Marek Páperíčko Brenišin

Recenzent filmov a hier, nadšenec do scifi, fantasy, cudzie mu ale nie je ani anime. Ak nepíše recenzie, zastihnete ho pri písaní poviedok, či už pre seba, alebo v rámci súťaží. Pravidelný účastník Poviedok na počkanie.

Info

Prezývka Papericko
Web:
Členom scifi.sk: 10 rokov
Naposledy online: 29.02.2024
E-mail: marek.brenisin@gmail.com
Facebook:
Instagram:
Twitter:
YouTube channel:
LinkedIn:
Snapchat:
Aktivita
Index:
Zbierka: 0
Ponúka / Hľadá: 0 / 0
Komentáre: 507
Články: 118
Poviedky: 22

Zbierka - ponúka

Marek Páperíčko Brenišin ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré má navyše.

Zbierka - hľadá

Marek Páperíčko Brenišin ešte nepridal žiadne dielo do zoznamu, ktoré hľadá.

Zbierka - najnovšie

Marek Páperíčko Brenišin ešte nepridal žiadne dielo do svojej zbierky.

Diskusia

Zlo bez tváre
Nuž, takto, začnem pozitívami: 1) Páčilo sa mi portrétovanie vzťahu Tilie a jej nenarodeného bábätka. Veril som jej obavám, túžbam, a aj snahe uniknúť, aby zachránila nenarodené dieťa. 2) Myšlienka s placentou ako oživenie, placenta má v mnohých vierach a kultúrach magickú moc (čo sa žiaľ do našej prenáša tzv. lotosovým pôrodom, kde sa čaká, kým dotepe pupočník, kto chce, nech googli). A teraz negatíva: 1) Časté nadužívanie slov "bol" a "mal", budí to dojem slohu zo ZŠ. 2) Rituál s placentou ostal nedopovedaný, to, že je tam oltár s nejakou čiernou šatkou, je prehnane málo. Chcelo by to viac. 3) Viacerí to tu už podotkli - prečo zabíjal ženy, ak potreboval placentu? Existuje hafo spôsobov, ako sa pohrať s mysľou obete v realite, tu máš dokonca k dispozícii fantastiku, tak ju využi! 4) Pre príbeh bolo absolútne nepodstatné, že je víla. Rovnako zaniklo aj to, že musí byť černokňažník. Takže by som mohol polemizovať o funkčnosti fantastického prvku. Skrátka, dať tam kyborga a máš scifi. 5) Opis pôrodu - oh, boi. Odporúčam dopredu si naštudovať tieto veci, lebo prvorodička môže mať prvú dobu pôrodnú aj 20 - 30 hodín. Po druhé, pri spojení "mala pocit, že jej vybuchne vagína" som sa nahlas rozrehotal. Počul som ženy prirovnať ten pocit k rôznym veciam (najmä keď sa tkanivo napínalo tak, že sa musel robiť nástrih hrádze), ale toto bola novinka :-D Napriek tomu, že som tu vypichol viac negatív ako pozitív je to príbeh, ktorý je u mňa nad priemerom. Takže, písať, faktcheckovať a vo worde je funkcia na vyhľadávanie slov "bol" a "mal". Ďakujem za príbeh a držím palce.
06.02.2024 09:54:05

Jedovatý brečtan
Moje pripomienky v zásade zhrnul Hieronymus, dodám aj to, že môže človek žiť vo fakt naprd vzťahu, reakcia Karen na smrť manžela a narodenie dieťaťa je taká dosť neuveriteľná, že "**bať muža, mám decko!". Okrem toho, Máš tu zaujímavý konflikt, z toho mi to vyzerá, že Atlasanky boli vlastne parazitická rasa, ktorá si podmaňovala planéty. V takom prípade to nemusela byť Suzanne, ktorá Tchuančanom spôsobila skazu. Ináč to ale vyzerá, akoby si opajcol Votrelca v istých častiach.
06.09.2023 11:09:34

