To najlepšie za rok 2020: Videohry

Najlepšie hry minulého roku.
cyberstorm
Podporte scifi.sk
O tom, že rok 2020 bol jedným z najhorších rokov pre ľudstvo, nemusíme ani diskutovať. Požiare, vojnové konflikty a taká malá vec ako svetová pandémia je niečo, čo nás trápilo počas jeho celého trvania. V čom ale bol rok 2020 naozaj úžasný, je fakt, že bol jeden z najlepších na hry. Obmedzenia na celom svete a domáca karanténa k tomu znamenalo, že viac ľudí ako doteraz strávilo čas pri svojich obľúbených hrách. Pozrime sa teda spolu na tie najlepšie, ktoré sme mohli zažiť.

Assassin's Creed Valhalla - Official Trailer Disclaimer
Assassin's Creed Valhalla
Keď sa pred troma rokmi dostavil reboot série Assassins Creed, rozdelila sa fanbase na dva tábory - na tých ktorí opustili sériu z dôvodu, že to už nebola skratka AC hra, a na tých ktorí túto zmenu privítali. Ja osobne som bol v tom druhom tábore, ale mal som svoje výhrady, ako nedostatok stealthu, príliš veľa RPG prvkov a strašnej preplnenosti mapy prázdnymi aktivitami. Toto všetko ďalej negatívne umocnila Oddysey, ktorá skôr pripomínal zoznam povinností, a nie zábavnú hru. O to šťastnejší som teraz, po dohraní Valhally. Tu vývojári našli dokonalý spôsob ako spojiť všetko pozitívne z Origins a odstránili väčšinu negatívnych vecí. Aj keď sa zachovala RPG podstata hry, je tu viac cítiť lore pôvodného Assassins Creed, ako napríklad social stealth z predošlých hier. Gameplay súbojov je lepší ako kedykoľvek predtým. Anglicko je bohatá krajina na lokality, ktoré musíte vidieť, a tajomstvá ktoré keď odhalíte, cítite sa špeciálne. Samotným úspechom hry je to, že nemáte pocit nafúknutosti ako tomu bolo pri Oddysey. To autori dosiahli tým, že každý región v hre ponúka samostatný príbeh. Je to pocit, ako keď hráte epizódu stredovekého seriálu a postupne sa dostanete na koniec série. A podobne ako sa to pri mnohých seriáloch stáva, niekedy je finále o niečo slabšie, ale o to viac si užijete cestu tam a čakáte na ďalšiu sériu.

BALDUR'S GATE 3 Official Trailer Disclaimer
Baldur's Gate 3
Jedna z najočakávanejších hier sa tento rok konečne dostala k svojim hráčom. Síce len v Early Access verzii, ale aj tak s celkom peknou ponukou obsahu. Ak si ju chcete zahrať, nemusíte mať odohrané desiatky hodín predchádzajúcich dielov. Trojka na prvé dve časti nadväzuje iba okrajovo, väčšinu faktov sa dozviete v príbehu. Ide o Early Access, a teda sa predpokladajú určité chyby a problémy. V hre sa stále vyskytuje dosť veľa bugov a to aj napriek záplatám, ktoré štúdio poslalo do sveta. Hrateľnosť i grafika je na vysokej úrovni, na systém boja, ktorý sa mnohým hráčom nepozdával, sa časom dá zvyknúť. Po príbehovej stránke sa ocitnete v koži hlavnej postavy, ktorá bola infikovaná larvou Mind Flyera a vy musíte nájsť spôsob ako sa larvy zbaviť skôr, než sa aj vy sami zmeníte na démonické chápadlové monštrum. Celá séria Baldur’s Gate patrí k legendám fantasy RPG a preto si vývojári dali záležať na voľnosti volieb a konania. Na cestách vás môže sprevádzať družina ďalších postáv, s ktorými môžete zaobchádzať v podstate tak, ako sa vám zachce. Treba však počítať s tým, že každé vaše konanie bude mať za následok nejakú reakciu. Napriek chybám, ktoré sa dajú v tomto štádiu určite ešte odpustiť, ide celkovo o veľmi vydarenú hru.

