Pocit úžasu Jurka Malíčka (apríl 2018)

Máte aj vy svoju záležitosť medzi dielami žánrov fantastiky, ktorá vás drží natoľko, že vás núti sa do jej hlbín ponárať stále viac a viac, hlbšie a hlbšie a odkrývať tak jednotlivé poklady, ktoré do nej ()možno chcene alebo nechcene) zapracovali autori? To dielo, ktoré vo vás vyvoláva pocit úžasu?
Podporte scifi.sk
Môže to byť tak dva roky, asi sa to odohralo na Žiarskom Geekfeste, ale ruku za to do ohňa nedám, lebo čas a miesto si skutočne nepamätám. Zato situáciu presne, lebo až modelovo ilustruje, prečo sa tieto stretnutia dejú. Bolo po prednáške, o komiksoch sa čosi vravelo, vyšli sme von, lebo vo vnútri si nepomudrujem tak dobre ako vonku a pridal sa k nám mladík, ktorý držal v rukách prvé dva zväzky Ságy. Rozprávať sa o nich sa mu žiadalo, podeliť sa s kýmsi, zazdieľať, lebo Sága je presne ten komiks, ktorý túto túžbu dokáže vzbudiť. A aj sme pohovorili, dobre, ale nie dosť vzhľadom na tému rozhovoru a akosi bez pointy. Oboch nás Sága síce nadchýnala, ale mňa už nie do tej miery, aby som o nej dokázal hovoriť s cudzím človekom.
Iste, nebol cudzí, bol náš, veď to bolo na cone, len bol ešte príliš mladý, príliš zapálený, príliš idealista, či ako to napísať, človek zasiahnutý naplno pocitom úžasu s takou silou, že sám to jednoducho nedokázal spracovať. Odvtedy sme sa samozrejme nevideli, teda aspoň myslím, na zápal toho mladíka ale myslím vždy, keď sa snažím komusi fantastikou dosiaľ nepobozkanému vysvetliť, čo na tom vlastne máme.
Lebo ja vlastne neviem, čo na tom máme. Viem, čo na tom mám ja, ale za nikoho iného si to navážno tvrdiť nedovolím. To preto som s tým mladíkom nehovoril o Ságe viac, chcel sa rozprávať o veciach, na ktoré si musí prísť sám. Sága ho nadchla, inšpirovala, extrémne sa mu páčila, zasiahlo ho, rekonfigurovala, rozumiem, ale pomôcť neviem.
Sága - Reklamné - Banner
Sága - Reklamné - Banner / Zdroj Disclaimer
Komiksová séria Briana K. Vaughana a Fiony Staplesovej Sága, ktorej dosiaľ v češtine vyšlo šesť zväzkov a siedmy by mal vyjsť niekedy začiatkom mája je iniciačná záležitosť, veľká fantastika v tom najpoctivejšom slova zmysle a k tomu komiks, čo tak pred pätnástimi rokmi mohlo znamenať, že ľudia, čo čítajú fantastiku programovo sa k tomu nedostanú, ale dnes už je to jedno, lebo aj tým najortodoxnejším čitateľom už došlo, že príbeh si určuje médium a nie naopak, čo znamená, že ak by bola Sága knižkou, filmom či seriálom, nebola by taká silná. Mohla by byť silná inak, samozrejme, ale o tom nehovorme, vráťme sa tam, kde je Sága iniciačnou záležitosťou.
Čo to je, iniciačná záležitosť? V mojom prípade skúsenosť, ktorá ma zasiahne natoľko, že chcem vedieť viac. Vedieť, nie tušiť, preto sa venujem teórii a ono vedenie treba samozrejme brať s príslušnou relativistickou rezervou.
A teraz znova k Ságe. Sága je umelo vytvorený mýtus, čo znamená, že synkretizuje akési skúsenostné poznanie svojich tvorcov, v tomto prípade nie anonymných reprezentantov svojho druhu, ale konkrétnych ľudí. Príbeh sa môže zdať extrémne jednoduchý, až naivný, zaujímavé sú detaily, nuansy, jednotliviny, parciálne riešenia, významovo preťažené štylistické trópy a figúry - jednoducho všetko to, čo odkazuje za príbeh. A keďže ten je rámcovaný veľkou vojnou medzi dvoma základnými módmi fantastiky, sci-fi a fantasy, je Sága mýtom o fantastike ako takej, o pocite úžasu, o naratívnych postupoch, o formách a témach, o postavách a tak ďalej. Jazykom komiksu beletrizovaná teória fantastiky, z ktorej sa dá odvodiť prakticky celá teória žánrov. Raz napíšem o Ságe štúdiu, takú veľkú, poriadnu, s použitou literatúrou na tri strany a formuláciami, ktoré bude treba prečítať trikrát, aby dávali zmysel. Vidím to tak na päťdesiat strán, ale zatiaľ neviem, lebo Sága stále pokračuje a nadchýna ma s každým dielom viac, hoci už rozumiem podstatne lepšie, ako na začiatku a som presvedčený, že konca sa dočkáme, ale pointy nie. To bude nakoniec jeden z motívov tej štúdie, rozdiel medzi príbehom a rozprávaním. V každom prípade ale ešte nedozrel čas, ešte si netrúfam, lebo musí to byť aspoň tak dobré, ako Sága a to si teraz neviem predstaviť.
Ale napíšem to, nie kvôli niekomu, akože preto, aby som sa so svojim čítaním Ságy podelil ešte s niekým, ale preto, aby ja som presne vedel, ako to vlastne myslím. Pocit úžasu je spoločný, áno, ale podeliť sa s ním nedá.

