ktorú v prekladae začalo vydávať vydavateľstvo Triton v spolupráci s vydavateľstvom Planeta9 patrí medzi klasické space opery. V budúcnosti je ľudstvo ohrozené útokmi Architektov, gigantických bytostí o veľkosti Mesiaca. Práve tí zničili Zem a chystajú sa napadnúť ďalšie ľudské kolónie. Napriek takmer nulovej šanci sa však podarí spojeným ľudsko-mimozemským spojeným silám jedného Architekta poraziť práve vďaka vylepšeným ľuďom. Nie je však vvšetko také ako sa zdá byť...

Žena, kterou muži neviděli. Obálka prvého českého vydania (Argo, 2022).
Žena, kterou muži neviděli. Obálka prvého českého vydania (Argo, 2022). / Zdroj Disclaimer
James Tiptree Jr. - Žena, kterou muži neviděli (Argo, 2022)
James Tipree Jr., vlastným menom Alice Sheldon, bola poviedkarkou, ktorá svojimi víziami a témami vysoko vyčnievala nad mnohými ostatnými autormi science fiction svojej doby. A bola žena! V dobe, keď scifi písalo veľmi málo autoriek si dovolila presadiť sa v poli takmer výlučne okupovanom mužmi. A žať za svoje skvelé poviedky ocenenia! Navyše jej diela nepatrili k dobrodružným scifíčkam, ale rozoberali vážne témy ako ľudské a ženské práva alebo sexualita, teda niečo, čo otriasalo vtedy relatívne ešte stále konzervatívnou spoločnosťou. Je preto podivuhodné, že na domácom knižnom trhu bola jej tvorba, snáď až na zbierku spred pätnástich rokov, dlho obchádzaná. To sa však zmenilo a do rúk sa nám dostáva výber jej najlepších a najoceňovanejších prác, ktoré menili tok science fiction. Za nás scifi kniha roku!

Hardware. Druhé české rozšírené vydanie (Argo, 2022)
Hardware. Druhé české rozšírené vydanie (Argo, 2022) / Zdroj Disclaimer
Walter Jon Williams – Harware (Argo, 2022)
Kyberpunk starej školy, v ktorom sa miesia klasické kulisy blízkej budúcnosti s akciou a rebelantstvom, tak vlastným väčšine punkových žánrov. Máme tu všetko, na čo si spomeniete: megakorporácie, neuroimplantáty, kybernetické vylepšenia, drogy, sieť i digitálne rozhrania, ale i chudobu a vojnu. Hardware vyšiel v osemdesiatych rokoch, dva roky po legendárnom Neuromancerovi a je mu v niečom podobný ale i v mnohom tak odlišný. Napriek tomu dosiahol vlastný kultový status a dočkal sa pokračovania, ktoré dúfame, že tiež raz uvidíme v preklade. Knihu v češtine po prvý raz vydali v 90-tych rokoch, no až v aktuálnej podobe z vydavateľstva Argo dostala úpravu, ktorú si zaslúžila.

Poslední odbočka na Babylón. Druhé české vydanie (Laser-books, 2022)
Poslední odbočka na Babylón. Druhé české vydanie (Laser-books, 2022) / Zdroj Disclaimer
Roger Zelazny - Poslední odbočka na Babylon (Laser-books, 2022)
Roger Zelazny patrí k autorom na Slovensku takmer neznámym, čo je však obrovská chyba! Veď napísal skvelý Amber a ešte lepšieho Pána svetla! Ak vám však toto meno nič nevraví a bojíte sa dlhých sérií, medzi ktoré Amber bezpochyby patrí, skúste napríklad Poslednú odbočku na Babylon. Hra s časom v podobe Cesty, po ktorej sa môžete pohybovať tam a späť, do budúcnosti i minulosti, ale aj do paralelných vesmírov. A po nej sa celý svoj život preháňajúci Red Dorakeen, ktorého sa pokúša niekto zabiť. Divoký road trip naprieč časom - presne toto je Zelazny vo svojej vrcholnej kondícii. Kniha tu už raz v minulosti vyšla - v hlbokých 90-tkach ju vydalo vydavateľstvo And Classic, no kvalitatívne je na tom nové Laserácke vydanie v edícii Mistrovské díla science fiction neporovnateľne lepšie 😊

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Ďalšie články a poviedky v téme Best of 2022

To najlepšie za rok 2022: Anime

Ako to vyzeralo uplynulý rok na poli japonskej animácie? Nanajvýš dobre!

To najlepšie za rok 2022: Manga

Českému a slovenskému trhu s mangou už dlhodobo kraľuje vydavateľstvo Crew. Jeho dominanciu sa v uplynulom roku pokúsili narušiť dve (staro)nové vydavateľstvá. Menovite sa jedná o návrat Zoner Pressu, ktorý sa uviedol zaujímavým kúskom Manga Jókai, ale i o nástup vydavateľstva Dobrovský. To založilo dedikovanú manga sekciu vydavateľstva pod názvom Gate. Neuviedlo sa však zrovna najlepšie, keďže sa jednalo u uponáhľané vydania plné menej kvalitných prekladov a zlej sadzby. Nevadí, vítame ich na trhu a veríme, že trend postupného zlepšovania sa z konca roku si Dobrovský udrží. Ohliadnime sa spolu za rokom 2022 a pripomeňme si mangy, na ktoré budeme v dobrom spomínať.

To najlepšie za rok 2022: komiksy

Spočiatku čisto okrajová záležitoť, dnes už pevná súčasť popkultúry a fantastiky. Komiksy a grafické romány nám jednoducho prirástli k srdcu a ročne sa ich vydá nikoľko desiatok titulov. Takže, ak neviete, po čom siahnuť, prinášame prehľad tých najlepších bublinkáčov za minulý rok!

To najlepšie za rok 2022: Young Adult fantastika

Hoci Young Adult žáner nepatrí medzi tie, ktorým sa primárne zaoberáme, má medzi čitateľmi fantastiky svoje neodškriepiteľné miesto. A preto: najlepšie YA a mládežnícka fantastika roku 2022!

To najlepšie za rok 2022: Horory

Bez hrôzy by to nebolo ono! Najlepšie knižné horory minulého roku!

To najlepšie za rok 2022: Fantasy

Minuloročná nádielka fantasy bola extrémne bohatá a tak sme sa rozhodli počet tých najlepších fantasy titulov rozšíriť. Nech sa páči, najlepšie fantasy knihy minulého roku :)

To najlepšie za rok 2022: Science fiction

V roku 2022 vyšlo obrovské množstvo zahraničných žánrových kníh preložených do českého alebo slovenského jazyka. Z nich Vám ponúkame výber tých najlepších a najzaujímavejších scifíčok.

To najlepšie za rok 2022: Česká scéna

Druhý diel zo série článkov mapujúcich minulý rok vo fantastickom žánri - to najlepšie z domácej českej knižnej scény.

To najlepšie za rok 2022: Slovenská scéna

Prinášame vám prvý článok snažiaci sa zhrnúť to najlepšie vo fantastike za rok 2022. Nech sa páči - to najlepšie z domácej slovenskej scény.