Cyberpunk 2077 — Official Cinematic E3 Trailer Disclaimer
Cyberpunk 2077
Aký zoznam tých najlepších hier by to bol, keby tu nemáme najočakávanejšiu hru tohto roka? Na Cyberpunk 2077 sme tak dlho čakali, že už ani neviem, kedy ju ohlásili - dobre, bolo to 2012. A konečne to tu je! Vyšla hra, ktorá vyriešila svetový hlad a rasizmus.. OK, tak možno nie, ale aj napriek tomu je to pokroková hra... na PC. Zámerne hovoríme o PC verzii, pretože konzolové verzie, či už stará alebo aktuálna generácia, má ešte stále technické problémy a nekonečne veľa bugov. Je to nefér voči ostatným majiteľom, a hra nemala právo vyjsť v takomto stave, no zostáva dúfať, že CD Projekt Red si zachová dobre meno a hru posunie na vyššiu úroveň aj na konzolách. No ale späť k samotnej hre. Kde začať... Od tvorby postáv, voľby pôvodu vašej postavy, možnosti vozidiel a prístupu, akým riešite konflikty, je táto hra preplnená našimi voľbami. Je naozaj skvelé vidieť, že autori zakomponovali ich predstavy a prístup ku questom ako vo Witcherovi, kde vedľajšie questy sú rovnako dôležité ako tie hlavné. Na druhej strane to podkopáva hlavnú dejovú líniu, ktorá je tu trochu slabšia. Čarovný Keanu vás drží v napätí a keď aj nie je na vašom monitore práve on, často sa stáva, že vás mesto samo vtiahne do svojej modernej atmosféry. Ak máte teda dostatočný stroj, ktorý by ešte aj utiahol RTX - ja osobne využívam streaming z GeForce Now - prijmite pozvanie do Night City... It's time to burn it down!

DOOM Eternal - Official Trailer 2 Disclaimer
DOOM: Eternal
Rip and Tear - tieto slová z doomovského soundtracku sú ako keby vytesané do celého trvania kampane Doom Eternal. Hra ktorá je vlastne heavy metal v grafickej podobe! Po Doom 2016 je toto tá najakčnejšia jazda za posledné roky. Od začiatku vás kopne do zadku a vy idete 200 km za hodinu stále a non stop! Oproti predošlému dielu sú tu ale aj príležitosti trochu spomaliť, najmä vo Fortress of Doom, kde si vylepšujete svoje vybavenie a vyberáte si, kam ďalej pôjdete mrzačiť tých chudákov démonov. Ďalšia vec, čo som tu nečakal, je silný lore, kde vlastne zisťujeme, čo sa s naším protagonistom stalo po skončení starých dielov Doomu a najmä skade pramení jeho sila a hnev. Po Doom Eternal sa Doomguy dostáva na úroveň sily a epickosti postáv ako Kratos či Dante, a tak ho nič tak ľahko nezabije. Ak si chcete zahrať niečo zo začiatku tohto roku a potrebujete zvýšiť tlak, je toto tá pravá voľba.

Final Fantasy VII Remake - Final Trailer (PS4) Disclaimer
Final Fantasy VII Remake
Final Fantasy VII je bezpochyby najpopulárnejší diel tejto dlhodobej série. O remaku sa hovorilo už od roku 2005, keď sme videli technické demo hry na PS3. Sen sa stal realitou tohto roku a aj keď sme si nezopakovali celý príbeh Midgaru, je práve FFVII: Remake dobrým ukazateľom, kam sa môžu ďalšie časti posunúť. Gameplay sa za vyše dve dekády zmenil od ťahových bojov k real time active fightom, no ak by bol pre vás boj príliš hektický, môžete hru kedykoľvek zapauzovať a určiť pokyny pre vaše postavy. Dôležitým aspektom popri hraní a grafike je hudba. Tá je do dnešného dňa ikonická a s pokojným srdcom môžeme povedať, že nové remixy sú úžasné a naozaj chytľavé. Je to návrat do partie s Cloudom a Tifou, tak nezostáva nič iné ako čakať a tešiť sa na pokračovanie tohto Remaku. To, či bude trvať jeho vývoj ďalších 15 rokov, je ale vo hviezdach .

