scifi.sk pozerá: The Acolyte alebo ako nepísať príbeh

Píšete poviedky? Hrávate stolové RPG? Ak áno, potom toto je seriál, na ktorom sa naučíte, ako to nerobiť.
Jozef Frajkor
Filmová história scifi
Tak som si pozrel The Acolyte. A zistil som, že je to výborná…
… lekcia v tom, ako nepísať príbeh. Či už vás stavba príbehu zaujíma preto, že píšete, alebo preto, že hráte stolové RPG, prvé dva diely nového Star Wars seriálu The Acolyte sú veľmi užitočným súhrnom zlých postupov a klišé. Poďme sa na niektoré pozrieť. Pozor - všade samé spoilery!

<rant>

Hneď na začiatku príde neznáma assassínka zavraždiť majsterku Jedi. Nakráča do krčmy, povie jej, že s ňou má nevybavené účty, a aby na ňu zaútočila „celou svojou silou“. Asi to niekomu znelo ako drsná hláška, v skutočnosti je to ale zbytočné a hlúpe. Budete sa v takej situácii brániť len tak na 50%? Ťažko.
Takže vypukne boj. Je úplne jasné, že Jedi je tak o 10 levelov vyššie ako jej vyzývateľka, napriek tomu po chvíli končí mŕtva na zemi. Prečo? Lebo assassínka zaútočí na náhodného civilistu a Jedi sa v snahe zachrániť ho nestihne vyhnúť útoku na seba. Nič v zlom, ale som si istý, že táto situácia by mala byť riešená už v jediskom šlabikári a že majsterka (!!!) Jedi s takou situáciou mala počítať. Toto som nezožral.
Malá poznámka k boju - je podstatne kontaktnejší a viac „kung-fu“ ako sme v Star Wars zvyknutí. Keďže majsterku Jedi hrá Carrie-Anne Moss, tak ide o nehanebné využitie jej schopností získaných v Matrixe, čo ale kvitujem. Ak máte herečku (alebo postavu), ktorá má silné stránky, tak ich využite.
Akolytka - Scéna - Indara vs. Mae
Akolytka - Scéna - Indara vs. Mae / Zdroj Disclaimer
Dostávame sa k hlavnej postave, Oshi. Je to tá, ktorú sme pred chvíľou videli zabiť majsterku Jedi. Alebo nie? Táto je mechanička na lodi Obchodnej federácie (Nemajú oni na všetko droidov? Seriál síce ponúka nejaké zbežné vysvetlenie, ale veľmi mu neverím). Dostaneme aj náznak, že postava, ktorú sledujeme, skutočne je vrahyňa (kolega sa jej pýta, prečo nebola s nimi na nejakej párty).
A tak so zmiešanými pocitmi sledujeme postavu, ako hasí voľne plápolajúci ohník na plášti lode. Ako ok, Star Wars nikdy nemal s ohňom vo vesmíre problém, ale tieto veselé plamienky boli na mňa veľa.
V každom prípade zatiaľ sme zhruba 10 minút v deji a už som tam mal dva silné wtf momenty. Nie dobrý úvod.
Potom za podozrivou hlavnou postavou pošlú Jediovia… jej kamoša z jedijských štúdií. Žiaden konflikt záujmov nenájdený, presne ako v slovenskej politike. A spolu potom riešia jej detstvo a problémy, ktoré mala v chráme Jediov ako padawanka a prečo nakoniec odišla z Rádu. Čo je, ako ste určite postrehli, úplne nezmyselný dialóg, pretože obaja sa poznajú a všetky fakty už vedia. Celá scéna je čiste pre diváka a pôsobí veľmi umelo. Tejto technike sa vraví infodump a nepôsobí dobre ani v poviedkach, ani v RPG. Ako sa toto dostalo do seriálu je pre mňa záhadou.
Osha putuje na väzenskej lodi na Coruscant. Lenže spoluväzni sa rozhodnú ujsť! A to tak, že väzeň - kyborg vypne na diaľku droidov, ktorí pilotujú loď. Ešte raz. Väzenská loď nie je zabezpečená proti hackerským útokom priamo z cely. Týpek nebol ani zapojený v lodnom počítači! Niekto asi zabudol zaplatiť poplatok za firewall.
To vytvorilo dieru v uveriteľnosti tak veľkú, že loď začala horieť (no dobre, požiar vznikol počas úteku väzňov). Všetci ušli na únikových moduloch, len Oshi sa žiaden neušiel. A tak sa pripútala o náklad, kým sa loď rútila voľným pádom do atmosféry neďalekej planéty. A tam sa skončil Oshin príbeh.
NIe, jasné že nie, lebo pád lode do zamrznutej pustiny v pohode prežila. Náklad je na mraky, ale ona bez škrabanca. Vlastne predsa - asi si pri prístátí buchla hlavu, lebo teraz vidí svoju údajne mŕtvu sestru - dvojča, ktorá jej oznamuje, že zabije Jediov. Tak predsa je Osha nevinná! Vrahyňou je… jej zlé dvojča!
Prosím, nie. Že fyzika nedáva v Star Wars zmysel, to sme si zvykli. Prežiť voľný pád lode do atmosféry je ale absolútne neuveriteľné, aj keď sme ochotní prižmúriť obe oči. A zlé dvojča je proste otrepané klišé, ktoré navyše seriál používa neefektívne. Necháva nás v neistote, či hlavná postava nie je vrahyňa, a teda si k nej nevytvoríme silný vzťah. Nenasleduje ale žiadne vyšetrovanie ani postupné odhaľovanie stôp. Ešte v prvej polovici prvého dielu nastane toto „šokujúce odhalenie“, takže si neužijeme ani detektívku a hranie sa s rôznymi možnosťami. Nemáme ani napätie, ani sympatie k hlavnej postave. Dobrá práca.
Pamätáte na ten súboj na začiatku? Assassínka chcela psychicky rozhodiť majsterku Jedi, tak jej povedala, že Jediovia tasia meč len vtedy, ak sú pripravený zabiť. Prešlo asi dvadsať minút a my sledujeme Jediov, ktorí stopujú Oshu v zamrznutej jaskyni (oblečení len vo svojich cool Jedi oblečkoch, lebo sú asi termo) a aby v tme videli, tak si svietia… SVETELNÝM MEČOM!
Ak vymýšľate príbeh a pravidlá sveta, tak musia byť konzistentné. Zákonitosti nemôžu občas platiť a občas nie. Toto bola strašná amatérčina.
Na konci prvého dielu dostávame príhovor tajomného Sitha k zlému dvojčaťu. Dozvieme sa, že „ak na Jedia zaútočiš zbraňou, zlyháš. Laser a oceľ pre nich nepredstavujú hrozbu…“ Prečo potom na nich poslal assassínku ozbrojenú nožmi? Neviem, nechápem, nerozumiem.
Akolytka - Scéna - Mae pripravená zaútočiť
Akolytka - Scéna - Mae pripravená zaútočiť / Zdroj Disclaimer
V druhom dieli nájdeme o niečo menej podobných edukatívnych momentov, stále sa ale nájdu, tak poďme na to.
Vrahyňa sa dostane k svojmu druhému cieľu. Tento Jedi ale medituje tak silno, že okolo seba vytvára akési silové pole. Pokus o útok rukou zlyháva. Aj druhý a tretí. Preto skúsená vrahyňa logicky zaútočí kopom z otočky a predvídateľne pobozká zem. Takže vytiane dýku a - neuveríte - znovu zaútočí na silové pole! Dýka jej šokujúco vyletí z ruky a končí na zemi.
Vtom do miestnosti vstúpi iný Jedi, ktorý reaguje na poplach a prehľadáva miestnosť za miestnosťou. Assassínka samozrejme stihne zmiznúť cez strešné okno. Jedi sa rozhliadne po miestnosti, NEVŠIMNE SI DÝKU NA PODLAHE, ktorá tam pred pár sekundami spadla, venuje zbežný pohľad otvorenému oknu a odchádza. Security level over 9000.
Znovu - ak vytvárate svet alebo lokáciu, musí byť uveriteľná. Chrám Jediov, ktorý má veľmi dobre chránený predný vchod, ale okná sú náhodne pootvárané, nevzbudzuje dôveru. A takáto laxnosť údajne najelitnejších rytierov galaxie je vyložene smiešna.
Akolytka - Scéna - Stretnutie s Torbinom
Akolytka - Scéna - Stretnutie s Torbinom / Zdroj Disclaimer
Ešte v prvom dieli máme možnosť sledovať, ako majster Sol (nie je rodina s istým pašerákom) učí mladých padawanov, že oči ich oklamú a Jedi vidí nielen svojimi očami. Škoda, že si v druhom dieli nespomenul na vlastnú lekciu. Keď totiž chytajú vrahyňu, ona rozvíri prach a oslepeným Jediom ujde. Nevidí náhodou Jedi nielen… nie, nemá to zmysel, scenáristi si zrejme nepamätajú, čo tam vlastne popísali predtým, načo by sme si to mali pamätať my diváci?
Ak píšete príbeh alebo dobrodružstvo, drsné hlášky sú super, ale vytvárajú nekonzistencie v príbehu, možno by sa trebalo zamyslieť, či sú tam fakt nutné. Lebo nebyť toho, že to postava spomenula v prvom dieli, tak len prevrátim oči nad ďalším klišé a pozerám ďalej. Takto to bolo ale vážne na smiech, a skutočne nechcete, aby sa niekto na vašom príbehu smial tam, kde nemá.
Akolytka - Scéna - Majster Sol vyučuje mladú padawanskú triedu
Akolytka - Scéna - Majster Sol vyučuje mladú padawanskú triedu / Zdroj Disclaimer
Mimochodom, spomenul som, že Osha a jej zlé dvojča majú napriek tomu, že sú odlúčené od detstva, presne rovnaký účes? Prešli roky, boli od seba vzdialené celé svetelné... ehm, tiež roky, ale copíky si pletú stále rovnaké ako v detstve. Asi. Iné vysvetlenie nemám. Ale ani toto nestojí za nič.

