Pocit úžasu Jurka Malíčka (december 2018)

Píšete aj vy list Ježiškovi alebo si len ukladáte veci do "Zoznamov prianí" na online stránkach a tajne dúfate, že ich tam niekto z Vašich blízkych nájde? V oboch prípadoch je pocit úžasu pri splnenom prianí na mieste. A aký darček by si prial Jurko Malíček?
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2024
Ilustračné obrázky k spacenews - Vianočná pošta 2018
Ilustračné obrázky k spacenews - Vianočná pošta 2018 / Zdroj Disclaimer
Možno aj taká štúdia jestvuje, vlastne je to vysoko pravdepodobné, akurát o nej neviem, ale skutočne by som si prečítal rád čosi zásadné na tému „Vplyv písania listov Ježiškovi na gramotnosť maloletých“. Lebo teda v mojom prípade bol ten vplyv zásadný. Prvý list si samozrejme nepamätám, hoci ako letné dieťa už som mal na svoje prvé Vianoce skoro pol roka, ani druhý, ale tretí už som vlastnoručne podpisoval čarbanicou, ktorá nie je celkom nepodobná môjmu rýchlemu učiteľskému podpisu. No a od štvrtého listu píšem túto mimoriadne zásadnú korešpondenciu vždy sám, aj keď pripúšťam, že štvrtý list som vlastne tiež nepísal, ale snažil sa ho čo najpresvedčivejšie prekresliť podľa predlohy vyhotovenej veľkými tlačenými písmenami starším a už plne gramotným súrodencom.
A od piateho listu to vypuklo naplno, pričom listy šesť až deväť už sú poznačené poznaním, že Ježiško tie listy nečíta, lebo, súc vševediacou metafyzickou entitou, ich čítať nepotrebuje, za to ja môžem relatívne elegantne predstierať, že ešte stále verím, že číta a že on nosí darčeky, takže sa netreba uskromňovať.
Písal som teda a dodnes píšem pomerne epické listy, obsiahnuvšie všetko, po čom moja duša zapiští, pričom vôbec nevadí, že dostanem čosi iné, ak to iné je skutočné prekvapenie nebanálneho charakteru.
Akože vďaka za každé ďalšie pyžamo, naďalej budem predstierať, že ma potešilo, ale skutočne zmysluplné dary sú tie, o ktorých som vlastne až do momentu, keď som ich dostal, ani len netušil, ako veľmi ich potrebujem.
Nočnú košeľu napríklad, hit vlaňajších Vianoc, normálnu pánsku nočnú košeľu veľkosti XXL, ktorá je neporovnateľne pohodlnejšia ako pyžamo a ešte v nej aj dôstojne vyzerám. Úžasné.
Podobne ma pred dvoma rokmi nadchla nočná lampa, ktorá vrhá na strop tieň klingonského sokola, čo je vlastne svojím spôsobom haraburda, ale s pridanou hodnotou, takže sa jej už nikdy nevzdám a vyhodiť ju bude musieť až ktosi z mojich potomkov, čím sa dostávane na temnú stranu, teda na miesto, kde Vianoce znamenajú, že zase budeme mať doma o trocha menej miesta, kvôli nejakému vynikajúcemu darčeku.
StarTrek Nová Generácia - Scéna - Klingon
StarTrek Nová Generácia - Scéna - Klingon / Zdroj Disclaimer
Mohla by ním byť knižka Jamesa Clarka Geekův rok – 365 zajímavostí zo světa sci fi a fantasy, hoci viem, že nebude, lebo už som si ju kúpil a pôvodne som plánoval, že to bude taký ten Vianočný tip, čím dlhšie ale nad tým premýšľam, tým som presvedčenejší, že tú zodpovednosť na seba nepreberiem. Nie na Vianoce, keď už aj tak dostávame úžasné veci, čo vlastne ani nechceme, ani nepotrebujeme, ale už keď ich raz dostaneme a naozaj nám urobia radosť, staneme sa za ne zodpovednými a uhlíková stopa bude zase hlbšia a svet zase bližšie ku koncu, takže sa naozaj priblíži to osobné stretnutie s Ježiškom, ktoré je nad akékoľvek Vianoce, ale paradoxne sa naň vôbec neteším, tak si len poprajme šťastné a veselé a vráťme sa k upratovaniu.
Útvar boja proti upírom - Reklamné - Čistiaca rota
Útvar boja proti upírom - Reklamné - Čistiaca rota / Zdroj Disclaimer
Ateisti by aj tak žiadne Vianoce sláviť nemali a teisti by im to mali úprimne závidieť. Dopočutia v Novom roku!