Nejlepší přítel člověka
Nie je to zlé, ako základ dokonca slušné. Príbeh má síce možno trošku "otrepaný" nápad, ale magickosť a symbolika v ňom sa mi páčia. Škoda, že si postavy nedokreslil viac, mnohé veci sa im totiž dejú, lebo si to ako autor povedal. Ale to je na kvalitný príbeh skrátka málo. Logické prehmaty, ktoré tu spomenuli viacerí, tiež nepridávajú, mnohé veci tu máš totiž len ako "wau efekt". Napríklad nespavosť, veľmi pekná a tragická poviedka bola od jednej českej autorky (meno si teraz just nespomeniem), kde tá tragika, ako nedostatok spánku ničí ľudský mozog bola priam hmatateľná. Tu je to ale konštatovanie. Rory nespí, lebo nemusí. Je to kliatbou? Ako? Chcem vedieť! Takisto by dojem umocnilo, ak by sa tie veci diali konštantne - narodí sa siedmy syn, keď má dieťa sedem rokov, prejde naňho kliatba, sedem nocí má nočné mory... Do toho vlož snahu vzoprieť sa osudu a máš naozaj emóciu, ktorá pohne aj kameňom. Lebo ty si to odbil štýlom - napadlo mu, či by sa kliatbe nemohol vzoprieť. Ale čo už, spomenul si na to na konci poviedky. Ale záverečná metafora s tou červeným papierovým lietadielkom (vlaštovka, ale tuším sa to u nás prekladá takto), to musím zložiť poklonu.
06.09.2023 10:46:25

Desiate narodeniny Poviedok na počkanie
Literárny telocvik sa nakoniec stal trendom ☺️
06.09.2023 06:21:31

Vlastný recept
Fajne :-) Páči sa mi, že sa tam trošku mihol aj obrázok, chcelo by to vypilovať, ale základ máš solídny. Mucho bueno.
26.08.2023 21:20:33

Minirecenzie

10
Kým niektoré loďky vyslovene nudia, iné sú zasa prudko návykové. Ak si myslíte, že datadisk vám pomôže, tak na to zabudnite - dostanete ešte väčší rekt. Najväčšia sranda je, keď idete s plne vyzbrojenou loďou a chytíte trikrát po sebe krížnik Laniusov, ktorý z vás urobí cedník na čaj. Losing is fun!

Články

Poviedky na počkanie 90 - Vyhodnotenie

Dopísané, počítače vychladené, nové klávesnice objednané. Ako sa vám dnes darilo? Poďme sa na to pozrieť.

0 komentárov

Poviedky na počkanie 90 - Témy

Deväťdesiate pokračovanie Poviedok na počkanie je tu. Vytvoriť si vlastný svet s príbehom za hodinku? Nenechajte sa zahanbiť. ;-)

2 komentárov

Duna: Časť druhá (recenzia)

Po dlhom a strastiplnom čakaní okorenenom navyše štrajkom scenáristov a opakovanými odkladmi, sme sa dočkali pokračovania adaptácie knihy Franka Herberta. Pred režisérom a tvorivým filmom stáli výzvy ...

0 komentárov

Poviedky na počkanie - 84 - vyhodnotenie

Hodina za nami, tak sa poďme pozrieť, ako sa vám darilo.

0 komentárov

Poviedky na počkanie - 84 - témy

Po minulom jubilejnom kole sa opäť vracajú regulérne Poviedky na počkanie. Literárny telocvik ponúka novú výzvu. Tak let's go!

0 komentárov

Poviedky

Spravodlivosti neujdeš

Každý sa s nepriazňou osudu vyrovnávame po svojom.

12 komentárov

Dotyk

Na novej kolónii kdesi ďaleko sa ľuďom zdajú zvláštne sny. Je za nimi niečo? Aký to má celé zmysel?

5 komentárov

Len spomienka...

Gabriel sa riadi celý život tabuľkami. Čo sa stane, ak sa raz rozhodne ich porušiť a ešte k tomu aj niečo získať pre seba?

4 komentárov

Zmena je život

Starý Hans dostane výpoveď z práce. No zároveň dostane šancu, ktorá sa neodmieta.

9 komentárov

Nie až taká nežná revolúcia

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako by vyzeral pád komunizmu, ak by pár ľudí neudržalo nervy na uzde? Aká je tenká hranica medzi Nežnou revolúciou a krvavým masakrom? Pri príležitosti 30. výročia Ne...

6 komentárov

Perina z hviezd

Teraz to bolo ozaj o chlp. Ale je to tu. PNP.

6 komentárov