prihlásenie | registrácia   Login with Facebook
scifi.SK -=- scifi space: Pocit úžasu Jurka Malíčka (marec 2018)
Pocit úžasu Jurka Malíčka
Spacenews


 
spacenews PRIDAJ VLASTNÚ SPRÁVU
Pocit úžasu Jurka Malíčka (marec 2018)
15.03.2018 17:57 | Kategória: Nové - Publicistika | Autor: Juraj Malíček
Keby som chcel byť patetický, napísal by som, že na zelený štvrtok ide do kín film, ktorý túžim vidieť po celý život. Lenže patetický byť nechcem, tak budem len jednoducho osobný. Ako nakoniec vždy, ale čo mám byť cudzí?
Ready Player One - Hra sa začína - Inšpirované - Ilustrácia


Ready Player One, Ready Player One, Ready Player One! Posadnutý som, Clineom posadnutý, prakticky od okamihu, keď vyšiel v češtine po prvýkrát. Šesť rokov. Aj Spielbergom som posadnutý, tam to ale trvá podstatne dlhšie. Tridsaťštyri rokov, plus mínus, posledné dva z nich ale intenzívnejšie, práve kvôli Ready Player One, filmu, čo bude mať premiéru teraz 29. marca a ja už strihám kalendár, a keď sa všetko podarí, budem ho vidieť už 27. lebo predpremiéra a 29. znova, ale vlastne už premýšľam nad letom, niekedy v auguste by to mohlo vyjsť na blu-ray a keď to budem mať doma na fyzickom nosiči, predpokladám, že trolinka vychladnem.

Nenormálne sa teším? Asi hej, ale to nie je ten pravý dôvod a selfpromo si tiež nepotrebujem robiť, takže vlastne svoje motivácie celkom nepoznám, faktom ale je, že o Ready Player One už som hovoril a písal tak veľakrát, že smerom do minulosti som už jednoducho stratil prehľad. Budúcnosť je ale jasná, v najbližšom čísle časopisu For Men, takom tom lesklom s obrázkami bude veľký materiál, na Kinečko budem čosi písať, 19. v pondelok bude akcia ku knihe pri príležitosti vydania s filmovou obálkou, tam budem hovoriť, potom tu máme Anime Show a Game Expo, kde budú myslím dve prednášky a ešte je tam dva krát nejaké rádio, čo by malo znamenať, že Ready Player One zo mňa polezie aj ušami a za normálnych okolností by ma to asi malo nekonečne otravovať.

Neotravuje, naopak, čím viac o tej knižke premýšľam a o tom, čo znamená, že film podľa nej režíruje práve Steven Spielberg, tým väčší zmysel cítim. Také uviaznutie v taulogickej slučke, vlastne ma vôbec nezaujíma, či ten film bude podarený alebo nie, lebo už teraz ho mám rád a tak viem, že bude. A argumentov nájdem, koľko bude treba. S knižkou už som to zažil, nepoznám síce naspamäť celé pasáže, a ani ich nikdy poznať nebudem, ale už som ju čítal toľkokrát, že ak by bolo treba, vedel by som ju celkom roztrhať. Nie, vážne, jedno súvetie by nezostalo celé a vôbec by som si nemusel vymýšľať. Lenže nechce sa mi, lebo tú knižku už som si obľúbil natoľko, že sa dostala do sféry nedotknuteľných. K Petiškovim Bohom a hrdinom antických bájí, k Tajnému denníku Adriana Molea, k Stopárovmu sprievodcovi, k Snehu Neala Stephensona, k Parfumu bláznivého tanca - jednoducho do spoločenstva tých kníh, po ktorých človek spoľahlivo siaha vždy vtedy, keď si potrebuje pripomenúť, že život nie je zmena, ale naopak, život je stav.
Tých kníh (a filmov, seriálov, komiksov, hudobných albumov, hračiek a tak ďalej) zase nie je až tak veľa, aby ich človek neudržal v pamäti všetky a som presvedčený, že vo vzťahu k sebe samému je to to najdôležitejšie, čo si pamätáme.

