Diskusia 1/1: Pod vŕbou košatou

Podporte scifi.sk

Diskusia

Veles
Je dobré jasne a výrazne oddeliť odseky, ale tu mi to skôr vadilo, príliš často to bolo na môj vkus. Pokojne jednotlivé časti mohli byť aj dlhšie, pospájané s opismi napríklad. Napísané to bolo veľmi dobre, na štýl starých rozprávok, len kde-tu mi nesedelo nejaké to slovíčko. Možno trochu viac opisov by nezaškodilo. A zaujímalo by ma, aké povolanje je gubár?
02.05.2023
Hieronymus
Táto poviedka mi silne pripomína jednu z finále minuloročnej CeFy (O hladnej Jage a statočnom Vavrovi), tiež je to také archaické a rozprávkové, plus sa tam tiež hlavné postavy menia na kadečo a ženské hlavné postavy z obidvoch poviedok sú si povahovo dosť podobné. Napísané je to pekne, akurát slovo kyslík by som vymenil za vzduch, viac by sa to tam hodilo. A presne ako upozornil Veles, tak výrazný spôsob delenia textu je navyše. Pochopil by som, keby sa oddeľovali scény, ale tu tomu tak nie je a iba to kazí rytmus a pre text to nemá nijakú pridanú hodnotu.
Toto asi nie je podstatné, ale zaujímalo by ma, čo robil Matej, kým Anka sedela odutá pri potoku, lebo asi tam nesedela pár minút, ale možno hodinu dve. Prečo si vodník vybral práve Anku? Len tak si povedal, že ona je tá pravá, alebo bolo za tým aj niečo hlbšie? Tiež by som chcel vedieť odkiaľ nabral Matej valašku? Ak ju v tej dobe mali všetci bežne pri sebe, potom OK, nič som sa nepýtal.
Celkovo mám z poviedky zmiešané pocity, na jednej strane sa mi páči ako je napísaná, na druhej strane, a to ma mrzí, je mi jedno, čo sa stane s hlavnými postavami, lebo si k nim akosi neviem vytvoriť vzťah. Keď to porovnám s poviedkou z CeFy, tak tam som viac prežíval, čo sa dialo, lebo hlavné postavy spolu viac komunikovali, človek ich mal tak možnosť viac spoznať a celá poviedka sa odohrávala časovo dlhšie, takže ani postavy neboli ku koncu povahovo rovnaké. Je síce pravda, že CeFa má limit nastavený na 45 000 znakov a tým pádom je na všetko viac priestoru, ale tu mal autor možnosť napísať viac, ale nevyužil ju, čo je škoda, lebo keby sa dalo viac spoznať obe postavy, tak by som mal z poviedky celkovo lepší pocit.
02.05.2023
Ray Janonoff
Až na pár drobností sa mi veľmi páčil jazyk, takisto že napriek celkovému zasadeniu klasickej rozprávky môže byť vodník dobrý, resp. je taký, aký bol človek.
Chválim použitie gubára, hoci remeslo na príbeh nemá absolútne žiadny vplyv, dokonca sa ani nespomenie, o čom to celé je. Kľudne mohol byť kováč a bolo by to ako vždy - a práve preto je to super.
Tiež by som ubral hviezdičky, pri ktorých sa nemení miesto scény, ale radšej pár navyše, než menej.
@Hieronymus: keďže máme spomenutý Budín a gubár robí s ovčou vlnou, budeme niekde na Slovensku, síce v rozprávke, ale odhadom 17. až 19. storočie. Valašky sa nosili pomerne dosť, ako nástroj aj zbraň, takže v niektorých obdobiach boli zakazované, ak sa nemýlim napríklad nosiť do krčmy a pod.
K čomu by mi možno prišlo celkom fajn, ak by práve Matejova fungovala len preto, že mala strieborné zdobenie:D
Tipujem, že autorom bude Olex, nejako mi sedí ten jazyk a detaily dokopy.
02.05.2023
Hieronymus
Okej, vďaka za vysvetlenie :)
02.05.2023
ama_rilla
