Smrtislav Pierko

Psychicky narušený jedinec, ktorý trpí realitu len preto, aby sa na konci dňa mohol strácať vo fiktívnych svetoch.

Info

Prezývka angereg
Web:
Členom scifi.sk: 92 dní
Naposledy online: 18.05.2021
E-mail: angereg@gmail.com
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 16
Články: 0
Poviedky: 4

Zbierka - ponúka

Smrtislav Pierko ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

Smrtislav Pierko ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

Smrtislav Pierko ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

Vyhodnotenie výzvy Fantastická poviedka - druhé kolo roku 2021
Nakoľko som musel trčať v robote, tak oceňujem, že tento formát vyhlasovania mal svoju hodnotu aj zo záznamu. A samozrejme sa pripájam ku gratuláciám. Na celkových hodnoteniach bolo vidno, že toto kolo splodilo naozaj kvalitné čítanie :)
18.05.2021 11:26:05

Rád bieleho krídla
Ďakujem za postrehy, určite mi padnú k úžitku :) Na úvod priznám, že táto poviedka je príbehový bujón z čoho môže pochádzať veľa jej nedostatkov. Námet ku mne prišiel sám od seba keď som sa z dlhej chvíle zamýšľal nad zakomponovaním pegasov do svojho fantasy sveta. Dievčatá ma okamžite chytili za srdce a prakticky zablokovali moju ostatnú tvorbu. Rozsiahlejší útvar by ale trval dlhšie a hrozilo by, že ich príbeh zostane nedokončený, alebo skončí "zastrčený v šuflíku." Tak som vybral len tie najpodstatnejšie udalosti a určil Sue ako hlavné rozprávačské ohnisko. No a zhodou okolností sa to dokonca zmestilo do súťažného limitu, čo som pôvodne ani nemal v pláne :D Štylistika hrozne škrípala, lebo sa mi v dôsledku zahusťovania príliš často tlačilo do textu "ale". Snažil som sa s tým bojovať a obracať všemožne text, ALE na výsledku je to stále vidieť. Ešte k tomu sú v poviedke len ženské postavy, takže zozačiatku to bolo samé ju, jej, jej, ju. Čo som prehliadol a najviac ma mrzí, je nedostatočný dôraz na to, že Ester zámerne schováva svoju jazvu pod vlasy. Keby som to ešte aspoň raz spomenul pri scéne kde ju Sue budila na chodbe, alebo keď mrzla nastúpená pred ubytovňou, bolo by to lepšie. No a historické komentáre veľmajsterky mali dokonca niekoľko účelov. V prvom rade boli súčasťou jej už tak dosť slabej charakterizácie(nakoľko mi musela suplovať pomyselného antagonistu). A potom ešte mali charakterizovať samotný rád, ktorý nikdy nebol v minulosti významný aj napriek jeho bohatej histórii a bol spoločnosťou silne romantizovaný(ako za nášho detstva piráti). Dokonca ani samotné členky rádu nepoznajú úplne celú jeho históriu, lebo máloktorá zablúdi do knižnice. Takže oslovenie "eminencia" ľudia používajú ani nevedia prečo.(Navyše Krvavá Brenda bola vymazaná z histórie samotným rádom) Veľmajsterka mala ešte jeden veľmi surový výrok keď sa prirovnávala k sexuálnej otrokyni, ktorej jediným cieľom v živote je dožiť sa ďalšieho dňa. Tento výrok používal reálie, ktoré sa vôbec nehodilo v poviedke rozvíjať a po jeho úprave som si navyše uvedomil, že takto je poviedka prístupnejšia aj pre mladších čitateľov, čo som osobne pokladal za nečakané plus. Celkovo som sa pri písaní tejto poviedky nesmierne zabával, čo je dobre. Potešil ma aj Goranov komentár keď spomenul že sa mi podarilo aspoň trošku pohladkať jeho citečky :) Nikdy to cielene nevyhľadávam, ale vždy ma poteší keď autor dokáže pracovať s emóciami čitateľa. Chce to veľa skúseností a úsilia a aj keby som sa na to teraz zameral, tak mám pred sebou ešte veľmi dlhú cestu. Kto neskúša, nikdy sa nezlepší.
14.05.2021 12:47:27

Nepríjemné uvoľnenie
Strašne som sa nasmial :D Ako bolo už vyššie napísané, prvá polovica bola naozaj pútavá a to vo veľkej miere aj vďaka tomu humoru. Až som bol sklamaný, že to nemalo nejaký poriadny kameňák na záver. Ak by som chcel zájsť do zbytočných a nepodstatných detailov, tak by som ti možno odporučil aby si si dával trocha pozor na moderné reálie, ktoré môžu u niektorých čitateľov pokriviť obraz tvojho sveta. Napríklad z rozprávania o jeho žene som si domyslel, že tam majú povinnú školskú dochádzku :)
09.05.2021 19:30:50

V tieni reflektorov
Relatívne minimalistická poviedka, ale z rozhovorov bola dosť dobre vykreslená situácia. Celkovo to bolo osviežujúce, že tam nebolo veľa zbytočných opisov a malo to dobrý spád. Vyzerá to však ako taká kostra, ktorá by sa dala ešte trošku obaliť. Okolnosti cesty na slobodu mohli byť trošku inak realizované. Možno práve tam mi chýba to rozvinutie/dramatizácia. Takto mi prišlo(ako to bolo v texte spomenuté), že Sun-Hi je ten zloduch čo zabila dvoch nevinných mužov, pretože sa nesprávali príliš profesionálne a pôsobili ako takí dobráci. Rozhodne dobrý základ, na ktorom sa dá aj ďalej stavať.
09.05.2021 18:23:35

Space Side Story
Nádherný pestrofarebný obraz. Človeku hneď bolo jasné v akom svete sa nachádza a tak tá spŕška názvov a podivných jedincov to celé len rozvíjala. Prakticky som mal celú dobu pred očami komiks :) Tá vysvetľovacia pasáž bol veľmi dobrý bonus. Možno tam byť nemusela, ale vôbec mi nevadí že tam je. Práve mi skôr pripomína plánovačku z heist filmov.
07.05.2021 17:41:23

Minirecenzie

Smrtislav Pierko ešte nepridal žiadnu minirecenziu.

Články

Smrtislav Pierko ešte nepridal žiadnu spacenews.

Poviedky

Rád bieleho krídla

Rád bieleho krídla pomaly upadá do zabudnutia. Stádo koní sa stenčuje, pokladnica vyprázdňuje a počty mladých kadetiek sú z generácie na generáciu menšie. Vo chvíli najväčšieho zúfalstva pristúpila ve...

6 komentárov

Prievozník

Niekedy je lepšie zaplatiť.

9 komentárov

Vysoké nároky

Nábor do žoldnierskej skupiny nie je vôbec jednoduchý.

5 komentárov

Hodnota života

Silvaenský diplomat pôsobiaci v kráľovstve Erbar sa vracia domov so svojou družkou a novonarodeným potomkom. Jeho cesta vedie cez les, ktorý je pod kontrolou banditov. No jeho povýšenecká hrdosť mu br...

12 komentárov