YaYa

Má rovnako rada bosorky na metlách aj vesmírne lode. Pre scifi.sk najmä recenzuje knižky, na streamoch filozofuje o Fantastickej poviedke a organizuje Poviedky na počkanie.

Info

Prezývka YaYa
Web:
Členom scifi.sk: 13 rokov
Naposledy online: 22.12.2022
E-mail: jana.tabackova@scifi.sk
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 565
Články: 208
Poviedky: 42

Zbierka - ponúka

YaYa ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

YaYa ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

YaYa ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

Mlok z roku 2020 vás chytí a nepustí, kým ho nedočítate (recenzia Mlok 2020)
Pavla Fritza sme počúvali ako audioknihu v aute cestou na Pegascon. Má v tej zbierke viac pamätných poviedok, ale táto s exorcistom bola fakt 11 z 10 :) Nevedela som, že ju mal v CKČ.
06.12.2022 10:52:34

Podobní
Ak som dobre pochopila náznak, ale bol veľmi drobulinký, až neviem, či bol, tak je hrdina bigfoot, ktorý dokazoval, že ľudia jestvujú?
25.11.2022 22:07:25

Poviedky na počkanie 73 - Témy
Ahoj, poviedka nám reálne prišla 20:11, a potom ešte prišlo 10 jej kópií. Ďakujeme za informáciu, určite nám to pomôže zistiť, v čom je problém. Pre technické problémy sme tentoraz zaradili poviedky, ktoré prišli do 20:35, takže žiaden strach.
25.11.2022 20:48:09

Prečo?
Pripomenulo mi to poviedku Kruhy, ktorá bola pred pár rokmi vo finále MCF. Tento formát je trochu zradný. Namiesto toho, aby si nahodil háčik na začiatku a potom čitateľa len priťahoval na udičke, púšťaš ho a chytáš znova a znova. A čitateľská rybička sa chytá čoraz váhavejšie. A nepomáha ani, že rybička už vie, ako jednotlivé príbehy skončia - vždy smrťou. Po chvíli už len netrpezlivo čaká, kedy už ďalšia postava zomrie, aby sa mohla dostať aspoň o krok ďalej. Ak je cieľom všetkých mikropríbehov, aby nás len nasmerovali k záverečnej úvahe, sú pridlhé. Ak nám majú pomôcť sa do postavy vžiť, sú zase prikrátke. A často príliš zamerané na historické detaily, faktografiu, príliš málo na samotného človeka. Viac vyrozprávaš než ukážeš, dozvieme sa viac o stíhačkových strelách ako o ľuďoch, a preto to za mňa tak trochu skĺzlo po povrchu. Čo sa týka technickejších vecí, pozor na privlastňovacie zámená - kde dávať môj, kde svoj a kde vôbec nič. Najlepšie je nedať vôbec nijaké a dávať ich do textu, len keď naozaj musíš. A pozor na vety ako: Som centurion, vedúci mojich vojakov do útoku. Pri minimálnej úprave by som dala aspoň preč čiarku a upravila privlastňovacie zámeno: Som centurion vedúci svojich vojakov do útoku. Prirodzenejšie by mi to ale znelo bez príčastia. Som centurion a vediem svojich vojakov do útoku. Najviac sa mi páčila druhá sekvencia so starým cisárom. A dúfam, že pri vedomostiach, ktoré tu ukazuješ, sa čoskoro dočkáme historickej fantasy ;) A inak, pozor na upútavku. V tomto prípade čitateľa spoileruje a neostáva mu ani posledná vec - aby si sám mohol v hlave poskladať, čo majú príbehy spoločné. Takto som naozaj od polovice čakala, kedy už všetci umrú a dostanem sa k pointe.
11.10.2022 08:36:00

Minirecenzie

4
Film tak na 4 body. Ale môže byť z neho stobodová "movie night" s kamošmi. Stačí otvoriť víno, spraviť chlebíčky a nechať voľný priebeh... dojmom a pocitom :D. Pre dokonalý zážitok sa po dopozeraní odporúča ihneď premietať príslušný úprimný trailer.
10
William Faulkner stretol Agathu Christie a celý večer spolu pozerali Doktora Who. Detektívka s fantastickými prvkami sa odohráva v ponurom sídle na anglickom vidieku. Výborná práca so zápletkou a s rôznymi uhlami pohľadu. Koniec je trošku čiernobielejší, ako sa do tohto, dovtedy nádherne sivého sveta hodí, ale v každom prípade prekvapivý. Už len jedna rada: nezamýšľajte sa nad názvom, nečítajte si vopred recenzie a ani len informáciu na prebale. Čím menej budete o knihe vedieť, tým väčšia zábava bude postupne s hlavným hrdinom prichádzať na to, čo sa vlastne deje. Zatiaľ len v angličtine, snáď sa to čoskoro zmení ;)
8
Knižka, bohužiaľ, zatiaľ nevyšla v preklade, ale pokiaľ čítate po anglicky, určite ju vyskúšajte. O čo ide? Hlavný hrdina Frederick Withers ujde z väzenia v rakve, a keď potom večer na cintoríne „vstane z mŕtvych“, náhodní svedkovia si ho nedopatrením pomýlia s upírom. To vedie k celému radu bizarných situácií. Wells humor buduje postupne, zozačiatku sa možno len pousmejete, ale keď sa zoznámite s postavami a príbeh sa zamotá, príde aj na výbuchy smiechu. V románe okrem toho ako postavy vystupujú niektorí známi anglickí spisovatelia 19. storočia. Ideálny výber pre priaznivcov čierneho humoru.

Poviedky

Prvá snehová vojna

Zimnú idylku naruší príchod tanku s nezvyčajnou posádkou.

7 komentárov

Peklo ružami vystlané

Deň v živote starého záhradníka.

5 komentárov

Koniec sa blíži

Zem o chvíľu zničí asteroid, ale Milan má väčší problém. Pažravú korytnačku.

2 komentárov

Umelecké maniere

Je horúci augustový deň. Paľko a jeho šéf by si najradšej zašli na jedno chladené. Ale namiesto toho musia vyniesť klavír na druhé poschodie po zadnom schodisku divadla.

6 komentárov

Tik-tak

Uprostred letnej búrky hodinára v dielni prekvapí neželaná návšteva.

7 komentárov

Brownie na írsky spôsob

Čo urobíte, keď vám na párty cudzí človek ponúkne špeciálny koláčik?

8 komentárov