To najlepšie za rok 2020: Fantasy knihy

Pokračujeme v best of 2020. Nech sa páči, to naj zo zahraničnej fantasy.
cyberstorm
Filmová história scifi
Na poli kníh sme sa dočkali viacerých výborných noviniek, či sa už jedná o druhý diel Knihy prachu, ktorá síce vyšla už v októbri minulého roku, ale až v 2020 sa dočkala slovenského prekladu, Bezhviezdneho mora od Erin Morgenstern alebo návratu kultovej autorky Susanny Clarke s jej románom Piranesi, ktorého prekladu sa dúfam dočkáme už čoskoro. Na slovenskom a českom trhu sa objavilo množstvo fantasy kníh, ktorých kvalita bola často na priemernej alebo nízkej úrovni. Napriek tomu sa vyskytli nadpriemerné diela, z ktorých drobný výsek vám prinášame.


Bezhviezdne more. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2020). Bezhviezdne more - prvé slovenské vydanie, Lindeni
Bezhviezdne more. Prvé slovenské vydanie (Lindeni, 2020). Disclaimer
Erin Morgenstern - Bezhviezdne more (Lindeni, 2020 a Argo, 2020)
Erin Morgenstern bola dlhšiu dobu všeobecne vnímaná ako akási nasledovníčka vynikajúcej Susanny Clarke, ktorú svojim štýlom písania veľmi pripomína. Po jej Nočnom cirkuse práve Bezhviezdnym morom tento status naplno potvrdila. Román je písaný nádherným jazykom, čitateľa prenáša do rôznych snových svetov a ako celok vytvára nezabudnuteľný fantazijný zážitok. Príbeh o knihách, stratených veciach a chlapcovi je uchvacujúci, čarovný priam geniálny. Bezhviezdne more stelesňuje pre mňa všetko to krásne, čo sa dá nájsť v literárnom umení.
Odporúča: 8HitBoy


Kniha prachu: Tajné spoločenstvo. Prvé slovenské vydanie (Ikar (SK), 2020)
Kniha prachu: Tajné spoločenstvo. Prvé slovenské vydanie (Ikar (SK), 2020) / Zdroj Disclaimer
Philip Pullman – Kniha prachu: Tajné spoločenstvo (Ikar (SK), 2020)
Druhý diel Knihy prachu má oproti svojmu predchodcovi jednu obrovskú výhodu. Je ňou návrat Lyry Zlatoústej, hlavnej hrdinky pôvodnej Pullmanovej trilógie Temné hmoty. Lyru spoznávame ako šarmantnú dospelú ženu, ktorá študuje na vysokej škole a užíva si všetky krásy mladosti. Konflikt s jej démonom, Pantalaimonom, je však spúšťačom nového obrovského dobrodružstva, ktoré Lyru prevedie všetkými možnými kútmi sveta, od Prahy až po púšte strednej Ázie. Tajné spoločenstvo je úchvatný a napínavý príbeh a pre všetkých milovníkov Temných hmôt je skrátka povinnou jazdou.
Odporúča: 8HitBoy


Trocha zlé krve. Obálka prvého českého vydania (Polaris, 2020).
Trocha zlé krve. Obálka prvého českého vydania (Polaris, 2020). / Zdroj Disclaimer
Joe Abercrombie - Trocha zlé krve (Polaris, 2020)
Abercrombieho návrat do sveta trilógie Prvého zákonu je sprevádzaný veľkým ohlasom a...krvou. Niet sa čo diviť, hrdinská fantasy, ktorá si neberie rúšku Joeovi sadne ako riť na šerbeľ. Je tu však zmena. Svet sa vyvinul do novej, parnej éry a podobne je na tom aj sám autor. Dospel, zlepšil štýl a vyzrel. Prvá kniha novej série Vek šialenstva zo známeho sveta Prvého zákonu sa síce odohráva v tomto novom veku zmeny, v ére premyslenej revolúcie, kde mágia ešte stále tvrdohlavo odmieta ustúpiť, no ľudia sú stále rovnakí pankharti túžiaco po moci, pomste a peniazoch. Ako som písal nazačiatku: Abercrombie sa vrátil a s ním krv kvapkajúca z čepele meča.
Odporúča: Cyberstorm


Čaropisci. Obálka prvého českého vydania (Host, 2020).
Čaropisci. Obálka prvého českého vydania (Host, 2020). / Zdroj Disclaimer
Robert J. Bennett – Čaropisci (Host, 2020)
Bennett sa na poli fantastického žánru preslávil nápaditou trilógiou o Zázračných mestách. Teraz prináša novú fantasy sériu, ktorá vás isto zaujme. Vitajte vo svete, kde sa mágia a priemyselná revolúcia snúbi v jeden neoddeliteľný celok vďaka skribovaniu. Dalo by sa povedať, že ide o bežnú urban fantasy o zlodejke, ktorá ukradla mocný artefakt. Je toho však omnoho viac a sila knihy tkvie v Bennettovom rozprávačskom talente a najmä v systéme mágie, ktorý je, podobne ako u Sandersona, neskutočne premyslený. Navyše postupné odhaľovanie tajomstiev mágie samotnej, minulosti artefaktu s vlastným vedomím a pátranie po sprisahaní dodáva knihe príjemnú temnú atmosféru.
Odporúča: Cyberstorm


Oceán na konci cesty. Tretie (prvé ilustrované) české vydanie (Argo, 2020).
Oceán na konci cesty. Tretie (prvé ilustrované) české vydanie (Argo, 2020). Disclaimer
Neil Gaiman – Oceán na konci cesty (Argo, 2020)
Moja obľúbená kniha od Neila Gaimana v novom šate. Podľa mnohých fanúšikov patrí medzi tie slabšie, ale mňa očarila atmosférou i myšlienkami. O ilustrácie do nového vydania sa postarala Austrálčanka Elise Hurst. V jej obrázkoch sa spája nostalgia ilustrácií zo starých detských kníh s temnou atmosférou vyvodenou čierno-bielym prevedením. Presne ako Oceán na konci uličky, pochmúrna knižka o detstve, ktorej príbeh sa vynára z dávno zabudnutých spomienok a opäť sa v nich stráca. Ja osobne mám anglickú verziu, ale vydavateľstvo Argo sa už postaralo aj o české vydanie.
Odporúča: YaYa


Případ alchymistovy dcery. Prvé české vydanie (Argo, 2020). Případ alchymistovy dcery
Případ alchymistovy dcery. Prvé české vydanie (Argo, 2020). Disclaimer
Theodora Goss - Případ alchymistovy dcery (Argo, 2020)
Predstavte si Ligu výnimočných gentlemanov, ale zostavenú z dcér tých najznámejších šialených vedcov gotického hororu. Tadá, nech sa páči, Aténin klub, k vašim službám! Príbeh tejto nesúrodej skupinky mladých slečien, ktoré sa rozhodnú nájsť pravdu o svojom pôvode, bol vynikajúcim čítaním a už teraz sa neviem dočkať, kedy sa mi konečne podarí pustiť sa do jeho pokračovania.
Odporúča: 8HitBoy


Predurčený. Obálka prvého českého vydania (Fantom Print, 2020)
Predurčený. Obálka prvého českého vydania (Fantom Print, 2020) / Zdroj Disclaimer
Benedict Jacka – Předurčený (Fantom Print, 2020)
Máte radi urban fantasy plné mágov od Butchera, Greena, Aaronovicha alebo Hearneho? Tak knihy od Benedicta Jacka budú presne pre vás! Jeho Alex Verus je nie je bojový mág ani neovláda živly. Na rozdiel od ostatných však vidí veci budúce – tie málo pravdepodobné aj tie viac možné. Byť jasnovidcom je výhoda, najmä ak si tým viete zachrániť kožu vybraním tých správnych budúcností. Niekedy však ani to nemusí stačiť, ak ste jediný, čo vie získať mocný artefakt a ide vám po krku príliš veľa mágov.
Odporúča: Cyberstorm


Kamenné nebe. Prvé české vydanie (Host, 2020)
Kamenné nebe. Prvé české vydanie (Host, 2020) / Zdroj Disclaimer
N. K. Jemisin - Kamenné nebe (Host, 2020)
Po Piatom ročnom období a Bráne z obeliskov nastal čas sa s najoceňovanejšou fantasy trilógiou súčasnosti rozlúčiť. Záverečný diel Zlomenej zeme, ktorá sa nakoniec ukáže byť akousi postapo "geologickou" fantasy, uzatvára osudy všetkých troch hrdiniek. Dôkladne prepracovaný svet, hoc trocha náročnejší na čítanie, napokon vydá všetky tajomstvá a zodpovie všetky otázky, ktoré sa čitateľovi počas dlhej púte vynárali. N. K. Jemisin tak znova potvrdila, že patrí k najlepším autorkám modernej fantasy, s ktorou treba počítať aj do budúcna. Už teraz sa tešíme na jej nové knihy.
Odporúča: YaYa


