Vianočná mega súťaž so scifi.sk: TeneT - Recenzia trochu inaK

Súťažná recenzia filmu tenet.
Filmová história scifi
Za seba dávam 7,5 z 10, pričom upozorňujem, že z môjho pohľadu nejde vôbec o zlé hodnotenie. Pre vyššie čísla, by sa ale Nolanovi muselo podariť komplexnejšie pracovať s mojimi emóciami a brilantnejšie a záživnejšie vyrozprávať komplikované javy, podobne, ako v jeho predchádzajúcich snímkach. Aj napriek tomu si režisér určite neurobil hanbu a priniesol ďalšie kvalitné a prepracované sci-fi. Tenet by som najlepšie prirovnal k jedlu, ktoré bolo spravené z veľmi kvalitných ingrediencií, prekomplikovaného receptu, majstrovsky uvarené a naservírované, avšak pri jedení máme pocit, akoby ho bolo potrebné ešte trochu osoliť a okoreniť, a na konci aj tak nechutí každému :)
Tenet a jeho tvorca Christopher Nolan.
Tenet a jeho tvorca Christopher Nolan. Disclaimer
Ak ale hľadáte niečo, pričom zrelaxujete a užijete si dobrý akčný blockbuster, siahnite radšej po inej alternatíve.
Dá sa teda napísať recenzia inak? Asi som to tak úplne nedodržal a pravdepodobne ste sa z nej nič nové nedozvedeli. Aj napriek tomu verím, že tí z vás, ktorým sa film možno až tak nepáčil, dáte tomuto kúsku ešte jednu šancu. Film rozhodne odporúčam každému nadšencovi sci-fi, divákom, ktorí majú radi ak sa im počas filmov parí z hlavy, ale aj nadšencom špionážneho žánru a bondoviek.
Možno ak by sme do kín vchádzali s menšími nárokmi, odchádzali by sme oveľa spokojnejší. Nakoniec, film má dobrú akciu plnú praktických efektov, prepracovaný (možno až príliš) dej, originálne spracovanie, sympatického Roberta Pattinsona, no a s každým ďalším pozretím dáva čoraz väčší zmysel a získava dejovú hĺbku. Sám musím priznať, že pri druhom raze som si film oveľa viac užil a dal by som mu aj vyššie hodnotenie. Kvôli spomínaným nedostatkom však nie je úplne vhodný pre masové publikum a divákovi musí takpovediac „sadnúť“.
Popravde, som jedným z tých, ktorí odchádzali z kina sklamaní. Aj napriek tomu som mal pocit, že film zas taký zlý nebol. Už vtedy mi napadla otázka, na ktorú nebudem hľadať odpoveď, ale nechám každého, aby si odpovedal sám. Škodí alebo pomáha tomuto filmu meno Nolan? Ak by rovnaký film natočil neznámy režisér, bol by pre vás rovnako sklamaním? Nie sú to len privysoké očakávania, ktoré máme od Christophera Nolana, potom, čo sám nastavil svoju latku privysoko?
Pripomenuli sme si o čom všetci písali, teraz sa na to poďme pozrieť z trochu iného uhla. Dnes je už jasné, že Tenet kiná nezachránil, aj napriek tomu mu určite patrí veľké uznanie, že sa odvážil nastúpiť v tak ťažkých podmienkach. Dôležitá otázka ale znie – oplatí sa film vidieť? Je Tenet zábavným špionážnym sci-fi akčným blockbusterom?
Z vedľajších postáv spomeniem len Kennetha Branagha, ktorý sa postavy hlavného záporáka zhostil viac ako dobre a dokázal neraz vytvoriť dusivú atmosféru.