Juraj Malíček

Juraj Malíček
Teoretik pokultúry, azda jediný človek na svete, ktorému sa podarilo dvakrát priviesť ku koncu ten istý časopis. R.I.P. Fantázia - on za to môže. Príležitostne publikuje, rád nakupuje v papiernictve a vo videohrách preferuje brokovnicu.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

Ďalšie články a poviedky v téme Pocit úžasu Jurka Malíčka

Pocit úžasu Jurka Malíčka (november 2019)

Niekedy na človeka dôjde chuť si nielen prečítať a pozrieť nejakú tú fantasy alebo scifi ságu, ale skúsiť pozrieť za ich kulisy, pokúsiť sa odomknúť tajomstvá ich autorov a autoriek. Ten človek je Jurko Malíček, ale môžeš ním alebo ňou byť aj ty...

Pocit úžasu Jurka Malíčka (október 2019)

Nové pokračovanie Terminátora opätovne rozrušilo hladinu starých dobrých frančíz z rokov dávno minulých, ale podľa Jurka Malíčka to deväťdesiatky však naozaj nie sú a nový Terminátor nie je ani zďaleka taký dobrý ako starý.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (september 2019)

Postupný presun geekovských a nerdovských častí popkultúry do dnešného mainstreamu prostredníctvom dospievajúcej generácie so sebou neprináša len pozitívnu publicitu. Ohrozenie v podobe apropriácie symbolov, postáv či tém do hlavného prúdu je reálne.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (august 2019)

Popkultúra dnes zahŕňa aj to, čo by ešte pred pár desaťročiami bolo okrajovým žánrom nerdov a geekov, a dokonca sa z týchto záležitostí dôb minulých inšpiruje. Pretože má z čoho. Nad fenoménom referencovania sa v tohtomesačnom stĺpčeku zamýšľa Jurko Malíček.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (jún 2019)

Ako veľmi prístupný je mainstream k fantastike? Alebo sa fantastika už tak votrela do mainstreamu, že ju už v ňom ani nevnímame, aj keď na nás kričí priam excelentným spôsobom? Jurko Malíček tému exemplifikuje na príklade aktuálneho filmu Yesterday.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (máj 2019)

Už sa o ňom napísalo a nahovorilo veľa a ešte sa toho aj veľa povie. Hovoríme o Game of Thrones (Hra o tróny), veľdiele, ktoré si získalo mnoho fanúšikov aj medzi publikom hlavného prúdu, aby ich tento rok v poslednej sérii dorazilo. Čo na to Jurko Malíček?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (marec 2019)

Tak nám znova idú regulovať internet. Znova problém s autorskými právami, znova najblbšie možné riešenie, z ktorého autori aj tak nič nebudú mať, a znova sa časť počítačovo gramotnejších užívateľov presunie hlbšie. Na Dark Web, samozrejme.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (február 2019)

Nie všetci to pochopia, nie všetci si tým prešli a budú prežívať tú bázeň, ktorú opisuje Jurko Malíček vo svojom pravidelnom stĺpčeku u nás v magazíne tento mesiac. A je to aj dobré, že pre mladú generáciu bude toto tá ich Duna.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (január 2019)

Takže 2019? No dobre, opäť nás čaká extrémna hojnosť, prakticky niet týždňa, čo by v kinách nemal premiéru minimálne jeden film, čo treba vidieť. Do kina teda pôjdem minimálne 52 krát a nič na tom nemení ani skutočnosť, že päť krát už som tohto roku v kine bol.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (december 2018)

Píšete aj vy list Ježiškovi alebo si len ukladáte veci do "Zoznamov prianí" na online stránkach a tajne dúfate, že ich tam niekto z Vašich blízkych nájde? V oboch prípadoch je pocit úžasu pri splnenom prianí na mieste. A aký darček by si prial Jurko Malíček?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (november 2018)

