Diskusia 2/2: Učeň

Filmová história scifi

Diskusia

Terry Chrapúňzel
Mno… Dobrý štylista… Čo z toho, keď sa ma múza štíti ako mačka vody? :D Dobré nápady na poviedku sa mi väčšinou širokým oblúkom vyhýbajú. Celkom dosť obdivujem, s akou veľkou frekvenciou tu dokážete publikovať svoje texty.
15.11.2021

Goran
Nie je pravdou, náš kocúrik Prúžik miluje vodu, minule sa so mnou kúpal :)
O nápady som nikdy núdzu nemal, inšpirácia je všade naokolo... chápem ale, že niekomu sa múzu či múziaka ťažšie lapá. Neviem, ako to má Smrťo, ale viem, že vrátane mňa, viacerí vyťahujeme zo zásuvky staršie texty a prerábame ich a renovujeme to, čo sme za roky nastrádali. Ja napríklad s úplne zánovnou poviedkou vyštartujem prvý raz až do budúceho kola. Zdá sa mi ale, že Smrťo naozaj poctivo každý mesiac zamaká na novej. Helou, Smrťo, em áj rajt? Bo tam je progres viditeľný a tiež sa mi javí, že zapracúvaš do textov naše pripomienky, ktoré sú tebou reflektované a je úžas vzbudzujúce, že si už ozajsky výrazne vylepšenejší, hoci od začiatku si bol pútavší a snaživší.
:D:D:D
Terry, Smrťo kedysi v komentári písal, že všetky jeho príbehy sú z jedného a toho istého sveta, ale navzájom nie sú nijakým iným spôsobom prepojené ani dejovo, ani prostredníctvom postáv. To sa mi veľmi páči, je medzi nimi spojivo, ale to ich nijako vzájomne nezaväzuje. A líšia sa aj žánrovo, hoci vždy ide o fantasy. Bol tu dobrodružný príbeh, romantický, mysteriózny... čakám už len na reportážnu, memoárovú a cestopisnú literatúru :D
16.11.2021

WriterInTheDark
Musím uznať, že Terry dáva naozaj dobré rady. Mne sa celkom páčili tvoje opisy, dej bol zaujímaví, ale miestami som sa nudila, miestami strácala, niektoré veci neboli vysvetlené ( napríklad vidiny ). Mna tento čarodejnícky / učennícky / atď. tip žánru neberie a musela som sa nútiť to dočítať, ale každí sme iní a máme radi iné veci. Možno by sa mi to viac páčilo, keby som sa do hlavnej postavy vedela viac zžiť, keby si použil Terryho rady, alebo písal v prvej osobe.
Chlapcom sa možno tie úchylnosti páčili, ale mne teda vôbec a to nie som mäkota, ale proste mi to tam nepasovalo a bolo ich na moj vkus veľa.
Napriek tomu sa mi celkom pozdáva Tvoj štýl a teším sa na Tvoje ďalšie dielo :)
20.11.2021

