Putovanie po krajine snov s Boženou Lenčovou (+ukážka)

Pred časom vyšla pozoruhodná a ojedinelá zbierka fantastických poviedok PLANINA SNOV od Boženy Lenčovej. Keďže v diele autorky píšucej pre deti a mládež predstavuje útla knižka vzácnu a zvláštnu výnimku, rád by som ju takouto cestou dostal do väčšej čitateľskej pozornosti.
Goran
Filmová história scifi
Každá kniha má svoj príbeh a za touto sa skrýva jeden obzvlášť zaujímavý.
Planina snov - Obálka - Planina snov. Obálka prvého vydania (Pars Artem, 2019)
Planina snov - Obálka - Planina snov. Obálka prvého vydania (Pars Artem, 2019) Disclaimer
Na začiatku bol desiatky rokov starý rukopis...
Presnejšie povedané strojopis, lebo rukou moja stará mama už dlho nepísala a na počítač si nikdy nezvykla – napokon v tej dobe, kedy poviedky vznikli bol možno v ČSSR jediný, a to v Prahe na ústredí ŠtB. Ale dosť čierneho humoru a spät k veci.
Stará mama napísala nejednu knižku pre deti a mládež (napríklad Branko a Žltochvost, Jaskyňa dávnych predkov, Miško a jeho kamaráti), ale čitateľsky sa neorientovala len na detskú literatúru. Aj vďaka mne sa stala veľkou fanúšičkou fantastiky a jeden čas som ju pravidelne zásoboval várkami sci-fi a fantasy titulov z kníhkupectva či knižnice. Aké veľké bolo moje prekvapenie, keď sa mi priznala, že ešte v dávnych 70. rokoch napísala sériu poviedok, čo by zniesli označenie "žánrové". Pomerne nesmelo, jej prílišná skromnosť ju vždy skôr brzdila, mi ukázala a následne požičala príbehy, ktoré ma uhranuli. Och, toto sú skvelé poviedky! hovoril som si v duchu. Musia vyjsť! Veď publikovaním týchto prozaických útvarov sa o čosi zmení a posunie historická mapa fantasy literatúry na Slovensku! Moja stará mama napísala fantasy poviedky v dobe, kedy u nás fantasy ešte nejestvovalo!!!
Ale od úmyslu k jeho uskutočneniu viedla ešte dlhá a namáhavá cesta. Poviedky som nahrubo opravil podľa súčasnej platnej normy spisovnej slovenčiny, zohnal som ešte profesionálneho korektora, kontaktoval hneď niekoľkých prvočitateľov, od amatérskych milovníkov fantastiky až po uznávaných literátov a spisovateľov, aby sa na rukopis pozreli, oslovil som vydavateľstvo, ktoré požiadalo o grant a napokon ho i dostalo (posudková komisia udelila rukopisu najviac bodov vo svojej kategórii), nechal vyrobiť krásnu obálku, napísal ku knihe dlhočizný doslov a vybavil každú z poviedok komentárom, usporiadal nádhernú prezentáciu spojenú s krstom knihy, kde prišli desiatky ľudí a konala sa v secesnom paláci, ALE... najťažšie zo všetkého bolo presvedčiť starú mamu, aby mohlo dielo uzrieť svetlo sveta. Doma bola väčšmi v literatúre pre deti a kládla si otázku, či dnes kniha obstojí v záplave žánrovej konkurencie.
Som presvedčený, že áno, že sa jedná o malú žánrovú perličku. Na literatúru som mimoriadne háklivý a nevenoval by som svoj čas a úsilie niečomu, čomu by som neveril. Keď je na programe dňa literatúra, idú u mňa aj rodinné zväzky bokom... ale raz darmo, babka je dobrá autorka.
Avšak potom som spravil chybu, sediac si vo svojej osobnej bubline; neuvedomil som si, že v dobe internetovej je potrebné titul aj spropagovať i vo virtuálnom priestore. No a do toho prišla navyše doba covidová.
Chcem to teda napraviť a zaopatriť knihu aj nejakým tým promom. Sú predsa len časy reklám a propagácií a týmto by som sa rád s vami podelil o moje (a hlavne babkine) duchovné dieťa, pevne verím, že vás kniha osloví a nebude to len pre jej kurióznosť, ale predovšetkým pre jej kvality.
Nech sa páči, tu je anotácia, v ktorej som si dovolil dokonca kráľovský plurál :)
Pevne dúfame, že PLANINA SNOV zaujme a očarí, ako moderného fanúšika fantasy, tak aj každého, kto má záujem o nevšedný a kvalitný čitateľský zážitok, ktorého ťažisko spočíva v originálnom nápade, snovej atmosfére a poetike písaného slova.
Po vyše štyridsiatich rokoch, čo ležali tieto prelomové texty zabudnuté medzi ostatnými autorkinými rukopismi, ich prinášame súčasnému čitateľovi, aby si vypočul fascinujúce príbehy, pochádzajúce nielen z inej doby, ale možno aj z iných svetov...
Božena Lenčová - autorka pre deti a mládež
Božena Lenčová - autorka pre deti a mládež Disclaimer
O autorke:
Božena Lenčová (1937) si ako svoju profesiu zvolila bábkoherectvo, no vo voľnom čase písala knihy pre malých čitateľov. Hoci tvorbe pre deti zasvätila svoj umelecký život a v spisovateľkinej bibliografii takto ladené diela výrazne prevažujú, publikovala aj niekoľko poviedok pre dospelých. Tie svojho času vyšli knižne ako súčasť zborníkov. Okrem toho sa dospelí poslucháči mohli tešiť poviedkam a hrám z autorkinho pera, ktoré odvysielal rozhlas. Podľa spisovateľkinho scenára vznikol rodinný televízny film Domov pre štyroch, rozprávková knižka Branko a Žltochvost zas poslúžila ako predloha rovnomenného večerníčkového seriálu.
(knihu si môžete zakúpiť vo všetkých známejších internetových kníhkupectvách)

Božena Lenčová – Planina snov
Vydavateľstvo: Pars Artem
Rok vydania: 2019
Vydanie: prvé
Jazyk: slovenský
Počet strán: 96
Väzba: pevná bez prebalu
Obálka: Ana Paul
Jazyková úprava, korektúry: Milan Lechan
ISBN: 978-80-89939-11-4

Goran

Goran
Som priateľ zvierat, nie som pyšný na to, že som človek, ako mnohí iní ľudia. Chcel by som byť vtáčikom, ale zaľubujem sa do mačiek. Vo fantastike hľadám mýtopoetiku, odraz dokonalej krásy, ktorá nie je z tohto sveta, pocit zázračna a večnú túžbu po dobrodružstve.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.