Diskusia 1/2: Učeň

Filmová história scifi

Diskusia

Lukáš Polák
Začiatok bol parádny, úplný opak voči vyvoleným jedincom, ktorý idú za svojim osudom. Depresívny chlapec, bez nadania či talentu, ide si po poslednej ceste, no potom prišla nádej a potom ma to začalo kúsok nudiť a čakal som, kedy sa opäť vráti depresívny tón zo začiatku. Prišiel, ale až v poslednej vete, čo je kus škoda, bo tu bol veľký potenciál, len sa vybral na cestu, ktorá ma až tak nebavila. Inak, tá mana mi pripomínala niečo ako "force" zo Star Wars, nechal si sa tým inšpirovať? Inak napísané je to parádne, k tomu nemám ani jedno slovo, iba chválim.
12.11.2021

Veles
Myslím si že je to jedna z najlepších poviedok tohto kola, minimálne čo sa týka štýlu písania. Príbeh sa mi páčil, opisy boli dobré. Mohlo to byť viac temné a depresívne, no toho sme si už v tomto kole dosť užili podľa mňa :D
12.11.2021

Goran
Mohla to byť najlepšia poviedka tohto kola, ale ten koniec, aj keď, ako sa na poviedku patrí, pekne zvratový (a zvrátený :)), ma osobne sklamal, mal som i trošku pocit, že bol taký schválne, aby čitateľa "dostal". Avšak niekto iný, to môže vnímať opačne... hlas ľudu rozsúdi :D
Je to tak či tak skvelá poviedka a, Smrťo, :) patríš tu medzi mojich obľúbených autorov. Možno nie vždy to tak vnímajú všetci čitatelia, ale ja mám Tvoje príbehy veľmi rád, vždy sa z nich teším. A potešujúce je aj to, že sa jednoznačne ako autor zlepšuješ. A výrazne. Už sú to poviedky, nie iba prozaické výseky (nech i akokoľvek zaujímavé) z Tvojho imaginárneho sveta. Konceptuálne nemajú chybu, sú pútavo vyrozprávané, miestami až strhujúco. Vypestoval si si tiež veľmi pekný knižný štýl, čo ja obzvlášť kvitujem.
Štylistických nedokonalostí či chýb každou poviedkou ubúda, už čakám, že čoskoro napíšeš niečo naozaj formálne dokonalé.
Sem-tam čechizmus, vidno, že veľa čítavaš v čestine - napr. nie je "zotmí", ale zotmie, nie je "rozcuchaný", ale rozstrapatený, prípadne ešte rozkuštrený.
Pre Lukáša i ostatných - mana je v Smrťovom svete naozaj niečo ako elementárna sila, čo oživuje, magický prazáklad, esencia, prazdroj, aspoň tak som to pochopil a dá sa naozaj prirovnať ku "Sile", z našich pozemských náboženstiev k práne, čchi, ki, energii, čo oživuje. Napokon mana sa tiež vyskytuje ako v židovskej, tak i šamanskej mytológii. A tiež som sa s tým stretol vo fantasy literatúre, ale aj videohrách.
A zas, ako už často predtým, budem zdôrazňovať, že nie celkom dopovedané, či dokonca pootvorené konce vedia byť skvelé, ale čitateľ si zaslúži dozvedieť sa niektoré veci, ktoré ostanú neozrejmené a nie úplne dávajú zmysel. Prečo slúži nejaká miestna dedinčanka starému čarodejníkovi ako jeho BDSM :D návnada, ktorá na základe sex. abstinencie a telesného odriekania a asketizmu testuje bud. mágov? :O A má vôbec šancu muž v takomto teste uspieť? Nechce to kastráta alebo homosexuála? O aký divný magický experiment a nedajboh svetovládu sa to pokúša jeden zabudnutý dedinský bosorák??? Neviem či Tebe, ako autorovi tie súvislosti dávajú zmysel, ale mne ako čitateľovi nie...
Buď ako buď, je to výborná poviedka.
12.11.2021

ama_rilla
Aj mne sa Tvoja poviedka veľmi páčila a podľa mňa aj napriek divnemu koncu je najlepšia. Ale ten koniec je fakt zlý a čudný :D Ako písal Goran, takisto mi to nedáva veľmi zmysel povaha tých skúšok...myslela som, že aj vidiny, ktoré má hlavná postava, majú nejaký zmysel, takto mi to prišlo len ako spestrenie deja. Ale faktom je, že ma to bavilo čítať, straaaasne som bola zvedavá, ako to dopadne a som veľmi rozladený z konca a chýbajúcich vysvetlení, no ale i tak platí vyššie povedané :D
12.11.2021

Aleš Horváth
Páčilo sa mi to. pre zmenu, mne to pripomenulo jednu knihu z Warcraft série, o Medivhovi, kde celý dej sa točil tiež okolo ucna čarodejníka.
koniec bol prekvapivý, ale keď som sa zamyslel, tak logicky a dal sa očakávať.
12.11.2021

Veles
A by ma inak zaujímalo že ako si to myslel s tou ohavou? Lebo som si všimol tvoj komentár a hlavne vďaka nemu som sa nevedel dočkať tvojej poviedky :D
14.11.2021

Terry Chrapúňzel
Rozmýšľam, nad nejakou konštruktívnou radou, ako by sa toto dalo ešte trochu viac vyšperkovať. Možno vyškrtať zopár filtrových slov?
Takzvané filter worlds sú slovesá, ktoré čitateľovi pripomínajú, že príbeh vníma skrz hrdinove zmysly a vkladajú tak určitú bariéru medzi čitateľa a dej. Sú to slovesaá ako vedel, videl, počul, cítil. A ich zredukuješ, text je plynie hladšie.
Dám zopár príkladov so slovesom „cítiť“, ktoré máš v poviedke šestnásťkrát.
- POCÍTIL, ako mu v hrudi to niečo vrie a snaží sa to pretlačiť na povrch. / To niečo mu v hrudi vrelo a snažilo sa pretlačiť na povrch.
- Jeho pohľad sa stretol so starcovým a POCÍTIL, ako ho posudzuje. / Pozrel na starca, ktorý ho pohľadom posudzoval.
- POCÍTIL horúčavu, podnecujúcu jeho túžbu. / Obliala ho horúčava, podnecujúca túžbu.
- Išla pred ním a viedla ho za ruku, z ktorej CÍTIL príjemné teplo. / Išla pred ním a viedla ho za ruku. Jej dlaň ho príjemne hriala.
- POCÍTIL spaľujúci žiar vzrušenia vo svojom tele / Žiar vzrušenia mu spaľoval telo
14.11.2021

Terry Chrapúňzel
A ešte jedna poznámka k obsahovej stránke. Mňa trochu znepokojovalo, že neviem s istotou, či si pod dievčaťom mám predstaviť mladú ženu/teenagerku alebo dieťa. Ak nebol zámer, aby hlavný hrdina vyzeral ako pedobear, bolo by fajn vyhnúť sa slovným spojeniam ako „Videl tú detinskú tvár“ a poukázať v opisoch na to, že hoci je mladá, tak už má nejaké ženské atribúty (bujaré prsia, oblé krivky, kypré boky...).
14.11.2021

Terry Chrapúňzel
Doplním ešte Gorana ohľadom many. Hebrejská manna sa píše s dvoma N a je to jedlo, čo jedli Izraeliti pri putovaní púšťou. Slovo mana pochádza z polynézštiny a znamená nadprirodzenú silu. Ako zdroj mágie ju označil autor Larry Niven vo svojom fantasy "Not long before the end" a odtiaľ si pojem našiel cestu aj do RPG hier.
14.11.2021

Goran
Terry, opäť zaujímavý výlet do mytológie, ale aj do literatúry. O mane/manne viem, ale o Nivenovi som túto pikošku netušil. Ad dva - možno bol pedobear? :D Detisnká tvár inak nie je najšťastnejšie spojenie, Smrťo. Skôr detská. Detinský v zmysle infantilný... väčšmi znamená taký nehotový, nerozvinutý, "detský" naopak evokuje roztomilosť, u mňa veľmi mladistvý vzhľad nejakej tínedžerky/mladej ženy.
Filtrové slová... interesanté :) dobre vedieť! Mňa osobne ale vôbec nevytŕhavajú z čítania, neodosobňujú, vadí mi iba to, že sa opakujú, a z duše nemám rád takéto opakovanie - kedykoľvek a v čomkoľvek :D, je to však nič oproti iným textom, keby som začal počítať tieto parazitické slovíčka inde, uff. Inak, si veľmi dobrý štylista, Terry, a Tvoje rady sú ozaj k veci, vždy si ich pod poviedkami rád prečítam.
14.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami