Diskusia 1/2: Jedovatý brečtan

Podporte scifi.sk

Diskusia

ama_rilla
Poviedka sa mi páčila, čítala sa dobre, príbeh bol fajn, hlavné dve postavy sa pekne dopĺňali. Nápad bol zaujímavý, aj keď som koniec v podstate tušila. Záver by chcel ešte doladiť, možno by som to trosku viac natiahla... neviem či autorovi alebo autorke už neostával priestor, ale pokiaľ by tu nejaký bol, povenovala by som sa možno časti,kedy sa "dieta" narodilo a neuzavrela by som to tak priamočiaro... ale to je možno len moja preferencia:)
02.09.2023
Hieronymus
Ďalšia poviedka, ktorá je super napísaná, normálne som si počas čítania vravel ako to dobre plynie.
Škoda toho deja. Nápad ako taký je fajn, ale zamyslime sa nad tým.
Mimozemšťania žiadajú od obyvateľov Zeme, hlavne tej mužskej časti, aby im pomohli. Vymierajú, lebo tajomná choroba spôsobuje, že sa im rodia len ženy. Dobre, aká je záruka, že sa tým to ochorením nenakazia pozemskí muži a tým pádom Zem neskončí rovnako ako Atlas? Robili na to testy a vedia, že nič nehrozí? A ako by sa správala taká choroba v ľudskom tele? Rodili by sa len ženy, alebo by muži rovno zomreli? Ďalšia vec, ako vedia, že pozemské DNA pomôže a spojením s inou rasou vznikne niečo životaschopné? V texte je, že robia nejaké testy, ale iba na plodnosť mužov. Robia aj iné testy? Možno áno, ale v poviedke sa o tom nehovorí.
Potom to oplodnenie mužov... Nie som úchyl, ale fakt by ma zaujímalo, ako sa im to podarilo, lebo chlapi boli pri plno vedomí, ale to je len taký detail. Skôr mám problém s tým, že poviedka predpokladá, že sa nainfikovalo toľko mužov, že Atlasanky nakoniec ovládli Zem a pretvorili si ju na svoj domov. Štatisticky je skupina plodných mužov najväčšia, ale potom sú tu objektívne dôvody prečo by do toho nešli. V našom prípade k tomu hlavnú postavu dotlačila manželka, ale koľko je takých žien? Ale keby to nebolo ženou, tak to môže byť vierou, morálkou, alebo tým, že tú zlatú tehlu nepotrebujú, lebo majú dosť peňazí, alebo sú proste spokojní s tým, čo majú.
Alebo sa nechcú nakaziť tou tajomnou chorobou.
Alebo dobre, nakazilo sa veľa mužov, po svete behajú kyselinu dáviace roztomilé potvory. Prečo by si s nimi armáda nemala poradiť, nezdá sa mi, že by mali nejakú superschopnosť. A opäť, neviem si predstaviť, že armáda (akákoľvek) by povolila svojím mužov, aby si urobili výlet za sexom a zlatou tehlou, lebo
by nechceli armádu potencionálne nakazenú neznámou chorobou a tým pádom oslabenú.
A problém mám aj s postavou manželky. Keď dáme všetko hore spomenuté bokom, tak jej reakcia na to, že z jej manžela vyletí niečo roztomilé a ona sa hneď o to začne starať, aby ju to vzápätí zabilo, mi príde fakt pritiahnutá za vlasy. Tá žena sa celý čas správa ako človek, ktorý chce v prvom rade naplniť svoje potreby a na všetko ostatné kašle. V texte síce je spomenuté, že nemôže mať deti, ale len jednou vetou a je to utopené v opise jej snahy flirtovať s mladšími mužmi.
No a ten Tchuank... Odkiaľ sa dozvedeli o Atlasankách? Ako to, že nevedia o tom, čo sa stalo na Zemi? Dozvedel som, že došli nadržaní a to je všetko.
Opäť škoda, napísané super, autor fakt vie písať, ale dej má obrovské diery a tie poviedku pre mňa riadne potápajú.
02.09.2023
Veles
Hieronymus to dobre zhrnul, napísané dobre ale logické chyby. Mňa by zaujímalo, prečo má zlato takú obrovskú cenu? Myslel by som si, že civilizácia ktorá lieta do vesmíru je schopná ťažiť zlato z asteroidov.
