Zárodky hviezd 2010

Skalní fanúšikovia vedia, že sme sa o samostatnom zborníku poviedok scifi.sk rozprávali už roky, no až otvorenou diskusiou na našom portáli a neskôr aktívnym prístupom Martina Tomčíka sa stojaté vody pohli a my sme sa v lete 2010 rozhodli, že sa podujmeme na túto cestu.
Podporte scifi.sk
Zárodky hviezd je zborník, ktorý nie je výsledkom priamej sútaže - je to zborník na pozvanie, v ktorom dávame priestor najlepším autorom publikujúcim svoje diela na scifi.sk. Do tohto zborníka sme pozvali viac ako 20 autorov, 16 z nich nám odpovedalo pozitívne, no len 12 nám poslalo svoju poviedku. Z týchto redakcia scifi.sk vybrala 6 poviedok, v ktorých si autori udržali požadovanú kvalitu a my ako redakcia si za svojím výberom stojíme.
Sú nimi:
- Život pod psa od Poliny Chelemendikovej,
- Hľadieť na západ, smerom ku koncu sveta od Mareka Slabeja,
- Smrť ukutá v železe od Janka Išu,
- Dlaždica od Janky Tabačkovej,
- Koľko sĺz stojí Liberty od Zdena Mikláša a
- Nájsť Danielu od Lucie Halčínovej.
Ako ťahúňa zborníka sme dokázali presvedčiť Antona Stiffela, ktorý nám doň prispel hard sci-fi poviedkou s názvom Traja muži, UI a loď. Predslov k zborníku napísal Martin Králik. Obom týmto ďakujeme.
Našou snahou bolo v tomto prípade zviditeľniť slovenských autorov snažiacich sa o miesto na výslní. Ich publikačná činnosť na scifi.sk dokazuje ich vôľu a texty zahrnuté do zborníka hovoria o kvalite. Je len na vás ako čitateľoch im venovať kúsok svojho času a nahliadnuť spolu s nami do miest, kde za rodia hviezdy.

Force Majeure

Force Majeure

Súvisiace objekty SFDB

Diskusia

draculin
Len by som doplnil, ze zbornik sice vysiel pred nejakou dobout, ale i tak presiel rukami zopar recenzentov: bezne kriticka Riddick ho veru pekne pochvalila (http://riddicksrealm.blogspot .cz/2011/05/zarodky-hviezd-201 0.html) ...bezne kriticky Peter F. Rius Jílek ho skritizoval (http://kritickyrubrikon.jilek online.eu/2011/07/amateri-oziv uju-slovensku-sci-fi.html) ...a Milos Ferko oboje (http://www.fandom.sk/clanok/p rijemne-spravy-zo-sveta-textov ). Cize pokial niekto este nestiahol, nevidel a necital, toto mu snad pomoze pri rozhodovani :)
20.09.2013
mayo
Jeej diky. Toto forum som objavil az tento rok a vela starsich clankov je kdesi zapadnutych, fajne ze obcas niektory takto pripomeniete. Uz je stiahnute a ide sa citat :-)
20.09.2013
draculin
Super :))) ...a ono to tymto zbornikom ani nekonci ;)
20.09.2013
Kr4b
Nie je tento zborník dostupný aj v tlačenej forme? Nerátam s tým, pýtam sa len keby náhodou, pretože myslím, že by robil česť mojej poličke a radosť mne :) Okrem toho som ho už spomínal medzi rodinou a kamarátmi, lenže tým nie je čítanie na počítači práve po vôli...
28.07.2015
Tibor (Anonym)
je to uz 7 rokov. A Zrodili sa nekoniec tie hviezdy?
28.02.2017
jurinko
Pekny rypavy komentar, ocenujem to ;-) Odpoved zavisi samozrejme od toho, ako sa definuje pojem "hviezdy", kazdopadne Marek Slabej medzicasom vyhral Cenu Fantazie, Janko Isa bodoval v Cene Bela (ak sa nemylim) a vydal knihu. Podla mna celkom pekne, hm? :-)
06.03.2017
draculin
Nuz, Janko Isa navyse este vyhral Cenu Fantazie v roku 2015 (+ Slabej v tom istom roku aj Cenu Intel za najlepsie scifi).
Tento rok (2017) su vo finale Ceny Intel Tono Stiffel aj Zdeno Miklas. Janka Tabackova je zase vo finale Ceny Biblioteky, vramci MCF, plus aj vo finale anglickej Fantasy Award. Nieco som urcite zabudol, ale niektori sa rozhodne aj v minulych rokoch dostali do finalovych skupin.
Takze - zjavne pri vybere autorov si tipli dobre a hviezdy (velkosti primeranej nasim koncinam) sa zrodili :)))
10.11.2017

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

Ďalšie články a poviedky v téme Zárodky hviezd 2010

Zárodky hviezd 2010 online

S malým meškaním ale o to s väčším nadšením sme radi, že vám môžeme predstaviť náš prvý zborník scifi poviedok - Zárodky hviezd. Nájdete v ňom šesť (plus jednu) poviedok od našich najlepších autorov na scifi.sk!

Zárodky hviezd 2010

Skalní fanúšikovia vedia, že sme sa o samostatnom zborníku poviedok scifi.sk rozprávali už roky, no až otvorenou diskusiou na našom portáli a neskôr aktívnym prístupom Martina Tomčíka sa stojaté vody pohli a my sme sa v lete 2010 rozhodli, že sa podujmeme na túto cestu.

Zborník sci-fi poviedok od scifi.sk už čoskoro

Na štarte bola jedna malá ale skvelá myšlienka a desiatky autorov, ktorí vyrazili na ťažkú a tŕnistú cestu zákutiami spisovateľského vesmíru. Prekonali ale strach, uverejnenia krvopotne napísaného diela, kritického ohodnotenia, sklamania z neúspechu... a tí najlepší, tí sa dostali ešte ďalej.