To najlepšie za rok 2020: Seriály

Aké boli najlepšie SFFH seriály za rok 2020?
cyberstorm
Podporte scifi.sk
Rok 2020 bol rokom korony a s ňou súvisiacimi lockdownami, zákazmi vychádzania a prácou z domu. Kiná boli zavreté a v covidovej depresii nebola vždy chuť na čítanie. Väčšinu voľného času sme mohli stráviť pred streamovacími službami ako Netflix, Amazon, HBO, Apple TV a iné. Bohužiaľ, žijeme v dobe, keď síce máme k dispozícii oveľa viac obsahu, ale len málo z neho za niečo stojí. Napriek tomu sa objavilo niekoľko skvelých nových seriálov, ktoré mali premiéru v 2020 a z ktorých sme vybrali našich Top 10. Navyše uvádzame aj ďalších šesť skvelých seriálov, ktoré sa minulý rok dočkali ďalších sérií.


30 Monedas. Official Trailer Disclaimer
30 Monedas
Španielske a juhoamerické horory sú niečo, čo vás chytí za gule a nepustí, nech už robíte čokoľvek. Pomaly budovaná atmosféra s každou sekundou hustne a je to práve ona, čo vás napriek strachu dokáže prigniaviť do kresla s očami otvorenými dokorán. Často sa pritom využívajú kresťanské motívy. Nie je tomu inak ani v Tridsiatich strieborných, skvelom hororovom seriály španielskej tvorby. Áno, presne tých tridsať strieborných, za ktoré Judáš zradil Krista. Príbeh je jednoduchý, ale veľmi atmosférický. Za mňa najlepšou postavou je titulný bad ass kňaz/boxer Vergara (skvelý Eduard Fernández), majiteľ jednej z mincí, ktorý je stredobodom príbehu. Seriál okrem príjemného mrazenia v chrbte navyše ponúka filozofickú otázku, na ktorú si každý musí odpovedať sám.
Odporúča: Kei


Brave New World. Official Trailer. Disclaimer
Brave New World
Seriálová adaptácia klasickej (anti)utópie z pera Aldousa Huxleyho dorazila na streamovacie kanály v lete minulého roku a zožala celkom pekný úspech. Slušné herecké výkony, nie až tak nízky rozpočet a lockdown prispeli k relatívnej popularite seriálu. Svet budúcnosti s novým triednym systémom, kde sa všetci dobrovoľne dávkujú farebnými drogami, aby potlačili emócie a pocit naničovatosti a boli "šťastní". Seriál možno nepatrí medzi úplný vrchol roku 2020, v top 10 si ale svoje miesto zaslúži, minimálne už len kvôli odvahe niečo také sfilmovať. Podľa všetkého sa chystá aj séria druhá, takže sa isto máme na čo tešiť.
Odporúča: Tono


FOR ALL MANKIND Official Trailer Disclaimer
For All Mankind
For All Mankind je seriál zasadený do alternatívnej histórie 60. a 70. rokov, v ktorej Rusi pristáli na mesiaci ako prví. To vedie k tomu, že vesmírne závody nikdy neskončia a obidve veľmoci pokračujú v dobíjaní vesmíru. Čo nasleduje, je kvalitná dráma, dobre napísané postavy, skvelé efekty… Komu nezaplesá srdiečko pri predstave sovietskej a americkej mesačnej základne, každej na opačnej strane kráteru s obmedzenou zásobou vodného ľadu? Varovanie - seriál v podstatnej, ale stále rozumnej miere zabŕda aj do SJW nezmyslov. Našťastie zostáva poctivou alternatívnou históriou a aspoň sa tvári, že sa na tieto témy pozerá pohľadom danej doby a nechce robiť metafory s dneškom. Dúfam, že keďže je už po amerických voľbách, autori v ďalšej sérii upustia trochu od aktivizmu a pridajú na vesmíre.
Odporúča: Tono