Poviedka sa čítala dobre, je napísaná príjemným jazykom, aj keď ma trochu rušilo používanie slova "bo" mimo priamej reči. Páčila sa mi scéna boja s vodnikom a premeny Mateja na vodnika. Akurát mám pocit, ze všetko zbehlo príliš rýchlo, viac by som si chcela prečítať o premene a o jej dôsledkoch pre Matejov život. Takto mám z toho dojem, že vlastne o nič veľké nešlo, všetko beží po starom, akurát býva v potoku :D Ak mal byť vzťah dvoch hlavných hrdinov ústrednou témou, tak by to chcelo napísať o ňom viac. Pred scénou v rybníku hlavne postavy spolu prakticky nijako neinteragovali...
Inak sa ospravedlňujem, ale hodnotila som poviedku na mobile a nechtiac som jej dala menej bodov, ako som chcela, a neviem, či sa to dá nejako upraviť?:/
03.05.2023
Martin Hlavňa
Dúfal som, že sa mi všade podarí dať rozsiahlejšiu spätnú väzbu tak ako som dával na prvú poviedku (rozdelené do kategórií podľa ktorých som si to aj interne hodnotil), ale nejde mi pridať. Tak aspoň zhrniem celkový dojem. Nápad je tu rozprávkový, čo je super a páči sa mi akým spôsobom bola obrátená premisa, že vodník vlastne vôbec nemusí byť zlý. Rovnako sa mi páčilo aj to, že sa na neho nakoniec Anka nevykašlala, ale celkom si ho obľúbila. Írečité dialógy sú fajn (veľmi veľké plus), ale ešte by to na nich chcelo trochu popracovať. Logika a správanie postáv funguje, až na pár zaškrípaní - Matej si chce zobrať za ženu dievča, ktoré v živote nevidel. Aj keď v tej dobe bolo normálne, že rodičia dohadovali sobáš asi by ju chcel najprv vidieť. Jej sa to logicky nepáči, na čo on reaguje spôsobom, ktorý vo mne vzbudil ešte väčšie antipatie. Nakoniec si k sebe, ale cestu nájdu hoc sa to udeje rýchlo. Rozumiem tomu, že jej zachránil život, ale to je podľa mňa málo. Oba problémy by sa dali vyriešiť rozvinutím úsekov, ktoré tu sú - v prípade tej citovej otočky by napríklad stačilo, aby sa za tých x hodín, ktoré presedela pri potoku ukľudnila a začala rozmýšľať nad tým, že je vlastne aj celkom pekný a možno by mu aj mohla dať šancu. No a najviac trpí poviedka na dynamike. Na krátkom texte preletíme hodinami a na konci sa presúvame možno aj o niekoľko týždňov do budúcnosti, bez toho aby boli jednotlivé časti viac rozvinuté. Použitie hviezdičiek za každým odsekom to ešte viac komplikuje, lebo potom ako čitateľ neviem, či je to len oddelený odsek, alebo je tam timeskip. Takto je to viac mätúce, ako keby tam vôbec neboli. Inak to, ale bola pekná poviedka a dúfam, že moje komentáre neurazia, ale pomôžu v ďalšej tvorbe :)
14.05.2023
Lucika
Poviedka sa príjemne čítala, len to členenie odsekov nesadlo ani mne. Škoda, že o Matejovi tam toho bolo veľmi málo. Chýba mi tam aj jeho rozpoloženie, vnútorné pocity po tom, ako sa stal vodníkom a celé sa to akosi prirýchlo skončilo. Ale tá myšlienka, že keď zabil starého, on sa stal novým, to bolo fajn :)
15.05.2023
8HitBoy
Páčilo sa mi to! Námet, jazyk, postavy, celkový pocit po dočítaní. Fakt ma poviedka potešila, dal som relatívne vysoké hodnotenie.
01.06.2023

Zostávajúci počet znakov:

(len pre registrovaných).

Registrovaný užívateľ
Login:
Heslo:
Zachovať prihlásenie po vypnutí prehliadača
Zaregistruj sa, a môžeš dostávať komentáre k témam a článkom, ktoré ťa zaujali.