Režisér je známy tým, že sa s prvkom času veľmi rád pohráva (spomeniem napr. kultové Memento). Snaha zamerať sa na nápad časovej inverzie a postavy nechať v úzadí a takmer s nimi nepracovať je ale to, čo filmu možno tak fundamentálne chýbalo. Preto sa o hereckých výkonoch len veľmi ťažko píše. John D. Washington ako „The Protagonist“ bol nemastný neslaný, avšak veľa priestoru na ukázanie svojich hereckých kvalít nedostal. Naopak výborný Robert Pattinson dokázal aj z mála vyťažiť miestami až neuveriteľne veľa, a rozhodne si privlastnil titul najsympatickejšej postavy snímky. Po Tenete (samozrejme aj iných filmoch, spomeniem napríklad The King) už hádam všetci v Hollywoode definitívne pochopili, že Pattinson je kvalitný herec a zaslúži si dôstojné obsadenia. Myslím, že zo svetielkujúceho pseudoupíra sa mu podarilo vymaniť už dávno.
Na druhej stane tu však máme skupinu nadšencov, ktorí film milujú a chvália, ako ďalší veľký Nolanov počin. Je pravda, že isté kvality a pozitíva filmu nemôžeme uprieť. Filmový virtuóz nám opäť priniesol scény, na ktoré bola radosť sa pozerať (spomeniem napr. operu, originálny car-chase, letisko, alebo záverečný boj), originálne spracovaný námet, ktorý s každým ďalším pozretím odhaľuje nové prekvapenia, ako aj svoju prepracovanú detailnosť a odkazy, ktoré si bežný smrteľník nemá šancu všimnúť bez pomoci internetu. Zistili ste si, prečo sa vlastne film volá Tenet? A čo tak mená postáv? A dokázali by ste už po prvom pozretí odhaliť všetky tie teórie ohľadom postavy Roberta Pattinsona? Ak ste film videli a o Neilovi nič nečítali, hor sa na internety!
Hlavným problémom sú však z môjho pohľadu postavy bez emocionálnej hĺbky, ktorých osud nám je viac menej ukradnutý. Aj preto by si možno ten Christopher mal asi nabudúce opäť zavolať svojho brata na pomoc, keďže Jonathan odviedol so scenármi na svojich predchádzajúcich (nielen) spoločných filmoch vynikajúcu prácu.
Originálna akcia, ktorá sa ale počas filmu neustále opakuje, komplikovaný dej, ktorý bežný divák na prvé pozretie nepochopí (ak vôbec niekedy), strojený výklad fyzikálnych faktov, ktorý tam síce musel byť, avšak v princípe nudí. Dlhšiu stopáž zároveň znepríjemňuje kolísavé tempo, ktoré má problém udržať diváka v napätí, aj preto si mnoho ľudí z kina odnieslo pocit, že ich film miestami nudil. Inokedy naopak až príliš uháňa a divák častokrát nestíha všetkému rozumieť, čo dokonca aj sám tvorca bagatelizuje vetami, aby ste sa udalosti nesnažili pochopiť a jednoducho ich cítili.
Poďme si to teda spoločne zhrnúť. „Veľký“ Christopher Nolan nás tentoraz úplne nepotešil. Po vizuálnych orgiách, ktoré predviedol v Inception, či dych berúcej atmosfére v jeho Interstellari, sme od veľmajstra filmového remesla čakali asi viac. Tak po „slabšom“ Dunkerku prichádza rozporuplný Tenet, ktorý delí divákov a fanúšikov na dva tábory. V ktorom ste vy?
Dá sa napísať recenzia inak? Otázka, ktorú som si položil hneď na úvod svojho písania. Veľkolepé špionážne sci-fi z dielne geniálneho režiséra, ktoré išlo zachraňovať kiná v čase depresívnej koronakrízy. Niet divu, že reakcie na tento rozporuplný počin zaplavili celý internet už pár hodín po premiére. Dnes je už len málo fanúšikov žánru, ktorí film nevideli, alebo naň nemajú vlastný názor a rozsiahly zoznam pre a proti. Dá sa k tomuto filmu ešte napísať niečo, čo už niekto nenapísal aspoň stokrát? Má vôbec ešte zmysel, usilovať sa o ďalšie hodnotenie? Nuž, od premiéry prešli už štyri mesiace, tak si skúsme opäť naliať pohár čerstvého vína a znova sa vrátiť do komplikovaného sveta originálnej akcie, v ktorom sa zbláznil čas.
TeneT