Juraj Malíček

Juraj Malíček
Teoretik pokultúry, azda jediný človek na svete, ktorému sa podarilo dvakrát priviesť ku koncu ten istý časopis. R.I.P. Fantázia - on za to môže. Príležitostne publikuje, rád nakupuje v papiernictve a vo videohrách preferuje brokovnicu.

Súvisiace objekty SFDB

(2012)

Sága

Diskusia

Juraj Búry
bol to geekfest. odišli sme, lebo tá prednáška bola hrozná a banálna. mladíka si aj ja pamätám, viem že som sa nezapájal a potom som sa vytratil. ságu som totiž ešte nečítal.
24.04.2018

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2012)

Sága

Ďalšie články a poviedky v téme Pocit úžasu Jurka Malíčka

Pocit úžasu Jurka Malíčka (november 2019)

Niekedy na človeka dôjde chuť si nielen prečítať a pozrieť nejakú tú fantasy alebo scifi ságu, ale skúsiť pozrieť za ich kulisy, pokúsiť sa odomknúť tajomstvá ich autorov a autoriek. Ten človek je Jurko Malíček, ale môžeš ním alebo ňou byť aj ty...

Pocit úžasu Jurka Malíčka (október 2019)

Nové pokračovanie Terminátora opätovne rozrušilo hladinu starých dobrých frančíz z rokov dávno minulých, ale podľa Jurka Malíčka to deväťdesiatky však naozaj nie sú a nový Terminátor nie je ani zďaleka taký dobrý ako starý.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (september 2019)

Postupný presun geekovských a nerdovských častí popkultúry do dnešného mainstreamu prostredníctvom dospievajúcej generácie so sebou neprináša len pozitívnu publicitu. Ohrozenie v podobe apropriácie symbolov, postáv či tém do hlavného prúdu je reálne.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (august 2019)

Popkultúra dnes zahŕňa aj to, čo by ešte pred pár desaťročiami bolo okrajovým žánrom nerdov a geekov, a dokonca sa z týchto záležitostí dôb minulých inšpiruje. Pretože má z čoho. Nad fenoménom referencovania sa v tohtomesačnom stĺpčeku zamýšľa Jurko Malíček.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (jún 2019)

Ako veľmi prístupný je mainstream k fantastike? Alebo sa fantastika už tak votrela do mainstreamu, že ju už v ňom ani nevnímame, aj keď na nás kričí priam excelentným spôsobom? Jurko Malíček tému exemplifikuje na príklade aktuálneho filmu Yesterday.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (máj 2019)

Už sa o ňom napísalo a nahovorilo veľa a ešte sa toho aj veľa povie. Hovoríme o Game of Thrones (Hra o tróny), veľdiele, ktoré si získalo mnoho fanúšikov aj medzi publikom hlavného prúdu, aby ich tento rok v poslednej sérii dorazilo. Čo na to Jurko Malíček?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (marec 2019)

Tak nám znova idú regulovať internet. Znova problém s autorskými právami, znova najblbšie možné riešenie, z ktorého autori aj tak nič nebudú mať, a znova sa časť počítačovo gramotnejších užívateľov presunie hlbšie. Na Dark Web, samozrejme.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (február 2019)

Nie všetci to pochopia, nie všetci si tým prešli a budú prežívať tú bázeň, ktorú opisuje Jurko Malíček vo svojom pravidelnom stĺpčeku u nás v magazíne tento mesiac. A je to aj dobré, že pre mladú generáciu bude toto tá ich Duna.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (január 2019)

Takže 2019? No dobre, opäť nás čaká extrémna hojnosť, prakticky niet týždňa, čo by v kinách nemal premiéru minimálne jeden film, čo treba vidieť. Do kina teda pôjdem minimálne 52 krát a nič na tom nemení ani skutočnosť, že päť krát už som tohto roku v kine bol.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (december 2018)

Píšete aj vy list Ježiškovi alebo si len ukladáte veci do "Zoznamov prianí" na online stránkach a tajne dúfate, že ich tam niekto z Vašich blízkych nájde? V oboch prípadoch je pocit úžasu pri splnenom prianí na mieste. A aký darček by si prial Jurko Malíček?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (november 2018)

Stan Lee bol skutočne niekto, muž Marvelu, emblematický a symbolický hrdina, autor, ktorému sa podarilo zmeniť komiksy dramatickým spôsobom.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (október 2018)

Fantastika je pre ľudí, čo ich realita nudí, zvykol som si zaveršovať, keď mi niekto znova položil otázku a nerozumel odpovedi.
42, samozrejme.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (september 2018)

Predátor je späť, štvrtý film, tretie pokračovanie v priamej línii, alebo siedmy, ak vezmeme do úvahy aj tie nešťastné crossovery s Votrelcami, čo sa na rozdiel od videohier, knižiek a komiksov tak zúfalo nepodarili. Vlastne celé to nie je najšťastnejšie, Predátorova filmová séria totiž akoby bez Arnolda nemala príliš zmysel.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (august 2018)

Letné dovolenky, voda, oddych... a k tomu knižka. Jurko Malíček prežil s niekoľnými na dovolenkách pocity úžasu a chce sa s vami o ne podeliť. A čo vy, ktoré letné knižné dobrodružstvá vám navždy ostanú v pamäti.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (júl 2018)

Popkultúrne dokumenty. Sem smerujem – inšpirovaný bonusmi k Ready Player One – k celovečerným dokumentárnym filmom akosi tematizujúcim populárnu kultúru. Je ich mimoriadne veľa a ďalšie stále vznikajú a je na ich fascinujúce, že dokážu zachytiť a sprostredkovať čaro fanúšikovstva v tých najrozmanitejších podobách.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (jún 2018)

Tak som zase neoslávil Uterákový deň. Už je to viac ako mesiac, teda stará, až mŕtva záležitosť, dávno zabudnutá vec, ktorú som mal dávno vypustiť z hlavy, ale akosi to nejde. Ten 25. máj totiž akoby bol zakliaty, evidujem ten dátum samozrejme, značím v kalendári, aj v poznámkach a tak ďalej a napriek tomu sa mi ešte nepodarilo ten uterák vytiahnuť a prehodiť si ho cez tašku...

Pocit úžasu Jurka Malíčka (máj 2018)

Luke Darth Vaderov syn? Čo ti hrabe? Nehrabe, v trojke sa to vysvetlí, na konci je tam už dobrý Vader aj s Yodom, sú mŕtvi, ale ako duchovia, čo znamená, že v roku 1985 už som mal pravdepodobne za sebou aj Návrat Jediho, a dôležité je to iba preto, že si uvedomujem, že Hviezdne vojny sú súčasťou môjho života už minimálne tridsať tri rokov.

Pocit úžasu Jurka Malíčka (apríl 2018)

Máte aj vy svoju záležitosť medzi dielami žánrov fantastiky, ktorá vás drží natoľko, že vás núti sa do jej hlbín ponárať stále viac a viac, hlbšie a hlbšie a odkrývať tak jednotlivé poklady, ktoré do nej ()možno chcene alebo nechcene) zapracovali autori? To dielo, ktoré vo vás vyvoláva pocit úžasu?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (marec 2018)

Keby som chcel byť patetický, napísal by som, že na zelený štvrtok ide do kín film, ktorý túžim vidieť po celý život. Lenže patetický byť nechcem, tak budem len jednoducho osobný. Ako nakoniec vždy, ale čo mám byť cudzí?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (február 2018)

Jurko Malíček sa tentokrát vo svojej rubrike zameria na odpracovanie svojich knižných restov. Určite máte vy tiež také knihy, ktoré čakajú na to finálne sklapnutie ich väzby, aby ste ich zo stola mohli odložiť na správne miesto v knihovničke. Ktoré z nich to budú ale u neho?

Pocit úžasu Jurka Malíčka (január 2018)

"Fantastický fantastický rok za nami" - tak začína svoju prvú rubriku Jurko Malíček na scifi.sk v roku 2018 a myslí to od srdca. A to nie sú plané slová do vetra, pretože je za nimi pocit úžasu, ktorý je iskrou prebúdzajúcou v dušiach nových fanúšikov zanietenie pre vec fantastickú. Ale o tom, aký úžasný bol ten predchádzajúci rok by ste si mali sami prečítať...