Stan Lee bol skutočne niekto, muž Marvelu, emblematický a symbolický hrdina, autor, ktorému sa podarilo zmeniť komiksy dramatickým spôsobom.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (október 2018)

Fantastika je pre ľudí, čo ich realita nudí, zvykol som si zaveršovať, keď mi niekto znova položil otázku a nerozumel odpovedi.
42, samozrejme.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (september 2018)

Predátor je späť, štvrtý film, tretie pokračovanie v priamej línii, alebo siedmy, ak vezmeme do úvahy aj tie nešťastné crossovery s Votrelcami, čo sa na rozdiel od videohier, knižiek a komiksov tak zúfalo nepodarili. Vlastne celé to nie je najšťastnejšie, Predátorova filmová séria totiž akoby bez Arnolda nemala príliš zmysel.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (august 2018)

Letné dovolenky, voda, oddych... a k tomu knižka. Jurko Malíček prežil s niekoľnými na dovolenkách pocity úžasu a chce sa s vami o ne podeliť. A čo vy, ktoré letné knižné dobrodružstvá vám navždy ostanú v pamäti.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (júl 2018)

Popkultúrne dokumenty. Sem smerujem – inšpirovaný bonusmi k Ready Player One – k celovečerným dokumentárnym filmom akosi tematizujúcim populárnu kultúru. Je ich mimoriadne veľa a ďalšie stále vznikajú a je na ich fascinujúce, že dokážu zachytiť a sprostredkovať čaro fanúšikovstva v tých najrozmanitejších podobách.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (jún 2018)

Tak som zase neoslávil Uterákový deň. Už je to viac ako mesiac, teda stará, až mŕtva záležitosť, dávno zabudnutá vec, ktorú som mal dávno vypustiť z hlavy, ale akosi to nejde. Ten 25. máj totiž akoby bol zakliaty, evidujem ten dátum samozrejme, značím v kalendári, aj v poznámkach a tak ďalej a napriek tomu sa mi ešte nepodarilo ten uterák vytiahnuť a prehodiť si ho cez tašku...

Pocit úžasu Jurka Malíčka (máj 2018)

Luke Darth Vaderov syn? Čo ti hrabe? Nehrabe, v trojke sa to vysvetlí, na konci je tam už dobrý Vader aj s Yodom, sú mŕtvi, ale ako duchovia, čo znamená, že v roku 1985 už som mal pravdepodobne za sebou aj Návrat Jediho, a dôležité je to iba preto, že si uvedomujem, že Hviezdne vojny sú súčasťou môjho života už minimálne tridsať tri rokov.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (apríl 2018)

Máte aj vy svoju záležitosť medzi dielami žánrov fantastiky, ktorá vás drží natoľko, že vás núti sa do jej hlbín ponárať stále viac a viac, hlbšie a hlbšie a odkrývať tak jednotlivé poklady, ktoré do nej ()možno chcene alebo nechcene) zapracovali autori? To dielo, ktoré vo vás vyvoláva pocit úžasu?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (marec 2018)

Keby som chcel byť patetický, napísal by som, že na zelený štvrtok ide do kín film, ktorý túžim vidieť po celý život. Lenže patetický byť nechcem, tak budem len jednoducho osobný. Ako nakoniec vždy, ale čo mám byť cudzí?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (február 2018)

Jurko Malíček sa tentokrát vo svojej rubrike zameria na odpracovanie svojich knižných restov. Určite máte vy tiež také knihy, ktoré čakajú na to finálne sklapnutie ich väzby, aby ste ich zo stola mohli odložiť na správne miesto v knihovničke. Ktoré z nich to budú ale u neho?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (január 2018)

"Fantastický fantastický rok za nami" - tak začína svoju prvú rubriku Jurko Malíček na scifi.sk v roku 2018 a myslí to od srdca. A to nie sú plané slová do vetra, pretože je za nimi pocit úžasu, ktorý je iskrou prebúdzajúcou v dušiach nových fanúšikov zanietenie pre vec fantastickú. Ale o tom, aký úžasný bol ten predchádzajúci rok by ste si mali sami prečítať...