Pocit úžasu Jurka Malíčka (september 2019)

Postupný presun geekovských a nerdovských častí popkultúry do dnešného mainstreamu prostredníctvom dospievajúcej generácie so sebou neprináša len pozitívnu publicitu. Ohrozenie v podobe apropriácie symbolov, postáv či tém do hlavného prúdu je reálne.
Filmová história scifi
Tak nám mainstream znova ukradol figúru.
Už to bude dobrých 25 rokov, takže vlastne štvrťstoročie a z hľadiska popkultúry skoro pravek, ale akoby to bolo včera. Vykračujem si mestom v tričku Supermana a vzbudzujem pozornosť. Ľudia sa usmejú, iní sa ma mňa dívajú ako na blázna a ešte ďalší potrebujú moje tričko komentovať a ja cítim také akoby zadosťučinenie. Kvôli extravagancii, inakosti a tak vôbec, nezapadám a to tričko to presne odráža. Dnes by som si už také tričko neobliekol, nie že som naň starý, aj keď aj to je pravda, ale že je súčasťou módy a vyjadruje skôr stádovitú uniformnosť ako extravaganciu.
Ale veď nič to za to, toto sme chceli, po tomto nám duša pišťala. Že už viac nie sme tí čudáci, čo ich bavia veci, ktoré nebavia nikoho iného, filmy, komiksy, scifíčka a fantasy, videohry, čím obskúrnejšie, tým lepšie, krčiaci sa kdesi na periférii, ale určujeme trendy.
Ako teraz s tým Jokerom. Úspech na festivale v Benátkach, nadšené davy sa tešia do kín, Jokerom nepohrdnú ani v renomovaných mienkotvorných médiách, už vôbec nie v bulvári. A dobre, že nepohrdnú, je to vynikajúci film. Je, bez srandy, poctivý kusisko akostnej kinematografie, nie taký ten úplne popcornový film, prvá signálna a kopec odkazov – ako Avengers - ani komiksový film s presahom ako Temný rytier, ale film, čo má koncepčne asi najbližšie k Interstellaru, alebo teraz k tej nie najpodarenejšej Ad Astre. Akože vážne filmové umenie, ktoré zhodou okolností zarobí fakt veľa peňazí napriek tomu, že je to vlastne v jadre umelecký film, v prípade Jokera existenciálna dráma o človeku, ktorý sa prepadá hlbšie a hlbšie do šialenstva. A vynikajúci je v tom ten Joaquin Phoenix.
Akurát, akurát sa, kurxx, nemôžem zbaviť dojmu, že celý ten film je jedno veľké rúhanie, svätokrádež, ktorá nemá s Jokerom nič spoločné, len to meno. Ešte aj ten make-up je blbo a vôbec, zle, všetko zle, celé zle. Film o tom, ako sa najcharizmatickejší z Batmanových oponentov stal slabošským tragédom, človekom, ktorého nespútané šialenstvo nie je jeho svetonázorom, ale konvenčnou psychiatrickou diagnózou. Veď Batmanovský svet už takého hrdinu má, najväčším tragédom široko ďaleko je tam Bruce Wayne, tak čo do toho montujete Jokera?
Veď dobre, pokojne si taký film nakrúťte, len prečo, preboha, prečo, sa ten chlapík musí volať práve Joker? Nemôže sa volať Karol? Alebo Steve? Alebo aj Arthur Fleck? Pokojne si ho nazvite, ako chcete. Čo? By si náročnejší diváci menej cvrkli, keby sa volal Boris? Bol by to slabší film? Herecký výkon Joaquina Phoenixa by bol menej strhujúci? Film menej bezvýchodiskový? Menej depresívny? Menej nezábavný? Už tu máme hrdinu, čo sa nevie vyrovnať so svetom tam vonku a vlastnú slabosť ospravedlňuje šialenstvom, slávneho, klasického, prečo sa Joker nemôže volať podľa neho? Čo je Hamlet menší slaboch?
A jasné, veď ja viem, nemôže sa tam ten chlapík volať ani Hamlet, ani Boris, nikto by vám na to neprišiel. Dobre, tak si ho nechajte, nažerte sa, o dva roky si na vášho filmového Jokera aj tak nikto nespomenie, ten skutočný, komiksový, ten je nezabudnuteľný už teraz. A každý, kto ho čo i len troška pozná, si ho s tým vašim nikdy nepomýli.

