Zborník sci-fi poviedok od scifi.sk už čoskoro

Na štarte bola jedna malá ale skvelá myšlienka a desiatky autorov, ktorí vyrazili na ťažkú a tŕnistú cestu zákutiami spisovateľského vesmíru. Prekonali ale strach, uverejnenia krvopotne napísaného diela, kritického ohodnotenia, sklamania z neúspechu... a tí najlepší, tí sa dostali ešte ďalej.
Arcey
Filmová história scifi
Scifi témy
Scifi témy Disclaimer
Konečne je svetlo na dosah!
Váš obľúbený server scifi.sk pre Vás pripravil skutočne explozívny začiatok roka – uvedenie dobre tajeného ale zároveň už na Istrocone oznamovaného zborníka s poetickým a mnoho symbolizujúcim názvom - Zárodky hviezd 2010. Stane sa tak už na začiatku februára 2011 a my veríme, že ak to nebude „veľký“ krok pre slovenskú fantastiku, bude to určite veľký krok pre nás všetkých na scifi.sk a zúčastnených autorov.
Na jeho štarte boli desiatky autorov, ktorí vyrazili na ťažkú a tŕnistú cestu zákutiami spisovateľského vesmíru. Autori museli čeliť nástrahám horším ako sú čierne diery či pulzary. Prekonanie strachu, uverejnenia krvopotne napísaného diela, kritického ohodnotenia, sklamania z eventuálneho neúspechu... Napriek tomu zotrvali... publikovali na scifi.sk a tí najlepší... tí najlepší dostali pozvánku, zúčastniť sa nášho malého vesmírneho projektu.
Jedna malá častica z vedľajšej Galaxie sa totiž rozhodla, že všetko zmení a zasiahla myseľ pár ľudí. Nebol to žiadny grand typu Návrat Supermana, či Votrelcov, no zem sa predsa len zatriasla. Aspoň tá slovenská scifistická. Fajn, až tak sa netriasla, ale uznajme si, spravila taký menší pohyb medzi nami. Veď z ničoho nič sa tu zrodila krásna myšlienka:
Dajme šancu začínajúcim autorom s veľkým potenciálom zviditeľniť sa.
V zborníku!
Najlepší z Vás, ktorí ste vyrazili do vesmíru servera scifi.sk, ste sa jedného pekného dňa – práve v čase, keď sa niekde v ďalekej hviezdokope zrodila nová hviezda – asi neprestávali čudovať, pretože v rukách (a mailových schránkach) ste držali pozvánku na účasť v poviedkovom scifi zborníku. Niektorí sa síce šance zľakli alebo napriek prvotnému zápalu predsa len nedodali do stanoveného termínu svoje dielko, no nakoniec sme boli viac ako spokojní s tým, že k nám prišlo dvanásť poviedok (tak ako svetov Kobolu). To, čo nás potom čakalo, nám trhalo srdce, ale aj z týchto poviedok sme museli niektoré kvôli kvalite ale žánrového pomýlenia z publikácie vyradiť. (To neznamená, že sa s nimi ale nestretnete v budúcnosti v inom zborníku alebo na scifi.sk.) To, čo ostalo, je vykryštalizovaná kvalita, na ktorú môžu byť autori a aj my ako organizátori hrdí!
Keďže sme nechceli, aby naša zborníková loď havarovala hneď po štarte, vybrali sme jej ostrieľaného kapitána v podobe dlhoročného veliteľa slovenskej sci-fi tvorby, Tona Stiffela. Ten nás nesklamal a dodal nám prvé palivo v podobe poviedky s názvom Traja muži, UI a loď.
Do posádky sa dostali aj ďalší odvážni muži a ženy: Marek Slabej s volacím kódom „Draculin“, Zdeno „Ash“ Mikláš, Lucia Halčinová, Janko Iša, Petronela Chelemendiková a tajomný element Yaya. Už čoskoro sa zoznámite s ich poviedkovými kúskami a my pevne veríme, že budete nadšení rovnako ako sme boli my.
Hor sa teda ku hviezdam a šťastný let nám všetkým!
A pre tých, ktorí sa nevedia dočkať, úryvok z pilotnej poviedky od Tona Stiffela - Traja muži, UI a loď.
Ich malá, mierne zastaraná, ale dômyselne vylepšená loď s jednoduchou palubnou UI, plná jaziev z predchádzajúcich akcií, zrýchľovala uprostred mrazivej prázdnoty ďaleko za Staničným systémom. Mierila k sotva postrehnuteľnému, matne svietiacemu bodu v temnote. K HP bráne.
Všetci traja patrili k podpornému tímu, ktorý zabezpečoval jej údržbu a opravy, no pri mimoriadnych situáciách pomáhal zachraňovať aj posádky skáčucich lodí.
Teraz ich však čakalo niečo ešte horšie.
„Zdetekovaný pohyblivý objekt. Maskovaný,“ ohlásila palubná UI.
„Máme spoločnosť,“ uškrnul sa Avien a upravil mierku zobrazenia hmotnostného detektora tak, aby objekt, letiaci ďaleko za nimi, rozoznali aj ostatní.
„Tipujem to na stredne ťažký federálny krížnik,“ odhadol Valdo.
Avien pozrel na dáta z detektora: „Zrýchľujú na rovnakom vektore ako my. Myslia si, že tá ich kamufláž nás oklame.“
„Aj by oklamala,“ doplnil Dareg, „keby sme nemali hriešne drahý najmodernejší hmotnostný detektor.“
Valdo sa zatváril kyslo. „Priatelia v armáde sa pochlapili. Dúfam, že nám raz aspoň zachráni krky.“
„Čo hľadajú tak ďaleko od brány?“ vrátil sa ku krížniku Avien. „Mali by ju chrániť. Nie tu špehovať.“
„Volám ústredie, ale neozývajú sa,“ rozčuľoval sa Valdo. „To sa už stihli evakuovať?“
Dareg rozhodil rukami: „Možno sledujú vlastné ciele. Kto sa má v tých ich špiónskych operáciách vyznať.“
Valdo sa paprčil: „Rovnaké zrýchlenie a vektor? Nebuď naivný. Chcú sa dostať k tankeru rovnako ako my. Otázkou je, o čo im ide.“
„Tanker je napakovaný surovinami za miliardy kreditov. Sateliťania musia slintať,“ uvažoval Avien.
„Na katastrofické scenáre je ešte čas,“ zarazil ho Dareg, no Avien utrúsil:
„Zmierte sa s tým, že ich budeme mať celý čas minimálne za zadkom.“
Dareg sa pokúsil zľahčiť situáciu:
„Aspoň máme ochranu.“
Avien zostával nabrúsený: „Akoby sme sa nevedeli o seba postarať sami!“
„Aj tak sa mi to nezdá,“ zopakoval Valdo a v duchu si pomyslel, že ten tanker im bol čert dlžen.
Federálne vedenie konečne dobudovalo HP bránu pri výdatnom nálezisku nerastných surovín, vzdialenom dva svetelné roky od Staničného systému. V dôsledku trvalého nedostatku surovín sa rozhodlo v predstihu uskutočniť prvý HP skok plne naloženého tankera. Rozhodnutie urýchlil aj fakt, že náklady na stavbu presiahli dvojnásobok plánovaných, pre súčiastky, ktoré sa stratili spolu s nezvestnými tankermi, alebo boli spolu s nimi zničené pri kolíziách s vesmírnym smetím počas subsvetelných letov k nálezisku.
Načasovanie skoku však bolo katastrofálne.
Pokračovanie už čoskoro v zborníku!