Tomáš Staviteľ

Tomáš Staviteľ
Nakoniec som na začiatku. Bez zmyslu. Tak dal som si meno. A napísal svet.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

cyberstorm
Teraz nebudem rozoberat Teneta, kazdy ma nan svoj nazor. Zameriam sa cisto len na recku,
Priznam sa, ze som trocha zmateny, ale recenzia mi davala vacsi zmysel, ked som ju cital odzedu po odstavcoch, nez klasicky. Zacinal som poslednym slovom TeneT a skoncil hore pri hodnoteni. Ak je to autorov zamer, tak bravó. Ak nie, tak mu musim odkazat, ze zaverecne hodnotenie sa pise na zaver a nie hore. Podobne vacsina textu mi pride logicka ked sa cita od spodu hore nez klasicky (napr. v klasickom smere si sa najskor venoval vedlajsim postavam a az potom hlavnym).
Bez ohladu na smer citania vsak kvitujem spomenutie vedlajsich postav a ich vykon. Podobne sa mi paci rypanie do Nolana od cloveka ktoremu sa film az tak velmi nepacil. Co je...celkom super.
Teraz sa vsak pristavim pri style pisania. Ak to naozaj plati a recenziu treba citat odspodu nahor, tak sice uznavam, ze je to velmi napadite, ale v citatelovi to vzbudzuje chaos, kym na to pride. Preto si myslim ez ako experiment super ale bezna recka by mala asi ostat v povodnej klasickej podobe. Ak sa vsak dodrzi spravny smer citania, dostane citatel kvalitny, trocha iny pohlad na Nolanov najnovsi film :)
06.01.2021
Tomáš Staviteľ
Diky za komentar ;) je to presne ako pises. Ano, je to taky "inverzny" experiment, ktory ma v tomto napodobnovat dielo ktoremu sa venuje :)
06.01.2021
Goran
Asi mám fakt dlhšie vedenie, ani som si neuvedomil, že je recenzia "prevrátená", len sa mi zdala byť koncipovaná tak... v kruhu. Nakoniec ale, i to je pravda. Je kvalitná, ale mne osobne príde trochu "obkecová". Príliš okolo... očakávania, doba, v ktorej sa film točil, názor na režiséra a pod., obkľúčil si síce hrad a potom vyhladoval, ale nebolo by lepšie dobyť ho frontálnym útokom? :D
06.01.2021
YaYa
V prvom rade, dobrá recenzia. Obrátenú štruktúru ako experiment beriem, ale obávam sa, že možno trochu nevyšiel. Keď sa totiž číta v konvenčnom smere, informácie sú dosť rozhádzané. Beriem, že to má napodobňovať štruktúru filmu. Tento inside joke ale pochopia hlavne tí, čo film už videli. Pre tých, čo ho ešte nevideli a podľa recky by sa chceli prípadne rozhodnúť, či si to pozrieť, vtip nepochopia a iba budú zmätení ;)
08.01.2021
Kei
Tenet je seriál, ktorý mám v pláne pozrieť, ak sa mi vyskytne voľná chvíľka, ale nie vďaka tejto recenzii. V polke ma prestala baviť, lebo mi servírovala len dojmy, ale bez toho, aby mi dala nejaký základ, z čoho tie dojmy vychádzajú. Tiež pôsobí veľmi kostrbato, myšlienky v odsekoch skáču.
Na inom webe alebo za iných okolností by som pri uvedení vedľajších postáv ako prvých recenziu proste zavrela a ďalšie "diela" autora nečítala. Autorov, ktorí píšu je veľa a času veľmi málo...
...
Ako som sa z komentárov dozvedela, ide o experiment. Že mám recenziu prečítať ešte raz a odzadu a to sa mi naozaj nechce, pretože nič z toho, čo som čítala normálnym spôsobom ma nepresvedčilo, že sa mi to oplatí čítať naopak. Ak by som to mala posúdiť ja, tak poviem, že nevyšiel. Autor zariskoval a minul cieľ.
Nápad s obrátenou reckou je fajn, ale v tom prípade by musela aj pri normálnom čítaní byť viac konzistentná.
09.01.2021
cyberstorm
@Kei: je to film ;)
09.01.2021
Tomáš Staviteľ
Vďaka všetkým za komentáre, je v nich veľa pravdy :) Kei, veľmi ma mrzí táto tvoja strata času a úplne ti rozumiem. Predstavuješ presne tú kategóriu čitateľov, ktorým táto recka tak celkom určená nebola. V podstate pred tým veľmi umne varuje aj Yaya aj Cyberstorm :) Neprišiel som sa sem obhajovať, skôr len poďakovať za spätnú väzbu, ale drobné dovysvetlenie tohto "experimentu" si predsa len dovolím - Keď vyšiel Tenet bolo ho všade veľa, odvolávam sa na to aj v texte. Nechcel som prispieť do oceánu ďalšou kvapkou. Rozhodnutie vybrať si Tenet vzišlo naraz s týmto kontroverzným nápadom spraviť to inak :) Úplne beriem, že sa to na bežnú publikáciu nehodí, ale aj preto, že šlo o súťaž a vycítil som príležitosť, že tento úlet nikomu neublíži, tak som sa rozhodol skúšať :) Ešte raz diky ;)
09.01.2021
Kei
@cyberstorm: ja som bola presvedčená že seriál, aj preto to odkladám, lebo sa mi do dlhého pozerania púšťat nechce :D veď vieš, ja a tv...
@Tomáš: Nápad bol fajn, dokonca ma donútil zamyslieť sa, ako by som sa do takého nápadu pustila sama (asi nepustila, lebo je náročný) alebo čo by šlo vylepšiť aby nápad zafungoval viac. Btw: na nič použiteľné som neprišla :D
10.01.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

