Aldeberan

Filmový a seriálový recenzent. Profesionálny hejter a odkrývač toho najbizarnejšieho v pop-kultúre. Redakčný glos-majster.

Info

Prezývka Aldeberan
Web:
Členom scifi.sk: od nepamäti
Naposledy online: 19.01.2022
E-mail: aldb@centrum.com
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 1
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 974
Články: 122
Poviedky: 11

Zbierka - ponúka

Zbierka - hľadá

Zbierka - najnovšie

Justice League

Justice League

Diskusia

Elixír večnej smrti
Servus. Oceňujem inovativnost. Nie je to dalšia "Výprava proti Temnemu pánovi (Prológ)", co je super. Ale nikto to tu nechápe lebo si to napísal jak tatar. Nenapísal si to jak tatar lebo si geniálny, ale pretože ešte nevieš poriadne budovať príbeh, bolo to moc krátke, veľa krát si menil uhol pohľadu a chýbala štruktúra. Bolo by super, keby si si nad to jeden víkend sadol a prepísal to do podoby, kedy to človek pochopí bez toho, aby si mu to vysvetľoval. Potom by to bola možno fakt dobrá poviedka a baby by po tebe išli. A o to pri písaní ide.
08.03.2021 23:02:37

Dotyk
Depresívne. Nikdy never mantám!
20.02.2021 21:57:24

Tri priania
Dobre to bolo. Mam rad Slovensku dedinu.
20.02.2021 21:49:34

Žena od jazera – Evine spomienky
Skvelá poviedka s perfektne vykreslenými charaktermi a ich vnútornými pochodmi, plná emócií a hlbokých myšlienok. Od Drenotha si vždy rád niečo nové prečítam! 10/10
27.01.2021 13:19:59

Nové bývanie
Je to pravda, pôvodom všetkého zla naozaj je materializmus a gin.
24.10.2020 23:01:12

Minirecenzie

10
Sen každého scifi fanúšika, splnený, kompletne a dokonale. Predstavte si, že niekto by zobral nabúdchanú zbierku scifi poviedok od TOP autorov našeho obľúbeného žánru, ako napríklad Reynolds alebo Scalzi, sfilmoval, resp. v tomto prípade zanimoval ich a naviac by sa mu to podarilo dokonale. Nuž, presne to sa stalo s LD&R. Antológia 18 animovaných príbehov, väčšina so skvelým príbehom, skvelou až krásnou animáciou, rôznej dĺžky a vyznenia - od vážnych, filozfoických, cez akčné, pulpové až po vyslovene bláznivé a humorné. Každý individuálny diel robilo iné animačné štúdio pod záštitou Davida Finchera (nemusím dúfam predstavovať) a Tima Millera (Deadpool). Pripadá mi, že Fincher a Miller im dali jedinú inštrukciu - musí to byť super. A tú všetky šútdiá naplnili do bodky. Veľkou výhodou LD&R je, že každý zdrojový materiál dostane presne takú dĺžku, ako potrebuje, štýl animácie, ktorý sa k nemu hodí a tón, ktorý sa k nemu hodí. Tým sa odlišuje od antologických seriálov ako napr. Twilight Zone alebo Krajné medze, ktoré sa museli prispôsobovať televíznemu formátum bez ohľadu na to, či námet bol na celovečerný film alebo desaťminútový short. Samozrejme, nájdu sa slabšie kúsky - ale nikto sa nevie zhodnúť na tom, ktoré to sú, takže skôr ide o osobný vkus ako objektívne zakopnutia tvorcov. Pripravte sa na veľa sexu, násilia, bradaviek a húpajúcich sa penisov. Ale však to je od 18+, tak to proste nepúšťajte deťom.
9
Tento film nadobro ukotvil marvelovky ako stálicu kín 21. storočia. Možno si to nepamätáte, ale v tom čase si nikto nebol istý, že Avanegri budú naozaj fungovať ako film. Veľa postáv, z rôznych filmov, na jednom mieste. Najväčší crossover v známej filmovej histórii. Kľudne to mohol byť prepadák, vtedy ešte nebolo jasné, ako je jasné teraz, že každá marvelovka zarobí nevyhnutne majland a neexistuje spôsob, akým môže štúdio vyrobiť vyslovene zlý film. No podarilo sa, režisér zobral to najlepšie zo všetkých superhrdinov, spojil to jedného filmu a fungovalo to skvele a Avengeri zarobili viac ako miliardu... viete, nič nezvyčajné teraz, ale vtedy toho boli plné správy, doslova. Plus jeden bod za Kapitína Ameriku, ktorého jediná superschopnosť je úder päsťou mierne silnejší než obyčajného človeka.
8
Veľký megahit roku 2008! Avator zarobil miliardu predtým, než bolo úplne bežné, že nejaká marvelovka či iná disneyovka zarobí miliardu aspoň raz za rok. Príbeh je v podstate Pocahontas na mimozemskej planéte. Vizuálne Camerov využil CGI k tomu, aby nám ponúkol fantastickú víziu mimozemského života, ktorý je však vlastne len trochu farebnejšia verzia života zemského a imaginácii priemernej Space Opery nesiaha ani po členky. Kvôli tomuto filmu sa ľudia maľovali na modro a behali po lese, no z nejakého dôvodu to trvalo iba rok a potom ich to prešlo. Asi sa z nich stali bronies. Plus jeden bod navyše za jediné mne známe vyobrazenie vesmírnej lode s termálnymi radiátormi.
6
Spielbergov pokus o vzdanie holdu Kubrickovi nevyšiel úplne dobre. Príbeh je Pinoccio skrížený s Alenkou v krajine zázrakov a Ja, robotom. Ak sú väčšinou spielbergove filmy príbehovo zamerané s občasným emocionálnym momentom, tento kúsok je presný opak – príbeh moc nehrá rolu, skôr ide o tie pocity. Nie som si istý, pre koho je film určený. Scifistov podobné filmy nelákajú (predsa len sme skôr banda autistov ako empatických citlivákov), tých citlivých možno, asi, určite odradí sci-fi prostredie. Škoda, že to nenatočil Kubrick.
8
V poriadku sci-fi film. Svojho času pri uvedení vyvolal celkom rozruch, podľa mňa preto, že ide so skutočný sci-fi film, aké sa už nerobia. Čo myslím pod skutočný? Svojho času sci-fi často fungovalo tak, že ste zobrali JEDEN koncept a rozvinuli ste ho ad absurdum, resp. vo všetkých možných smeroch a postavili ste na ňom pointu celého príbehu. Rovnako funguje Arrival – scenáristi zobrali spôsob, akým mimozemšťania vnímajú čas a postavili okolo neho dej aj ideu filmu a spravili to dobre. Nejde o žiadny mimoriadne hlboký film, ale nejde ani o žiadne pseudofilozofovanie. Ide proste o inteligentne aplikovaný zaujímavý sci-fi koncept, remeslne kvalitne spracovaný. A také film ysa dnes už proste nerobia. Buď sa režiséri snažia byť druhým Nietschem alebo robia popcornovky bez ďalšieho ciela. Urobiť niečo medzi sa nenosí a preto je Arrival v dnešnej dobe výnimočný.

Články

Tento horror je tak sexy, až to z neho tečie (recenzia Things Heard & Seen)

Duchovia a manželská nevera idú prekvapivo dobre dokopy. Things Heard & Seen je nový film na Netflixe.

0 komentárov

V novej časti Hry o tróny sa nestalo nič podstatné (spoiler free recenzia)

Z prvej epizódy ôsmej série má divák pocit, že sa vlastne nič nestalo. Stihnú vôbec ten seriál dokončiť? Po relatívne slabej siedmej sérii ale poteší, že nejde o úplný odpad.

0 komentárov

Smrteľné stroje: zlý Západ požiera svet

Tento film vo vás vyvolá túžbu zničiť planétu, aby ste mohli žiť na jednom z tých cool miest na kolesách.

1 komentárov

Prečítajte si poviedky na počkanie

Ako dopadli Poviedky na počkanie XXVII? Prečítajte a zhodnoťte!

0 komentárov

Prednášky scifi.sk na Comics Salóne / Istrocone!

Genetické zmeny, ženy v sci-fi, Babylon 5 či sci-fi kvíz pre pravých geekov. To všetko si pripravili členovia reakcie scifi.sk Príďte na naše prednášky! A možno dostanete aj tričko :)

0 komentárov

Poviedky

Nie si škaredý, ale chudobný

Dôležité je to, čo je vnútry.

7 komentárov

Haiku na počkanie

Najkratšia PNP v histórii?

6 komentárov

Kalamita

Poviedka na počkanie

4 komentárov

Vesmírni tuláci - XI. Prvé dni Ríma

Pod vianočným stromčekom scifi.sk nájdete vyvrcholenie našej celoročnej vesmírnej ságy! Ak ste sledovali dobrodružstvá našich hrdinov, nenechajte si posledné dve kapitoly veľkého finále. Tu je XI. od ...

7 komentárov

Muž v obleku

Napriek bezmocnosti, napriek bezvýchodiskovej situácii, každý človek v sebe uchováva kúsok nádeje. Krátka a dúfam, že aj trochu strašidelná poviedka. Vrátil som sa k písaniu po dlhom čase a beriem ju ...

10 komentárov

Verná Lilith, slobodná Samaelovi

Démoni sexu, démeni sexu, démoni sexu, opáperní mnísi a starý zvhrlý opát. Biblická legenda o Lilith a troch anjeloch a ako tisíc rokov sexuálnej nudy dokáže rozhodiť duševnú rovnováhu priemernej Dcér...

14 komentárov