B.T. Niromwell

Má rada: dobrú literatúru, dobré béčka, knihy, filmy, rýpanie do začínajúcich autorov. Nemá rada: zlú literatúru, ľudí, čo používajú slovo "moc" ako príslovku

Info

Prezývka Niromwell
Web:
Členom scifi.sk: 10 rokov
Naposledy online: 15.01.2021
E-mail: takacova.b@gmail.com
Skype:
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 318
Články: 100
Poviedky: 27

Zbierka - ponúka

B.T. Niromwell ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

B.T. Niromwell ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

B.T. Niromwell ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

Poviedky prijaté do výzvy Fantastická poviedka - šieste kolo roku 2020
Ďakujem! Opravujem na prvého. Na scifi.sk žijeme v budúcnosti :D
01.01.2021 13:56:35

Návšteva u starých známych
Grécke mýty s britským humorom znie ako nebezpečná kombinácia. Inak som rada, že sa antika znovu vracia do módy, za posledné roky sa záujem o ňu akosi vymenil so severskou mytológiou, čo je, samozrejme, skvelé, a prináša to ďalšiu vlnu vedomostí na úroveň všeobecného prehľadu, ale už mi Herkules začínal chýbať :D
10.12.2020 13:02:22

Mellickove desivé cukríky
Som rada, že to vyzerá, že sa v tomto románe vydaril silný koniec, lebo zatiaľ som síce čítala len tri novely/poviedky, ale pri Mellickovi sa uspokojivého konca človek nie vždy dočká. (Áno, hovorím s tebou, poviedka Porno v srpnu!) Inak si podľa tohto zhrnutia viem celkom dobre predstaviť, čo očakávať, takže good job!
10.12.2020 00:43:41

Aurora
Vidno, že máš cit pre hru s textom, podľa gradácie na začiatku a opisu baru. Zabrdnem trochu detailnejšie do jazykovej stránky: V prvom odseku ti chýbajú čiarky pred ako – teba ich tam dať vždy, keď spojka ako spája dve vety. ...náraz svojich nôh na tvrdú zem a bolesť mojich svalov - Všade by malo byť svojich Videla som ako utekám a utekám, preč od veci, ktoré som videla. – tu opakuješ videla, až to vyzerá, akoby utekala od toho, že sa videla utekať. Celkovo ale ak píšeš, že sa videla utekať, to odrazu pôsobí, akoby na seba pozerala z pohľadu tretej osoby, akoby vystúpila z tela alebo sa rozdvojila alebo na seba pozerala vo vešteckej guli. Obzvlášť pri fantasy textoch je to trošku podraz pre čitateľa, lebo tu je teoreticky aj možné, že by si to tak myslela. ...všimla dreveného stolíka – to je čechizmus, správne by malo byť všimnúť si drevený stolík. Taký tip, nie je to síce vyslovene chyba, ale skús sa vyhnúť používaniu slovného spojenia začať + sloveso a nahradiť to slovo začať nejakou predponou, slovenčina je na toto bohatá. Tak Napríklad namiesto srdce mi začalo biť by bolo krásne šťavnaté srdce sa mi rozbúchalo. Oživí to text. Podobne sa skús vyhnúť opakovania slovesa byť pri opisoch, skús to obmeniť, nech tam nie je samé bol: „Bol vysoký a niečo z neho vyžarovalo. Ako keby ho obklopovala striebristá hmla. Možno to bolo tým, že jeho pokožka sama bola až žiarivo svetlá. Bol oblečený celý v bielom...“ Je to naozaj krátky úsek, ale súhlasím, že sa číta príjemne. Škoda, že si nám na konci nechala visieť tajomstvo, akýsi abstraktný obraz, lebo abstraktné veci sa ťažko pamätajú, a čitateľ môže mať problém chytiť sa na ďalší diel. Každopádne som veľmi zvedavá, ako to pôjde ďalej.
03.12.2020 21:13:21

Všade samé Dobré znamenia (recenzia)
Toto je skvelá kniha pod stromček, lebo keď sa zabalí, je to taká buchľa :D
30.11.2020 19:54:24

Minirecenzie

6
Rodinná oddýchovka:) Na Shazam som sa tešila hlavne kvôli traileru, ktorý bol naozaj veľmi vtipný, no ako sa ukázalo, boli v ňom naozaj všetky vtipy... Takže som ostala sklamaná. Okrem nedostatku humoru musím filmu vytknúť nevyužitý potenciál záporáka, inak síce jedna z najlepších postáv filmu, ale nejde mi do hlavy, keď už záporák chodí po svete so siedmimi smrteľnými hriechmi, prečo to vôbec nevyužiť? Rovnako tak mohol mať armádu siedmich trpaslíkov, vo filme by to neurobili skoro žiaden rozdiel, až na malinký twist na záver. Mohlo to byť neuveriteľne coool... ale to by musel byť film o niečo dlhší. Plusom sú rozhodne sympatické postavy, hlavná myšienka, záporák Mark Strong a úžasné ukážky toho, čo urobí pubertiak, keď dostane superchopnosti, čo podľa mňa bolo veľmi trefné. Rodinný nobrainer, pri ktorom si oddýchnete, ak od neho veľa nečakáte.
10
Grécka mytológia je odjakživa jedným z mojich obľúbených námetov. Keď sa k tomu ešte pridá čítavý, hravý jazyk, nový pohľad na známe osobnosti a udalosti a dotoho riadna dávka mágie, nie je sa čo čudovať, že som sa z tejto knižky veľmi tešila. Kirké je okrem iného sonda do života človeka a jeho prežívania najjednoduchších životných okamihov až po tie najneobyčajnejšie. Zaujímavo a účinne kombinuje všeobecný prehľad čiatteľa, ktorá zapája do budovania príbehu, a popritom vám rozšíri obzory. Táto knižka má všetko, okrem zbytočného pátosu!
9
Táto kniha je predovšetkým známa vďaka svojej silnej myšlienke, no podľa mňa tu jednoznačne vyhráva forma nad obsahom. Obsah je silný, až prisilný, ponurý, surovo naturalistický, ale autor nestavil všetky svoje karty len na dej, sám o sebe dosť šokujúci, aby zaujal. Čítala som knihu v českom preklade a mix ruštiny, angličtiny a češtiny bol natoľko famózny, že ma to doteraz fascinuje. Ťažko to k hocičomu porovnať.
8
Musím povedať, že najmä prvá časť knihy bola veľmi dobre napísaná, vyslovene krásne. Príbeh je romantický, pomerne klasický, no zároveň vo svojej klasickosti originálny. Čo by som ale vyzdvihla na tejto knihe najviac sú veľmi triezve a povzbudzujúce myšlienky, ktoré ju pretkávajú od začkiatku do konca. Príbeh je, ako romantické príbehy bývajú, občas pekný, občas dramatický, občas zbytočne dramatický, niekedy sa s postavami stotožníte, niekedy máte pocit, že by ste ich prefackali, ale vo väčšine prípadov to vždy zachráni triezvosť a láskavosť autorky, ktorá sa na svoje postavy pozerá a dozerá na nich ako na svoje dietky.
8
Musím povedať, že p počiatočnej scéne, kde je hlavný hrdina na vrchole pyramídy a vyratúva, kde všade už dnes bol a koho zbalil, som si povzdychla, čo to zase bude, ale po prvej scéne to už bolo len lepšie. Veľmi príjemný, priamočiary, jedenapolhodinový večerný akčný film s prvou láskou zo strednej školy (check), sidekickom s rovnakými schopnosťami (check), hlavným hrdinou polosirotou (check), ktorý si žije nad pomery (check), až si ho jedného dňa nájde extrémistický náboženská sekta (check) s bielovlasým Samuelom L. Jacksonom na čele (dobre, to už bolo trochu originálne, ale tie biele vlasy si mohli fakt odpustiť). Príjemným prekvapením je sympatický herecký výkon pomerne všetkých hlavných hrdinov, osobne ma nadchla britská verzia Jessa Eisenberga (Jamie Bell). Najviac mi vadili "tí zlí" - ok, dokedy nás bude Hollywood otravovať katolíckymi sektami, čo chcú zničiť svet? Trochu lacné a naozaj nie uveriteľné. Trochu nedopovedaný príbeh o matke hlavného hrdinu mi doteraz leží v žalúdku - chápem, že si tvorcovia otvorili dvierka pre pokračovanie, ale takto ostal divák nenasýtený. Každopádne, po rozpačitých recenziách som veľmi milo prekvapená, ide o solídny akčný film so skvelou vizuálnou stránkou, ktorý môže konkurovať aj dnešným filmom, hoci od jeho vzniku ubehlo už desať rokov. Nečakajte veľkofilm - ale práve to ma na tomto filme bavilo.

Poviedky

Zdeno

PNP

5 komentárov

Randy a Stacey

Je to strašný mindfuck, ospravdelňujem sa

8 komentárov

Aréna

PNP

11 komentárov