</rant>

Ak píšete príbehy v akejkoľvek forme, pozrite si Acolyte. Ukáže vám veľmi veľa spôsobov, ako nerobiť veci.
Teším sa na ďalšie diely!

Jozef Frajkor

Jozef Frajkor
Fanúšik kníh, hier, filmov, doskoviek, všetkého zo žánru fantastiky. Človek aktívne sa snažiaci, spolu so svojou super manželkou, šíriť svetlo našich žánrov v čajovni Abarat, a spolu s ďalšími super ľuďmi na festivale PegasCon.

Súvisiace objekty SFDB

(2024)

Akolytka

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2024)

Akolytka

Ďalšie články a poviedky v téme scifi.sk pozerá

scifi.sk pozerá: The Acolyte alebo ako nepísať príbeh

Píšete poviedky? Hrávate stolové RPG? Ak áno, potom toto je seriál, na ktorom sa naučíte, ako to nerobiť.

scifi.sk pozerá… Star Trek Prodigy: Najlepší Star Trek tejto doby (prvé dojmy)

Ak ste už nad Star Trekom začali lámať palicu, tak postojte a počkajte s tým! Nový kreslený seriál Prodigy prichádza nielen s prvým 3D spracovaním tohto univerza, ale zároveň so zaujímavými postavami a príbehom pre celú rodinu.

scifi.sk pozerá: Squid Game

Squid Game je jedným z najnovších hitov streamovacej služby Netflix. Bláznivý, extrémne krvavý, ale neustále veľmi zábavný – presne taký je nový kórejský pohľad na subžáner battle royale.

scifi.sk pozerá: trilógia Fear Street

Jednou z najväčších udalostí letnej sezóny sa na streamovacej službe Netflix mala stať séria troch na seba nadväzujúcich filmov podľa románov legendárneho R. L. Stinea. Ako sa Fear Street podarilo zabodovať?

Scifi.sk pozerá: Loki

Seriál, na ktorí fanúšikovia čakali už dlhé mesiace, sa nám konečne predstavil prvou epizódou. My sme sa na ňu tešili a s radosťou konštatujeme, že sme neostali sklamaní. Čo nás teda v tejto minisérii čaká?

scifi.sk pozerá: WandaVision (prvá reakcia)

Spoločnosť Marvel zverejnila zatiaľ tri epizódy zo seriálu WandaVision. Seriál o dvojici veľmi silných postáv z Marvel Universe ukazuje, že spoločnosť experimentuje a tieto pokusy im vychádzajú.

scifi.sk pozerá Fate: The Winx Saga (prvá reakcia)

S young adult seriálmi akoby sa v poslednom čase roztrhlo vrece. Nechala som sa zlákať peknými kulisami a pozrela si niečo, nad čím by som obyčajne mávla rukou. Ako to dopadlo?