Aldeberan

Filmový a seriálový recenzent. Profesionálny hejter a odkrývač toho najbizarnejšieho v pop-kultúre. Redakčný glos-majster.

Info

Prezývka Aldeberan
Web:
Členom scifi.sk: od nepamäti
Naposledy online: 28.03.2020
E-mail: aldb@centrum.com
Skype:
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 1
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 961
Články: 121
Poviedky: 9

Zbierka - ponúka

Zbierka - hľadá

Zbierka - najnovšie

Justice League

Justice League

Diskusia

Prekliati bohovia - VI. Kto seje vietor, žne búrku
Stotožňujem sa s Jurinkom. Príjemný diel, dobre obliehania (aj keď mam radšej viac dnove/viac týždňové obliehania, ale chápem, že píšeš poviedku). Príliš veľa Azov a stále sa neviem stotožniť s tým znásilnením Az Limovej.
20.07.2019 11:02:09

Beni Hoeger a neplatič
Wow, nova Jurinko poviedka. Za mňa dve veci na zlepsenie: 1) v poviedke vystupuju nejaki Adamovia, Emilovia, Juliusovia, ktori neboli poriadne uvedeni. Predpokladam, ze ich mame poznat z minulych dielov (?), ale ja ich nepoznam a vascina citatelov si imho nespomenie. Staci kratka vlozena veta o postave, ktora ich odlisi, napr "Adam, lodny expert na demoliciu a fanatik do oralneho sexu" or whatever. Lebo inak to su len matuce mena. 2) prilis komplikovane a dlhe suvetia. Nie su dobre same o sebe, este viac sa nehodia sem. Napr. "Uhol pričom ako štít využil jeden zo šialene rotujúcich kusov horniny, na ktorom sa ešte dali rozoznať zvyšky teraz už odpareného jazera, a väčšina projektilov neškodne rozpárala čiernotu vesmíru." Tam by som dalposlednu vetu ("a väčšina...") samostatne. Inak som dal 8 a poviedka mi sprijemnila sobotne rano.
29.09.2018 10:37:37

Thor: Ragnarok - recenzia
Scourge je moj novy hrdina, Chcem film iba o nom!
09.11.2017 08:29:22

Všetko zlé na Hre o tróny
vďaka za reakcie, good points. Ja som proste napísal článok o všetkom, čo vadí mne a zároveň aj aspoň časti fanúšikov (pretože mne toho vadí ovela viac :) Diskusie a teórie okolo GoT aj ASOIAF sledujem, fan teórie žeriem, ale len málo je podľa mňa pravdivých. Hlavný problém seriálu je podla mna v bode 6 - tvorcovia sa už jednoducho nesnažia. Detaily á la Ramseyho psy sú symptón hlbšieho problému - scenáre už nie sú premyslené, ide sa na efekt, nie do hĺbky, príbehu chýba inteligencia a nejednoznačnosť, ktorú predtým preberal z kníh. Prečo by mali ukazovať, ako psy zomrú/utečú? Pretože to vyzerá blbo a keby chcú môžu a zaberie to sekundu. Mohli tú sekundu ubrať z umývania mŕtveho tela Jona Snowa. Preto si myslím, že sebalepšie podložená seriálová fan teória (ako že Arya = Waif) nebudú pravdivé - seriál je už príliš hlúpy na to, aby vyviedol niečo takto chytré :) Bodaj sa mýlim.
18.07.2016 21:28:50

Všetko zlé na Hre o tróny
keby to bola kniha, tak tomu mozno verím. Ale seriál sa už nehrá na detaily - všetko je tak, ako sa zdá a jediné prekvapenie, ktoré nás čaká, je kto zomrie.
18.07.2016 20:01:31

