Goran

Som priateľ zvierat, nie som pyšný na to, že som človek, ako mnohí iní ľudia. Chcel by som byť vtáčikom, ale zaľubujem sa do mačiek. Vo fantastike hľadám mýtopoetiku, odraz dokonalej krásy, ktorá nie je z tohto sveta, pocit zázračna a večnú túžbu po dobrodružstve.

Info

Prezývka Goran
Web:
Členom scifi.sk: 327 dní
Naposledy online: 27.09.2021
E-mail: goran.lenco@gmail.com
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 268
Články: 20
Poviedky: 17

Zbierka - ponúka

Goran ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

Goran ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

Goran ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

O rybárovi a perle
Ďakujem!
27.09.2021 09:35:26

O rybárovi a perle
Draculin: pobavil ma Tvoj koment, je naozaj vtipný. A áno, isto sa dá na moju prózu dívať i takýmto spôsobom, a bude to pravdivý pohľad - mnohých určite odradila nekonvenčná štruktúra a nedodržiavanie pravidiel žánru; či už fantasy, či rozprávky (podľa mňa to ale i tak bola pravoverná fantasy rozprávka, akurát netradične koncipovaná), a to, že som vlastne preskočil dobrodružnú časť príbehu - vidím ale, a nesmierne ma to teší, že sú i čitatelia, ktorí vedia oceniť lyriku, poetiku, krásu a nehu, ktorú som do textu vložil, a na čo som sa primárne zameriaval. Tie zložky boli silne akcentované, zatiaľ čo tie "klasické" prvky som potlačil do úzadia. Je to umelecký text, a ako taký nie každému sadne. Treba ho čítať i srdcom, podobne ako báseň. Jan: ďakujem za pekné slová.
24.09.2021 11:34:19

Samhain
Hm, nebolo to myslené ako invektíva, ale chápem, že to tak mohlo vyznieť a vyznelo. Pozri, písať vieš, ale keď robíš príbeh, - toto je o poviedkach, alebo aspoň niečom, čo sa tomu formou približuje. Ja mám rád aj iné útvary, ale i tie by snáď mali byť ucelené. Ak je to na pokračovanie či vyložene seriál, potom to tu radšej uveď, čitateľ nebude z toho jelito. Samhainu som porozumel, ale to mi skutočne nepríde ako dostačujúca pointa a záver príbehu.
23.09.2021 11:56:53

Samhain
Dobre, aj keby som bol úplne mimo (som? - nie som? budem ti azda veriť a potom PARDON), nie je to dobré, to som už tiež uviedol. Etická rovina bola poznámka pod čiarou. A to sa neodzrkadlilo na mojom hodnotení. Ostaňme čisto v literárnej rovine. Veď to sám píšeš - je to výňatok z väčšieho cyklu. Fragment. Čo z neho čitateľ má? Teoreticky môže taký kúsok fungovať osve. Tento ale nefunguje. Nie je to nič, len bizarný (čo je aspoň zaujímavé), opis jednej babči a toho, ako ide na cinter. Ináč, mám rád aj diela, ktoré sú úplne antihumánne, pokiaľ sú skutočne dobre podané. Ale to sú riedke výnimky. Viď. moja recenzia na dekadentné dielo literárneho expresionizmu Krik od Przybyszewského. Severské kriminálky nečítam. Iste sa tam nájdu výnimky, Henning Mankell, Karin Fossumová napr., ale väčšinou tie diela sú len priemerné a hroooozne vykonštruované a umelo vystavané na efekt. Pri kriminálkach, teda vlastne moderných detektívkach, čakám aspoň akú takú realistickosť, skrátka rekonštrukciu policajného vyšetrovania a (čistú) intelektuálnu hru s čitateľom, tzv. whodunit, teda čitateľ, postupne ako sa rozkrývajú rôzne indície, sa snaží vypátrať páchateľa. Žánrovo je ale väčšina severských detektívok skôr blízka extrémne preexponovaným filmovým thrillerom. Samoúčelné vyžívanie sa v explicitnom násilí mi vadí, lebo to je len prázdna póza. Ale aj tu sú výnimky. Horror, ktorý sa na nič nehrá a ide do toho s tým, že chce iba desiť či znechucovať, pokiaľ je famózne napísaný, tak dobre, to beriem ako výnimku z pravidla. Takého Clive Barkera (v jeho najlepších polohách) milujem. Taký Richard Laymon je ale napríklad príšerný diletant a absolútne netalentovaný autor. Pokiaľ spisovateľ vŕši detailne opísané zhovädilosti, je buďto latentný sadista alebo chce za každú cenu takýmto lacným trikom zaujať. Toto ale teraz to nevzťahuj na seba! To bola ďalšia poznámka pod čiaru. Uraziť som ťa nechcel, to naozaj nebolo mojím úmyslom, ale ak sa tak stalo, nezáleží na tom, tu na osobných citoch autorov nezáleží, záleží iba na ich diele. No chcem sa ti ospravedlniť, ak som ti krivdil (avšak môj názor na hodnotenie tvojej črty vplyv nemal), skutočne tvoj text na mňa ale takým dojmom pôsobil. Bolo by zaujímavé, keby sa k nemu vyjadrili - úprimne - aj nejakí iní čitatelia. Nemyslím si, že taký dojem by zanechal iba na mne.
23.09.2021 07:52:46

