Knihy

Najlepší autori/ky

Por. Autor/ka Hod.
1.Jan Hlávka10,0
1.Jana Vybíralová10,0
2.Frank Herbert10,0
3.Madeline Miller10,0
3.Orson Scott Card10,0

Najlepšie knihy

Por. Názov knihy Hod.
1.Duna10,0
2.Mráz a hry10,0
2.Ľavá ruka tmy10,0
2.Kirké10,0
2.Enderova hra10,0

Najnovšie články

Vonku zúri coronavírus, takže čo takto pár typov na čítanie?

Komiks funguje ako bežná kniha – vyberiete si žáner, ktorý je vám sympatický, zvolíte si tému, rozsah, krajinu pôvodu, autora a pri troche šťastia sa môžete doň začítať okamžite.

Občas sa zdá, že YA literatúra v Čechách zažila svoj vrchol, a potom príde princezná Elena, ktorá vás núti prehodnotiť svoj názor.

Temná, takmer apokalyptická YA séria z pera mladučkej Kalyn Josephsonovej začína nezáživne...

S komiksovou produkciou sa roztrhlo vrece aj u nás. Možno sa vám to nezdá, ale vydavateľstvá, akými sú napr. Albatrosmedia a Slovart, už od minulého roka pomaly a postupne vsúvajú do svojej ponuky všelijaké komiksy.

Mierne ueletené, gendrovo vyvážené či nebezpečne odvážne - aj takéto vedia byť hrdinky Noelle Stevensonovej, komiksovej autorky s výrazným zmyslom pre čierny humor!

Najnovšie recenzie

Divoký západ. Prestrelky. Peklo. Záchrana sveta. Kopec zábavy a k tomu ešte Lovecratov mýtus.

České vydavateľstvo Carcosa nám prináša už tretiu knihu od kráľa bizarnej fikcie, Carltona Mellicka III. Tentokrát sa prenesieme do sveta, ktorý zažil zotročenie ľudskej rasy inteligentnými hračkami.

Na knihe Nepriatelia Urdisu ma na prvý pohľad zaujala obálka, potom synopsa, no najviac zo všetkého ma zaujalo, že som o nej nikdy predtým nepočula.

V tejto recenzií sa pozrieme na ďalšie osudy Lyry, hrdinky Temných hmôt. Jej literárny otec Philip Pullman, ako vždy doposiaľ, sľubuje naozaj skvelé čítanie.

Na zborník zo súťaze MCF sa vždy teším. Tento rok mi jeho prečítanie trvalo trošku dlhšie. Nielen kvôli povinnostiam, ale trošku bolo to aj tým, že zborník z roka na rok priberá na objeme a obsahu, čo je potešujúce.

Recenzní ohlédnutí za novinkou Petry Slovákové o cestování v čase a náctiletém namlouvání.

Vaše hodnotenia

Victoria Paolini @vpaolini
9
Aldeberan @Aldeberan
10
Mechanický pomaranč vo mne zanechá silný dojem zakaždým keď ho vidím. Ide o veľmi vydarené spoločenské sci-fi, ktoré zobrazuje dve časti spoločnosti, ktoré vždy boli a budú. Na jednej strane obyčajných grázlov, sadistov a zločincov, sociopatov, ktorí na spoločnosti vlastne ani neparazitujú skôr žijú vedľa nej občas do nej kopnú či bodnú len tak pre zábavu. Na druhej strane sa venuje tomu, čo by hipíci nazvali “the Man”. Bacharovi z väznice, čo vás hodí na samotku kvôli každej blbosti, prísnemu ministrovi vnútra, čo pošle na študentský protest vodné delá, dopravnému policajtovi, ktorý vás prehľadá konečník, lebo ste nevyhodili smerovku. Kubrick ten film natočil tak, aby nebolo jasné, kto je naozajstná obeť, či mladý sadistický zločinec alebo spoločnosť, ktorá ním trpí, na druhej strane ho vytvorila. Ja osobne to nevidím, moje primitívne východoeurópske oči viac sympatizujú s fízlami, ktorýnastolia poriadok, ako s rozmaznaným spraktom, ktorý mláti ľudí pre zábavu. Každopádne, majstrovské dielo.
Victoria Paolini @vpaolini
10
Stano Lacko @stano
10
Jednoznačne povinné čítanie pre fanúšika scifi. Výborná filozofia postáv, ich vývoj. Perfektné dejové zvraty a vtiahnutie čitateľa do deja tak, že neprestanete čítať, kým to neskončí.
Kei @kei
10
Druhý diel za prvým nezaostáva, dá sa povedať, že je aj o chlp lepší.