Minirecenzie

10
Sen každého scifi fanúšika, splnený, kompletne a dokonale. Predstavte si, že niekto by zobral nabúdchanú zbierku scifi poviedok od TOP autorov našeho obľúbeného žánru, ako napríklad Reynolds alebo Scalzi, sfilmoval, resp. v tomto prípade zanimoval ich a naviac by sa mu to podarilo dokonale. Nuž, presne to sa stalo s LD&R. Antológia 18 animovaných príbehov, väčšina so skvelým príbehom, skvelou až krásnou animáciou, rôznej dĺžky a vyznenia - od vážnych, filozfoických, cez akčné, pulpové až po vyslovene bláznivé a humorné. Každý individuálny diel robilo iné animačné štúdio pod záštitou Davida Finchera (nemusím dúfam predstavovať) a Tima Millera (Deadpool). Pripadá mi, že Fincher a Miller im dali jedinú inštrukciu - musí to byť super. A tú všetky šútdiá naplnili do bodky. Veľkou výhodou LD&R je, že každý zdrojový materiál dostane presne takú dĺžku, ako potrebuje, štýl animácie, ktorý sa k nemu hodí a tón, ktorý sa k nemu hodí. Tým sa odlišuje od antologických seriálov ako napr. Twilight Zone alebo Krajné medze, ktoré sa museli prispôsobovať televíznemu formátum bez ohľadu na to, či námet bol na celovečerný film alebo desaťminútový short. Samozrejme, nájdu sa slabšie kúsky - ale nikto sa nevie zhodnúť na tom, ktoré to sú, takže skôr ide o osobný vkus ako objektívne zakopnutia tvorcov. Pripravte sa na veľa sexu, násilia, bradaviek a húpajúcich sa penisov. Ale však to je od 18+, tak to proste nepúšťajte deťom.
9
Tento film nadobro ukotvil marvelovky ako stálicu kín 21. storočia. Možno si to nepamätáte, ale v tom čase si nikto nebol istý, že Avanegri budú naozaj fungovať ako film. Veľa postáv, z rôznych filmov, na jednom mieste. Najväčší crossover v známej filmovej histórii. Kľudne to mohol byť prepadák, vtedy ešte nebolo jasné, ako je jasné teraz, že každá marvelovka zarobí nevyhnutne majland a neexistuje spôsob, akým môže štúdio vyrobiť vyslovene zlý film. No podarilo sa, režisér zobral to najlepšie zo všetkých superhrdinov, spojil to jedného filmu a fungovalo to skvele a Avengeri zarobili viac ako miliardu... viete, nič nezvyčajné teraz, ale vtedy toho boli plné správy, doslova. Plus jeden bod za Kapitína Ameriku, ktorého jediná superschopnosť je úder päsťou mierne silnejší než obyčajného človeka.
8
Veľký megahit roku 2008! Avator zarobil miliardu predtým, než bolo úplne bežné, že nejaká marvelovka či iná disneyovka zarobí miliardu aspoň raz za rok. Príbeh je v podstate Pocahontas na mimozemskej planéte. Vizuálne Camerov využil CGI k tomu, aby nám ponúkol fantastickú víziu mimozemského života, ktorý je však vlastne len trochu farebnejšia verzia života zemského a imaginácii priemernej Space Opery nesiaha ani po členky. Kvôli tomuto filmu sa ľudia maľovali na modro a behali po lese, no z nejakého dôvodu to trvalo iba rok a potom ich to prešlo. Asi sa z nich stali bronies. Plus jeden bod navyše za jediné mne známe vyobrazenie vesmírnej lode s termálnymi radiátormi.
6
Spielbergov pokus o vzdanie holdu Kubrickovi nevyšiel úplne dobre. Príbeh je Pinoccio skrížený s Alenkou v krajine zázrakov a Ja, robotom. Ak sú väčšinou spielbergove filmy príbehovo zamerané s občasným emocionálnym momentom, tento kúsok je presný opak – príbeh moc nehrá rolu, skôr ide o tie pocity. Nie som si istý, pre koho je film určený. Scifistov podobné filmy nelákajú (predsa len sme skôr banda autistov ako empatických citlivákov), tých citlivých možno, asi, určite odradí sci-fi prostredie. Škoda, že to nenatočil Kubrick.
8
V poriadku sci-fi film. Svojho času pri uvedení vyvolal celkom rozruch, podľa mňa preto, že ide so skutočný sci-fi film, aké sa už nerobia. Čo myslím pod skutočný? Svojho času sci-fi často fungovalo tak, že ste zobrali JEDEN koncept a rozvinuli ste ho ad absurdum, resp. vo všetkých možných smeroch a postavili ste na ňom pointu celého príbehu. Rovnako funguje Arrival – scenáristi zobrali spôsob, akým mimozemšťania vnímajú čas a postavili okolo neho dej aj ideu filmu a spravili to dobre. Nejde o žiadny mimoriadne hlboký film, ale nejde ani o žiadne pseudofilozofovanie. Ide proste o inteligentne aplikovaný zaujímavý sci-fi koncept, remeslne kvalitne spracovaný. A také film ysa dnes už proste nerobia. Buď sa režiséri snažia byť druhým Nietschem alebo robia popcornovky bez ďalšieho ciela. Urobiť niečo medzi sa nenosí a preto je Arrival v dnešnej dobe výnimočný.

Poviedky

Kalamita

Poviedka na počkanie

0 komentárov

Vesmírni tuláci - XI. Prvé dni Ríma

Pod vianočným stromčekom scifi.sk nájdete vyvrcholenie našej celoročnej vesmírnej ságy! Ak ste sledovali dobrodružstvá našich hrdinov, nenechajte si posledné dve kapitoly veľkého finále. Tu je XI. od ...

7 komentárov

Muž v obleku

Napriek bezmocnosti, napriek bezvýchodiskovej situácii, každý človek v sebe uchováva kúsok nádeje. Krátka a dúfam, že aj trochu strašidelná poviedka. Vrátil som sa k písaniu po dlhom čase a beriem ju ...

10 komentárov

Verná Lilith, slobodná Samaelovi

Démoni sexu, démeni sexu, démoni sexu, opáperní mnísi a starý zvhrlý opát. Biblická legenda o Lilith a troch anjeloch a ako tisíc rokov sexuálnej nudy dokáže rozhodiť duševnú rovnováhu priemernej Dcér...

14 komentárov

Toni Šušňolúbič

Toto nie je scifi ani fantasy, vlastne by to nemalo byť nikdy publikované, pretože je to nechutné, zvrátené a odsúdeniahodné viac ako gladiátorské zápasy, inkvizícia či holocaust. Z nejakého dôvodu, k...

12 komentárov

Bajnó

Poviedka zo staroslovanského prostredia, o nepravej láske, bohoch a mocných duchoch, statočnom vládcovi ktorý sa vracia z vojny ale doma nenachádza šťastie ... (Ach, s touto poviedkou vôbec niesom sp...

7 komentárov