Gears Tactics - Official Launch Trailer Disclaimer
Gears Tactics
Je osviežujúce a zároveň smutné že Microsoft začal experimentovať so svojimi značkami až ku koncu životného cyklu Xbox One. Ak by táto hra vyšla pred dvoma rokmi, zažila by oveľa väčší boom ako teraz. Ale treba pochváliť, kde pochvala patrí. Gears Tactics je úspešný spin off ku Gears of War, kde sa na bojisko pozeráme zo strategického pohľadu a hráme v ťahoch, podobne ako v Xcom. A ono to spolu prekvapivo pasuje a funguje. Hra si vzala skoro všetky pozitívne vlastnosti Xcomu a aj tak si dokázala zachovať DNA a drsnosť sveta Gears. Kedy naposledy ste mohli v ťahovke doslova rozsekať nepriateľa na polku motorovou pílou, no skúste si spomenúť! Hre pomáha aj fakt, že má nádhernú grafiku, teda, ak je vaša predstava nádhernej grafiky krvavé a špinavé bojisko. Ak sa bude Microsoft snažiť osviežiť svoje IP takto aj v ďalšej generácií, je sa ďalej na čo tešiť.

Ghost of Tsushima - Official Trailer Disclaimer
Ghost of Tsushima
A je to tu, toto je ona! Hra, ktorá prekonala podľa môjho názoru horúce novinky a aj očakávané pokračovania. Team Sucker Punch splnil sen fanúšika feudálneho Japonska a premenil hráča na Samuraja s veľkým S! Na Bojovníka, ktorý sa ale musí rozhodnúť, či bude bojovať s úctou proti Mongolskej invázii alebo sa stane temnotou a strachom samotným a použije zákerné taktiky ninju - alebo, ako sa tu nazýva, Ghost. Príbeh sa odohráva v čase stredovekého Japonska na ostrove Tsushima a patrí k tým, ktoré vás svojou atmosférou úplne pohltia. Má minimum elementov, ktoré vás rušia pri objavovaní prostredia, namiesto toho ponúka prírodu samotnú ako vodítko pre hráča. Chcete vedieť, kde sa odohráva ďalšia misia? Nechajte sa unášať vetrom! Chcete nájsť ďalší chrám na vylepšenie vlastnosti alebo novej zbroje? Hľadajte svetlušky, kanárikov alebo líšky a tie vás tam zavedú. Príroda je úzko spätá s celou hrou, prelína sa ňou a splýva s ňou, čo je aj vidieť na štýle vašej hry. Ak zvolíte spôsob hry Ghosta, tak môžete počítať so zamračeným počasím a častými búrkami na celom ostrove. Naopak, ak si zvolíte cestu samuraja, budete mať k dispozícii viac slnka a počasie bude priaznivejšie. Ghost of Tsushima je skratka sviežim vetrom na scéne otvorených svetov a bol by som naozaj šťastný, keby si aj ostatné štúdia vzali z neho príklad.

Hades - Official Animated Trailer Disclaimer
Hades
Keby ste sa ma na začiatku roka opýtali, či sa Indie Rougelike hra dostane na zoznam najlepších hier, asi by som Vás vysmial. Keby ste mi ale povedali, že hru vyvíja Super Giant Games, tak by ste ma nalomili si ju zahrať. A presne to sa stalo! V Hadesovi sa ujmete kontroly nad Zagreom, synom titulárneho pána podsvetia, a snažíte sa utiecť z nie priamo príjemného prostredia. Pripravte sa na to, že, ako v každej dobrej Rouge Like hre, zomriete... A TU je smrť len začiatok, pretože vždy, keď zomriete, ide svet ďalej a aj obyvatelia podsvetia si vaše pokusy utiecť pamätajú. Hra dosahuje zaujímavý výsledok, keď je príbeh zakomponovaný do kolobehu smrti a gameplayu. Zagreaus ma možnosť sa po každom pokuse o útek zlepšovať a postupne sa stáva silnejším a inteligentnejším. Hra neskôr ponúka zmenu boja vo forme nových zbraní a rôznych aspektov, ktoré menia podstatu samotnej zbrane. K tomu si pripočítajte rôzne dary gréckych bohov, teda modifikátory zaručujúce, že zakaždým môžete zmeniť spôsob, ako bojujete. Samotnou kapitolou je výborná hudba, ktorá si podľa môjho názoru zaslúži titul herný soundtrack roka. Ak chcete pri Hadesovi stráviť 10 minút alebo hodiny, je to štýlový zážitok.

HALF-LIFE: ALYX Trailer (2020) Disclaimer
Half-Life: Alyx
Tak úprimne, kto naozaj, naozaj, naozaj čakal, že sa dočkáme niekedy novej Half-Life hry? A práve v roku 2020 sa takéto niečo nemožné stalo, a ešte aj vo forme Virtuálnej Reality. To môže byť z určitého pohľadu brané ako negatívum, keďže, povedzme si rovno, je to dráha záležitosť a tým pádom si hru mohlo užiť len menšie množstvo hráčov. Toto povedané, nie je Alyx len najlepšou VR hrou, ktorá vyšla, ale aj dôstojným zástupcom značky Half-Life. Z technického hľadiska je čistý zázrak, ako táto hra funguje a vyzerá. Stačí si zobrať fľašu s tekutinou do ruky a pozerať sa, ako sa tekutina vnútri presúva zo strany na stranu. Fyzika je na najvyššej úrovni, čo sa dalo len a len čakať od teamu Valve. Ak ste vlastníkom podporovaného VR zariadenia, spravte si naozajstnú radosť a doslova na pár hodín vstúpte do sveta Half-Life ako nikdy predtým.

Ori and the Will of the Wisps - E3 2017 - 4K Teaser Trailer Disclaimer
Ori and the Will of the Wisps
Po všetkých tých akčných krvavých hrách je niekedy dobré sa trochu upokojiť. Cez leto a po Doome bol Ori a jeho druhé dobrodružstvo v magickom lese tá správna voľba. Nádherná, akoby ručne maľovaná 2,5 D grafika a priam čarovná hudba vás vtiahnu do nádherného sveta Oriho. Príbeh nadväzuje na prvý diel, kde Ori musí zachrániť svojho nového priateľa. Hra si zachovala výborný Metroidvania štýl prechádzania levelmi a tentokrát bolo vylepšené aj teleportovanie, ktoré pomáha pri miestach, ktoré ste navštívili, ale nemohli ste sa predtým dostať do určitých častí. Úplnou zmenou prešiel bojový systém, ktorý sa teraz viac koncentruje na boj zblízka a je oveľa reaktívnejší. Hra má po pokojných častiach aj tie, ktoré ma doslova donútili sedieť na kraji svojej sedačky. Prekvapivo sa hra s vami miestami vôbec nemazná - najmä v Dungeonoch, ktoré sú hlavnou hviezdou a ponúkajú v porovnaní s inými časťami oveľa vyššiu náročnosť. To ale neznamená že je veľmi ťažká, len treba rozmýšľať, ktorú schopnosť kedy použiť. Ori and the Will of the Wisps je jednou s ďalších exkluzivít, ktorá posúva Microsoft tou správnou cestou.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales Launch Trailer (PS5, PS4) Disclaimer
Spider-Man: Miles Morales
Toto bola presne tá hra, pri ktorej som prvýkrát vyskočil z gauča od radosti pri predstavovaní PS5. Po úspechu prvej Spider-man hry od Insomiac vsadil Sony na túto kartu ďalej a ponúka nám pokračovanie, aj keď nie plnohodnotné, pavúčieho, pardon, pavúčích mužov. Peter ide na dovolenku a my hráme za Milesa Moralesa, chlapca, ktorý sa ešte len zoznamuje so svojimi novými schopnosťami. A že ich je viac ako pri prvom pavúkovi, je to dobrá vec. Aj keď sa ovládanie vôbec nezmenilo, je pocit z pohybu a boja s novým pavúkom úplne iné. Miles je skrátka ešte mladé ucho a toto sa zrkadlí na jeho pohyboch a animáciách. Ďalším bonusom je hŕstka nových kostýmov pre nášho hrdinu a samotnou kapitolou je kostým z filmu Into the Spider-verse, v ktorom sa Miles pohybuje vo filmových 24 fps, no zvyšok sveta beží v plynulých 60 fps, čiže jeho pohyb pôsobí ako stop motion. Aj pri tomto spin-offe je vidieť, že Insomiac miluje túto postavu a značku, čo sa prejavuje nespočetným množstvom detailov, ktoré sa tu nachádzajú. Ak sa vám podarilo uchmatnúť si PS5, tak toto by mala byť vaša prvá hra.

THE LAST OF US 2 Official Trailer (PS4) Disclaimer
The Last of Us, Part 2
Málokedy sa po dohraní hry cítim fyzicky zle, ba priam až vyprahnuto. Toto je ale podľa mňa zámerom - svet Last of Us bol síce vždy temný a pochmúrny, no jeho pokračovanie pridáva ešte nepríjemnú brutalitu. Tá je dosiahnutá úžasnou grafikou a reálnosťou postáv, a hlavne ich tvárami a mimikou, ktorá je miestami až fotorealistická. Zámerne tu nespomínam kontroverzný príbeh, keďže o ňom už bolo napísané nespočetne veľa riadkov. Vedzte len toto - nie je všetko čierno biele a všetci sme hrdinom vlastného príbehu. Po gameplayovej stránke sa pripravte na väčšie levely, plne plíženia sa a tichého zabíjania ľudí. Hra ale túto negativitu vyrovnáva aj malými úsekmi šťastia a úprimnej radosti, ako keby chcela ukázať, že postavy majú možnosť byť šťastné aj v tomto smutnom svete. Naughty Dog tu ukázalo, že azda najlepším rozprávačom príbehov je čas, keď nehráte len hru, ale životy postáv.
(Janko Guniš)

cyberstorm

cyberstorm
Fanúšik scifi, knižný recenzent. Poviedkový beta-reader a porotca poviedkových súťaží scifi.sk, koordinátor Poviedok na počkanie.

Diskusia

Goran
Už dááávno nehrávam, a nemienim s tým zas začínať, ale je treba si aspoň udržať prehľad a článok je skvelý a výber výborný. Len akosi nerozumiem trendu tých akčných hier - kompenzácia nedostatku maskulinity, túžba byť real life Rambom? :D neviem... Ori je ale ták prenádherný!!! Som rád, že sa ocitol na zozname. Pri ňom by som dokonca rád porušil tú "zásadu" o nehraní. Prekrásna gameska.
27.01.2021

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.

Ďalšie články a poviedky v téme Best of 2020

To najlepšie za rok 2020: Videohry

Najlepšie hry minulého roku.

To najlepšie za rok 2020: Filmy

Najlepšie filmy minulého roku.

To najlepšie za rok 2020: Seriály

Aké boli najlepšie SFFH seriály za rok 2020?

To najlepšie za rok 2020: Young Adult

Ďalší zo série článkov mapujúcich to najlepšie z fantastiky za rok 2020, tentoraz z kategórie Young Adult SFFH literatúry.

To najlepšie za rok 2020: Anime

Tak čo, aký bol rok 2020 na poli anime? Poďme sa naň spolu pozrieť!

To najlepšie za rok 2020: Manga

Český a slovenský trh v súčasnosti kvalitnou mangou zásobuje prakticky už len vydavateľstvo CREW. Ako je už u nich zvykom, aj uplynulý rok si pre nás pripravili množstvo kvalitných kúskov. Ohliadnime sa spolu za uplynulým rokom a pripomeňme si všetko, čo nám vydavateľtvo CREW na poli mangy prinieslo.

To najlepšie za rok 2020: Komiksy

Čítate komiksy? Prinášame vám výber tých najlepších žánrových komiksov z minulý rok. Takže či už je odpoveď áno alebo nie, možno sa necháte inšpirovať niečim z nášho Best of 2020 ;)

To najlepšie za rok 2020: Hororové knihy

Radi sa bojíte? Pripravili sme si pre vás výber tých najlepších hororov, ktoré na slovenskom a českom trhu môžete nájsť. Bu!

To najlepšie za rok 2020: Fantasy knihy

Pokračujeme v best of 2020. Nech sa páči, to naj zo zahraničnej fantasy.

To najlepšie za rok 2020: Science fiction knihy

Pokračujeme v sérii článkov snažiacich sa zhrnúť to najlepšie vo fantastike za rok 2020. Nech sa páči - to najlepšie z knižnej science fiction.

To najlepšie za rok 2020: Domáca slovenská a česká scéna

Prinášame vám prvý článok snažiaci sa zhrnúť to najlepšie vo fantastike za rok 2020. Nech sa páči - to najlepšie z domácej slovenskej a českej scény.