Diskusia 1/11: Týždeň čo týždeň, deň čo deň - 3. časť

Filmová história scifi

Diskusia

Puf
Priznam sa, som sklamana. Po peknom uvode som cakala ze sa to rozbali a rozbehne a ze nas povlacis po tom zvlastnom svete ako sa patri na dobrodruznu plavbu. Ibaze zrasu sa objavi Lukes ako dedko vsevedko (ktory na mna sposobom reci posobil uplne nevierohodne, bolo citit ze je tam umelo dosadeny ako nutny element pre vysvetlenie), odbavi si svoju prednasku a koniec. Pribeh jednej planety, mozno ludstva. Cele to velke vysvetlenie ti asi muselo dat zabrat, vsetka cest (v podrobnostiach sa nevrtam lebo sa nevyznam) ale bez nejakeho osobnejsieho pribehu jednotlivca je to take prazdne. 5
08.06.2013
jurinko
Suhlasim s Puf. Je to tak, ako predtym. Odohralo sa tam malo naozaj dolezitych udalosti, ale je to hrozne roztahane. Toto iste zdelenie by sa dalo napisat nie na 3 casti o (cojaviem, odhadom) piatich stranach, ale na sest-sedem stran. Je to v zasade iba opis sveta, deja je tam skromne, koniec je neuspokojivy a ked by sa to malo konecne rozbehnut, tak to skonci. Nema to dobru dramaturgiu, ak chces. Tvari sa to ako nieco velke, obsiahle a hlboke, ale je to v podstate plytke a neuspokojive. Myslim, ze si tu este trpela klasickou zaciatocnickou ukecanostou. Informacie by sa mali (podla mna) davkovat efektivne. Ked je nieco dolezite, venuj tomu cas. Ked je to epizodka, zbytocne sa nou nezaoberaj. Tu to ale vyzera skor opacne. Kazdopadne sa mi pacil opis ich vnimania Lukesa a jeho vybavenia a oblecenia (opis pusky bol super, aj na nu dobre reagovali). Dal som 4
08.06.2013
Adhara
Ono v podstate hlavným zámerom príbehu bolo podať víziu sveta ďalekej budúcnosti, príbeh bol len vedľajší. To vysvetlenie ale nie je v súlade so súčasnými poznatkami, ako som tušila už vtedy a teraz to už viem naisto... Len mi nejde dokopy tá “ukecanosť” s tým, že je tam málo vysvetlení, čo niektorých čitateľov ruší. Najprv som dostala tip, že taký námet by bol prijateľnejší ako knižná trilógia, a teraz zrazu skrátiť na 6-7 strán? Nerozumiem.
09.06.2013
Ester Magyarová
Chceli povedať, že to čo sa tam odohralo celkovo, by sa dalo opísať aj na tých 6-7 strán, ale všetci sme čakali, že to bude nejako pokračovať, ako povedali nado mnou, že sa to rozbehne. Ako si povedala, mala si zámer len podať víziu sveta ďalekej budúcnosti... My sme čakali, že sa to viac rozvinie a keby sa to rozvinulo, dalo by sa to spraviť aj na knihu, nie len na poviedku. Súhlasím s dotazmi nad, chcelo by to pokračovanie, nie náhly záver... keď som prečítala, že to bude záver príbehu, tak som vysoko zdvihla obočie :D Škoda, čakala som niečo viac. Dala som 5
09.06.2013
William Cody
Všetko je skoro popísané vyššie. Začínalo to ako dlhé putovanie po apokalyptickej krajine s očakávaní deja a dobrodružstiev, vývojom postáv. Ako scifi román pre mládež. No tento posledný diel to úplne zosekol dolu. Už to nie je žiadny začiatok románu, ale nejaká vysvetľovacia poučná poviedka. Opis možného konca sveta s navyše pridanými troma postavami detí. Na čo tam boli ? Mohla si opísať krajinu a vzápätí dodať večerné rozprávanie a vysvetľovanie vediaceho starčeka učňovi a splnilo by to ten istý účel. Ako takto ukončený celok sa mi to nepáči. Až by som povedal, že Nepozvaný hostia od Ester boli lepší, hoci úplne naivný. No pre začínajúceho čitateľa scifi lepšie. Po prvých dvoch častiach by som to nepovedal. Dávam 3.
