Star Wars Ep. VIII - The Last Jedi (recenzia)

Tak sa nám rok s rokom zišiel, a máme tu nové Hviezdne vojny. V poradí už deviate (ja viem, ale Rogue One). Takže...aká je tá nová diznijovka?
cyberstorm
Podpor scifi.sk 2 % z dane v roku 2023
Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi - poster
Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi - poster Disclaimer
Keď v 70-tych rokoch zháňal George Lucas pre svojho Flash Gordona peniaze, isto by ho ani len nenapadlo, že o pár desaťročí neskôr bude duchovné dieťa práve tohto projektu jedným z najznámejších filmov všetkých čias. Ak náhodou vôbec nie tým najznámejším.
Sága Hviezdnych vojen prešla od toho osudového večera v r. 1977 dlhú cestu. V prvej (prostrednej? alebo radšej pôvodnej?) trilógii sme videli pád Dartha Vadera, Impéria a vzostup Luka Skywalkera.
Následne sa na prelome milénia objavila nová trilógia popisujúca naoko dokonalú a cukríkovú Republiku, Jediov a ich pád. A po rokoch čakania sme sa v 2015 konečne dočkali pokračovania. Či úspešného alebo nie, nech každý posúdi sám. Samozrejme, okolo Star Wars medzi tým vyrástol kult a celé expandované univerzum plné seriálov, komiksov, kníh a videohier. V týchto dňoch prichádza do kín najnovšie, v poradí už ôsme pokračovanie legendárnej snímky. A že ide to bude film roku, nikto nepochybuje.
Republika je v troskách. First Order, militantná organizácia kráčajúca v šľapajach Impéria na čele s tajomným Snokeom a jeho verným psom Kylo Renom/Benom Solom, pokračuje s likvidáciou zvyškov Odporu pod velením generálky Leii Organy. Na vzdialenej planéte zatiaľ nachádza otázkami sužovaná mladá Rey legendami opradeného posledného majstra Jediov, Luka Skywalkera. Podarí sa jej presvedčiť ho, aby sa vrátil a bojoval proti Temnej strane, tak ako kedysi proti Impériu?
Star Wars: Episode VIII - The Last Jedi - final trailer Disclaimer
Trailer na Star Wars: Ep. VIII – The Last Jedi.
Treba povedať, že písať recenziu na film, ktorý ste videli a pritom sa pokúsiť nevykvákať do sveta jeho obsah, je dosť náročné. O to viac, že nové SW sú plné prekvapení. Napriek tomu sa o to budem zo všetkých síl snažiť. Ale pekne poporiadku...
Prvá dobrá správa je, že film nie je kópiou Ep. V v takej podobe, ako The Force Awakens bola kópiou Ep. IV. Isto, aj tu narazíme na niektoré scény, ktoré budú pripomínať bitku o ľadovú planétu Hoth z úvodu Impéria vracia úder (to sme už koniec koncov mohli vidieť aj v traileri) a reminiscencia Luka a Yodu v podobe Rey a majstra Luka je tiež viac než zjavná. Našťastie, režisér Rian Johnson sa v daných scénach nezmyselne neutápa a samotný film má ďaleko väčší presah než len sentimentálne spomínanie. Nové Hviezdne vojny sú o postavách - ich vývoji a minulosti. A to podľa môjho skromného odhadu viac, než kedykoľvek predtým.
Finn, rey a Rose
Finn, rey a Rose Disclaimer
Finn, Rey a Rose.
The Last Jedi je v skutočnosti odlišný film, než aký sme asi všetci očakávali. Samozrejme, dôjde na vesmírne boje, prestrelky stíhačiek, Jediov, svetelné meče, hlášky, Millenium Falcon, exotické kreatúry, humor... a Silu. Isto, to všetko tam nájdete. Ale hlavne je to vcelku odvážny pokus o odklonenie sa od pop kultúrnej zábavy tak, ako nám ju predostieral nielen Lucas, ale napr. aj Abrams, a príklon k vážnejším prvkom. Z filmu jednoznačne cítiť bolesť, zúfalstvo, tiene minulosti a ťarchu rozhodovania sa. Desaťročia konfliktov našich obľúbených hrdinov zmenili.
generál Leia Organa
generál Leia Organa Disclaimer
Princezná. Senátorka. Generálka. Leia Organa. Carrie Fisher.
Odpor, čoby ideologický pokračovateľ Rebélie, už zďaleka nie je to, čo býval. Kým v Ep IV-VI bol boj rebelov proti Impériu ako súboj Dávida proti Goliášovi, v Ep. VIII je to boj mravca proti celej armáde Goliášov. Roky sa podpísali aj na Leii Organe. Príjemným zistením je, že posledné natočené scény Carrie Fisher, ktorá takto pred rokom náhle zomrela, patria k jej najlepším. Podobne aj Leia už dávno nie je to arogantné decko plné energie z epizódy IV - VI. Generálka Organa je, podobne ako tak ako Odpor, na pokraji síl. Márne sa snaží zachrániť aspoň tie posledné zvyšky domova, snov a ľudí, čo jej ostali. Žiadna veľkolepá hrdinka zo starých čias, ale stará žena o paličke, snažiaca sa nájsť aspoň aké-také bezpečie pre tých, čo jej veria. Stará, avšak stále hrdá. Stále nezlomená. Takmer.
živá legenda Luke Skywalker
živá legenda Luke Skywalker Disclaimer
Žijúca legenda, majster Jedi Luke Skywalker...
Podobne je to aj s dejovou líniou Rey a Luka. Za všetko môžem povedať len toľko, že ak očakávate ďalší tréning v štýle Yoda - Luke, budete prekvapení. Keď už sme pri Lukovi, povedzme si niečo o jeho synovcovi. V nových Hviezdnych vojnách sa konečne niečo dozvieme o Kylo Renovej minulosti, zistíme niektoré dôvody, prečo urobil to, čo urobil. Navyše, treba uznať, že už nepripomína Darth Ema z Ep. VII. Isto, výbuchy zúrivosti tu stále ostali, ale je tam aj niečo viac. Adam Driver, herec stvárňujúci Kyla Rena, dostal na prekreslenie Benovho charakteru širšiu plochu než v Ep VII a to sa mu podľa mňa vcelku podarilo viac ako v Ep. VII.
Kylo Ren/Ben Solo
Kylo Ren/Ben Solo Disclaimer
...a jeho žiak Kyle Reno.
A Rey? Tá hľadá odpovede. Jej postava prechádza etapami naivity, tvrdohlavosti, nádeje, zúfalstva a hnevu, aby chvíľu na to pochopila pravdu a postavila sa jej zoči-voči... a potom si celé to kolo znova zopakovala. Som si istý, že po zhliadnutí najnovšej epizódy padne veľké množstvo teórií o jej pôvode, no myslím si, že ak sa nad tým zamyslíte, je to tak možno aj lepšie. Svoje vlastné veľké dejové línie dostanú aj Finn a Poe. A nielen to. Ako sa ukáže, aj u týchto postáv dôjde k niektorým príbehovým či charakterovým zvratom. Samozrejme, tešiť sa môžete aj na pár cameo, a to nielen z Ep. VII.
Poe Dameron v akcii
Poe Dameron v akcii Disclaimer
Aj ôsma epizóda bude plná vesmírnych bitiek.
Ako sa vraví, nič nie je stopro. Ani Ep. VIII nie. Aj tu sa v scenári vyskytujú chyby a vata, bez ktorých by sa film pokojne obišiel. Aj tu režisér využíva klišé, aby zatlačil na divákove srdce. Aj tu divák sem tam pokrúti hlavou nad fyzikou. A aj tu sú scény, pri ktorých má človek chuť postaviť sa oproti stene a opakovane do nej udierať hlavou s výkrikom PREČOOO??? Našťastie ich je vo filme málo, no za všetky len spomeniem scénu s Leiou (keď na ňu dôjde, pochopíte). Záver filmu možno tiež vyznieva mierne pateticky, ale zato v podobe tej najčistejšej nádeje.
Ku koncu chcem vystríhať pred slovenským dabingom, na ktorom som bol. Zatiaľ, čo pri masívnej bitevnej lodi názov dreadnought neprekladali a podobne sa držali aj pri označení stíhačiek X-Wing, tak pri premenovaní Star Destroyer na Ničiteľa hviezd mi naozaj šlo utrhnúť uši. O to viac, ak si uvedomíte, že destroyer je vo vojenskej terminológii torpédoborec a že Star Destroyer naozaj nikdy žiadne hviezdy neničil. Žiaľ, podobných chuťoviek by sa tam našlo viac.
Záver: Na nové Hviezdne vojny bude veľa ľudí nadávať. Veľa ľudí ich bude chváliť. Množstvo fanúšikov bude mať (podobne ako ja) kuloárne hlboko uvedomelé reči o premárnenej šanci. Musím povedať, že aj mne v zásade trvalo jeden celý deň rozhodnúť sa, či sa mi The Last Jedi páči alebo nie. Myslím si ale, že som sa konečne rozhodol. Nové SW sú veľmi dobrý film. Lepší, než sa spočiatku zdá. Ale iný, než sa očakávalo. Dalo by sa povedať, že Hviezdne vojny konečne dospeli.
Verdikt: 90%

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Veronika Valent
Musím autora recenzie pochváliť. Súhlasím s ním vo viacerých bodoch. Aj s tou Leiou. :-) Podobne ako on som odchádzala z kina v rozpakoch. Ale keďže kvôli premiére som cestovala niekoľko desiatok kilometrov, už pred domom som si vedela dať odpoveď na otázku, či sa páčilo. Áno, páčilo a veľmi. Malo to hĺbku, ktorú som od filmu ani nečakala. Počas toho filmu som sa dokázala vcítiť do viacerých postáv a ich konania a s niektorými súcitila. Film mal všetko, čo HV by mali mať. Boli temné, miestami vtipné, dramatické, s nádychom tragédie až zúfalstva s plápolajúcou iskierkou nádeje. Pre mňa je to vydarené pokračovanie dobrých starých HV, samozrejme, v novom šate. Až mi na konci prišlo ľúto, že v dobe prvých HV vojen nemali filmári podobné technické možnosti. Vrelo odporúčam.
14.12.2017
YaYa
Neboli planétoborce a tankochody? Tomu sa hovorí premárnená prekladateľská šanca :/ Nuž, ale podľa toho, čo počúvam o pomeroch pri preklade filmov, tak tam možno boli poľahčujúce okolnosti. V každom prípade radšej na originál :)
14.12.2017
draculin
Tak ono je samotny nazov "torpedoborec" ako preklad "destroyeru" strasne nestastny, nepresny a nemoderny - ale SK terminologie nepusti, takze mame problem. Pricom vramci SW trieda Star Destroyer vobec nezodpoveda "torpedoborcom", co su v podstate mensie eskortne lode, s nizsou polebnou silou, ktorych ulohou je najma prieskum alebo podpora hlavnych bojovych sil (historicky). V modernych flotilach su zase "destroyers" hlavnou oporou operacnych zvazov, no ich vyzbroj uz vobec nie je postavena na torpedach... tak a teraz babo raď. Slovo "destroyer" v Star Destroyer prakticky neodkazuje na tradiciu torpedoborcov, ale suvisi s "nicenim". Ak by sa to malo prekladat, asi by bol potrebny uplne novy nazov :)
14.12.2017
draculin
Planetoborec / Hviezdoborec - to uz znie vyrazne lepsie :)
14.12.2017
Veronika Valent
Mne osobne prekážal už preklad The LastJjedi ako Poslední jediovia. Jednak toľko samohlások pokope vyzerá opticky zle a jednak pôvodná metafora názvu sa posúva kamsi inam. Nerozumiem týmto snahám o preklad všetkého za každú cenu. Je to také puristické. Ja som si našťastie našla film s titulkami, aspoň som si mohla naplno vychutnať krásny zamatový hlas Carrie Fisher.
14.12.2017
YaYa
Prepáč mi, ale musím oponovať. V slovenčine sa v žiadnom prípade "neprekladá všetko za každú cenu". Práve naopak. A potom to s jazykom tak bohužiaľ vyzerá. Ľudia rozprávajú/píšu zle a ani si to neuvedomujú.
Ak doslovný preklad názvu neznie dobre, vždy sa dá prísť s nejakými kreatívnymi alternatívami. Len tie prostý človek kritizuje, lebo znamenajú niečo iné ako v angličtine. Ale to je v poriadku, lebo v skutočnosti sa takéto substitúcie robia, aby mali na diváka/čitateľa rovnaký efekt - práve efekt sa na Slovensku používa ako základná zásada. Američan názvu v angličtine rozumie hneď (napríklad Mission impossible), pre nás je exotický - a to je úplne iný efekt, iný film. Ako pardon, že zahlcujem Hviezdne vojny prekladovou teóriou, ale som na svoj odbor mimoriadne citlivá - minimálne preto, že sa každý laik tvári, že sa v tom vyzná (a nemyslím to ako útok, len sa to snažím vysvetliť).
14.12.2017
cyberstorm
No vies...ked neprelozili "dreadnought" a "X-wing" tak nemuseli imho prekladat ani "Star Deasyroyer". Alebo pouzit nieco ako bolo v knihach z Egmontu. Tam ho prelozili ako Hvězdný destruktor. Ale pouzit Ničiteľ hviezd je fakt zle. Star Destroyer je navyse v SW univerze definovany ako bitevna lod alebo tazly kriznik. Lenze aj v B5 boli najtazsie lode EA ako je Omega, Nova alebo Warlock nazyvane Destroyers, hoc to su tiez bitevne lode....
14.12.2017
jurinko
YaYa, ty robis preklady? Ake jazyky a akym smerom (do/zo slovenciny)? Potreboval by som poradit v jednej veci, mozem ti napisat mail?
14.12.2017
YaYa
E-mail v profile.
14.12.2017
draculin
Dreadnought je mimoriadne tazko prelozitelny - zase z historickych dovodov. Povodne to bolo meno jednej bitevnej lodi Royal Navy zo zaciatku 20. storocia. Uplne nova obrnena konstrukcia a typ, takze lod niekolkonasobne prevysovala cokolvek ine co vtedy plavalo a bola v podstate neporazitelna. Jej koncept bol nasledne kopirovany a stal sa synonymom a oznacenim pre cely druh lodi - modernych bitevnych lodi. Preklad by bol "Neohrozeny", ale to uplne mimo misu. Taka Hviezda Smrti sa zase bez vacsich problemov prelozit dala... Proste Slovencina je v tomto ovela tazsia, takze naozaj ide o cit prekladatela a ked je tento opica...dopadne to blbo. Destruktor by bolo prijatelne riesenie :/
No v zasase - nechodit na dabovane verzie cohokolvek :))
(aspon pokial ide o anglinu, taka cinstina...no OK)
15.12.2017

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Ďalšie články a poviedky v téme Star Wars Epizóda VIII

Star Wars Ep. VIII - The Last Jedi (protirecenzia)

Aj keď je cyberstormova recenzia super, mám pocit, že nové Star Wars si žiadajú ešte jeden pohľad.

Star Wars Ep. VIII - The Last Jedi (recenzia)

Tak sa nám rok s rokom zišiel, a máme tu nové Hviezdne vojny. V poradí už deviate (ja viem, ale Rogue One). Takže...aká je tá nová diznijovka?

Rian Johnson vytvorí novú trilógiu Hviezdnych vojen

Režisér Star Wars: The Last Jedi, Rian Johnson, sa stal zodpovedným za vytvorenie novej trilógie filmov zasadenej do filmového univerza Hviezdnych vojen a bude režírovať prvý z nich.

Star Wars: The Last Jedi - nové video

Prinášame vám nové video obsahujúce scény z natáčania s komentármi hercov.