Ak máte radi postapo písané majstrami pera, rozhodne vám nesmie ujsť novinka Gazela a Chřástal od Margaret Atwood, ktorá v týchto dňoch vyšla v českom Argu!
Už nejaký čas môžete na pultoch kníhkupectiev nájsť novinku Karolíny Francovej s názvom Metamorf, ktorú vám v rámci edície Evropská Space Opera prinieslo vydavateľstvo Brokilon.
Na Slovensku nie je veľa čisto hororových autorov a tak nečudo, že akákoľvek novinka od nich je malou oslavou. Je pritom jedno, či vychádzajú v slovenskom alebo českom jazyku. Do tej druhej kategórie spadá aj Prokletý záliv, krátky román Rada Kozáka, ktorý už čoskoro vyjde vo vydavateľstve Golden Dog!
Vydavateľstvo Sol Noctis pokračuje v záslužnej činnosti a po niečo vyše polroku nám prináša zbierku V horách šialenstva a iné monštruozity, v poradí už tretí zväzok súborných spisov H. P. Lovecrafta v slovenskom preklade! Shoggothi prichádzajú!
V najnovšej časti seriálu Príbeh adaptácie sa pozrieme na zúbok najslávnejšiemu kyberpunkovému románu a jeho videohernej adaptácii, ktorá uzrelo svetlo zveta v roku 1988!
Môžu slová príbehu opustiť stránky kníh a preniesť sa do komplexného sveta digitálnych jednotiek a núl, aby sme ho mohli prežiť v koži hlavného hrdinu? Koncept, ktorý by pred pár desaťročiami slúžil ako námet pre spisovateľov sci-fi sa dnes stáva realitou. A hoci sa to nemusí zdať, videoherných adaptácii kníh či poviedok nie je zďaleka toľko, ako je tomu u jeho staršieho súrodenca - filmu.
Ak ste ako ja otrávení z toho, že väčšina kníh je stále o tom istom, dajte šancu tomuto. Je to niečo iné. Fakt iné, než sme zvyknutí z mainstreamu, dokonca iné, než sme zvyknutí z (brakovej) sci-fi.
Prvý diel napínavej sci-fi série od mladej slovenskej autorky vás udrží pri knihe od začiatku do konca... a prináša aj prekvapenie vo forme tajomného darčeka.
Na slovenský trh sa dostala tretia porcia diela H. P. Lovecrafta v domácom jazyku pod názvom V horách šialenstva a iné monštruozity. Čo ponúka? Zistíte v nasledujúcej recenzii.
Svet je zázračné miesto, pretože Poklad gnómů vyšiel, mágia sa vrátila, aj Félix sa vrátil a je pripravený napraviť všetky staré chyby. No a popritom vyrobiť kopu nových!
Lukjanenko ukázal, že svet Hliadok má prepracovanú, a že v ňom ešte nebolo povedané všetko. Proroctvo ukázalo nové skutočnosti a autor sa ich zhostil dobre a pútavo. Našťastie Dej aj svet sa posúva ďalej a aj osud postáv vychádza na povrch. Určite treba prečítať.
Ak sa ti páčil film Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej, a zaujíma ťa viac z tohto sveta, napr. ako to začalo, prípadne iné historky z minulosti, táto poviedková zbierka je určite pre teba. Kvalita poviedok je kolísavá, ale pre tie lepšie sa určite túto zbierku oplatí prečítať.
Kniha ma zaujala hlavne kvôli Janovi Ranerovi. Vzťah medzi ním a Natanielom bol zaujímaví. Pripomínalo mi to moje vlastné postavy.
Ale Radek sa častokrát správal nelogicky. A časti s Klárou sa mi zdali úplne zbytočné. Vôbec mi nevadilo, ak by tam vôbec neboli. Príbeh by dával zmysel aj bez tejto dejovej línie.
Ak existuje v science fiction literatúre kniha, ktorá je manifestom Novej vlny, tak Ľavá ruka tmy by bola asi najvýznamnejším kandidátom. Kniha toľko krát oceňovaná, vyskutujúca sa vo väčšine rebríčkoch SF kníh na prvých pozíciách. Úprimne povedaná, ANO. Toto je vážna kniha, zaoberajúca sa spoločnosťou vzdialených planét, stojaca na sociológii a politike a nie na akčných scénach vesmírnych bitiek, možno troška pomalšia ale o to viac provokatívnejšia. Veď v 60-tych rokoch, kedy bola Amerika ešte celkom prudérnou krajinou, v nej otvorene rozoberá sexualitu! Le Guinová sa aj touto navždy zapísala do análov science fiction literatúry. 100%!!!
Mechanický pomaranč vo mne zanechá silný dojem zakaždým keď ho vidím. Ide o veľmi vydarené spoločenské sci-fi, ktoré zobrazuje dve časti spoločnosti, ktoré vždy boli a budú. Na jednej strane obyčajných grázlov, sadistov a zločincov, sociopatov, ktorí na spoločnosti vlastne ani neparazitujú skôr žijú vedľa nej občas do nej kopnú či bodnú len tak pre zábavu. Na druhej strane sa venuje tomu, čo by hipíci nazvali “the Man”. Bacharovi z väznice, čo vás hodí na samotku kvôli každej blbosti, prísnemu ministrovi vnútra, čo pošle na študentský protest vodné delá, dopravnému policajtovi, ktorý vás prehľadá konečník, lebo ste nevyhodili smerovku. Kubrick ten film natočil tak, aby nebolo jasné, kto je naozajstná obeť, či mladý sadistický zločinec alebo spoločnosť, ktorá ním trpí, na druhej strane ho vytvorila. Ja osobne to nevidím, moje primitívne východoeurópske oči viac sympatizujú s fízlami, ktorýnastolia poriadok, ako s rozmaznaným spraktom, ktorý mláti ľudí pre zábavu. Každopádne, majstrovské dielo.