Trik so špicatým klobúkom

Niekedy je lepšie sa nepýtať...
Podporte scifi.sk
Posledné svetlo vyčerpávajúceho dňa sa strácalo za horizontom a dedinčania sa so zhrbenými postavami presúvali z polí do svojich domovov. Niektorých však ešte zatiahlo do hostinca, aby tam osviežili svoje vyprahnuté hrdlá lahodným mokom.
Priestor vypĺňali veselé hlasy a štrngot kovových nádob. Pomedzi stoly svižne pobehoval šenkárov syn a v rohu hral potulný hudobník na lutnu.
No všetko to veselie náhle ustalo. Dvere sa hlasno zabuchli za neznámym návštevníkom, ktorý na seba strhol všetky pohľady.
Bol to starý muž, ktorého biela brada sa ťahala až k jeho pasu. Zhrbenú postavu zahaľovala stará šedivá róba a na vrchu hlavy mu sedel vysoký špicatý klobúk. Starec bol už od pohľadu zaujímavý, no to, čo kradlo prítomným dych bol fakt, že bol od hlavy až k pätám pokrytý krvou.
So znaveným pohľadom našiel jedno voľné miesto. Pomalým krokom sa k nemu presunul. Nejavil známky žiadneho zranenia. Iba jeho staré kosti ho očividne trápili. Nakoniec sa vyčerpaný usadil za stolom, kde sedela trojica sedliakov.
Cítil pohľady prítomných, ale mal svoje priority.
„Pivo!“ zvolal podivný starec s námahou v hlase.
Hostinského syn sa ako prvý prebral z omámenia a pribehol s krčahom a pohárom ku stolu. Chcel starcovi naliať, no ten mu vytrhol krčah z rúk a na jedno obrátenie ho vyprázdnil do seba. Potom chlapcovi pokynul, aby mu doniesol ďalší.
„Že sa smiem spýtať...“ ozval sa jeden zo sedliakov pri stole. „Čo sa Vám stalo?“
„Ech,“ povzdychol si starec, utierajúc si pivom pokropenú bradu. „Mal som naozaj dlhý deň. Cestoval som s jednou kupeckou karavánou do kráľovského mesta. Chcel som sa tam venovať jednému výskumu, ktorým vaše prosté hlavy nechcem zaťažovať. Bez urážky.“
„V poriadku, ale čo sa stalo? O žiadnej karaváne sme tu dnes nepočuli a prečo ste,“ ukázal sedliak gestom na zakrvavené šaty.
„Ach, to? To je dlhý príbeh. Nechce sa mi ho rozprávať do detailov. Prepadli nás banditi. Ale neuspokojili sa len s tovarom. Rozhodli sa, že sa zabavia aj s nami. Ženy... veď viete. No a mužov vystavovali rôznym mukám pre svoje potešenie. Nútili ich chodiť naboso cez oheň. Rozbíjali im o hlavy sklenené fľaše.“
„To znie hrozne.“
„To teda bolo hrozné,“ prisvedčil starec a odpil si z čerstvého piva. „Mňa zviazali a kopali ma po zemi ako nejaký kamienok. Všemožne ma pritom nazývali. Cirkusant, púťový kúzelník, dedko nevedko. No predstavte si to. Ja! Taká akademická kapacita.“
„A ako ste sa z toho dostali?“
„No, viete, jeden z nich ma neustále otravoval aby som mu ukázal trik so špicatým klobúkom. Tak som ich presvedčil, aby ma rozviazali. Že im ten trik ukážem.“
„A potom?“
„Potom?“
„Premohli ste ich? Jeden vetchý starec?“
„No dovoľte!“ osopil sa na sedliaka cudzinec. „Ja som vzdelanec. Žiaden barbar! Ukázal som im ten prekliaty trik so špicatým klobúkom a išiel som si po svojom,“ riekol podráždene a vyprázdnil do seba ďalší krčah piva. „Doplahočil som sa až sem s nádejou, že túto hroznú príhodu zapijem, ale to by tu musel byť spoľahlivejší prameň!“
Chlapec, ktorý s napätím počúval starcove rozprávanie pribehol s ďalším krčahom. Oči mu žiarili očakávaním keď mu podával zlatistý mok a jazyk ho svrbel jedinou otázkou.
„Ukážete nám prosím ten trik so špicatým klobúkom?“
Nevraživosť sa odzrkadlila v starcových očiach, no to už mocná hostinského ruka zakryla chlapcove ústa.
„Neobávajte sa, vzácny pane! Som Vám plne k službám. Dnes si tu môžete pokojne odpočinúť,“ ukláňal sa hostinský s úslužným úsmevom.
„Za to vám, samozrejme, budem povďačný,“ odvetil zmierlivo starec a odpil si z piva. Potom si zložil z hlavy svoj starý verný klobúk.

Smrtislav Pierko

Smrtislav Pierko
Psychicky narušený jedinec, ktorý trpí realitu len preto, aby sa na konci dňa mohol strácať vo fiktívnych svetoch.

Diskusia

YaYa
Teraz neviem, či chcem alebo nechcem vedieť, aký je to trik so špicatým klobúkom. Zaujímavá anekdota na spôsob klasickej fantasy.
23.05.2021

xius
To bolo podarene! PNP je ako stvorena na hru kolko povedat a kolko len naznacit. Vyuzil si to a bavilo! Bol, hocako malou, inspiraciou aj kardasiansky trik s krkom? :D
24.05.2021

8HitBoy
Haló, komentujúci, vy nepoznáte legendárny Šmajdalfov trik se špičatým kloboukem? Sklamanie :(
Poviedka funguje v rovine jednohubkoidnej blbôstky, ktorá sa neberie vážne, celkom fajn :)
27.05.2021

B.T. Niromwell
Keď som videla zoznam poviedok, tak pred touto bol Trik s klobäkom, tak si hovorím, to je skoro ako trik so špicatým klobúkom... Pozriem o poviedku ďalej and HERE IT COMES! :D Ako dalo by sa česať a tak, keby bol čas, ale myslím,že si s týmto námetom urobil to najlepšie, čo si mohol. Trik so špicatým klobúkom by sa nemal ukazovať len tak naverímboha...
13.06.2021
Ak sa chcete zapojiť do diskusie, musíte najprv poviedku ohodnotiť.