YaYa

Má rovnako rada bosorky na metlách aj vesmírne lode. Pre scifi.sk najmä recenzuje knižky a organizuje Poviedky na počkanie.

Info

Prezývka YaYa
Web:
Členom scifi.sk: 12 rokov
Naposledy online: 24.05.2022
E-mail: jana.tabackova@scifi.sk
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 525
Články: 198
Poviedky: 39

Zbierka - ponúka

YaYa ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

YaYa ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

YaYa ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

Druhý vek cisárstiev
Herné veci nie sú práve moja šálka kávy. Na jednej strane sa mi páčilo, že sa tie obrovské medzery (kto je pán, prečo čas funguje takým divným spôsobom, samotná funkcia prieskumníka atď.) v budovaní sveta vysvetlili tým, že ide o hru. Na druhej strane ma nebaví čítať príbehy zo zle vybudovaného sveta len preto, aby dláždili cestu k pointe ako pridlhá anekdota. Príde mi to rovnaké ako príbehy, ktoré sa končia záverom typu "bol to len sen". A myslím, že časom sa to stane rovnakým klišé. Výbornou pridanou hodnotou by mohlo byť postupné sebauvedomovanie postavy, ktoré tu bolo naznačené ku koncu jej života, vziať to z psychologického hľadiska a bola by to poviedka aj pre mňa. To ale závisí od vkusu čitateľa. Čo sa archaického jazyka týka, opäť raz by som ubrala na prechodníkoch. V scéne zo súčasného sveta by som vynechala telefonát, neprezrádza nám novú informáciu, to, že sme teda boli v hre, sme zistili už o niekoľko viet skôr.
23.05.2022 09:15:31

Drevo
Na poviedke sa mi veľmi páči ten "civilný" ľudský rozmer. Pekne nám sprostredkúvaš postavu mladého alkoholika, páči sa mi, že nežije vo vákuu - má rodinu, vybudované isté vzťahy. Na rozdiel od podobných postáv, o ktorých som v poslednom čase čítala, nie je výlučne hajzel, má aj istú citlivú stránku, len proste nevie odolať závislosti. Výborná postava. Zaujímal by ma aj pohľad do minulosti, prečo takto dopadol, ale k pochopeniu textu nechýba. Nedostatky by som videla hlavne kompozičné, úvod je veľmi dlhý (samotné budenie), záverečná hororová scéna zase prikrátka. Na nej bolo fajn hlavne to, ako postupne strácal prehľad o realite, ale zaslúžilo by si to viac miesta a trošku viac pritlačiť na atmosféru. Zišlo by sa lepšie previazať nefantastickú a fantastickú časť, napríklad intenzívnejším foreshadowingom/úvodom, ktorý by sa vracal k štedrému dňu retrospektívne, je mnoho spôsobov. Hlavne, aby to začínalo nejako zaujímavejšie, možno hneď pri pavúkovi, proste niečím nezvyčajným, aby si navodil atmosféru a od začiatku sme vedeli, že čítame fantastiku a horor. (Zobudenie je veľmi ošúchaný úvod a v podstate nám ním len podávaš informáciu, že postava je alkoholik, čo by sme pochopili neskôr z textu aj bez toho.) Ale čítalo sa mi to veľmi dobre, po úvode ma to vtiahlo a prelúskala som aj popri práci ;)
19.05.2022 17:03:05

Igmácova Metóda
Keď som bola malá, tak ak sa doma niečo stratilo, hovorili sme so segrou, že to zobral Ignác. 😃 Milá poviedka. Teraz ma baví pozerať ako sa Feri trápi so zipsom na batohu 😉
30.04.2022 22:50:36

Poviedky na počkanie 65 - Vyhodnotenie
Ahoj! Zvyčajných komentujúcich asi zlákalo jarné slniečko. V každom prípade si väčšinou komentáre píšu autori navzájom, takže je to otázka aj na nich 😉
27.03.2022 21:08:00

12. február
Aleš, druhé upozornenie. Za redakciu by som prosila, aby diskusia ostávala k veci v medziach slušnosti. Ak mi chceš opäť odpísať, že to bolo zo srandy, ušetri si to. Nemám tento druh zmyslu pre humor.
11.03.2022 07:35:14

Minirecenzie

4
Film tak na 4 body. Ale môže byť z neho stobodová "movie night" s kamošmi. Stačí otvoriť víno, spraviť chlebíčky a nechať voľný priebeh... dojmom a pocitom :D. Pre dokonalý zážitok sa po dopozeraní odporúča ihneď premietať príslušný úprimný trailer.
10
William Faulkner stretol Agathu Christie a celý večer spolu pozerali Doktora Who. Detektívka s fantastickými prvkami sa odohráva v ponurom sídle na anglickom vidieku. Výborná práca so zápletkou a s rôznymi uhlami pohľadu. Koniec je trošku čiernobielejší, ako sa do tohto, dovtedy nádherne sivého sveta hodí, ale v každom prípade prekvapivý. Už len jedna rada: nezamýšľajte sa nad názvom, nečítajte si vopred recenzie a ani len informáciu na prebale. Čím menej budete o knihe vedieť, tým väčšia zábava bude postupne s hlavným hrdinom prichádzať na to, čo sa vlastne deje. Zatiaľ len v angličtine, snáď sa to čoskoro zmení ;)
8
Knižka, bohužiaľ, zatiaľ nevyšla v preklade, ale pokiaľ čítate po anglicky, určite ju vyskúšajte. O čo ide? Hlavný hrdina Frederick Withers ujde z väzenia v rakve, a keď potom večer na cintoríne „vstane z mŕtvych“, náhodní svedkovia si ho nedopatrením pomýlia s upírom. To vedie k celému radu bizarných situácií. Wells humor buduje postupne, zozačiatku sa možno len pousmejete, ale keď sa zoznámite s postavami a príbeh sa zamotá, príde aj na výbuchy smiechu. V románe okrem toho ako postavy vystupujú niektorí známi anglickí spisovatelia 19. storočia. Ideálny výber pre priaznivcov čierneho humoru.

Poviedky

Umelecké maniere

Je horúci augustový deň. Paľko a jeho šéf by si najradšej zašli na jedno chladené. Ale namiesto toho musia vyniesť klavír na druhé poschodie po zadnom schodisku divadla.

6 komentárov

Tik-tak

Uprostred letnej búrky hodinára v dielni prekvapí neželaná návšteva.

7 komentárov

Brownie na írsky spôsob

Čo urobíte, keď vám na párty cudzí človek ponúkne špeciálny koláčik?

8 komentárov

Záchrana

Miško prišiel o ocka, o domov a teraz s mamou sami blúdia postapokalyptickou krajinou. Je len otázkou času, kedy si ich všimne nepriateľ.

4 komentárov

Výzva

Elyho mladšia sestra je hrozne otravná. Všade sa za ním vláči, aj keď ide za kamošmi. Ako sa jej len zbaví?

5 komentárov

Králik z klobúka

Do Evkinej základnej školy ako každý rok zavítal kúzelník. Nové triky síce nemá, ale aspoň sa deti môžu uliať z poslednej hodiny.

7 komentárov