Smrtislav Pierko
Dobrá rada nad zlato a komentáre, ako zvykne dávať Terry, vyhľadávam pod každou poviedkou, ktorú si tu prečítam. Pozitívne reagujem na kritiku a učím sa prácou. Musím priznať, že pôvodne som túto poviedku odosielal s podobným úmyslom ako Veles s jeho poviedkou o pyromaniackom Barančekovi(preto mi aj pozitívne zarezonovala nech už bola aká bola) a preto ma aj prekvapili pozitívne ohlasy. Až som si ju musel znova prečítať, či som náhodou neposlal niečo iné :D
Cieľ pre toto kolo som si určil horor ako ďalší žáner, s ktorým nemám tak veľa skúseností. Lenže pôvodná poviedka mi vôbec nevychádzala podľa predstáv. Nedokázal som tam vytvoriť atmosféru a bola z toho len obyčajná rúbačka. Nedokázal som s tým ďalej pohnúť a potom ma navštívil tento námet. Takže nový cieľ bol pokus o psychologický horor preplnený negativizmom. Tu som aj prestal rátať s tým, že to niekde zverejním. Hlavne keď sa do toho zapojili scény, ktorých účelom bolo čitateľa znechutiť. Normálne by som také niečo ani nepísal, ale skúsil som využiť snové spracovanie na ich zmiernenie. Aj tak som si ale pri ich písaní trieskal hlavu o stenu. Dedinské dievča som tam potom umiestnil ako svetielko nádeje(ako tu poniektorí postrehli), pretože keď existuje nádej, utrpenie je o to väčšie. Úprimne som potom tiež viac chcel aby to skončilo dobre, ale to by už celkom určite stratilo štatút hororu a bola by z toho len origin story za čo mi tu pílili oči aj keď som nechal hlavnú postavu zomrieť :D
Upravil som to, dal som to opraviť, upravil som to znova veľmi zbežne a bol som rád, že to mám za sebou. Aby som sa poslednýkrát kopol do slabín tak som to poslal a potom som už len čakal až to za mňa urobia druhí...
Možno som to podľa skúsených fajnšmekrov hororu prežíval až príliš, ale zistil som, že keď odstránim svoje morálne zábrany, tak tam ešte zostáva ďalšia vrstva.
Mágia: Prirovnanie k Sile z Hviezdnych vojen nie je až tak ďaleko od veci. Hlavne keď človek zoberie v úvahu ako emócie ovplyvňujú užívateľa tej danej moci. V "Rád bieleho krídla" dokázala Katarína vďaka silnému prejavu emócií konečne vzlietnuť, v "Syn hordy" prišla Lupka k základom čarovnej moci "vďaka" svojej pomätenosti a úsvitníky z rovnomennej poviedky sú len manové parazity, vylučujúce toxíny, ktoré posilňujú pocit zamilovanosti(fun trivia fact). Mana je samozrejme generický názov, ktorého pôvod nám tu Terry vysvetlil(a ja som si pripísal ďalšie dielko do zoznamu na prečítanie).
Goran, tú žiadosť beriem ako výzvu :D Určite si to niekde napíšem a počkám, či ma niečo tresne v budúcnosti do hlavy. Nevyťahujem texty zo šuflíku, lebo som spravil tlstú čiaru za svojou dávnejšou tvorbou. Vtedy som furt len niečo vymýšľal a nič som poriadne nedotiahol, takže aj preto sa obmedzujem jedným svetom. Plánujem aj sci-fi v tomto svete, ale napred chcem naozaj poriadne podchytiť obdobia tomu predchádzajúce.
A na záver ešte k tej chúlostivej téme. Dievčinu som chcel samozrejme vykresliť ako bezbrannú a zraniteľnú. Je to lacný spôsob ako vyvolať pre ňu sympatie u čitateľa. Nanešťastie tu máme takýto konflikt, pretože v modernej spoločnosti máme úplne inak nastavené morálne hodnoty a to býva častý problém práve pre fantasy žáner, ktorý sa inšpiruje viac dobami, keď deti pracovali od útleho veku a dievča sa stalo ženou po dosiahnutí pohlavnej dospelosti. Teraz som sa ale vekovými hranicami toľko nezapodieval a pri písaní som mal v predstave skôr staršiu teenku. Kľudne by to mohla byť aj tridsiatnička s veľmi mladistvým vzhľadom. Starec zopár fígľami preukázal, že má magickú kapacitu, aby si ju takto vymašličkoval :) Čiže, aby som uviedol veci na pravú mieru, z pozície autora vyhlasujem, že MÁ VIAC AKO 18!!
Ešte som zabudol na starca. V texte je nápoveda, že nejde o človeka keď sa začal vyjadrovať o ostatných ako o smrteľníkoch. Aj by som ho pomenoval presnejšie, ale v tejto dobe je jeho druh označovaný ako výplod ožraneckých žvástov pomätených cestovateľov. Dalo by sa ale povedať, že nie dedinčania sú spätý s ním, ale on je spätý s dedinou, pretože sám by nedokázal v hmotnom svete dlho existovať.
20.11.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami