Adhara

Autorka vedecko-fantastických príbehov. Venujem sa tiež písaniu populárno-náučnej literatúry a ďalších žánrov, blogovaniu, recenzovaniu, prednášaniu, výtvarným aktivitám.

Info

Prezývka Adhara
Web: http://www.adhara.sk
Členom scifi.sk: 10 rokov
Naposledy online: 21.09.2023
E-mail: adhara@volny.cz
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 311
Články: 13
Poviedky: 4

Zbierka - ponúka

Adhara ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

Adhara ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

Adhara ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

Jedovatý brečtan
Nie je to zlé, v princípe celkom dobrý nápad a badať, že autor má trochu povedomie o tom, ako budovať dej a charakterizovať postavy. Toto umenie však treba ešte poriadne vycibriť. Dve hlavné postavy potrebujú lepšiu charakteristiku, najmä Karen. Áno, tušíme, čo je ich motiváciou – on ju miluje, ona jeho nie, ide jej len o peniaze (a o dieťa), ale predsa len, absolvujú také závažné rozhodnutia, že si vyžadujú rozhodne lepšiu psychologizáciu. Vrcholom neuveriteľnosti je, ako už spomínali iní čitatelia, scéna „pôrodu“. Aj keď Karen muža nemiluje, predsa by to ňou malo viac otriasť. Keď už pre nič iné, tak pre odpudivosť celého výjavu. Obočie mi zodvihlo aj to, ako manžela bez mihnutia oka nahovára na de facto prostitúciu, to chce tiež nejaký menší obkec. Možno na úkor niektorých nepodstatných detailov. Chápem síce ich zámer, ale ak ide o poviedku, nie o román, autor by sa nemal až tak rozkošatiť a mal by viac tlačiť na pílu ústrednej pointy. Potom sú tu vedecké kiksy – možnosť kríženia človeka s mimozemšťanom je štatisticky vylúčená, vyžadovala by si ešte väčšiu náhodnú (!) genetickú príbuznosť než príbuznosť človeka a šimpanza, čomu nenapovedá fialová pokožka Atlasaniek. Navyše, nikomu netrklo, že by sa nerodili Atlasania, ale hybridi, čiže úplne nová rasa? Tiež to, že Phil cestuje na planétu vzdialenú stovky svetelných rokov, ale za dva dni bude doma, je asi najabsurdnejšia vec na celom príbehu. Dobre, ťažisko poviedky má ležať v niečom inom než vo vysvetľovaní pohonu, ale aspoň nejaká zmienka o lete cez otrepaný hyperpriestor by tam mohla byť. A napokon, názov príbehu mi vôbec nesedí s obsahom.
12.09.2023 10:51:51

Ak chcete zachrániť Zem, vydajte sa ku hviezdam.
Nie, vedecké fakty nesedia do bodky v žiadnej sci-fi. Ale ten absurdný nápad - pri súčasnej úrovni vedy a techniky vyslať medzihviezdnu výpravu! Tisíckrát zmysluplnejšie by bolo skúšať ničiť nebezpečenstvo priamo v slnečnej sústave, kde na tom môžu pracovať mozgy celej planéty a je k dispozícii technika celej planéty. Napokon, eukaryotické bunky, ktoré riziko spôsobujú, sú pomerne zraniteľné.
08.09.2023 09:43:11

Ak chcete zachrániť Zem, vydajte sa ku hviezdam.
Priznám sa, som za polovicou a nie a nie sa dokopať k dočítaniu. Podľa mňa najhoršia kniha od Weira zlyhávajúca vo všetkom, od vedeckej stránky, cez logiku deja až po emócie. Marťana som hodnotila pomerne vysoko, ale po Poslednej šanci s Weirom končím.
24.08.2023 13:33:35

Simmonsov Terror - mrazivé stretnutie s nadprirodzenom
Popravde, ja vidím klady a zápory tejto knihy úplne inde. Pre mňa je relatívne najlepšia zo Simmonsových kníh, ale Simmonsa celkovo tak nemám rada, že toto moje ocenenie veľa neznamená (no opakovane ho skúšam čítať, lebo moja mama sa nad ním rozplýva). Atmosféra, áno, tá tam bola. Fakty, tie mi vôbec nevadili, hoci táto téma nie je moja. Páči sa mi, keď má autor široký a hlboký záber. Ale motivická stránka postáv, s tou mám problém. So Simmonsovými postavami sa neviem zžiť, sú skrátka čudné. V tejto knihe to bolo relatívne najlepšie, ale predsa je plno iných autorov s omnoho sympatickejšími postavami. Kniha však mala aj chyby vo vlastnej logike.
13.06.2022 13:34:58

Fantázia 2020 (megarecenzia)
Aha. A prečo potom tá šifra?
02.04.2021 13:34:52

Minirecenzie

Adhara ešte nepridal žiadnu minirecenziu.

Články

Juraj Kotulič Bunta: Modrá anomália

Sci-fi od autorov vzdelaných v odbore vedia byť úžasne realistické. No je vedecké vzdelanie to jediné, čo robí príbeh hodnoverným? A vťahujúcim a uveriteľným?

0 komentárov

Cesty do kozmu: Fikcia verzus realita 3/3

Prvé ľudské pristátie na Mesiaci bolo činom, ktorý všeobecný optimizmus značne povzbudil. Konečne sa odohralo niečo, o čom ľudia snívali už oddávna, čomu by rozumeli aj naši predkovia s nedostatočnými...

0 komentárov

Cesty do kozmu: Fikcia verzus realita 2/3

Prvé kozmické lety sa menia na skutočnosť, celkom inú než tie najoptimistickejšie, ale aj najpesimistickejšie predstavy. Druhá časť trojdielneho seriálu o vývoji ľudských predstáv ohľadom dobývania ko...

0 komentárov

Cesty do kozmu: Fikcia verzus realita 1/3

Ako videli lety do vesmíru autori fantastiky a aká bola skutočnosť? V čom sa realita líšila aj od predpokladov vyškolených odborníkov? Prvá časť trojdielneho seriálu o vývoji ľudských predstáv ohľadom...

0 komentárov

Stephen King: Temná veža – recenzia ságy

Sfilmovanie tejto nesfilmovateľnej sedemdielnej ságy ma primälo napísať k nej recenziu. So značným oneskorením – uplynulo už viac ako desaťročie, odkedy som dočítala posledný diel (hoci nedávno som si...

3 komentárov

Poviedky

Píš o tom, čo poznáš

Čiernohumorná poviedka o tom, či sa treba pri písaní inšpirovať realitou, alebo je lepšie zostať v ríši fikcie. Novšia, a pre zmenu poviedková, tvorba od autorky kníh Nula kelvinov a Večnosť omylov.

95 komentárov

Týždeň čo týždeň, deň čo deň - 3. časť

Záver príbehu Laili, v ktorom sa konečne dozvedá dôvod extrémnych podmienok panujúcich na jej planéte.

101 komentárov

Týždeň čo týždeň, deň čo deň - 2. časť

Pokračovanie príbehu štrnásťročnej Laili vo svete, kde deň trvá celý mesiac.

36 komentárov

Týždeň čo týždeň, deň čo deň

Laili žije v podivnom, nepriateľskom svete, vždy dva týždne spaľovanom nemilosrdným slnkom a dva týždne krutým mrazom. Čo sa stalo so Zemou, ako ju poznáme dnes? Prvá časť dlhšieho diela.

30 komentárov