Juraj Malíček

Juraj Malíček
Teoretik pokultúry, azda jediný človek na svete, ktorému sa podarilo dvakrát priviesť ku koncu ten istý časopis. R.I.P. Fantázia - on za to môže. Príležitostne publikuje, rád nakupuje v papiernictve a vo videohrách preferuje brokovnicu.

Súvisiace objekty SFDB

(2019)

Joker

Diskusia

Ash
Mainstreamoví ľudia sa nadchýňajú nad tým, že fantastika a popkultúra je vlastne iba alegóriou našich tráum a psychóz. Že všetko je to vlastne len pestrofarebný náter na každodennej šedej realite.
Ja si myslím opak. Psychologické interpretácie sú pre ľudí, ktorí nie sú schopní si priznať, že žijeme vo svete fantastiky, mýtov a legiend. Že mýty sú skutočnejšie ako naše traumy.
30.09.2019

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2019)

Joker

Ďalšie články a poviedky v téme Pocit úžasu Jurka Malíčka

Pocit úžasu Jurka Malíčka (november 2019)

Niekedy na človeka dôjde chuť si nielen prečítať a pozrieť nejakú tú fantasy alebo scifi ságu, ale skúsiť pozrieť za ich kulisy, pokúsiť sa odomknúť tajomstvá ich autorov a autoriek. Ten človek je Jurko Malíček, ale môžeš ním alebo ňou byť aj ty...

Pocit úžasu Jurka Malíčka (október 2019)

Nové pokračovanie Terminátora opätovne rozrušilo hladinu starých dobrých frančíz z rokov dávno minulých, ale podľa Jurka Malíčka to deväťdesiatky však naozaj nie sú a nový Terminátor nie je ani zďaleka taký dobrý ako starý.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (september 2019)

Postupný presun geekovských a nerdovských častí popkultúry do dnešného mainstreamu prostredníctvom dospievajúcej generácie so sebou neprináša len pozitívnu publicitu. Ohrozenie v podobe apropriácie symbolov, postáv či tém do hlavného prúdu je reálne.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (august 2019)

Popkultúra dnes zahŕňa aj to, čo by ešte pred pár desaťročiami bolo okrajovým žánrom nerdov a geekov, a dokonca sa z týchto záležitostí dôb minulých inšpiruje. Pretože má z čoho. Nad fenoménom referencovania sa v tohtomesačnom stĺpčeku zamýšľa Jurko Malíček.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (jún 2019)

Ako veľmi prístupný je mainstream k fantastike? Alebo sa fantastika už tak votrela do mainstreamu, že ju už v ňom ani nevnímame, aj keď na nás kričí priam excelentným spôsobom? Jurko Malíček tému exemplifikuje na príklade aktuálneho filmu Yesterday.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (máj 2019)

Už sa o ňom napísalo a nahovorilo veľa a ešte sa toho aj veľa povie. Hovoríme o Game of Thrones (Hra o tróny), veľdiele, ktoré si získalo mnoho fanúšikov aj medzi publikom hlavného prúdu, aby ich tento rok v poslednej sérii dorazilo. Čo na to Jurko Malíček?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (marec 2019)

Tak nám znova idú regulovať internet. Znova problém s autorskými právami, znova najblbšie možné riešenie, z ktorého autori aj tak nič nebudú mať, a znova sa časť počítačovo gramotnejších užívateľov presunie hlbšie. Na Dark Web, samozrejme.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (február 2019)

Nie všetci to pochopia, nie všetci si tým prešli a budú prežívať tú bázeň, ktorú opisuje Jurko Malíček vo svojom pravidelnom stĺpčeku u nás v magazíne tento mesiac. A je to aj dobré, že pre mladú generáciu bude toto tá ich Duna.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (január 2019)

Takže 2019? No dobre, opäť nás čaká extrémna hojnosť, prakticky niet týždňa, čo by v kinách nemal premiéru minimálne jeden film, čo treba vidieť. Do kina teda pôjdem minimálne 52 krát a nič na tom nemení ani skutočnosť, že päť krát už som tohto roku v kine bol.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (december 2018)

Píšete aj vy list Ježiškovi alebo si len ukladáte veci do "Zoznamov prianí" na online stránkach a tajne dúfate, že ich tam niekto z Vašich blízkych nájde? V oboch prípadoch je pocit úžasu pri splnenom prianí na mieste. A aký darček by si prial Jurko Malíček?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (november 2018)

Stan Lee bol skutočne niekto, muž Marvelu, emblematický a symbolický hrdina, autor, ktorému sa podarilo zmeniť komiksy dramatickým spôsobom.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (október 2018)

Fantastika je pre ľudí, čo ich realita nudí, zvykol som si zaveršovať, keď mi niekto znova položil otázku a nerozumel odpovedi.
42, samozrejme.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (september 2018)

Predátor je späť, štvrtý film, tretie pokračovanie v priamej línii, alebo siedmy, ak vezmeme do úvahy aj tie nešťastné crossovery s Votrelcami, čo sa na rozdiel od videohier, knižiek a komiksov tak zúfalo nepodarili. Vlastne celé to nie je najšťastnejšie, Predátorova filmová séria totiž akoby bez Arnolda nemala príliš zmysel.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (august 2018)

Letné dovolenky, voda, oddych... a k tomu knižka. Jurko Malíček prežil s niekoľnými na dovolenkách pocity úžasu a chce sa s vami o ne podeliť. A čo vy, ktoré letné knižné dobrodružstvá vám navždy ostanú v pamäti.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (júl 2018)

Popkultúrne dokumenty. Sem smerujem – inšpirovaný bonusmi k Ready Player One – k celovečerným dokumentárnym filmom akosi tematizujúcim populárnu kultúru. Je ich mimoriadne veľa a ďalšie stále vznikajú a je na ich fascinujúce, že dokážu zachytiť a sprostredkovať čaro fanúšikovstva v tých najrozmanitejších podobách.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (jún 2018)

Tak som zase neoslávil Uterákový deň. Už je to viac ako mesiac, teda stará, až mŕtva záležitosť, dávno zabudnutá vec, ktorú som mal dávno vypustiť z hlavy, ale akosi to nejde. Ten 25. máj totiž akoby bol zakliaty, evidujem ten dátum samozrejme, značím v kalendári, aj v poznámkach a tak ďalej a napriek tomu sa mi ešte nepodarilo ten uterák vytiahnuť a prehodiť si ho cez tašku...

Pocit úžasu Jurka Malíčka (máj 2018)

Luke Darth Vaderov syn? Čo ti hrabe? Nehrabe, v trojke sa to vysvetlí, na konci je tam už dobrý Vader aj s Yodom, sú mŕtvi, ale ako duchovia, čo znamená, že v roku 1985 už som mal pravdepodobne za sebou aj Návrat Jediho, a dôležité je to iba preto, že si uvedomujem, že Hviezdne vojny sú súčasťou môjho života už minimálne tridsať tri rokov.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (apríl 2018)

Máte aj vy svoju záležitosť medzi dielami žánrov fantastiky, ktorá vás drží natoľko, že vás núti sa do jej hlbín ponárať stále viac a viac, hlbšie a hlbšie a odkrývať tak jednotlivé poklady, ktoré do nej ()možno chcene alebo nechcene) zapracovali autori? To dielo, ktoré vo vás vyvoláva pocit úžasu?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (marec 2018)

Keby som chcel byť patetický, napísal by som, že na zelený štvrtok ide do kín film, ktorý túžim vidieť po celý život. Lenže patetický byť nechcem, tak budem len jednoducho osobný. Ako nakoniec vždy, ale čo mám byť cudzí?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (február 2018)

Jurko Malíček sa tentokrát vo svojej rubrike zameria na odpracovanie svojich knižných restov. Určite máte vy tiež také knihy, ktoré čakajú na to finálne sklapnutie ich väzby, aby ste ich zo stola mohli odložiť na správne miesto v knihovničke. Ktoré z nich to budú ale u neho?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (január 2018)

"Fantastický fantastický rok za nami" - tak začína svoju prvú rubriku Jurko Malíček na scifi.sk v roku 2018 a myslí to od srdca. A to nie sú plané slová do vetra, pretože je za nimi pocit úžasu, ktorý je iskrou prebúdzajúcou v dušiach nových fanúšikov zanietenie pre vec fantastickú. Ale o tom, aký úžasný bol ten predchádzajúci rok by ste si mali sami prečítať...