Žena, kterou muži neviděli (1990)

Alice Sheldonová, spisovateľka publikujúca pod mužským pseudonymom James Tiptree, Jr., patrí nielen k najznámejším, ale aj k najkontroverznejším tváram fantastickej literatúry. Počas druhej svetovej vojny vstúpila do armádneho letectva a v službe pre letecké spravodajstvo dosiahla na ženu v tom čase...

Info

Slov. názov Žena, kterou muži neviděli
Orig. názov Žena, kterou muži neviděli
Hodnotenie Ešte nehodnotené
Anotácia Alice Sheldonová, spisovateľka publikujúca pod mužským pseudonymom James Tiptree, Jr., patrí nielen k najznámejším, ale aj k najkontroverznejším tváram fantastickej literatúry. Počas druhej svetovej vojny vstúpila do armádneho letectva a v službe pre letecké spravodajstvo dosiahla na ženu v tom čase výnimočne vysokú hodnosť majora. Nadobudnuté skúsenosti využila počas svojej povojnovej práce pre CIA, následne získala doktorát z experimentálnej psychológie. Všetky svoje vedomosti a znalosti využívala počas svojej spisovateľskej dráhy, mužský pseudonym si pritom zvolila v rámci utajenia pred vládou, pre ktorú pracovala, a zároveň tým chcela poukázať na sexizmus prevládajúci nielen medzi autormi a redaktormi vedecko-fantastickej literatúry dvadsiateho storočia. V roku 1987 najskôr zabila svojho smrteľne chorého manžela a následne spáchala samovraždu. V českom preklade je Alice Sheldonová v súčasnosti stále relatívne neznáma, pričom hneď niekoľko jej najvýznamnejších, literárnymi cenami ovenčených prác vychádza v zbierke Žena, ktorú muži nevideli po slovensky vôbec po prvýkrát. Týchto osemnásť ponurých vízií tvorí vrchol z jej nie príliš obsiahlej poviedkovej tvorby. Dotýka sa v nich ľudského vnímania a poznania, metafyziky či sexuality a predznamenáva svet, v ktorom je ľudstvo odsúdené na nevyhnutný pád. Ide o knihu, ktorá je nepatrným vyrovnaním dlhu voči jednej z najzaujímavejších predstaviteliek fantastického žánru a súčasne aj voči vrcholnej svetovej science fiction.
Tvoje hodnotenie

Minirecenzia:

Ak chceš hodnotiť sfdb, musíš byť prihlásený
Osoby a obsadenie
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024

Články

To najlepšie za rok 2022: Science fiction

V roku 2022 vyšlo obrovské množstvo zahraničných žánrových kníh preložených do českého alebo slovenského jazyka. Z nich Vám ponúkame výber tých najlepších a najzaujímavejších scifíčok.

0 komentárov

Ukážka: James Tiptree Jr. - Žena, kterou muži neviděli

Argo nedávno vydalo mamutiu prierezovú zbierku James Tiptree Jr., velikánky fantastiky zrovnateľnej s Ursulou K. Le Guin alebo Octaviou Butler. Ukážku z nej si môžete prečítať v článku.

0 komentárov