Roland Axenberg

"Sci-fi je existenčná metafora, ktorá nám dovoľuje rozprávať príbehy o stave ľudí. Isaac Asimov raz povedal: Jednotlivé sci-fi príbehy môžu vyzerať neustále triviálne zaslepeným kritikom a filozofom dneška, ale jadro sci-fi, jeho podstata, sa stalo veľmi dôležitým pre našu spásu, ak máme byť vôbec spasení." — SG-1 (200)

Info

Prezývka martiner
Web:
Členom scifi.sk: od nepamäti
Naposledy online: 26.09.2022
E-mail: xcxmxl@gmail.com
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 41
Články: 99
Poviedky: 4

Zbierka - ponúka

Roland Axenberg ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

Roland Axenberg ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

Roland Axenberg ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

NOPE (2022): Jordan Peele vs. scifi!
Perfektná recenzia, teším sa na film. Peeleho mam zameraného od Uteč, ktorý je mojim najobľúbenejším horor/trilerom poslednej doby. Aj keď My bolo menšie sklamanie Peele je nesporne mimoriadny talent.
24.08.2022 17:49:26

15 romantických scifi filmov k svätému Valentínovi
Skvelý výber! Ja by som ešte doplnil staršie klasiky Starman, Navždy mladý a niečo trochu trochu viac hard - Solaris.
15.02.2022 08:57:36

To najlepšie za rok 2021: Filmy
Ešte by som doplnil The Tomorrow War - jedno z kvalitnejších scifi minulého roka.
29.01.2022 14:08:16

To najlepšie za rok 2021: Serialy
Tento rok čo sa týka sci-fi seriálov pre mňa osobne veľmi slabý. Nadácia u mňa patrí do rebríčka sklamanie roku. The Book of Boba Fett v tesnom závese za ňou - o triedu horšia a nízkorozpočtovejšia kópia Mandaloriana. Totálna zbytočnosť, namiesto ktorej mali investovať čas, energiu a peniaze do sľubovanej Ashoky alebo Rangers of the New Republic. Môj jednoznačný seriál roka je Squid Game a za ním asi Sweet Tooth - to je také feel good postapo. SW Visions má tri dobré epizódy (The Duel, The Ninth Jedi, The Elder), zbytok nuda, to isté Love, Death + Robots II. For All Mankind (2. séria) začína telenovelovo, ale končí asi najlepším seriálovým finále aké som kedy videl.
24.01.2022 16:57:06

Duna: Ako vo mne Denis Villeneuve prebudil Spáča
No ja neviem, nemozem si pomoct, ale MacLachlan sa podla mna hodi do Lynchovych podivnosti ako Modry zamat alebo Twin Peaks, ale do Duny absolutne nie. Suhlasim s tym, ze typovo by aj sedel, ma taky aristokraticky look, ale herecky sa na takuto ulohu nehodi. Napriklad na zaciatku sa tam v niektorych scenach tvari, ako keby hral v romantickej komedii, preto som mu potom uz tie vaznejsie polohy ku koncu filmu neveril. Na Chalametovi sa mi paci to, ze vie byt na jednej strane citlivy mlady chalan, ale zaroven je v nom nieco az demonicke (to prave vidno na tom hornom zabere) a tesim sa ked sa tato temna stranka bude dostavat na povrch.
14.11.2021 12:10:30

Minirecenzie

7
Plachtový UFO zabijak, ktorému by závidel aj raťafák plachta? Šimpanz v bersek móde? Peele režíruje super a Hoyteho kamera je ešte lepšia, ale príbehovo a scenáristicky to celé nejako neladí a na rozdiel od svojich predobrazov (Znamenia, Oheň v oblakoch) je tam príliš veľa elementov rozptyľujúcich divákovu pozornosť (kone, opica, čudný kameraman) až v závere celý film vyznieva ako paródia na sám seba. Navyše mám pocit, že čím viac symboliky Peele do svojich filmov tlačí, tým menej to funguje. Preto bolo Uteč takmer dokonalým hororom/trilerom, zatiaľ čo My sa už zadrhávalo v nezmyselných metaforách a Nie, nie sa v nich už utápa.
5
V Ragnaroku fungoval meta humor, akcia a ešte ako taký príbeh, tu je to už len jedná veľká fraška obohatená namakaným vizuálom a slušnou akciou. Waititi je očividne slabší scenárista ako režisér, ale možno je na vine chabá komiksová predloha.
5
Nehorázna zlátanina a nedôstojné rozlúčenie s celou ságou. Jediný Jurský Park/Svet, ktorý som dopozerával len so zaťatými zubami. Nefunguje tu nič, logika, napätie, humor, je to vlastne len sled nesúvisiacich scén. Naozaj je mimo môjho chápania ako môže mať film s 200 miliónovým rozpočtom scénar na úrovni filmu od spoločnosti Asylum a tiež sa divým, že sa takémuto paškvilu prepožičalo trio Neil/Dern/Goldblum.
8
Pre mňa niekde medzi Arnoldovým Predátorom a polozabudnutými Predátormi s Adrienom Brodym. Na prvý pohľad je jasné, že tá baba má asi 10% Arnoldovej svalovej hmoty a 5% jeho charizmy, ale vďaka perfektnej réžii, krásnemu vizuálu a rýchlemu spádu to až tak nevadí. Rýchlopalné zbrane nahradili väčšinou tie chladné a prispósobil sa tomu svojim arzenálom aj samotný Predátor, čo tvorcovia patrične kreatívne využili. Páčilo sa mi aj to obrazné aj názorné rozoberanie problematiky lovu a lovcov.
6
Emmerichov kompilát jeho podstatne lepších snímkov doplnený o ďalšie sci-fi témy (minozemšťania, AI, konšpiračné teórie), celé to však dokopy vôbec nedáva zmysel a už to nie je ani také zábavné na to, aby človek tú absenciu logiky nevnímal ako napr. pri Dni nezávislosti, Dni po tom, či 2012.

Poviedky

Krutá hra svet(l)a

Krátka poviedka ako prequel ku kultovému filmu alebo čo sa dialo pred tým ako vstúpili postavy do čiernočiernej tmy...

2 komentárov

Pokus (special edition for scifi.SK)

Krátky príbeh so smutným koncom - ako pre koho.

3 komentárov

Psychorobotik

Odhalí pravdu, skutočne vraždil robot?

12 komentárov

Projekt Odlet

Sám, vydedenec. Existuje ešte nejaká šanca?

2 komentárov