Samhain
Dve gwiazdičky. Jedna za írečitú slovenčinu a roztomilé výrazy, s ktorými sa v modernej dobe človek len tak ľahko nestretne. Druhá za pitoresknú atmosféru slovenského vidieka. Inak je to slabučké. Naozaj skôr taká akoby črta, nie poviedka. Čo si to pre nás vlastne pripravil? Jedna babka príde na cintor a skončí v močiari. A? Kde je pointa? Aha, náznak niečoho je v úplnom závere. Ale to asi najlepšie vystihla kratučká anotácia. A všetko aj prezradila. Stačí si prečítať toto staré ľudové múdro, toto príslovie, a čitateľovi dá viac ako celá črta. Ináč tam boli naznačenia zaujímavých reálií, celkom pozoruhodný kolorit, ale všetko ostalo nevyužité. Ďalej mi to veľmi vadilo z etického a mravného hľadiska. Je ľahké robiť si žarty zo slovenskej dediny, svojím spôsobom si to prostredie priam pýta. Nie je to ale, žiaľ, ani nič objavné. Je však úplne nízke robiť si žarty z jednoduchých ľudí, z takého toho človeka-milión, zo všedného života a utrpení, čo prináša. Navyše takýmto navýsosť nevhodným spôsobom. To nie je nadsádzka, to je vyvyšovanie sa a ponižovanie druhého. To je trápny prvoplánový cynizmus, nie irónia ani sarkazmus. To nie je humor, ktorý má potešiť, poučiť, prebudiť či jednoducho len zabaviť, to je iba zhadzovanie. Okrem toho, niet tam kúska, ktorý by naozaj vedel vyvolať smiech či vykúzliť úsmev. Je to názorovo vlastne satanizmus. Je to cool? Kdeže. Azda nemáš 17 rokov. "Tetka Lajčiakovie konečne dočítala uchytaný príbeh o Jóbovi, ťažko skúšanom veriacom, a pritisla si Písmo na prsia v záchvate empatie. Trikrát potratila, vždy skrz brutálne spôsoby nebožtíka manžela. A predsa verila, že skúšaná raz aj s ním prekročí brány Kráľovstva nebeského. Je to môj osud, opakovala si." Táto citácia neukazuje autorov nadhľad a briskný humor, ktorým by vedel poukázať na obmedzenosť ľudovej pobožnosti a tvrdé podmienky reálneho života, čo sa s nikým nemazná, ale jeho úbohý postoj. Prezieravý, pohrdlivý, odsudkový úškrn. Ale aj keď si toto odmyslíme, sústredím sa čisto len na text, tak je to literárne slabé.
22.09.2021 18:47:05

Minirecenzie

Goran ešte nepridal žiadnu minirecenziu.

Poviedky

Cesta vysypaná hviezdami (Príbeh Stelly a Alana 5. časť)

Pred cestou vedúcou až za hviezdy treba dať zbohom všetkému a všetkým. Bude to posledné lúčenie pri poslednej ceste?

0 komentárov

Cesta vysypaná hviezdami (Príbeh Stelly a Alana 4. časť)

Stella a Alan zoči-voči spomienkam. Stella a Alan zoči-voči budúcnosti. A čaká ich vôbec nejaká? Sú hviezdy či len tma tam, kam sa musia uberať ich kroky?

0 komentárov

Piaty jazdec apokalypsy

Mená štyroch jazdcov apokalypsy sú: Vojna, Mor, Hlad a Smrť. Ale v Zjavení svätého Jána sa mlčí o ďalšom jazdcovi. Ten prichádza úplne nakoniec. Jeho meno je...

12 komentárov

Cesta vysypaná hviezdami (Príbeh Stelly a Alana 3. časť)

Doprajme si trochu pátosu, lebo to bude možno ten posledný komfort, ktorý si môžeme užiť... - Toto sú naši hrdinovia, toto je naša nádej,“ dramaticky prehlásil profesor vo chvíli, kedy sa pred novinár...

0 komentárov

Cesta vysypaná hviezdami (Príbeh Stelly a Alana 2. časť)

Alan rozpráva o dobe, v ktorej žije - o tom, čo si nevybral, ale aj o povinnosti, ktorú si zvolil prijať. O ceste, ktorá vedie ku hviezdam a ešte ďalej!

0 komentárov

Cesta vysypaná hviezdami (Príbeh Stelly a Alana 1. časť)

Jeden človek a jedno (nad)zviera sa musia postaviť vesmírnej hrozbe. Na úspechu či neúspechu tejto dvojice - samotára s veľkou melanchóliu v duši a obrovskej, inteligentnej, krásnej, no i smrtonosnej ...

0 komentárov