Goran

Som priateľ zvierat, nie som pyšný na to, že som človek, ako mnohí iní ľudia. Chcel by som byť vtáčikom, ale zaľubujem sa do mačiek.

Info

Prezývka Goran
Web:
Členom scifi.sk: 22 dní
Naposledy online: 26.11.2020
E-mail: goran.lenco@gmail.com
Skype:
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 14
Články: 2
Poviedky: 0

Zbierka - ponúka

Goran ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

Goran ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

Goran ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

Umrieme v mainstreame? - reakcia na diskusiu
ďakujem za tipy! Druhý Blade Runner sa mi tiež veľmi páčil, Ready Player One bol podmanivý a dych berúci film, ale ja radšej niečo, čo nie je vyložene postavené na efektoch. Zaklínač sa mi nepáčil, mrkol som pár dielov s kamarátom, lebo sme fanúšikmi knižiek a vôbec to nenaplnilo moje očakávania. teda, nebolo to zlé, ale podľa mňa to rozhodne nebolo ani dobré. (z tínedžerských liet si pamätám ešte tú roztomilo-ochotnícku poľskú nízkorozpočtovku :D). Za ostatné tipy veľmi ďakujem!
26.11.2020 18:41:12

Umrieme v mainstreame? - reakcia na diskusiu
Tak, napísal som, že existujú aj výnimky, ale možno to už výnimky prestávajú byť, uznávam, že som voči seriálom "predpojatý" a možno mám ešte skreslenú mienku vychádzajúcu z minulých trendov. Ak by ste mi mohli odporúčiť dobrý sci-fi seriál, ktorý je podľa kvalitnej knižnej predlohy a je kvalitne spracovaný, čo by to bolo? Koniec detstva, Muž z Vysokého zámku? O tých som počul, hoci nevidel (knihy som čítal a zbožňujem ich). Stojí to za to? A zopár ďalších tipov? Budem vďačný... Súhlasím, Stano, aj s tým, že nielen finančným ohodnotením je človek živý, ale potrebuje i spoločenské uznanie, a pokiaľ sa mu ho nedostane, psychicky stráda. To, že niekto natočí brutálne neuchopiteľný surrealistický art house film, ktorý si pozrie päť nezávislákov-intošov po poriadnej dávke LSD, tak to tvorcu samozrejme zamrzí (jasné, čiastočne si môže za to i sám svojím prístupom k látke - teraz myslím tematickej :D), teda pokiaľ si to film aj sám nezaslúži; ja osobne nestraním dielam, ktoré sú len pózou a prehliadkou bizarností v snahe byť úžasne umelecké, ale je to len zlátanina bez ladu a skladu. Skôr ide o to, že film môže byť určený užšej cieľovej skupine náročného diváka, no predsa len prístupnejší aj pre verejnosť. Podľa mňa je ale ako pre producentov, tak aj bežných divákov najlepší prístup kvalitného, kultivovaného stredného prúdu. Nedávno som zas pozeral film Ben-Hur (ten z 1959 roku). A to je dokonalý film ako po technickej, tak aj umelecko-estetickej a príbehovej stránke. Dokáže osloviť masy (aj dnes) a pritom vám prinesie hlbší zážitok... Ak mám uviesť príklad z našich žánrov, tak trebárs niet čo vytknúť filmom ako Jurský park - hoci ide i o prvoplánový blockbuster, tak prepána, ako dych berúco je to nakrútené! Alebo keď sme už pri tom Spielbergovi - E.T. mimozemšťan - skvostne vyvážený film pre celú rodinku, ktorý nie je len kratochvíľou na nedeľné poobedie. A ešte hlbšie do minulosti: dojímavé Blízke stretnutia tretieho druhu, úplne prelomová to záležitosť. Skôr to sa pýtam: prečo je teraz tak ťažké na veľkej vysoko rozpočtovej hollywoodskej úrovni spraviť aspoň INTELIGENTNÚ zábavu? Nepovedal by som, že je chyba len v nedostatku odvážnych a originálnych scenárov, ale podľa mňa tam chýba aj výraznejší režisérsky talent, tí chlapíci, to sú len konformní rutinéri... a potom azda trend doby - problém korektnosti a pod. ale to už Alexander dobre rozobral predo mnou.
26.11.2020 10:09:21

Umrieme v mainstreame? - reakcia na diskusiu
Stano, máš pravdu, lenže v tom je to práve smutné - že potom najdôležitejším kritériom je zisk, snaha vytrieskať čo najväčší kapitál. A sme pri komercii. Je to aj logické, pri trhovom hospodárstve, kedy je aj umenie komoditou a zväčša je pre väčšinu tvorcov aj tak nedostižnou métou "iba" dobre spravené remeslo (umenie málokto prehryzne, nie je to masová záležitosť a teda záležitosť prinášajúca peniaze, lebo je len pre úzku cieľovú skupinu; treba mať vyšší intelekt, vycibrený vkus, ktorý je možné získať len vysokými nárokmi a pozretím stoviek filmov a hlavne aj od režiséra, aj od diváka je dôležité mať jeden cieľ: zničiť sa, roztrhať svoju dušu a cez to sa obohatiť, preto sú náročné filmy nazývané náročnými, človeku ležia v hlave a v srdci a cíti sa po nich vyčerpane - lenže väčšina percipientov chce oddychovať a zabávať sa). Sme teda v začarovanom kruhu, z ktorého sa nedá uniknúť. Masa sa chce baviť, a výrobca im dodá chutný, no umelý produkt skúpy na (výživové) hodnoty... A všetci sú spokojní... Ja nie, ja frflem. A našťastie sa začínajú viacerí ozývať. To, čo spomínal Roland môže byť riešením na to, ako z toho vybŕduť, žiaľ, väčšina produkcie takých platforiem sú seriály a tie ja zo zásady nepozerám. Áno, generalizujem, lebo nájdu sa iste aj skvelé seriály, ale už zo samotnej podstaty tohto mediálneho útvaru (seriál) vyplýva zvýšená orientácia na zábavu, snaha predlžovať záujem nadstavovaním nových dielov a prípadná epizodickosť a roztrieštenosť príbehovej látky. Je to vlastne hra s divákom o to, ako dlho ho režisér udrží v očakávaní ďalších a ďalších pokračovaní, ako dokáže nasekať dej do jednotlivých epizód, ako dokáže zmestiť naratív do určitého počtu minút, či a ako využije tzv. cliffhanger a pod. Ja na túto hru pristúpiť nehodlám, väčšinou nemám pri seriáloch pocit umeleckého zážitku ale naopak pocit, že niekto spoza Veľkej mláky ma chce s prepáčením odrbať a myslí si, že si to neuvedomím, alebo že sa ešte budem tešiť na ďalšie pokračovanie... Samozrejme, zovšeobecňujem, existujú minisérie, inak riešené seriály, ktoré vedia byť ako zábavné, tak aj podnetné a tak ďalej... ale mne to nevonia. Asi si znovu pustím Lynchovu Dunu, mimochodom tiež svojho času veľký prepadák, aby som potešil svoju imagináciu...
25.11.2020 14:34:01

Susanna Clarke - Piranesi (recenzia)
:O! Bezchybne napísaná recenzia (aj keď pravopisné chybičky sa nájdu, ale málilinko :D)! Dokonale skonštituovaná. Úplná návnada na knižku! Povie všetko, čo by si len čitateľ želal vedieť, a pritom nič nevyzradí. Je pútavá a pritom nezabŕdne do rozťahanosti. Ale... zabudol som, že netreba hodnotiť recenziu, treba si zohnať knihu. Dôkaz, že fantasy vôbec nemusí byť šablónovitý žáner, ako niektoré jazyky ešte stále a iné už opäť, hovoria.
23.11.2020 18:32:34

Umrieme v mainstreame? - reakcia na diskusiu
Zaujímavý článok a zaujímavá diskusia. Je to podnetná úvaha. Myslím si, že istá časť fanúšikovskej obce sa proti mainstreamu tak vyhranila, či skôr pre tie tendencie v ňom, lebo jednoducho to producenti "prepálili". Ja osobne nemám rád populárnu kultúru a pred mainstreamom dám prednosť umeniu, ale to neznamená, že nemilujem kvalitné "žánrovky". Práveže milujem! A je mi jedno či je to western alebo science fiction. Keď je to robené s láskou, dodržiava to očakávania vkladané do toho ktorého žánru, ale pritom sa to nebojí byť aj invenčné - viď. Votrelec - dokonalá zmes sci-fi a horroru, s réžiou šikovného rutinéra, ale obohatené o takú estetiku, že to nie je len napínavý "trhák", detto Blade Runner (pred tým než bol vynájdený termín cyberpunk by sme mohli povedať, že to je mix science fiction a noir detektívky), ale obtrelo sa to i o čosi vyššie, artové. Preto sa stali kultom. Na sto percent napĺňajú žánrové regule, ale majú umelecký presah. Neprotestujem ale proti dobrému strednému prúdu. A aj ten preteká cez pop kultúru. No presne, ako povedal autor článku, tie časy sú už preč... dnes to je, česť výnimkám, len a len o zábave. Navyše dosť plytkej, i keď efektnej (no čo z pekných efektov, keď je to dnes štandard? - efektmi ste mohli zaujať tak naposledy začiatkom 90. rokov). Mne to nestačí. Ja si radšej pozriem šesťdesiaty krát Barbara Conana, ako raz film Návrat syna Spider-manovho syna... Azda, keď začnú fanúšikovia viac tlačiť na produkčné spoločnosti, tak pochopia, že vkus sa zmenil, a nestačí len porcia pukancov a ďalšie pokračovanie...
23.11.2020 18:16:04

Minirecenzie

Goran ešte nepridal žiadnu minirecenziu.

Poviedky

Goran ešte nepridal žiadnu poviedku.