To najlepšie za rok 2022: Young Adult fantastika

Hoci Young Adult žáner nepatrí medzi tie, ktorým sa primárne zaoberáme, má medzi čitateľmi fantastiky svoje neodškriepiteľné miesto. A preto: najlepšie YA a mládežnícka fantastika roku 2022!
cyberstorm
Filmová história scifi
Čepeľ tajomstiev. Prvé slovenské vydanie (CooBoo (SK), 2022).
Čepeľ tajomstiev. Prvé slovenské vydanie (CooBoo (SK), 2022). / Zdroj Disclaimer
Tricia Levenseller - Čepeľ tajomstiev (CooBoo, 2022)
Čepeľ tajomstiev je prvým dielom dualógie, ktorá nám predstavila šikovnú kováčku Zivu, ktorá dokáže vyrábať zbrane nabité mágiou. Každá z nich je jedinečná a nebezpečná, no jedného dňa uková meč, ktorý by zaručil jeho majiteľovi, že vyhrá akýkoľvek súboj bez toho, aby sa jeho nepriatelia k nemu čo i len stihli priblížiť. Keď si Ziva uvedomí, akú nebezpečnú zbraň vytvorila, pokúsi sa ju zničiť, no nepodarí sa jej to a generálka, ktorá si ju u nej objednala, je odhodlaná získať ju. Tak sa začína napínavá naháňačka cez celú krajinu.

Rod nebies a povetria. Prvé slovenské vydanie (Slovart, 2022).
Rod nebies a povetria. Prvé slovenské vydanie (Slovart, 2022). / Zdroj Disclaimer
Rod nebes a dechu. Prvé české vydanie (CooBoo (CZ), 2022).
Rod nebes a dechu. Prvé české vydanie (CooBoo (CZ), 2022). Disclaimer
Sarah J. Maas - Rod nebies a povetria (Slovart, 2022) / Rod nebes a dechu (CooBoo (CZ), 2022)
Pokračovanie minuloročnej novinky, ktorá získala množstvo fanúšikov po celom svete plynulo nadväzuje na Rod zeme a krvi. Opäť sa stretávame s Brycom a Huntom, ktorí sa snažia zapadnúť do normálu. Aj keď zachránili Crescent City, ich boj zďaleka nekončí. Zrada aj pomsta, nebezpečenstvo aj hľadanie nových spojencov sa prelína s novými miestami, ktoré spolu s ďalšími hlavnými postavami navštívia. Kniha končí epicky s otvoreným koncom a tak fanúšikom zatiaľ nezostáva nič, len čakať.

Kadeti. Prvé slovenské vydanie (Slovart, 2022). slovenská obálka
Kadeti. Prvé slovenské vydanie (Slovart, 2022). Disclaimer
Brandon Sanderson – Kadeti (Slovart, 2022)
Áno, kniha vyšla už pred rokmi v českom preklade vo vydavateľstve Talpress, ale je to Sanderson a scifi pre mládež! A tých nie je veľa! Prvý diel YA série od skvelého autora nám predstavil Spensu, mladé dievča odhodlané ísť za svojím snom stať sa pilotkou a bojovať proti krellom, ktorí sa snažia zničiť planétu, na ktorej Spensa žije, hoci nik nevie presne prečo to robia. Kniha ponúka prepracovaný dej s kopou nečakaných zvratov, ktoré čitateľa nútia otáčať stránku za stránkou. Je to poriadna jazda, pri ktorej sa rozhodne nebudete nudiť. Za nás Young Adult kniha roku 2022!

Polibek bez duše. Prvé české vydanie (King Cool, 2022).
Polibek bez duše. Prvé české vydanie (King Cool, 2022). / Zdroj Disclaimer
Jennifer L. Armentrout - Polibek bez duše (King Cool, 2022)
Ak máte chuť na romantickú oddychovku, táto kniha od Jennifer L. Armentrout je pre vás to pravé. Možno už poznáte iné knihy tejto autorky (Z krvi a popola, Lux, Covenant). V tejto sa dej sústredí na Laylu, ktorá je napoly Strážca a napoly Démon, preto nepatrí ani do jedného z týchto svetov. A ako každé mladé dievča rieši chlapcov a najmä frustráciu z toho, že nemôže žiadneho mať, pretože bozkom dokáže z každého vysať dušu bez toho, aby to vedela ovládať. Až kým sa na scéne neobjaví sexy démon Roth, ktorý sa okolo nej z neznámych dôvodov začne motať. Hoci to tak môže znieť, nenechajte sa zmiasť tým, že by išlo o lacný brak. Jennifer prišla s dobrým nápadom, ktorý zaujímavo rozpracovala a ja som úprimne zvedavá na pokračovanie.

Prapodivné potíže I: Kuňkadlení. Prvé české vydanie (Argo, 2022).
Prapodivné potíže I: Kuňkadlení. Prvé české vydanie (Argo, 2022). / Zdroj Disclaimer
Prapodivné potíže II: Stín Sviště. Prvé české vydanie (Argo, 2022).
Prapodivné potíže II: Stín Sviště. Prvé české vydanie (Argo, 2022). / Zdroj Disclaimer
Jeff Vandermeer - Prapodivné potíže I: Kňukadlení a Prapodivné potíže II: Stín Sviště (Argo, 2022)
Jeff Vandermeer a kniha pre mládežníkov? Vlastne, prečo nie? Autor znepokojujúcich vízií podzemného Venissu, Južnej Zóny, a biopunkových románov Born a Finge tentoraz zavítal do domény paralelných vesmírov. Príbeh, ktorý môžete brať ako alternatívu k Alici v krajine zázrakov rezanej LSD, temné putovanie alternatívnym svetom, kde Aleister Crowley dobýva svet dáva tušiť, že tak úplne vážne to autor s tým žánrom pre mládež nemyslí. Ak máte radi Vandermeera a naozaj obrovské množstvo šialených nápadov, tak toto je kniha pre vás! Vlastne jediné, čo sa dá knihám vytknúť, je nezmyselné rozdelenie prvej časti do dvoch zväzkov. Ale na to sme si už nejako zvykli ...

Poslední absolvent. Prvé české vydanie (Host, 2022).
Poslední absolvent. Prvé české vydanie (Host, 2022). / Zdroj Disclaimer
Naomi Novik - Poslední absolvent (Host, 2022)
Naomi Novik je celosvetovo známou autorkou fantastiky a jej séria Temeraire patrí k najkvalitnejším alternatívnym históriám 21. storočia. Do žánru young adult a mládežníckej fantastiky vstúpila knihou Smrtící vzdělání a tentoraz sa vracia s jej pokračovaním. Poslední absolvent je osviežujúce fantasy so školou pre magicky nadaných juniorov, z ktorej sa v záverečnej skúške musíte doslova vybojovať. Ďalší klon Harryho Pottera? Ani nie! Novik kladie dôraz na slová, hlavné postavy i príbeh a systém mágie, čo robí z knihy nadpriemernú fantasy. Navyše hlavná hrdinka série kráča vlastnou cestou, na ktorej konci nestojí nejaký temný čarodejník, ale hrozba, že sa ním stane sama ona!

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.