To, že kombináciou mimozemšťanky a pozmešťana vznikne život mi až tak nevadí, v Mass Effect hrách takto funguje rasa Asari.
A to prevzatie kontroly nad svetom je tiež také všelijaké. Prečo to robia, čo ich tomu vedie? Dobývajú tak planéty? Robia to kvôli prírodným zdrojom?
A neviem prečo, ale sedí mi to celé na štýl MartinB :D
02.09.2023
Lucika
Ja som to pochopila tak, že Atlasanky si takýmto spôsobom podmaňujú planéty, ale na konci som sa zamyslela, že možno aj Atlasanky patrili k druhu, ktorý si najskôr podmanil niekto iný. Lebo Suzanne bola akože pozemšťanka, ale veď vyzerala úplne ináč ako pozemšťania, nie? Ale to je len taká moja úvaha.
Nápad bol fajn, ale niektoré veci mi tam nesedeli. Najviac asi reakcia Karen, keď z jej manžela vyšlo to čudo. Keby bola už predtým lepšie vykreslená ako psycho, že ju hlboko poznačilo to, že nemôže mať deti, tak možno. Ale takto mi to prišlo úplne nereálne.
Inak táto veta sa dala úplne vyhodiť, je to v podstate infodump, a zároveň mi nesedí ako reakcia na vzniknutú situáciu:
Takže atlasanky deti nerodia, ale sú tie, ktoré oplodňujú? zamyslela sa po tom, čo z nej opadol prvotný šok a vystriedala ho zmätenosť zmiešaná s túžbou pochopiť, čo sa to pred ňou vlastne deje.
Zaujímalo by ma, akú presne úlohu v tom hral brečtan?
03.09.2023
Martin Chabada
Pripomenulo mi to jednu poviedku, ktorú napísala ama_rila:
https://www.scifi.s k/poviedky/8377/ama_rilla_Muz_ _ktory_sa_zapisal_do_Velkych_n ovodobych_dejin.html
V obidvoch sa vyskytuje rovnaké varovanie: Muž, ktorý sa nechá zlákať na sex s krásnymi ženami, dopadne zle (aj keď v tejto poviedke len podľahol tlaku manželky).
A hoci je prvý komentár od tejto autorky, možno to bude len finta na oklamanie. :-)
Napísané je to pekne, ale ako už bolo povedané, aj mne občas haprovala logika. Netuším, aký význam majú tie rastliny, aj v názve aj v deji. Takéto rozmnožovacie aktivity by asi dlho neostali utajené a ak sa teda už lieta do vesmíru, asi by sa šírili nejaké legendy, povesti, konšpirácie.
Oceňujem vtípky ako: “vychutnávajúca si kvalitnú taliansku kávu z letiskového automatu Nescafé”.
“Nahé nákupné maniačky” by som si možno pozrel, len aby ma potom niečo nezožralo. :-)
03.09.2023
BocianSara
Veľmi sa mi páči tvoj koncept postupného ovládania planét takýmto spôsobom, no na druhú stranu téma poviedky až taká nová nie je. V takých prípadoch veľmi zaváži na podaní. Bolo to celkom fajn nadľahčené ale ja osobne by som uvítala skôr drsnejšie poňatie s iným typom humoru - je to naozaj o mojich preferenciách. Do očí mi tiež udrelo slovo dajaký - je hovorové a nie spisovné. Použité v časti rozprávača mi trochu tým pádom vadilo.
Inak slušne napísané aj keď by si postavy zaslúžili trochu viac vykresliť aby sme pochopili ich rozhodnutia a reakcie ako už bolo spomenuté.
04.09.2023
Kasiopejka
V podstate už bolo napísané všetko. Neviem od čoho je odvodený názov poviedky a najvačšia haluz asi reakcia Karen na smrť manžela a uchopenie úlohy matky. Inak ma poviedka bavila, písaná ľahko a s humorom. Držala ma od začiatku do konca. Tiež ako autora tipujem MartinB.
04.09.2023
Marek Páperíčko Brenišin
Moje pripomienky v zásade zhrnul Hieronymus, dodám aj to, že môže človek žiť vo fakt naprd vzťahu, reakcia Karen na smrť manžela a narodenie dieťaťa je taká dosť neuveriteľná, že "**bať muža, mám decko!". Okrem toho, Máš tu zaujímavý konflikt, z toho mi to vyzerá, že Atlasanky boli vlastne parazitická rasa, ktorá si podmaňovala planéty. V takom prípade to nemusela byť Suzanne, ktorá Tchuančanom spôsobila skazu.
Ináč to ale vyzerá, akoby si opajcol Votrelca v istých častiach.
06.09.2023
Adhara
Nie je to zlé, v princípe celkom dobrý nápad a badať, že autor má trochu povedomie o tom, ako budovať dej a charakterizovať postavy. Toto umenie však treba ešte poriadne vycibriť. Dve hlavné postavy potrebujú lepšiu charakteristiku, najmä Karen. Áno, tušíme, čo je ich motiváciou – on ju miluje, ona jeho nie, ide jej len o peniaze (a o dieťa), ale predsa len, absolvujú také závažné rozhodnutia, že si vyžadujú rozhodne lepšiu psychologizáciu. Vrcholom neuveriteľnosti je, ako už spomínali iní čitatelia, scéna „pôrodu“. Aj keď Karen muža nemiluje, predsa by to ňou malo viac otriasť. Keď už pre nič iné, tak pre odpudivosť celého výjavu. Obočie mi zodvihlo aj to, ako manžela bez mihnutia oka nahovára na de facto prostitúciu, to chce tiež nejaký menší obkec. Možno na úkor niektorých nepodstatných detailov. Chápem síce ich zámer, ale ak ide o poviedku, nie o román, autor by sa nemal až tak rozkošatiť a mal by viac tlačiť na pílu ústrednej pointy. Potom sú tu vedecké kiksy – možnosť kríženia človeka s mimozemšťanom je štatisticky vylúčená, vyžadovala by si ešte väčšiu náhodnú (!) genetickú príbuznosť než príbuznosť človeka a šimpanza, čomu nenapovedá fialová pokožka Atlasaniek. Navyše, nikomu netrklo, že by sa nerodili Atlasania, ale hybridi, čiže úplne nová rasa? Tiež to, že Phil cestuje na planétu vzdialenú stovky svetelných rokov, ale za dva dni bude doma, je asi najabsurdnejšia vec na celom príbehu. Dobre, ťažisko poviedky má ležať v niečom inom než vo vysvetľovaní pohonu, ale aspoň nejaká zmienka o lete cez otrepaný hyperpriestor by tam mohla byť. A napokon, názov príbehu mi vôbec nesedí s obsahom.
12.09.2023
Martin Hlavňa
Z pripomienok, ktoré som si napísal pri čítaní zaznelo už asi všetko. K medzidruhovému kríženiu dodám, že väčšina hybridov (napr. mulice) sú neplodní. To, že by sa reálne rodili hybridy mi problém nepríde Ak by to, ale naozaj bol plán Atlasianok, tak sa nečudujem tomu, že by do toho išli - z ich pohľadu by to bolo buď nová hybridná rasa alebo vymretie. Samozrejme vieme, že tu išlo o pascu, tá premisa a nečinnosť pozemských vedcov to dosť výrazne podkopáva zvyšok poviedky. Ja som si to zdôvodnil trochu inak - nie je mimozemská rasa v skutočnosti ten brečtan? Možno potom dokáže vytvoriť "návnadu" akú potrebuje. V takom prípade by naozaj testy na zemi mohli ukázať genetickú kompatibilitu. Ak by navyše bolo na Atlase nejaké nerastné bohatstvo chápem, že by v rámci diplomacie aj ľudstvo dokázalo na základe dobrovoľnosti potom pristúpiť ku kríženiu. V závere by potom bolo super ukázať ako sú "pozemšťanky" podobné Tchuankom. Ak by sa to spojili s tým, že tá nová rasa sa bude nejak výraznejšie odlišovať zaujímavo by to poukázalo na túto teóriu.
***
Remeselne som mal potom problém s tým, že dej ma až tak nevtiahol. Hlavne úvod mi prišiel ako dosť výrazný info dump. Dialógy boli pre mňa trochu kostrbaté.
16.09.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.