Diskusia 3/11: Týždeň čo týždeň, deň čo deň - 3. časť

Podporte scifi.sk

Diskusia

Stano Lacko
Adhara: Ono ja som Jurinkovi al za ulohu, aby popis poviedky skusil nejako prepisat, ak autor zada nieco typu Toto je tretia cast poviedky. Ono neviem preco si autori myslia, ze to je vec, ktoru chce navstevnik vidiet. Preco sa autori nepozeraju na veci marketingovo: Napisal som poviedku, podme ju spropagovat, aby sa citala. Nazov a anotacia, to su veci, ktore ked ta nenadchnu, ides dalej, ved len u nas na scifi.sk je 769 poviedok. Ved to je tolko kvantum citania, ze by to bolo na viacero kniziek.
10.06.2013

Adhara
Jurinko, môj odpor k písaniu poviedok nepramení primárne z toho, že sú krátke, ale z toho, že na ne nemám dosť nápadov. Vlastne počas posledných 6 rokov som nemala žiadny nápad na poviedku v niektorom zo žánrov fantastiky. Bez nápadu, nápadu vhodného pre túto literárnu formu (ja si tie pojmy žáner a forma stále pletiem :-)) – čo napokon zrejme nebol ani tento – nemajú nijaké rozpravy zmysel. Napísať rozsiahle dielo tak, aby udalosti a postavy boli navzájom prepojené, však tiež len tak hocikto nedokáže. A – nerada to zase pripomínam, lebo to už znie ako vyťahovanie, ale s románom som už čosi dosiahla a kým sa tak stalo, trénovala som prevažne na románoch.
10.06.2013

Adhara
Pokr. Preto podľa mňa nie je nutné dobiehať v tejto fáze niečo s poviedkami – samozrejme, keby som dostala dobrý nápad na poviedku, tak poviedku napíšem, ale nútiť sa nasilu do skopčenia nejakého krátkeho príbehu v presvedčení, že kým nezabodujem s poviedkou, tak nikdy nič nedosiahnem, podľa mňa k ničomu nevedie.
Napísať dobrú anotáciu je veda, s tým súhlasím, ale nechápem, čo je zlé na informácii, že je niečo prvá, druhá či posledná časť poviedky. Tu je dobrý príklad toho, kedy prepis anotácie viedol u čitateľov k nesprávnym očakávaniam.
10.06.2013

Martin Makúch
Pre mňa tie postavy neboli zbytočné, oboznámenie sa so svetom ich prostredníctvom bolo zaujímavejšie ako len suchý opis.
Ester: poriadne som asi mal dať do úvodzoviek. Narážal som na to, ako mnohým vadí, že ich poviedka navnadí a skončí - presne takto totiž končí naozaj veľké množstvo sci-fi poviedok. Takisto vysvetľujúci rozprávač na záver je bežná vec, aspoň v sci-fi, kde obvykle treba vysvetľovať (na rozdiel od poviedky z bežného života).
William: Zvláštne, ja som Lailinu spomienku jasne zachytil a aj pochopil. Mal som ale celú poviedku a prečítal som ju naraz, za jeden večer, čo môže mať vplyv na pochopenie súvislostí (rôzne náznaky sú totiž už na začiatku).
jurinko: "Ak v prvom dejstve visi na stene puska, musi vystrelit v poslednom." v tom je iste kus pravdy, ale ak by sa toho autor držal, bol by príliš predvídateľný.
10.06.2013

jurinko
Adhara: Ta anotacia nie je nepravda a za ocakavania citatelov ja nemozem. Martin Makuch: Tam ale nejde o predvidatelnost, tam ide o to akesi "literarne remeslo". Ak chces byt nepredvidatelny, vzdy mozes na konci napisat, ze sa postava zobudila - a bude to hrozny koniec, klise a vsetko. Zhodis tym to dielo do suterenu. Ale nepredvidatelny predsa mozes byt aj vtedy, ak citatelovi ukazes vsetky ingrediencie. Pretoze je iba na tebe, kolko z ktorej pouzijes a co z nich uvaris. Nemozes nahle prihodit zasadnu vec, ktoru si doteraz nespomenul, pretoze je to automaticky WTF!? moment, ktory citatela vytrhne zo zaujatia a rozbije ten pribeh. Rovnako nemozes predstavit tristo ingrediencii a uvarit z nich prazenicu, pretoze je to tiez WTF!? moment a tiez to citatela neuspokoji. V tom je prave to majstrovstvo - ukazat citatelovi vsetko a aj tak ho prekvapit (ak je to autorov zamer) :-)
10.06.2013

