Nicholas Eames - Krvavá Rose (recenzia)

Krvavá Rose je voľným pokračovaním megaúspešných Kráľov Wyldu. Stojí za to a naplnila veľké očakávania?
Filmová história scifi
(Keďže sa jedná o druhý diel série, recenzia obsahuje aj spoilery na prvý diel - Králové Wyldu)

Kanadský autor Nicholas Eames už nie je neznámym menom ani pre slovenského fanúšika fantastiky. Čitateľov uchvátil svojim prvým románom Králové Wyldu (Kings of the Wyld), ktorý v správnom pomere kombinoval hrdinské fantasy plné krvavých bitiek a skvelý humor.
Teraz sa vďaka českému vydavateľstvu Host dostal na pulty našich kníhkupectiev aj druhý diel tejto série. Krvavá Rose (Bloody Rose) síce rozpráva trochu odlišný príbeh, ale exceluje presne v tých aspektoch, vďaka ktorým sme si zamilovali práve Králov Wyldu. Ak sa vám páčila prvá kniha, tu pokojne prestaňte čítať článok a s kľudným svedomím si Krvavú Rose hneď objednajte. Čože? Že aj napriek tomu potrebujete ešte kúsok presviedčania? No poďme teda na to.
Krvavá Rose - Obálka - Krvavá Rose - obálka Krvavá Rose - obálka
Krvavá Rose - Obálka - Krvavá Rose - obálka Disclaimer
Aj keď sa román volá Krvavá Rose a je z veľkej časti o legendárnej putovnej žoldnierke, ktorá velí skupine nemenej odhodlaných hrdlorezov, pojednáva najmä o mladej Tam Hashfordovej. Tam pracuje v krčme, kde robí jednoduché pomocné práce, upratuje a zbiera krígle. A vtom do krčmy vstupuje práve legendárna Krvavá Rose! Rose a jej družina Mýtus sú svetoznámymi bojovníkmi najmä vďaka bitke o Castiu, ktorá bola podrobne vylíčená v Králoch Wyldu. Po tejto bitke Rose putovala po celom svete a spolu so svojimi najvernejšími prezentovala svoje bojové schopnosti s najrôznejšími príšerami v arénach. Vďaka tomu sa stali títo hrdinovia nielen nesmierne slávni, ale aj neskutočne bohatí.
Mladučká Tam je Rose uchvátená a napriek ráznemu zákazu svojho otca sa rozhodne k družine Krvavej Rose pridať. No a čo, že nevie ani len zdvihnúť meč! Tam totižto chce robiť pre Rose barda, s čím obávaná bojovníčka súhlasí. A tak sa začína nové veľké dobrodružstvo.
Pamätáte si ešte na príšery, ktoré práve Rose pomohla poraziť v bitke pri Castii? Tak tie sú späť a je ich viac, oveľa, oveľa viac. Viac než si dokážete predstaviť. Tadá, a tu máte premisu celého románu. Podarí sa odporným príšerám naplniť svoju pomstu?
Veľkým plusom Krvavej Rose sú najmä organické a mimoriadne zábavné postavy. Hoci zo začiatku nám bol Mýtus prezentovaný ako legendárna družina plná nebezpečných hrdlorezov, čoskoro zisťujeme, že pravda je trošku iná. Okrem bardky Tam a bojovníčky Rose sa zoznamujeme s Roseiným druhom, druinom Freecloudom, ktorý má zajačie uši, Bruneom, ktorý je kožomenec, atramentovou čarodejkou Curou a Roderickom, satyrom, ktorý len s problémami dokáže držať svoje libido na uzde. Každá jedna táto postava je geniálne vykreslená a s ostatnými členmi Mýtu má výbornú dynamiku. Ich vzájomné rozhovory a prekáračky sú jedným z najväčších plusov románu. Tieto postavy si jednoducho zamilujete, budete sa s nimi smiať a budete im veľmi držať palce. A že si to zaslúžia!
Krvavá Rose Krvavá Rose
Krvavá Rose Disclaimer
Krvavá Rose je po všetkých smeroch vydareným pokračovaním. Má v sebe viac postáv, ktoré vás bavia, omnoho viac protivníkov, ktorí sú väčší a silnejší, a viac humoru. V drobných epizódnych roličkách stretávame aj hrdinov prvého románu, čo poslúžilo ako príjemné ohliadnutie sa za Kráľmi Wyldu. Prím ale, samozrejme, hrá najmä Mýtus. Všetkých členov tejto mimoriadne rozmanitej skupinky stretávame v najrôznejších situáciách. Druhý diel navyše výborne rozvíja niektoré dejové línie, ktoré boli v jednotke len naznačené, dokresľuje mytológiu sveta a originálnym spôsobom nám predstavuje aj náhľad do myslí príšer, teda zloduchov príbehu. Ich motivácia je uveriteľná a dodáva príbehu zaujímavú vrstvu navyše.
Zhrnutie: Krvavá Rose je zaujímavým románom, ktorý vo výbornom pomere kombinuje drsné, hrdinské, epické fantasy a humorné fantasy. Hrdinovia príbehu sú výborne napísaní, ich interakcie sú živé, zábavné a uveriteľné. Román je plný vynikajúco napísaných bojových scén a krv tu tečie potokom. Okrem toho román obsahuje aj pridanú hodnotu vo forme zaujímavých filozofických úvah a antagonistov s uveriteľnou motiváciou. Choďte do toho, Krvavá Rose je zábavné a podmanivé čítanie, ktoré si vás určite získa.

Hodnotenie: 100%
Nicholas Eames - Krvavá Rose
Vydavateľstvo: Host
Jazyk: Český
Počet strán: 535
Väzba: brožovaná
Rok vydania: 2020
ISBN: 9788027502592

8HitBoy

8HitBoy
私の最大の趣味はアジアのポップカルチャーとチェスです。

Diskusia

Goran
Pútavá recenzia. Svižná, živá, britká, zrejme presne v duchu knižky, ktorá sa zdá byť teda poriadnou "jazdou"! Rozhodne recenzia navnadila. Akurát hnusne a hnidopišsky spomeniem, že viem si predstaviť použitie trebárs ako "organická súčasť deja", ale "organické postavy"?! No neviem...
02.02.2021

8HitBoy
https://rjhervey.com/creating- organic-characters/
škoda, možno nabudúce
02.02.2021

Goran
Ehm, ale to je práve ten problém... sme tak obliehaný tou angličtinou, že... prosté prevzatie slova a umiestnenie do iného jazykového konceptu nerobí dobrotu. Ešte som sa nikdy nestretol so slovným spojením - organické postavy, poťažmo charaktery. Skrátka sa to nepoužíva. Aspoň ja som to nikdy nikde nečítal. Možno som len nepoučený. Ak by si použil termín "nebývale živé postavy" či "plasticky vykreslené charaktery", vyznelo by to ináč. O nič nejde, nebuď ješitný a ja nerýpem - tak to nie je. Len si myslím, že si spravil chybu (ja ich robím kopec a som rád, keď ma na to niekto upozorní). tak, či tak, recenzia bola dobrá a toto len na okraj.
02.02.2021

Goran
vidíš, napríklad mám v komentári "tvrdku" ;) až teraz som si to všimol.
02.02.2021

YaYa
"Charaktery" sú tiež umelá výpožička z angličtiny, keď ideme riešiť toto. Naše postavy síce majú charakter, ale aj mnoho iného.
03.02.2021

Goran
Máš pravdu, Yaya, presne. Ale organické postavy - to vyložene bije do očí, to sa v našom jazykovom prostredí nepoužíva, je to zle prenesené slovné spojenie z cudzieho "milieu" ;) Ale ako opakujem - nerýpem, no myslím, že aj na takéto veci je ale potrebné upozorniť. Inak je to recenzia na úrovni v čitateľovi vyvolá o dielo záujem.
03.02.2021

YaYa
Ja súhlasím, že slovo "organické" derie uši. U nás v práci v oficiálnych textoch aj organic farming prekladáme ako ekologické poľnohospodárstvo, aj keď všetky tie organické veci sú už na nete bežné. Organická postava je za mňa taká, ktorej opakom je kamenná postava. Na druhej strane si ale myslím, že potom by sa sme mali poukazovať na všetky takéto umeliny. Žiadne jednou rukou "organický" brať a druhou "charaktery" dávať. Či je to už organický, proaktívny, charaktery, seriálové sezóny alebo kadejakí komiksoví "artisti" (proste tí bez hrazdy), všetko to vzniklo na rovnakom príncípe. Proste som za to, aby si kalky boli rovné a nediskriminovalo sa medzi nimi len za to, že povedzme na tie "charaktery" sme si už na internete zvykli viac.
03.02.2021

YaYa
Sorry, Maťo, to moje rozčuľovanie veľmi nesúvisí s tvojou recenziou, ale proste "grammar-nazi triggered" :P
03.02.2021

Kei
Keď už tu máme gramatické okienko, tak k tým charakterom - aj keď sú prevzaté, tak sa u nás používajú už naozaj veľmi dlho aj v zmysle divadelných postáv, teda vyjadrujú osobu, ktorá je vytvorená, či predstavená hercom a slovo malo tento význam priradený aj v starom v slovníku, skôr než bol internet. Rozdiel medzi používaním oboch slov je, že významový posun je pri charaktere oveľa menší, ako pri slove organický. Herec hrá určitý charakter - pretože postava musí mať nejaký charakter. Slovo "organický" v slovenčine znamená biologický a nie živý, teda veta dostala úplne iný význam, hlavne vo fantastickom prostredí. "Veľkým plusom Krvavej Rose sú najmä organické a mimoriadne zábavné postavy" - keďže tu autor spomína že organické postavy sú plusom, tak som rozmýšľala aké rôzne biologické bytosti tam vlastne budú? Zombíci? Upíri? A z toho mi automaticky napadne otázka, či tam nájdem aj anorganické tvory, a aké.
Inak sa mi recka páčila.
03.02.2021

YaYa
Ten charakter je podľa slovníka trošku odlišný význam. Skôr to chápem ako typizovanú postavu, postavu ako súbor vlastností. Podľa mňa to nie je zameniteľné s postavou všeobecne, ale hádať sa nejdem.
03.02.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami

Súvisiace objekty SFDB