Toľko k Ready Player One, aktuálne dávam dokopy zoznam vecí, ktoré by sa v tom románe objavili, ak by som ho napísal ja. Knihy, videohry, seriály, filmy, piesne, kapely, komiksy a tak ďalej, všetko na jednej kope, sledujeme proces, nie výsledok, suma nie je ani uzavretá ani konečná:
Traja mušketieri, Bambinot, Rytier Búrka, Blíženci z Gemini, Okolo galaxie za osemdesiat dní, Zlatá brána, Raťafák Plachta, Max Headrom, Sejdeme se u Kolína, Adéla ješte nevečeřela, Filmárik a filmuška, Spadla z oblakov, Doom, Z, Manic Miner, Nu pogodi, Podraz, Vabank, Vabank II, Sexmisia, Človek obojživelník, rumunský televízny dvojfilm o dievčatku menom Veronika, Pán tragáčik, Donkey Kong, Slimák Maťo a škriatok Klinček, súrodenci Hečkovci, Pevnosť Apačov v južnom Bronxe, Winnetou, Naprieč divokým Kurdistanom, Vynálezy uja Elektróna, Detektív Karol, Návštevníci, Lietajúci Čestmír, Angelika markíza Anjelov, Leto s Monikou, Vajce a ja, 10 x sci fi, Príbehy pilota Pirxa, Tajomstvo dračej steny, Štyria tankisti a pes, Rytier Búrka, Roboti a androidi, Spev drozda, Kyberiáda, Kamko a Kamka, Vzbura mozgov, Akce Bororo, Cesta do praveku, Na kométe, Vynález skazy a ďalej už by to asi bolo nadbytočné, lebo na Ready Player One je najkrajšie, že každý by si dokázal napísať svoju verziu a kto nie, toho, priznám sa, je mi trošku ľúto.
Juraj Malíček

Teoretik pokultúry, azda jediný človek na svete, ktorému sa podarilo dva krát priviesť ku koncu ten istý časopis. R.I.P. Fantázia - on za to môže. Príležitostne publikuje, rád nakupuje v papiernictve a vo videohrách preferuje brokovnicu.
Kvalita tejto spacenews: Ak chceš hodnotiť spacenews, musíš byť prihlásený
diskusia zobraz diskusiu
Strana:|<  <  (1)  >  >| 
Príspevok:
Sledovanie: odoberať nové príspevky v téme na email (len pre registrovaných).
Registrovaný užívateľ
Neregistrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zabudli ste svoje heslo?
Otravuje ťa neustále vyplňovanie mena, emailu či krkolomné rozpoznávanie textu.
Zaregistruj sa, kde si môžeš vytvoriť svoj profil a po prihlásení je tento formulár pre teba už minulosťou.
Meno:
Email: (nebude zverejnený)
Podmienky: čítal som a súhlasím s podmienkami
  Podporte scifi.sk

  Cosplay týždňa
Diskusia: 2 (začiatok)
staršie  
Facebook
 
Twitter
 
Téma
Pocit úžasu Jurka Malíčka (júl 2018)
29.07.2018 10:02
Diskusia: 0 (začiatok)
Pocit úžasu Jurka Malíčka (jún 2018)
26.06.2018 15:04
Diskusia: 0 (začiatok)
Pocit úžasu Jurka Malíčka (máj 2018)
22.05.2018 18:01
Diskusia: 6 (začiatok)
Pocit úžasu Jurka Malíčka (marec 2018)
15.03.2018 17:57
Diskusia: 0 (začiatok)
Pocit úžasu Jurka Malíčka  
Súvisiace linky
(04.04.2018)
Film
Obrázky
Spacenews
Videá
 
Súvisiace články
Pocit úžasu Jurka Malíčka (júl 2018)
29.07.2018 10:02
Diskusia: 0 (začiatok)
Týždeň Geeka #194 a bonusy
11.04.2018 14:20
Diskusia: 0 (začiatok)
 

copyright © 1995 - 2018, Force Majeure
scifi.sk, ročník 2018, vychádza denne, ISSN 1339-8180

Vydavateľ: Force Majeure, Boženy Němcovej 5, 08005 Prešov
Zástupcovia redakčnej rady: Stanislav Lacko, Alexander Schneider, Roman Schnellbach