Diskusia 1/2: Nicholas Eames - Krvavá Rose (recenzia)

Panteón majstrov hrôzy

Diskusia

Goran
Pútavá recenzia. Svižná, živá, britká, zrejme presne v duchu knižky, ktorá sa zdá byť teda poriadnou "jazdou"! Rozhodne recenzia navnadila. Akurát hnusne a hnidopišsky spomeniem, že viem si predstaviť použitie trebárs ako "organická súčasť deja", ale "organické postavy"?! No neviem...
02.02.2021

HB
https://rjhervey.com/creating- organic-characters/
škoda, možno nabudúce
02.02.2021

Goran
Ehm, ale to je práve ten problém... sme tak obliehaný tou angličtinou, že... prosté prevzatie slova a umiestnenie do iného jazykového konceptu nerobí dobrotu. Ešte som sa nikdy nestretol so slovným spojením - organické postavy, poťažmo charaktery. Skrátka sa to nepoužíva. Aspoň ja som to nikdy nikde nečítal. Možno som len nepoučený. Ak by si použil termín "nebývale živé postavy" či "plasticky vykreslené charaktery", vyznelo by to ináč. O nič nejde, nebuď ješitný a ja nerýpem - tak to nie je. Len si myslím, že si spravil chybu (ja ich robím kopec a som rád, keď ma na to niekto upozorní). tak, či tak, recenzia bola dobrá a toto len na okraj.
02.02.2021

Goran
vidíš, napríklad mám v komentári "tvrdku" ;) až teraz som si to všimol.
02.02.2021

YaYa
"Charaktery" sú tiež umelá výpožička z angličtiny, keď ideme riešiť toto. Naše postavy síce majú charakter, ale aj mnoho iného.
03.02.2021

Goran
Máš pravdu, Yaya, presne. Ale organické postavy - to vyložene bije do očí, to sa v našom jazykovom prostredí nepoužíva, je to zle prenesené slovné spojenie z cudzieho "milieu" ;) Ale ako opakujem - nerýpem, no myslím, že aj na takéto veci je ale potrebné upozorniť. Inak je to recenzia na úrovni v čitateľovi vyvolá o dielo záujem.
03.02.2021

YaYa
Ja súhlasím, že slovo "organické" derie uši. U nás v práci v oficiálnych textoch aj organic farming prekladáme ako ekologické poľnohospodárstvo, aj keď všetky tie organické veci sú už na nete bežné. Organická postava je za mňa taká, ktorej opakom je kamenná postava. Na druhej strane si ale myslím, že potom by sa sme mali poukazovať na všetky takéto umeliny. Žiadne jednou rukou "organický" brať a druhou "charaktery" dávať. Či je to už organický, proaktívny, charaktery, seriálové sezóny alebo kadejakí komiksoví "artisti" (proste tí bez hrazdy), všetko to vzniklo na rovnakom príncípe. Proste som za to, aby si kalky boli rovné a nediskriminovalo sa medzi nimi len za to, že povedzme na tie "charaktery" sme si už na internete zvykli viac.
03.02.2021

YaYa
Sorry, Maťo, to moje rozčuľovanie veľmi nesúvisí s tvojou recenziou, ale proste "grammar-nazi triggered" :P
03.02.2021

Kei
Keď už tu máme gramatické okienko, tak k tým charakterom - aj keď sú prevzaté, tak sa u nás používajú už naozaj veľmi dlho aj v zmysle divadelných postáv, teda vyjadrujú osobu, ktorá je vytvorená, či predstavená hercom a slovo malo tento význam priradený aj v starom v slovníku, skôr než bol internet. Rozdiel medzi používaním oboch slov je, že významový posun je pri charaktere oveľa menší, ako pri slove organický. Herec hrá určitý charakter - pretože postava musí mať nejaký charakter. Slovo "organický" v slovenčine znamená biologický a nie živý, teda veta dostala úplne iný význam, hlavne vo fantastickom prostredí. "Veľkým plusom Krvavej Rose sú najmä organické a mimoriadne zábavné postavy" - keďže tu autor spomína že organické postavy sú plusom, tak som rozmýšľala aké rôzne biologické bytosti tam vlastne budú? Zombíci? Upíri? A z toho mi automaticky napadne otázka, či tam nájdem aj anorganické tvory, a aké.
Inak sa mi recka páčila.
03.02.2021

YaYa
Ten charakter je podľa slovníka trošku odlišný význam. Skôr to chápem ako typizovanú postavu, postavu ako súbor vlastností. Podľa mňa to nie je zameniteľné s postavou všeobecne, ale hádať sa nejdem.
03.02.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami