scifi.sk pozerá: Squid Game

Squid Game je jedným z najnovších hitov streamovacej služby Netflix. Bláznivý, extrémne krvavý, ale neustále veľmi zábavný – presne taký je nový kórejský pohľad na subžáner battle royale.
8HitBoy
Podporte scifi.sk
Subžáner battle royale balansuje kdesi na hrane medzi dystopiou a akčným hororom. Premisou príbehu býva, že vyššia moc zatvára väčšiu skupinu ľudí na jednom mieste a núti ich bojovať na život a na smrť, pričom prežiť môže len jeden – ten posledný. Počiatky tohto subžánru fantastiky siahajú až do roku 2000, kedy vyšiel rovnomenný japonský film Battle Royale, tešiaci sa dodnes veľkej popularite a kultovému statusu medzi fanúšikmi. Tento film inšpiroval viaceré lepšie i horšie filmy a knihy, vychádzajúce z rovnakej premisy, pričom azda najznámejšími aj medzi západnými divákmi sú filmy zo série Hunger Games od Suzanne Collins. Mainstreamovej popularity sa battle royale dočkal ale až v roku 2017, kedy vyšli dve veľké počítačové hry, založené na rovnakom princípe – PUBG a Fortnite. Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, battle royale je stále zaujímavý a v mnohých aspektoch inovatívny subžáner fantastiky a má čo ponúknuť aj dnešnému divákovi. Skvelým príkladom je napr. práve nový kórejský seriál Squid Game.

Squid Game Squid Game
Squid Game Disclaimer

Kórejské netflixové hity sú, zdá sa, na vzostupe. Po parádnom Kingdom prichádza mimoriadne krvavý a napínavý survival seriál Squid Game, za ktorým stojí overené meno režiséra Hwang Dong-Hyuka, známeho divákom najmä vďaka dráme Silenced alebo geniálnej čiernej komédii Miss Granny. V deviatich dieloch jeho Squid Game sledujeme kam až je schopná zájsť skupinka ľudí, ak sú v stávke ich holé životy. Premisa je klasicky jednoduchá – 456 ľudí, ktorých už celé roky bije život dostáva druhú šancu – ich dlhy môžu byť pod jednou podmienkou zmazané. Tou podmienkou je účasť v šialenej hre plnej rôznych úloh, ktoré končia buď postupom ďalej v súťaži, alebo guľkou do hlavy.
Squid Game Squid Game
Squid Game Disclaimer
Prvým hrdinom, okolo ktorého sa točí dej, je Seong Gi-hun (Lee Jung-jae). Tento chlapík je chorobný hráč, rozvedený otec dcérky, ktorú síce ľúbi, ale kvôli svojej závislosti od hazardu ju nedokáže ani pozvať do reštaurácie na jej narodeniny. Jeho život sa scvrkol prakticky len na pendlovanie medzi herňou a úžerníkmi. Gi-hun stretáva dobre oblečného muža s kufríkom, ktorý si s ním chce zahrať ddakji – tradičnú kórejskú hru, ktorej cieľom je otočiť súperov papierik. Stávkou je 100 000 kórejských wonov, čo je v prepočte niečo málo cez 70 eur. Gi-hun prehráva a mužovi oznamuje, že mu nemá ako zaplatiť. Ten si svoju výhru v stávke berie vo forme poriadnej facky na Gi-hunovom líci. Muži hru opakujú s rovnakým výsledkom. A znovu. A znovu! Napokon však konečne Gi-hun vyhráva a berie si svoju finančnú odmenu. Muž mu podáva vizitku a hovorí, že ak si bude chcieť Gi-hun zahrať podobnú hru, len o väčšie peniaze, nech sa mu ozve. Ten na číslo volá a je vtiahnutý do bizarnej hry, presahujúcej predstavivosť ktoréhokoľvek človeka.
Squid Game Squid Game
Squid Game Disclaimer
Keď sa znovu prebúdza, zisťuje že je v miestnosti s množstvom ďalších ľudí. Všetci musia absolvovať sled šiestich úloh, pričom tí, ktorí všetky prežijú, budú bohato odmenení. Prvá z nich začína bez akéhokoľvek zdržovania prakticky ihneď a následky majú byť osudné. Postupne spoznávame aj ďalších hrdinov, ako napr. Gi-hunovho kamaráta z detstva, alebo papuľnatú vreckárku zo Severnej Kórey. Práve vykreslenie postáv je spolu s vynikajúcou akciou a gore najväčšou silou seriálu. Niektoré hry, počas ktorých sú súťažiaci brutálne vraždení, doslova vyrážajú dych a zanechávajú onen povestný wow efekt, zatiaľ čo pri iných nezostane jedno oko suché, najmä potom, ako spoznáme hrdinov bližšie, spolu s ich minulosťou, radosťami a trápeniami.
V konečnom dôsledku sme dostali od Netflixu ďalšiu pecku. Squid Game je krvavá, bláznivá a celý čas mimoriadne zábavná jazda plná hrdinov, ktorí sú otrasnými ľuďmi a veru vás budú neskutočne štvať, ale aj tak im budete drukovať. S výbornou kamerou, efektmi, hereckými výkonmi a najmä skvelým scenárom, ktorého nejeden twist vás nechá v nemom úžase, Squid Game môže síce na prvý pohľad pôsobiť ako predvídateľná záležitosť, ale verte mi, na všetky zvraty a emócie, ktoré deväť dielov seriálu prináša, rozhodne nie ste pripravení. A tak je to dobre! Ostáva nám len dúfať, že Squid Game prispeje k neustále sa zvyšujúcom povedomí o kórejskej kinematografii, ktorá preniká čím ďalej tým viac aj na západný trh.

오징어 게임 - Trailer - Squid Game | Official Teaser #1 | Netflix [ENG SUB] Disclaimer


Hodnotenie: 85%

Squid Game
Žáner: battle royale, akčný
Streamovacia služba: Netflix
Jazyk: kórejský
Rok: 2021
Réžia: Hwang Dong-hyuk
Hrajú: Lee Jung-jae, Park Hae-soo, Wi Ha-joon, Oh Yeong-su, HoYeon Jung, Heo Sung-tae, Kim Joo-ryoung a ďalší

8HitBoy

8HitBoy
私の最大の趣味はアジアのポップカルチャーとチェスです。

Súvisiace objekty SFDB

(2021)

Squid Game

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Súvisiace objekty SFDB

(2021)

Squid Game

Ďalšie články a poviedky v téme scifi.sk pozerá

scifi.sk pozerá: The Acolyte alebo ako nepísať príbeh

Píšete poviedky? Hrávate stolové RPG? Ak áno, potom toto je seriál, na ktorom sa naučíte, ako to nerobiť.

scifi.sk pozerá… Star Trek Prodigy: Najlepší Star Trek tejto doby (prvé dojmy)

Ak ste už nad Star Trekom začali lámať palicu, tak postojte a počkajte s tým! Nový kreslený seriál Prodigy prichádza nielen s prvým 3D spracovaním tohto univerza, ale zároveň so zaujímavými postavami a príbehom pre celú rodinu.

scifi.sk pozerá: Squid Game

Squid Game je jedným z najnovších hitov streamovacej služby Netflix. Bláznivý, extrémne krvavý, ale neustále veľmi zábavný – presne taký je nový kórejský pohľad na subžáner battle royale.

scifi.sk pozerá: trilógia Fear Street

Jednou z najväčších udalostí letnej sezóny sa na streamovacej službe Netflix mala stať séria troch na seba nadväzujúcich filmov podľa románov legendárneho R. L. Stinea. Ako sa Fear Street podarilo zabodovať?

Scifi.sk pozerá: Loki

Seriál, na ktorí fanúšikovia čakali už dlhé mesiace, sa nám konečne predstavil prvou epizódou. My sme sa na ňu tešili a s radosťou konštatujeme, že sme neostali sklamaní. Čo nás teda v tejto minisérii čaká?

scifi.sk pozerá: WandaVision (prvá reakcia)

Spoločnosť Marvel zverejnila zatiaľ tri epizódy zo seriálu WandaVision. Seriál o dvojici veľmi silných postáv z Marvel Universe ukazuje, že spoločnosť experimentuje a tieto pokusy im vychádzajú.

scifi.sk pozerá Fate: The Winx Saga (prvá reakcia)

S young adult seriálmi akoby sa v poslednom čase roztrhlo vrece. Nechala som sa zlákať peknými kulisami a pozrela si niečo, nad čím by som obyčajne mávla rukou. Ako to dopadlo?