09.06.2013
Adhara
Načo tam boli tie tri postavy? Ony mali byť práve ten ľudský prvok. Niesli v sebe aj záhadu, Lailinu prvú spomienku, ktorá spolu s očakávaním rozlúštenia záhady stavu okolitého sveta by mala podľa zámeru nútiť čítať do konca. Prekvapuje ma, že je vyčítaný náhly záver. Pri poslednej časti som čakala, že sa výčitky prihrnú z úplne inej strany – zo strany faktických chýb, zvlášť, keď im bol prikladaný taký význam v prvých dvoch častiach, kde ich bolo menej ako v tejto. Ak však čitatelia chcú pokračovanie, je to signál, že to nebolo až také zlé. :-) Inak, na tému postapokalyptického sveta po strate zemského magnetického poľa by som raz chcela napísať aj román.
09.06.2013
Martin Makúch
Nuž, ja som od začiatku vedel, že ide o poviedku. Očakávať teda dej v rozsahu románu je nereálne. Čítam sem tam zbierky sci-fi poviedok, a podobné schémy nie sú nezvyčajné. Sú aj vyložene popisné poviedky, kde deja je menej ako tu. Nie je nič nezvyčajné, že na konci je "vševedúca" postava, ktorá všetko objasní. Prípadne tak urobí sám rozprávač. V poviedke proste nie je rozsah na to, aby sa to urobilo "poriadne". Často tie poviedky dokonca končia bez vysvetlení, človeka navnadia, vykreslia svet, a skončia - a sú v celoročných výberoch "najlepších" poviedok. Niektoré témy autor chce načrtnúť, ale nechce sa im venovať vo väčšom rozsahu.
09.06.2013
Ester Magyarová
V poviedke nie je rozsah na to, aby sa to dalo urobiť poriadne? to je kravina :D Všetko sa dá urobiť poriadne :) Aj poviedka sa dá spraviť tak, aby toho nebolo zbytočne veľa, ani málo, aby to malo hlavu a pätu, aby tam bolo dostatok postáv na dej, aby boli dobre spravené, a tak ďalej a tak ďalej...
09.06.2013
William Cody
Adhara: Lailina spomienka ako nosná záhada príbehu mi ušla. Buď som nepozorne čítal alebo to tam nebolo naznačené dostatočne. Akási tam na začiatku skutočne bola, ale vysvetlenie ako sa jej a len jej dostala do hlavy mi akosi ušlo. Postapo román z takéhoto sveta by bol zaiste dobrý nápad, ak by mal zaujímavé postavy a bol okorenený dejom :D.
Martin Makúch:Tak to si mal výhodu, že si od začiatku čakal vysvetľujúcu poviedku. Ja som sa v prvej časti v upútavke dočítal, že ide o prvú časť dlhšieho diela. Preto som bol asi na záver sklamaný, že myšlienka a odkaz autora bol v inom ako som očakával. A iste, ani 60 a viac stranové poviedky nie sú ničím nezvyčajným :D.
09.06.2013
Adhara
To, že ide o prvú časť dlhšieho diela, mi do anotácie doplnil admin. Ja som tam pôvodne mala napísané to, že ide o poviedku, ktorá je kvôli dĺžke rozdelená na viacero častí. Ach, tieto schvaľovacie servery... Čo sa týka tej spomienky, v celej poviedke bola tuším spomenutá 4x (vrátane koncového vysvetlenia) a nikde nebolo písané, že takú spomienku má len ona – nerozprávala o nej, takže sa dalo predpokladať, že ani iní nie, ak si na to tiež pamätali.
10.06.2013

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.