Gwilanina harfa a jiné povídky. Obálka prvého českého vydania (Gnóm!, 2020)
Gwilanina harfa a jiné povídky. Obálka prvého českého vydania (Gnóm!, 2020) / Zdroj Disclaimer
Ursula K. Le Guin – Gwilanina harfa (Gnóm!, 2020)
Tvorbu Ursuly K. Le Guinovej, kráľovnej fantastiky, mám rada. Milujem najmä jej romány Left Hand of Darkness a The Telling, no poviedok som od nej zatiaľ čítala len málo. Aj preto som siahla po poviedkovom výbere z vydavateľstva Gnóm!, v ktorom sa nachádzajú jej kratšie práce z rôznych etáp tvorby. Kabelkový paperbackový formát s graficky skvelou obálkou a papierovým prebalom ukrýva malé poklady. Ako bonbóny z bonboniéry, každý inak chutí, no všetky sú skvelé. Nejde pritom o žiadnu prierezovú kompletnú zbierku, skôr o ochutnávku úžasných svetov tejto skvelej dámy. Už len držať ich v ruke je často čitateľský zážitok.
Odporúča: YaYa


Americká modlitební příručka. Obálka prvého českého vydania (Gnóm!, 2020).
Americká modlitební příručka. Obálka prvého českého vydania (Gnóm!, 2020). / Zdroj Disclaimer
Lucius Shepard - Americká modlitební příručka (Gnóm!, 2020)
Predstavte si, že sedíte vo väzení a spytujete si svedomie. Časom sa možno začnete modliť a...nič. Aj Wardlin Stuart sa vo väzení začne modliť, avšak trocha inak ako ostatní. Stane sa zázrak a jeho modlitby sa začnú plniť. Získa ženu, slávu, vydá knihu v ktorej sú modlitby zverejnené. Wardlin Stuart sa napokon stáva veľmi slávnou osobou, jeho modlitebná príručka ide na dračku. No každá sláva má vždy aj druhú tvár. Zaujímavý pomalší román, ktorá patrí medzi tie filozofickejšie texty od renomovaného amerického spisovateľa možno nie je plný drakov ani bojových stretnutí. Kniha je tak trocha satirou modernej spoločnosti, je o ľudskosti a zázrakoch.
Odporúča: Tami


Ďalšie odporúčané tituly:
Jakub Ćwiek - Vlk! (Argo, 2020)
Kevin Hearne – Uštvaný (Laser, 2020)
Anthony Ryan - Říše popela (Host, 2020)
Samantha Shannon - Převorství u pomerančovníku (Host, 2020)
Naomi Novik - V zajetí zimy (Host, 2020)
Samantha Shannon – Převorství u pomerančovníku (Host, 2020)

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Mišacina
Do najlepšieho 2021 zahŕňte aj Lindu a kľúčik od Andary. To je slovenské fantasy z buxu. Slušne sa rozbieha a potom je z toho riadne tvrdý vlak, ktorý čakáte, kedy narazí. Zaujímavo spravené, vygradované, zamotané. Krásne. Určite ju nezabudnite do budúceho roka.
24.04.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Ďalšie články a poviedky v téme Best of 2020

To najlepšie za rok 2020: Videohry

Najlepšie hry minulého roku.

To najlepšie za rok 2020: Filmy

Najlepšie filmy minulého roku.

To najlepšie za rok 2020: Seriály

Aké boli najlepšie SFFH seriály za rok 2020?

To najlepšie za rok 2020: Young Adult

Ďalší zo série článkov mapujúcich to najlepšie z fantastiky za rok 2020, tentoraz z kategórie Young Adult SFFH literatúry.

To najlepšie za rok 2020: Anime

Tak čo, aký bol rok 2020 na poli anime? Poďme sa naň spolu pozrieť!

To najlepšie za rok 2020: Manga

Český a slovenský trh v súčasnosti kvalitnou mangou zásobuje prakticky už len vydavateľstvo CREW. Ako je už u nich zvykom, aj uplynulý rok si pre nás pripravili množstvo kvalitných kúskov. Ohliadnime sa spolu za uplynulým rokom a pripomeňme si všetko, čo nám vydavateľtvo CREW na poli mangy prinieslo.

To najlepšie za rok 2020: Komiksy

Čítate komiksy? Prinášame vám výber tých najlepších žánrových komiksov z minulý rok. Takže či už je odpoveď áno alebo nie, možno sa necháte inšpirovať niečim z nášho Best of 2020 ;)

To najlepšie za rok 2020: Hororové knihy

Radi sa bojíte? Pripravili sme si pre vás výber tých najlepších hororov, ktoré na slovenskom a českom trhu môžete nájsť. Bu!

To najlepšie za rok 2020: Fantasy knihy

Pokračujeme v best of 2020. Nech sa páči, to naj zo zahraničnej fantasy.

To najlepšie za rok 2020: Science fiction knihy

Pokračujeme v sérii článkov snažiacich sa zhrnúť to najlepšie vo fantastike za rok 2020. Nech sa páči - to najlepšie z knižnej science fiction.

To najlepšie za rok 2020: Domáca slovenská a česká scéna

Prinášame vám prvý článok snažiaci sa zhrnúť to najlepšie vo fantastike za rok 2020. Nech sa páči - to najlepšie z domácej slovenskej a českej scény.