William Cody
Tak ok, chvíľa času a chuť trochu polemizovať, tak si ešte rypnem :D. Adhara : Anotácia versus očakávanie čitateľa. Kdesi nie tak dávno v diskusii si písala niečo o nejakých cez 40 stranových poviedkach(ktoré sem vyvesíš) a aj nechuti písať poviedky a obľube dlhších diel. Tiež ma baví písať rozsiahlejšie veci a neshlasím v tomto s Jurinkovým názorom, že na poviedkach je potreba začínať aby sa zrodil dobrý románopisec. Nie každý románopisec bol zároveň aj v začiatkoch poviedkár a máloktorý dlhodobý poviedkár je automaticky aj dobrý románopisec. Kto dar má, môže možno hupnúť rovno na romány, možno to inak nejde, ako poviedkami, snáď tento rok zistím na vlastnej koži:D. Ale k podstatnému.
10.06.2013

William Cody
Či už som od Teba podľa predchádzajúcich prejavov v diskusiách čakal dlhšie dielo alebo som mal očakávania z anotácie, nič to nemení na fakte, že sa to tak spôsobom písania a podávanie informácií javilo aj bez týchto predzvestí od prvej časti.Aj druhá to potvrdila a vyzeralo to na vyvíjanie osobností postáv(románový prvok), prípravu čitateľa na prísun nových informácií a vývoj deja v istom prostredí(začiatok mi prišiel ako príprava a cielené uvedenie čitateľa na dlhší vyvíjajúci sa príbeh, kde sa neskôr to množstvo informácií využije-tiež románový prvok).
10.06.2013

William Cody
Dokonca som to vnímal ako predstavenie hlavnej hrdinky(nie ako ľudský faktor na vtiahnutie čitateľa) okolo ktorej sa to bude celé točiť(náznak vzťahu so starším spolucestujúcim - iskrenie), tak ako aj miestny čudák(očakávanie budúcej hlavičky tímu a objaviteľa) a to je len malá troška z toho čo všetko poukazovalo na niečo iné ako poviedku s pointou o dôvodoch a spôsobe konca života na Zemi.Ako keby chcel niekto opisovať chlapčenskú Cestu do praveku a v polovici filmu to prestrihol na dokument o vyhynutí Dinosaurov. Obe veci sú z jednej planéty a doby, len ako keby to písali dvaja rozliční autori z ktorých každý chce dať divákovi iný zážitok a posolstvo.
10.06.2013

William Cody
Martin Makúch : Ja si cením každú lojialitu a ešte viacpriateľstvo, úprimne:D. Fakt Ti z tých dvoch nevysvetliteľných spomienok o stojacom slnku nad pokojnou hladinou mora bolo všetko jasné?? Aj to Ťa ťahalo celým príbehom?? V tom prípade máš akýsi monkovský či podobný dar, gratulujem. Možno som len ja mimo a všímal som si v príbehu nepodstatnosti, nehľadal som v detektívke vraha:(. No každopádne o tom to je. Niekto má rád Twighlit a niekto Dunu alebo iný Piesne ľadu a ohňa. Ak si cieľová skupina, ok nalož nám ja som možno Starwarsák a Ty Klingon :D. Len sme si každí napísali svoj dojem a podporili čo sa nám páči a ofrflali čo nie :D. Dúfam, že to moje doťahovanie a rýpanie tu budete brať s humorom, mám dneska takú nejakú podpichovačnú náladu :D.
10.06.2013

William Cody
A robím pri tom aj hrubice :D
10.06.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami