Pocit úžasu Jurka Malíčka (september 2018)

Predátor je späť, štvrtý film, tretie pokračovanie v priamej línii, alebo siedmy, ak vezmeme do úvahy aj tie nešťastné crossovery s Votrelcami, čo sa na rozdiel od videohier, knižiek a komiksov tak zúfalo nepodarili. Vlastne celé to nie je najšťastnejšie, Predátorova filmová séria totiž akoby bez Arnolda nemala príliš zmysel.

Predátor - Scéna - Predátor zameriava / Zdroj Disclaimer

Iste, dvojka z roku 1990 nie je úplné zlá, respektíve, vzali sme ju na milosť, lebo Danny Glover je v nej perfektný a záverečná Votrelčia trofej v Predátorskej lodi to posúva o level vyššie, ale je to dosť?

Predátor 2 - Reklamné - Danny Glover ako akčná figúrka / Zdroj Disclaimer

Nie je, len sme si zvykli a čosi podobné platí aj o Predátoroch spred ôsmich rokoch, čo v nich Nimród Antal urobil česť svojmu krstnému menu a zorganizoval epesnú medziplanetárnu poľovačku. Tiež to malo svoje rezervy, ale koncept elitných zabijakov, čo sa sami sávajú korisťou, to bol výborný a Adrien Brody vyslovene prekvapil. Nečakal som veru, že z Pianistu sa môže stať akčná hviezda. Znova sme sa ale museli zaobísť bez Arnolda, ktorého Laurence „Morpheus“ Fishburne jednoducho nemôže nahradiť.

Predátor - Koncept - Evolúcia Predátora / Zdroj Disclaimer

Štvorka je na tom rovnako. Nie úplne zlý film, nie márny film, dokonca film, ktorý by mohol byť skvelý, ak by z neho Predátora celkom vynechali a kolektív chovancov vojenskej psychiatrickej liečebne vrhli do boja prakticky proti komukoľvek inému. Milé je, že tvorcovia akoby aj priznali, že bez Arnolda to veľmi nemá zmysel a niekoľko krát vo filme aj otvárajú tému, v ktorej hovoria o tom, že volať toho tvora, čo ich tam postupne kántri, predátor, nie je správne, lebo neloví kvôli potrave, ale z plezíru. Koníček, zábavka, kratochvíľa, Predátor nie je predátor, ale poľovník čo nezabíja, aby prežil, ale že ho to baví.

Predátor - Scéna - Boyd Holbrook / Zdroj Disclaimer

No dobre, a kto je Predátor, keď nie predátor? V aktuálne štvorke predsa tento nový pán, Boyd Holbrook, pred tým Adrian Brody a ešte pred tým Danny Glover a na začiatku veľký Arnold a keďže jeho epigóni v žiadnom prípade nie sú takí veľkí ako on, tie musia byť prirodzene slabšie a nič s tým neurobí ani Shane Black.

Kvôli nemu má zmysle si film Predátor: Evolúcia pozrieť aj keď ide vlastne o snímku, ktorá je viac komédiou ako poctivým napínavým akčňákom. Hlášky sú skvelé, aj postavy, ale napätia už v tom niet ani štipky a ani na chvíľu som sa nebál, že by to mohlo nevyjsť, čo znamená, že Predátor: Evolúcia je snímka od fanúšika pre fanúšikov, také poplieskavanie sa po pleciach a spomínanie, ktoré však s prvým Predátorom a jeho poetikou nemá nič spoločné.

A už toho začínam mať pomaly dosť, fantastika v mainstreame možno zarába pekné peniaze, ale nie je to jej prirodzené prostredie.


Juraj Malíček
Teoretik pokultúry, azda jediný človek na svete, ktorému sa podarilo dva krát priviesť ku koncu ten istý časopis. R.I.P. Fantázia - on za to môže. Príležitostne publikuje, rád nakupuje v papiernictve a vo videohrách preferuje brokovnicu.

Diskusia

Strana:

|< < (1) > >|

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.
Neregistrovaný užívateľ
Meno:
Email:
(nebude zverejnený)
Podmienky:
čítal som a súhlasím s podmienkami