Locke & Key - official Trailer Disclaimer
Locke & Key
Temný fantasy seriál podľa komiksu Joea Hilla a Gabriela Rodrígeza vyšiel na streamovacej platforme Netflix začiatkom roka. Dobrodružstvo rodiny Kľúčových, ktorí sa po smrti otca vrátili do jeho rodiska a v starom dome začnú nachádzať tajomné kľúče s mimoriadnymi vlastnosťami, osciluje na hranici hororu a temnej fantasy určenej (nielen) mládeži. Seriál sa pozeral veľmi príjemne a dokonca ma bavil natoľko, že som následne zhltla aj celú komiksovú sériu. Príbeh v sebe skrýva dobrodružstvo, staré tajomstvá a stredoškolské drámy s hororovými momentmi, ktoré všetci tak veľmi milujeme. Za mňa osobne jeden z najlepších seriálov tohto roku.
Odporúča: YaYa


LOVECRAFT COUNTRY Trailer (2020) Disclaimer
Lovecraft Country
Priznám sa, že v hororovom seriáli na motívy rovnomenného románu od Matta Ruffa sú príšery, démoni, i duchovia v strašidelnom dome, no viac ako paranormálne bytosti ma desilo, čoho boli (a ešte podaktorí stále sú) ľudia schopní. Dej sa odohráva v 50-tych rokoch v USA a sledujeme v ňom osudy afroamerickej rodiny na pozadí rasistickej doby. Hrdinovia nielen že musia čeliť démonom a lovecraftovským bytostiam, tajným spoločenstvám či okultizmu, ale najmä rasizmu zo strany svojich spoluobčanov. Priznám sa, že hneď spočiatku ma odrovnalo právo niektorých miest, v ktorých ak ste sa nachádzali po západe slnka, mohli vás zákonne zmasakrovať. A to bol len začiatok. Lovecraft country ešte aj v dnešnej dobe nastavuje zrkadlo rasizmu a netolerancii a je to jedno z mála diel, kde ste mali väčší strach zo suseda hlavnej postavy než z príšery zamknutej na povale.
Odporúča: Cyberstorm


Raised by Wolves. Official Trailer. Disclaimer
Raised by Wolves
Do návratu Ridleyho Scotta k seriálu, resp. do jeho pokusu o udomácnenie sa na tv/streamovacom kanáli sa vkladali veľké nádeje. Predsa len, tvorca Votrelca a Blade Runnera na časovo veľkom formáte niekoľkých epizód? To musí byť splnený sen. Alebo nie? Ale pekne poporiadku. Scifi seriál predstavuje dvojicu androidov, ktorí stroskotajú na nehostinnej planéte. Okrem seba a oplodnených embrií nemajú takmer nič, a práve z narodených detí sa snažia vychovať zárodky novej ľudskej civilizácie. Príbeh sa odvíja po vojne, keď niekoľko „šťastlivcov“ opúšťa zdevastovanú Zem. Seriál znova žongluje so Scottovým obľúbeným motívom umelej inteligencie (podobne ako to bolo v Blade Runnerovi či v Alienovi), no stále mu tak trocha chýba akási hĺbka. Napriek tomu ide o skvelé i keď depresívne dielo vytvorené majstrom Scottom. PS: Z Amandy Collin v role androidky Matky za každú cenu brániacej deti budete mať zimomriavky.
Odporúča: Tono


Snowpiercer. Comic-Con trailer. Disclaimer
Snowpiercer
Vlak s poslednými zvyškami ľudstva, ženúci sa ľadovou pustatinou zmrznutého sveta, sme tu už raz mali. Nový Snowpiercer je čiastočne rebootom pôvodného filmu z 2013, ktorý sám je adaptáciou úspešného francúzskeho komiksu z 80-tych rokov. Na rozdiel od filmu sa seriál odohráva 7 rokov po klimatickej katastrofe, ktorej uniklo len pár ľudí. Tým sa podarilo nájsť si miesto na dlhom vlaku rútiacom sa nekonečným zmrznutým svetom. Na palube však vládne silné kastovné zriadenie. K tomu si pripočítajte málo priestoru, hlad a každodenný boj o život a o rozbušku máte postarané. Mená tvorcov seriálu Graeme Manson a Josh Friedman a najmä skvelé herecké obsadenie na čele s úžasnou Jennifer Connelly (Dark City, Requiem for a Dream) sú zárukou kvality. PS: V druhej sérii čakajte Seana Beana!!!
Odporúča: Cyberstorm


Tales From the Loop. Official Trailer. Disclaimer
Tales from the Loop
Americká scifi dráma, ktorá vznikla na základe rovnomennej obrazovej knihy od Simona Stålenhaga, rozhodne nepatrí k ľahkým konzumným a rodinným seriálom. Kdesi v alternatívnej realite existuje v americkom Ohiu oblasť, Slučka, ktorej zamestnanci skúmajú tajomné fyzikálne javy. Je to akési desivejšie zrkadlo k nášmu CERNu. V seriáli stretávame hlavných hrdinov z rodiny vedúceho výskum v Slučke, ktorí (a nielen oni) na vlastnej koži pocítia nebezpečenstvo fyzikálnych anomálií a použitia prístrojov porušujúcich bežné javy. Či už ide o cestovanie do paralelných vesmírov, anomálie v čase, smrť, či výmenu vedomia medzi telami, všetky príbehy sú depresívne a až príliš realistické. Napriek jednoznačnej kvalite neodporúčame pozerať viac ako dve časti denne a ideálne s tekutým zohrievadlom v pohári, pretože pri sledovaní tohto seriálu vám isto nabehnú zimomriavky.
Odporúča: Cyberstorm


The Haunting of Bly Manor - trailer Disclaimer
The Haunting of Bly Manor
Mike Flanagan prináša po skvelom The Haunting of Hill House nový strašidelný príbeh, ktorý vznikol na motívy poviedky Turn of the Screw (česky ako Utažení šroubu) od Henryho Jamesa. Dalo by sa povedať, že klasický príbeh o strašidelnom panstve a prekliatej rodine kopíruje Hill House, opak je pravdou. Seriál si ide vlastnou cestou a líši sa nielen tempom, oveľa jasnejším vizuálom, ale napr. aj použitím duchov v príbehu. Postavy rozohrávajú smutný a strašidelný príbeh, ktorý je vo svojej hĺbke vlastne viac romantickým než duchárskym. To všetko, okorenené dusivou atmosférou, radí nový strašidelný seriál k topkám a prekvapeniam minulého roku.
Odporúča: 8HitBoy


The Stand. Official Trailer. Disclaimer
The Stand
Kinga má každý rád, menej už jeho adaptácie. Medzi nimi môžeme nájsť vyslovene zlé (céčkové Trucks alebo The Devil’s Gift) až po najlepšie (The Shining, The Mist). The Stand možno nie je najlepším seriálom na motívy Kinga, no rozhodne sa umiestni dosť vysoko. Spracovanie epického príbehu o boji dobra a zla na pozadí apokalypsy spôsobenej vírusom má obzvlášť v dnešných dňoch výrazný dopad. A hoci sme tu už raz televízny seriál na motívy Svedectva mali (miniséria z r. 1994), na najnovší počin Josha Boona sme sa veľmi tešili. Zatiaľ sme približne v polovici, takže finálne hodnotenie ešte udeliť nevieme, no seriál sa vyvíja veľmi dobre.
Odporúča: Cyberstorm
His Dark Materials: Season 2. Official Trailer. Disclaimer
His Dark Materials (2. séria)
Po rokoch sme sa konečne dočkali adaptácie Dokonalého noža, druhej knihy (ne)detskej ságy Jeho temných hmôt. Zatiaľ čo pri prvej série som mal mierne rozporuplný pocit (najmä ako knižný fanúšik, no aj obdivovateľ pôvodného filmu z 2007), pri sledovaní pokračovania ten pocit vyprchal. Herecké výkony (nielen Lyry) sú skvelé a veľmi uveriteľné a hoci mám miestami pocit, že si seriál v porovnaní s knihou mnohé vymýšľa, niekedy to nevadí. V druhej sérii sa Lyra konečne stretla s Willom, získali dokonalý nôž schopný prerezať otvor do iných svetov a spolu pátrajú po podstate prachu. Zo všetkých časté je cítiť akési zbieranie síl na veľkolepé finále v podobe poslednej tretej série. Popravde, už sa nemôžem dočkať!
Odporúča: 8HitBoy


Kingdom. Season 2 trailer Disclaimer
Kingdom (2. Séria)
Druhá séria kórejského historického zombie fantasy prakticky uzatvára osudy korunného princa a jeho spojencov, ale aj hlavných záporákov, ktorí intrigujú na kráľovskom dvore. Séria je omnoho akčnejšia než predchhádzajúca, mnohé dejové línie sa rozpletú a mnoho sympatických postáv zomrie. Záver je, tak ako sa patrí, krvavý a možno troška urýchlený, no napriek tomu to patrí k tomu najlepšiemu, čo sme minulý rok mohli na streamovacích službách zhliadnuť. Je len otázne, či sa dočkáme tretej série, nakoľko príbeh sa zdá byť uzavretý.
Odporúča: Cyberstorm


The Boys Season 2 - Official Trailer Disclaimer
The Boys (2. séria)
The Boys sú krvavou grotesknou náplasťou pre (ne)fanúšika superhrdinských výplachov. Paródia na DC (ale aj Marvel) je očividná, seriál sa na nič nehrá, realita je boľavá a hlavní hrdinovia sú hajzli. Čo iné však čakať vo svete ovládanom psychopatickými „superhrdinami“? Prvá séria nám hneď spočiatku priniesla surovosť a bolesť, druhá séria pridáva ešte viac vriaceho oleja do ohňa. Záporáci sú ako utrhnutí z reťaze, a „kľadasi“ sa už tiež na nič nehrajú. Dej je nabitý akciou ale aj psychologickým rozpiplávaním jednotlivých postáv, ktorých charaktery sa čím ďalej, tým viac vykresľujú, často až do extrémov. Nie, toto nie je rodinný superhrdinský seriál pre nadšených obdivovateľov Supermana a podobných skautíkov. The Boys sú krvavou a krutou mňamkou, na ktorej sa môže dosť čo učiť aj sám veľký Tarantino.
Odporúča: Archer


The Expanse - Trailer - Season 4 Disclaimer
The Expanse (4. Séria)
Expanse je najlepším sci-fi seriálom dneška. Bodka. A pre mňa najlepším sci-fi seriálom od Babylonu 5. V poradí už štvrtá séria The Expanse bola v porovnaní s predchádzajúcimi troma (a aj v porovnaní s aktuálnou piatou) o niečo slabšia, to jej však neuberá nič na statuse najlepšieho vesmírneho scifi súčasnosti. Na Zemi to vrie a súčasná Generálna tajomníčka OSN Avasarala stráca pôdu pod nohami. Medzitým sa po udalostiach v predchádzajúcich dieloch dostávame aj s posádkou Roccinante na jednu z planét, ktoré sa vďake fungovaniu Prstenca podarilo objaviť. To, že pri prieskume nechtiac aktivujú prestaré stroje a pôjde im o život, spočiatku nikomu ani len nenapadne. Tento seriál je jedna z mála adaptácií, ktoré sú vo všetkých ohľadoch lepšie ako predloha.
Odporúča: Aldebaran