Arcey

Arcey
Som planetárny bojovník a ťažký knihožrút, ktorý sa v slabých chvíľkach snaží písať.

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

Golias (Anonym)
Caka nas aj nejaky dobry oddychovy splatter?alebo len nekonecne hviezdokopy a star treky? :o)
03.02.2011
Arcey
Myslím, že žánrovo je to veľmi pestré a každý si príde na svoje.
03.02.2011
jurinko
Golias, nie ze by som bol nejaky prilis neskromny alebo co, ale kym vyjde zbornik, tak odporucam ako oddychovy splatter tuto moju poviedku: http://www.scifi.sk/poviedky/? s=2271 ;-)
03.02.2011
lucia hujsiova
Neviem sa dockat! Len mala poznamka: prosim neuvedte ma ako Liu, ale ako Luciu. To mam za to, ze pouzivam nicky :)))
03.02.2011
kAnYs
Ale Jurinko notak, fuj! Takto bezboho propagovat svoje diela :)
07.02.2011
Aldeberan
už sa teším, keď to budem porovnávať so zborníkom New Space Opera (1)... Niektoré poviedky v ňom sa podľa mňa príliš nelíšili od lepších diel tu na stránke (aj keď Dan Simons zas všetkých ownoval big time).
07.02.2011
cyberstorm
Aldebaran: JJ, Dan Simmons to tam vedie, spolu s (podla mojho nazoru) Tony Danielom, Al Reynoldsom a inymi. A uz si cital NSO 2??? V kazdom pripade mozem smelo povedat, ze poviedky zo Zarodkov hviezd sa smelo mozu niektorym tym z NSO ci NSO 2 rovnat...
07.02.2011
draculin
No, k dvojke som sa este nedostal - caka na mna v knihkupku, ale NSO 1 bola trieda. A to sme vazne az taky dobri? :)) No som zvedavy... :)
07.02.2011
shakal (Anonym)
Kedy to mozme zhruba ocakavat? Zaciname byt nedockavi :) Dobru slovensku sci fi by si uz chcel asi kazdy rad precitat :)
08.02.2011
draculin
Myslim ze uz chyba len niekolko detailov a dotiahnut zopar malickosti a bude to hotove. Cize naozaj uz len niekolko dni a povedal by som, ze februar sa dodrzi.
A co sa mna tyka - spokojny budem, ked to bude mat aspon 2000 stiahnuti a nejake dve-tri pozitivne recenzie.
08.02.2011

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

Ďalšie články a poviedky v téme Zárodky hviezd 2010

Zárodky hviezd 2010 online

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Zárodky hviezd 2010

Skalní fanúšikovia vedia, že sme sa o samostatnom zborníku poviedok scifi.sk rozprávali už roky, no až otvorenou diskusiou na našom portáli a neskôr aktívnym prístupom Martina Tomčíka sa stojaté vody pohli a my sme sa v lete 2010 rozhodli, že sa podujmeme na túto cestu.

Zborník sci-fi poviedok od scifi.sk už čoskoro

Na štarte bola jedna malá ale skvelá myšlienka a desiatky autorov, ktorí vyrazili na ťažkú a tŕnistú cestu zákutiami spisovateľského vesmíru. Prekonali ale strach, uverejnenia krvopotne napísaného diela, kritického ohodnotenia, sklamania z neúspechu... a tí najlepší, tí sa dostali ešte ďalej.