Ďalšie články a poviedky v téme Vianočná mega súťaž so scifi.sk

Vianočná megasúťaž so scifi.sk - vyhodnotenie!

Vyhodnotenie recenznej súťaže o knižné ceny od scifi.sk.

Vianočná mega súťaž so scifi.sk - sumarizácia

Prehľad recenzií zapojených do Vianočnej megasúťaže so scifi.sk!

Vianočná mega súťaž so scifi.sk: Stephen Graham Jones – The Only Good Indians

Dá sa kvalitne prepojiť život súčasných Indiánov s mrazivým hororom ich mýtov?

Vianočná mega súťaž so scifi.sk: The Midnight Sky (Polnočné nebo)

Súťažná recenzia na aktuálne netflixovské sci-fi

Vianočná mega súťaž so scifi.sk: TeneT - Recenzia trochu inaK

Súťažná recenzia filmu tenet.

Vianočná mega súťaž so scifi.sk: Hirohiko Araki - JoJolion

Séria JoJo's Bizarre Adventure vychádza už vyše 30 rokov a nielen na našom portáli sa teší kultovému statusu. Má vlastne takáto séria stále čo ponúknuť aj po toľkej dobe? Aký dobrý je JoJolion, jej najnovší diel?

Vianočná mega súťaž so scifi.sk: Sabotáž na okraji vesmíru - Richard Brenkuš

Súťažná recenzia.

Vianočná mega súťaž so scifi.sk: Nekonečný príbeh (Die Unendliche geschichte) – Michael Ende

Každý príbeh sa raz musí skončiť. Okrem toho jedného, Nekonečného.