The Mandalorian. 2nd sason trailer. Disclaimer
The Mandalorian (2. Séria)
Mandalorian sa po úspchu prvej série vrátil na streamovací kanál a dokázal, že značku Star Wars netvoria len ufňukané a nelogické scény z Ep. VII – IX, ale že SW univerzum je dosť rozsiahle na to, aby ponúklo skvelý aj komornejší, avšak postupne gradujúci príbeh. Páčil sa skoro každému, sequelovým aj „toxickým“ fanúšikom. Ide pritom o jednoduchý a priamočiary seriál, ktorý sa na nič nehrá. Epizódy sú krátke, zápletky zrozumiteľné, očakávania zostávajú nerozvrátené. Sú to stále tie isté Hviezdne vojny, ale so (staro)novými postavami a novými príbehmi. Druhá séria dostala vyšší rozpočet, čo sa prejavilo v takmer dvojnásobnej stopáži i kvalite. Záver série by si nemal nechať ujsť žiaden milovník SW. PS: Nachystajte si vreckovky!
Odporúča: Aldebaran


The Umbrella Academy Season 2. Official Trailer. Disclaimer
The Umbrella Academy (2. Séria)
Pokračovanie Dáždnikovej akadémie nás zavedie do 60-tych rokov. Tam niekde sa päťke podaril časový skok, tam niekde musia znova zabrániť koncu sveta. Všetkým nám je jasné, že to nebudú mať ľahké. Druhá séria je akčnejšia, dej je rozložený na viac postáv a nielen na Five a Vanyu. Hranie s časom funguje na jednotku, nové vážnejšie témy, týkajúce sa napr. rasizmu či sexuálnej orientácie, do deja zapadajú vhodným spôsobom bez akéhokoľvek narušenia plynutia deja. Dalo by sa povedať, že celkovo som chrochtal blahom, hoci tam chýbal ten Wow efekt, ktorý na konci prvej sezóny nastal. Predsa len, Mesiac neničíte každý deň. Napriek tomu, a možno práve vďaka tomu, sa mi zdala druhá séria omnoho vyváženejšia než prvá.
Odporúča: Cyberstorm

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Buď prvý užívateľ a pridaj svoj príspevok do diskusie
 

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Ďalšie články a poviedky v téme Best of 2020

To najlepšie za rok 2020: Videohry

Najlepšie hry minulého roku.

To najlepšie za rok 2020: Filmy

Najlepšie filmy minulého roku.

To najlepšie za rok 2020: Seriály

Aké boli najlepšie SFFH seriály za rok 2020?

To najlepšie za rok 2020: Young Adult

Ďalší zo série článkov mapujúcich to najlepšie z fantastiky za rok 2020, tentoraz z kategórie Young Adult SFFH literatúry.

To najlepšie za rok 2020: Anime

Tak čo, aký bol rok 2020 na poli anime? Poďme sa naň spolu pozrieť!

To najlepšie za rok 2020: Manga

Český a slovenský trh v súčasnosti kvalitnou mangou zásobuje prakticky už len vydavateľstvo CREW. Ako je už u nich zvykom, aj uplynulý rok si pre nás pripravili množstvo kvalitných kúskov. Ohliadnime sa spolu za uplynulým rokom a pripomeňme si všetko, čo nám vydavateľtvo CREW na poli mangy prinieslo.

To najlepšie za rok 2020: Komiksy

Čítate komiksy? Prinášame vám výber tých najlepších žánrových komiksov z minulý rok. Takže či už je odpoveď áno alebo nie, možno sa necháte inšpirovať niečim z nášho Best of 2020 ;)

To najlepšie za rok 2020: Hororové knihy

Radi sa bojíte? Pripravili sme si pre vás výber tých najlepších hororov, ktoré na slovenskom a českom trhu môžete nájsť. Bu!

To najlepšie za rok 2020: Fantasy knihy

Pokračujeme v best of 2020. Nech sa páči, to naj zo zahraničnej fantasy.

To najlepšie za rok 2020: Science fiction knihy

Pokračujeme v sérii článkov snažiacich sa zhrnúť to najlepšie vo fantastike za rok 2020. Nech sa páči - to najlepšie z knižnej science fiction.

To najlepšie za rok 2020: Domáca slovenská a česká scéna

Prinášame vám prvý článok snažiaci sa zhrnúť to najlepšie vo fantastike za rok 2020. Nech sa páči - to najlepšie z domácej slovenskej a českej scény.